Ożyw swoje oczko
Zbiorniki wodne same w sobie są piękne, ale dla części z nas uwagę bardziej przykuwają te, w których pływają żywe stworzenia. Ryby to doskonały pomysł na uatrakcyjnienie wyglądu naszego oczka, jednak opieka nad nimi stanowi poważny obowiązek. Jeśli debiutujemy w roli hodowcy, zdecydujmy się na okazy, które nie mają wygórowanych wymagań środowiskowych i są przystosowane do naszego klimatu. Na początek możemy wybrać wszystkożerne liny, wyjątkowe jesiotry, rodzime różanki czy słonecznice. Dobrze przemyślmy dobór gatunków i zapewnijmy im jak najlepsze warunki w zbiorniku wodnym. Ryby możemy wpuścić tylko do takiego akwenu, w którym panuje równowaga biologiczna. Jeżeli znów dopiero założyliśmy oczko, poczekajmy do momentu, aż rośliny zdążą się ukorzenić, a woda oczyścić. W pierwszym roku hodujemy kilka ryb, a w miarę upływu lat uzupełniajmy nasza kolekcję o następne okazy. Pamiętajmy, że najlepiej czują się one w czystej i natlenionej wodzie. Zbiornik warto nie tylko regularnie czyścić i obsadzać odpowiednimi roślinami, ale też wprowadzać do niego gatunki zwierząt, które żywią się glonami, na przykład małże. Najlepiej, żeby nasze oczko miało co najmniej 80 cm głębokości. W płytkich akwenach panują niestabilne warunki: latem woda szybko się nagrzewa, natomiast zimą – zamarza. Łatwo również ulega zanieczyszczeniu wskutek opadów deszczu. Jeśli zdecydujemy się na ryby, które lubią ryć w podłożu, wówczas dno zbiornika wyłóżmy grubą warstwą żwirku, aby uniknąć mącenia przez nie wody.
Trzeba wiedzieć, że ryby niewątpliwie dodają kolorytu naszemu zbiornikowi, aby jednak były w nim szczęśliwie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. Zwierzęta te potrzebują czystej i natlenionej wody, dlatego też powinniśmy regularnie usuwać z oczka wodnego muł oraz obumarłe części roślin. Możemy to robić ręcznie lub za pomocą odkurzacza wodnego, specjalnego sita czy podbieraka. Podczas wykonywania tych czynności ryby przełóżmy do pojemnika z wodą o takiej samej temperaturze, jak panująca w zbiorniku. Aby oczko było odpowiednio natlenione i oczyszczone, warto nasadzić w nim rośliny wodne, na przykład rogatki sztywne.
Podczas hodowli ryb w oczku najważniejsze jest unikanie przekarmienia. Nadmiar pożywienia skutkuje pogorszeniem kondycji zwierząt, a także zwiększa zanieczyszczenie wody. Jeżeli pokarmu wsypiemy za dużo, opadnie on na dno zbiornika, co spowoduje przyspieszony rozwój glonów. Karmienie powinniśmy dostosować do panującej pory roku. Latem ryby mają dostęp do naturalnych źródeł pożywienia, na przykład owadów, dlatego możemy zmniejszyć ilość dostarczającego im pokarmu. Ograniczajmy go również zimującym w oczku wodnym okazom, ponieważ w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza potrzebują one znacznie mniej pożywienia.
Jak wybrać zdrowe okazy?
Kupując ryby do oczka wodnego, dokładnie się im przyjrzyjmy. Najlepiej oglądając je z boku, a nie z góry, ponieważ w ten sposób zaobserwujemy u nich obecność zmian chorobowych. Zwróćmy uwagę na błonę śluzową oraz płetwy, które nie powinny być pokaleczone. Oczy wybieralnych okazów są w dobrym stanie, jeśli się błyszczą. Zdrowe rybki oddychają płytko i miarowo. Po przywiezieniu do domu nie należy od razu wrzucać ich do zbiornika, bowiem mogą doznać szoku termicznego. Zamknięty worek, w którym zostały przyniesione, najlepiej umieśćmy na powierzchni oczka na około 15 minut czasu, a następnie otwórzmy i wpuśćmy rybki do wody.
Oto polecane gatunki ryb:
1). Jesiotry – osiągają imponujące rozmiary, dlatego nadają się tylko do dużych zbiorników. Potrzebują czystej, odpowiednio natlenionej wody.
2). Karpie koi – to bardzo inteligentne stworzenia. Oswojone jedzą z ręki, a nawet dają się pogłaskać. Te kolorowe ryby rosną do 1 metra długości.
3). Pielęgnice pawiookie – mają przyjazne usposobienie. Lubią przekopywać podłoże zbiornika. Pamiętajmy, że nie mogą zimować w oczku.
4). Słonecznice – są niewielkie i bardzo żywotne. Chętnie pływają w górnych warstwach wody, dzięki czemu możemy je z łatwością obserwować.
5). Karasie ozdobne – możemy je hodować nawet w niewielkich oczkach. Mają małe wymagania środowiskowe oraz są odporne na skrajne temperatury.
6). Liny – to ryby wytrzymałe na niedobór tlenu. Nie lubią ostrego światła, dlatego wieczorem są bardziej aktywne. Z reguły żerują na dnie zbiorników.
7). Różanki – jest to gatunek rodzimy. Szczególnie pięknie ubarwione są samce w okresie godowym. Żywią się głównie glonami i pokarmem dla ryb ozdobnych.
8). Strzeble potokowe – żyją w ławicach tuż pod powierzchnią wody. Źle tolerują zanieczyszczenia i temperaturę powyżej 23 stopni Celsjusza.
Dodatkowa uwaga
– warto pamiętać o tym, że aby ryby czuły się w naszym oczku dobrze, suma długości poszczególnych okazów nie powinna przekraczać 25 cm na 1 metr kwadratowy powierzchni lustra i 150 litrów wody.