HomePrzechowywanie rybRóżnice pomiędzy wędkarstwem jeziorowym i morskim

Różnice pomiędzy wędkarstwem jeziorowym i morskim

Każdy entuzjasta wędkarstwa wie, że rodzaj wody jest ważny i może określać rodzaj przynęty, haczyka, a nawet wędki.

Istnieje duża różnica pomiędzy wędkarstwem słonowodnym i słodkowodnym, choć oba środowiska oferują te same wspaniałe możliwości połowu, różnią się od siebie. Jeśli nigdy nie wędkowałeś, oto kilka różnic pomiędzy wędkarstwem jeziorowym a morskim.

Różnice pomiędzy wędkarstwem jeziorowym i morskim, które musisz znać.
Różnorodność przynęt

W wodach słodkich do połowu niektórych gatunków nie potrzeba specjalnych przynęt. Jako przynęty można użyć wszystkiego, od robaków po raki. Jednakże, gdy udajemy się na otwarte wody oceanu, rodzaj przynęty na ryby słonowodne może być znacznie bardziej zróżnicowany, od chum, mieszanki części ryb, do całych krabów.

Różnice w rybach

Czy to z jeziora, czy z morskiej przygody wędkarskiej, ryba będzie smakować wyśmienicie, ponieważ jest świeża. Jednak między wodą słoną a słodką istnieją różnice w składzie i smaku ryb.

Ryby oceaniczne są łatwiejsze do odkostnienia, ponieważ mają zazwyczaj większe struktury kostne niż ryby jeziorne. Dlatego ryby oceaniczne mogą być spożywane od razu, a ryby jeziorne mają dużo ości.

Wzburzenie wody

Podczas gdy duże jeziora doświadczają fal, gigantyczne grzbiety fal oceanicznych robią różnicę podczas łowienia w morzu. Zanurzonym w morzu rybom nie przeszkadzają turbulencje, ale dla ludzi są one wyznacznikiem rodzaju łodzi, którą należy wybrać przed wyruszeniem w rejs.

Powinieneś wybrać lekką, ale wytrzymałą łódź, aby wypłynąć w morze i pozostać bezpiecznym i suchym podczas zmagania się z falami. Z dobrą łodzią  możesz cieszyć łowieniem, gdy łódź płynie przez fale.

Trwałość i wytrzymałość sprzętu

Słodka woda ma znacznie mniejszą zawartość soli, dlatego w jeziorach sprzęt wędkarski starcza na dłużej. Słona woda powoduje z czasem poważną erozję wędziska, kołowrotka, a nawet łodzi, na której łowisz.

Dlatego też, podczas połowów na morzu podstawowa konserwacja sprzętu ma kluczowe znaczenie. W końcu wszystkie przekładnie skorodują, ale jeśli będziesz je konserwował, przetrwają  znacznie dłużej i nie będzie to duży problem.

Wielkość ryby

Na dużych jeziorach ryby są zróżnicowane pod względem wielkości, ale na ogół są duże.

Nie mają one jednak porównania z rybami, które można złowić w morzu. Są ogromne, niektóre mogą ważyć ponad 30 kg.

Koszty

Wędkarstwo słodkowodne jest tańsze i to jest coś, co przyciąga dużą uwagę wędkarzy. Ryby słodkowodne są mniejsze z powodu braku zasobów pokarmowych i możesz na tym skorzystać. Jak? Jeśli ryby nie są tak duże, możesz użyć podstawowego sprzętu do łowiectwa słodkowodnego bez konieczności wydawania pieniędzy na mocne wędki i duży sprzęt.

Umiejętności

Choć może się wydawać, że wędkarstwo morskie jest trudniejsze, prawda jest taka, że w wędkarstwie jeziorowym wymagane są większe umiejętności. Dzieje się tak dlatego, że po prostu nie ma tylu ryb do złowienia, a w stawach, rzekach, jeziorach i wszędzie indziej w wodach słodkich jest o wiele więcej miejsc do ukrycia się. Przy tak dużej ilości ryb pływających wokół, wędkarz musi doskonale rozumieć, gdzie łowi i co łowi.

Wędkowanie z dziećmi. Porady

Rodzaje ryb

W słodkiej wodzie nie ma tylu rodzajów ryb, co w morzu, dlatego niektórzy ludzie uważają, że wyprawa nad morze jest bardziej ekscytująca.

Jeśli jednak chcesz zwiększyć swoje szanse w wędkarstwie słodkowodnym, musisz dowiedzieć się, co dokładnie działa na dany rodzaj ryb i gdzie łowisz.

Leave a comment