Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spora różnica w odległóści rzutów na identycznych kijach
Autor Wiadomość
uki80 
C&R

Wysłany: 2014-04-27, 17:06   Spora różnica w odległóści rzutów na identycznych kijach

Na ostatniej zasiadce 2 tygodnie temu pod koniec wędkowania rzuciłem sobie kontrolnie kijami po 3 razy każdym ile fabryka dała w celu zmierzenia odległości rzutu. Zblokowałem żyłki i dzisiaj rozwinąłem je na trawie i zmierzyłem odległości. Kije to shimano vengeance 12" 3.0lbs w 2 składach i jakieś nędzne kołowrotki mivardi (coś koło 120zł sztuka). Na obu szpulach ta sama żyłka 0,35 foxa. Odziwo wyszła mi spora różnica w obu pomiarach.

Zestaw 1 - helikopterowy z jedną kulką i ciężarkiem 80g bez pva osiągnąłem wynik 96m. Dodatkowo przypon strzałowy ze specjalnej plecionki do tego przeznaczonej.

Zestaw 2 - 3 sztuczne kukurydze, zestaw przelotowy z ciężarkiem 60g i też bez pva i tym razem przypon ze zwykłej plecionki 0,22 a wynik to 80m

Pomijając to, że oba się poplątały przy rzucie zastanawiam się skąd taka duża różnica. Czy zestaw helikopterowy się do tego przyczynił (w locie nic nie wirowało) czy może ciężarek o 20g cięższy a może specjalny przypon strzałowy?

Co o tym myślicie? Co można zrobić żeby leciało jeszcze dalej? Chciałbym dodać do tego pva ale niestety wtedy odległość spada o połowę. Może cieńsza żyłka, inny kołowrotek, ciężarek? Pomijam technikę bo to już przerabiałem. Marzy mi się 100m z pva ale może zrezygnować z siateczki i kobrą dorzucić kilka kulek? Oczywiście nie będzie już takiej celności.

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2014-04-27, 19:37   

Myślę że parę rzeczy, każda po trochu przyczyniły się do krótkich rzutów.
1. ciężarek(bez PVA) przy wędce 3lb dałbym 100gr
2. żyłka trochę gruba, dałbym 0,30mm
3. kołowrotek bez szpuli long cast też swoje robi
Nie znam tej wędki, więc nie wiem jaką ma akcję. Jeśli to parabolik albo semiparabolik to raczej do rzutów nie jest dedykowana. Dobrze żeby miała akcję szczytową.
Z PVA będzie Ci ciężko rzucić 100 m.

uki80 
C&R

Wysłany: 2014-04-27, 20:28   

Poważnie zastanawiam się ze zrezygnowania z pva i jak wspomniałem donęcenia kulkami z kobry. Mówisz, że 100g powinno polepszyć odległość. Sprawdzimy. Mam jeszcze żyłkę 0,25 ale obawiam się, że jest za cienka. Do tego jeszcze niefirmowa (konger za 15zł) więc pewnie nie można jej zaufać. Jaką polecasz żyłkę? A jeśli chodzi o kołowrotki to na pewno przemęczę się ten sezon na tych co mam z powodów kasy.

FisherDaniel 
Daniel Lisy

Wysłany: 2014-04-27, 21:17   

uki80, Do rzutu nadaje sie z Kodry Adrenaline .

uki80 
C&R

Wysłany: 2014-04-28, 07:00   

A niby czym sie rozni od innych?

TommY 

Wysłany: 2014-04-28, 08:10   

uki80, Zobacz sobie też takie filmiki na temat długich rzutów, może coś Ci podpowie lub wyjaśni,pozdro.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-04-28, 08:26   

Z reguły zestawem helikopterowym rzucisz dalej jak przelotowym. Po za tym 20g różnicy na ciężarku to jest kosmos :P Według mnie do wędki 3 lbs ciężarek miedzy 80-100 g

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2014-04-28, 08:31   

Do rzutów musi być miękka żyłka, a taką jest Adrenaline.

uki80 
C&R

Wysłany: 2014-04-28, 20:56   

160 jardów to ponad 140 metrów. Żadna rewelacja zważywszy na to, jaki mieli sprzęt, doświadczenie, brak kulki w zestawie i brak pva. Ja swoimi miękkimi shimano + dupowate kołowrotki rzucam prawie 100. No ale ta żyłka kordy mnie zaciekawiła. Fundnę sobie taką.

dziabas82 
Michal Charuk

Wysłany: 2014-05-24, 16:13   

mam znajomych co tylko z kordy kupują rożne pierdoły.Dobra tez jest żyłka fox soft jest tańsza a moim zdaniem bardziej miększa. Ja moimi wędziskami to 100 m na spokojnie robię dodam ze mam krzywa ugięcia 3.25lbs a ciężarek to k 95 g

uki80 
C&R

Wysłany: 2014-05-24, 18:23   

Zauważyłem, że zmiana ledcora na rurkę antysplątaniową i zwiększenie wagi ciężarka z 80 do 90g znacznie zmniejszyło dystans. Nie mierzyłem ale teraz ledwo rzucam w miejsce gdzie wcześniej spokojnie dolatywało.

Odpowiedz do tematu