HomeWyposażenieKamizelki ratunkowe pneumatyczne – charakterystyka

Kamizelki ratunkowe pneumatyczne – charakterystyka

Wyróżniamy kilka rodzajów kamizelek ratunkowych, które muszą spełniać określone normy, aby być dopuszczone do użytku. Kamizelki dzielimy na pneumatyczne oraz piankowe, te drugie są tańsze, ale i mają pewne minusy. Kamizelki ratunkowe pneumatyczne mają tę zaletę, że są samopompujące, automatyczne. Używane są przez osoby dorosłe, dzieci korzystają z kamizelek piankowych, które jak sama nazwa wskazuje są wypełnione pianką.

Najważniejsze cechy kamizelek pneumatycznych

Przede wszystkim wysoka trwałość i jakość. Wygoda użytkowania jest nie do podważenia. Stosowana przez osoby dorosłe sprawia, że jest wygodnie ale jednocześnie bezpiecznie ponieważ kamizelki ratunkowe pneumatyczne również obowiązują przepisy i normy przewidziane prawnie. Często wyposażone są w klamry oraz są regulowane w obwodzie klatki piersiowej. Przeważnie mają też dołączony gwizdek, który przyda się do wzywania pomocy na wodzie. Materiał, z jakiego wykonane są kamizelki jest odporny na trudne warunki pogodowe, na wilgoć oraz uszkodzenia. Uruchamia się je manualnie za pomocą specjalnego cięgna, który zawsze jest w zasięgu osoby tonącej. Są zasilane za pomocą specjalnego naboju z dwutlenkiem węgla, który sprawnie pompuje kamizelkę. Po napełnieniu kamizelka utrzymuje osobę tonącą głową do góry, umożliwiając jednocześnie swobodne oddychanie. Po otwarciu zazwyczaj jest to pomarańczowy kolor, co sprawia, że użytkownik jest bardziej widoczny na wodzie. Można je używać zarówno na wodach morskich jak i śródlądowych. Niewątpliwą zaletą jest to, że przed napompowaniem kamizelki ratunkowe pneumatyczne idealnie przylegają do ciała, nie krępując ruchów, co jest ważne przy uprawianiu sportów wodnych.

Ceny kamizelek ratunkowych pneumatycznych a jakość

Ceny tych kamizelek pneumatycznych zaczynają się od kilkuset złotych w profesjonalnym sklepie kajakowym GoKajak.com, nie należą do najtańszych, jednak za komfort i wygodę warto dopłacić. Zwłaszcza, jeżeli nasza przygoda z wodą trwa dłużej. Te najlepsze, renomowanych producentów, kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Jakość jest jednak nieporównywalna. Niezależnie od swojej ceny kamizelki ratunkowe pneumatyczne, by się tak nazywać, muszą spełniać normy krajowe i europejskie. Ważne jest to, by odpowiednio wybrać sprzęt do wagi i rozmiarów osoby użytkującej. Takich sprzętów lepiej nie pożyczać innym osobom do użytku, każdy powinien mieć swoją idealnie dopasowaną. Normy są niezwykle surowe, jednak bezpieczeństwo na wodzie jest niezwykle ważne, kamizelka może uratować zdrowie i życie człowieka. A uprawiając sporty wodne jesteśmy narażeni na wypadki, kontuzje, urazy, przypadkowe wpadnięcie do wody.