Naukowcy wiedzą, że ekologia jest bardzo ważna. Od wielu lat robią badania morskie. Niedawno zabrali się do odkrywania zasobów Morza Bałtyckiego.
Co dzieje się z bałtyckimi dorszami?
Dorsze są rybami drapieżnymi z natury. Usposobienie tej ryby jest temperamentne, dlatego szybko się przemieszcza i wędruje. Dorsze uwielbiają jeść bałtyckie krewetki. Co odkryli naukowcy na temat dorszów bałtyckich?
„Scientific Reports” informuje, że stan Dorszów w Morzu Bałtyckim sięgną strefy krytycznej. Dorszów rodzi się tak mało, że nie są już w stanie odbudować swojej populacji. Do wymierania tego gatunku ryby przyczyniły się połowy oraz zmiany klimatyczne. Dorsze należą do lubianych potraw wielu ludzi.
Zrównoważone zarządzanie zasobami w całym państwie musi uwzględniać wszystkie czynniki. Szczególnie zmiany klimatyczne, które doprowadzają zwierzęta do upadku. Populacja kuli ziemskiej to nie tylko ludzie. Może bałtyckie dorsze przyczynią się do większej uwagi skierowanej w stronę zwierząt zamieszkujących teren wodny.
Biznes rybny dzisiaj
Przemysł rybny zaczyna upadać. To co przyciągało turystów, jak np. dobre ryby, w rodzaju dorsza bałtyckiego, nie ma już czym zachwycać. Czy region przy Morzu Bałtyckim będzie utrzymywał nadal rzeszę osób zarabiających na turystyce? Nawet w Niemczech nastąpiło ogromne zmniejszenie populacji dorsza, która obecnie wynosi tam zaledwie 10%. Ocieplające się środowisko powoduje, że dorsz nie nadąża za produkcją nowych przedstawicieli swojego gatunku. Przyczyną mogą być zbyt ciepłe miejsca na składanie jaj.
Źródło: stargardinfo.pl