Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tripod
Autor Wiadomość
szymon220997 
Szymon Pyka

Wysłany: 2014-06-30, 11:06   Tripod

Witam. Dzisiaj mam do przedstawienia stojak na wędki, który własnoręcznie wykonałem.

Górna część stojaka, jak i buzzbary wykonane są ze stali. Pomalowane farbą w sprayu na czarno. Malowanie to chyba najsłabszy element całego stojaka, podczas regulacji rozstawu lakier lubi się zdrapywać. Rozstaw między buzzbarami, jak i ich wysokość można regulować. Służą do tego mocowania wykonane ze śrub motylkowych.
Głowica, jak i mocowania sygnalizatorów zostały zrobione z mosiądzu. Wykonał mi je mój tata w pracy.

Tripod posiada możliwość regulacji pod prawie każdym kątem. Można ustawić go zarówno bardzo wysoko jak i nisko. Jest on jak na niewielkie wymiary bardzo stabilny. Pierwszy raz zabierając go ze sobą podczas wędkowania był bardzo silny wiatr, a mimo to stojak bez kotwiczenia utrzymał się stabilnie.
Do regulacji wysokości stojaka wykorzystałem śrubę z zaciskiem z siodełka rowerowego. Sam mechanizm regulacji natomiast składa się z rurki przeciętej wzdłuż, w której znajduje się dwu milimetrowa blacha, dociskana za pomocą wyżej wymienionej śruby.
Możliwości regulacji tripoda:

Możliwości regulacji byłyby jeszcze większe gdyby nogi zostały jeszcze bardziej wydłużone. Na razie składają się one z trzech mosiężnych rurek i wchodzących do nich nierdzewnych, zaostrzonych prętów, dociskanych za pomocą śrub ze starej lampy.
Stojak ten składa się z 11 głównych części.

Największą trudnością było wykonywanie tego w małej piwnicy w bloku, jak i spawanie, w którym pomagał mi tata.
Teraz po zdobytym doświadczeniu z budową takiego tripoda mam plany na zbudowanie jeszcze jednego, eliminując wszystkie niedociągnięcia jakie posiada ten.

sebush 

Wysłany: 2014-06-30, 22:17   

Niezła robota, co do słabej wytrzymałości farby to polecę Ci oddać elementy do malowania proszkowego - powłoka będzie dużo bardziej wytrzymała niż ze spray'a.

szymon220997 
Szymon Pyka

Wysłany: 2014-06-30, 22:48   

Dzięki za radę :D . Sądze, że po skończeniu sezonu oddam go do firmy, która mi go pomaluje, a na razie będę go używał tak jak jest.

Gandalf The Gre 
Mateusz Grzywacz

Wysłany: 2014-07-02, 13:17   

Prezentuje się na prawdę ciekawie! Jeśli górna część została wykonana z nierdzewki, ja osobiście bym jej nie malował:-) jakoś tak mi się podoba " metaliczny" kolor😄 ale to kwestia gustu😄 a czy jesteś w stanie przybliżyć koszt materiału użytego do produkcji?

szymon220997 
Szymon Pyka

Wysłany: 2014-07-02, 14:31   

Górna część została pomalowana ponieważ jest wykonana ze zwykłej stali.Dokładnej ceny nie podam ponieważ wiekszośc cześci miałem :D Najdroższa napewno była głowica mosiężna wykonana z prętu o średnicy i długości 4,5cm, który kosztował 25 złotych oraz mosiężne mocowania pod sygnalizatory gdzie odcinek 20cm to koszt 12 złotych. Ale myślę, że koszt całego tripoda zamknął się na jakieś 100-150 złotych nie wliczając pracy własnej i toczenia 8)

_Dominik_ 
Dominik Maczan

Wysłany: 2015-01-28, 12:21   

Naprawdę dobra robota! :D
Stojaczek bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu