Wielu posiadaczy oczek wodnych założyło je w celach hobbystycznych lub żeby mieć w ogrodzie swoją mini oazę, przy której będzie się można zrelaksować w upalny dzień. Udowodniono również, że oczka wodne zmniejszają stres dzięki kojącym dźwiękom szemrzącej wody. Jednak posiadanie zbiornika wodnego przynosi również wiele korzyści dla środowiska. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakich, czytaj dalej!
Oszczędność wody
Poprzez opady deszczu, oczko wodne w ogrodzie dosłownie samo się napełnia, pomagając przy tym oszczędzać wodę. Jak?
Utrzymanie zielonego trawnika wymaga regularnego podlewania; w przeciwnym razie może szybko stracić kolor, a nawet wyschnąć. Dlatego właściciele domów spędzają niezliczone godziny i zużywają tysiące litrów wody każdego roku na podlewaniu trawników. Woda z oczka wodnego może być używana do podlewania roślin w ogrodzie, a jedyne czego będziesz potrzebował to zwykła konewka.
Co więcej, woda z takiego zbiornika jest idealna do podlewania ze względu na bogatą zawartość związków mineralnych i organicznych! Takiego składu nie zapewni Ci żadna kranówka. Czasami trudno jest znaleźć złoty środek na jednoczesne obniżenie kosztów, oszczędzanie wody i utrzymanie pięknego ogrodu — ale posiadanie oczka wodnego pomaga osiągnąć wszystkie trzy!
Wsparcie dla dzikiej przyrody
Właściciele oczek wodnych od lat dodają do swoich zbiorników różne gatunki ryb jak np. koi i złote rybki. Jednak oczka wodne przyciągają również inne stworzenia, zapewniając im schronienie oraz warunki do rozmnażania. W zbiornikach gromadzą się żaby, które są na ogół pożądanymi mieszkańcami ze względu na swoje nawyki żywieniowe — kijanki nie pogardzą glonami, natomiast dorosłe żaby pomagają w zwalczaniu uporczywych owadów, np. much.
W oczku wodnym schronienie znajdą również piękne ważki, a pożywienie – ptaki. Zainstalowanie więc zbiornika w Twoim ogrodzie, nie tylko doda uroku, ale także wspomożesz w ten sposób lokalną faunę.
Jeśli potrzebujesz porady jak zakładać i dbać o oczko wodne, odwiedź stronę https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/oczko-wodne/, znajdziesz tam napisany przez profesjonalistów poradnik o oczku wodnym. Przeczytać w nim możesz m.in porady dotyczące pielęgnacji ryb w zbiorniku oraz na co zwracać uwagę kupując to wszystko do oczka wodnego, co jest Ci niezbędne.
Zwiększona świadomość ekologiczna
Obecność oczek wodnych ma wpływ na młodych ludzi i pomaga stworzyć lepszą przyszłość dla planety. Planowanie, budowa i pielęgnacja zbiornika wodnego pozwala dzieciom zrozumieć jak ważna jest troska o nasze środowisko. Oczko wodne to kompletny ekosystem, który edukuje, pokazuje jak działają systemy naturalne i w jaki sposób ludzie mogą pomóc w tworzeniu lepszej planety. Włączenie dzieci do prac związanych z budową oczka daje im szansę na zainteresowanie się nauką i zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska.