Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Method feeder
Autor Wiadomość
fish007 
fish007

Wysłany: 2014-04-24, 08:58   Method feeder

Przeglądałem forum znalazłem kilka postów o Method Feeder ale wymieszane z z postami o łowieniu na Metodę a to nie to samo, inne koszyki, wędziska, zestawy i zanęty , jednak pomieszanie tych obu sposobów mających wiele wspólnych cech daje nad wodą zabójcze efekty w postaci złowionych ryb ale po kolei.. Postaram się w kolejnych postach przedstawić pewne kilkuletnie doświadczenia i przemyślenia z nimi związane z połowem na METHOD FEEDER i tu moja prośba do forumowiczów o rzeczową dyskusję z uwzględnieniem tego że opisuje METHOD FEEDER a nie METODE , dwie różne techniki które jednak można połączyć .

Zapoznaj się z regulaminem bo wszedłeś na forum nawet go nie czytając i na 3 posty Twoje 2 były do poprawki. Karwi

Zacznę od WĘDKI tutaj długość w/g mnie jest mniej ważna niż akcja, wędka powinna byćo akcji parabolicznej , progresywnej, długość w/g indywidualnych upodobań w granicach 3,5 do nawet 4,5 m ale łowiłem z dużym powodzeniem na niewielkim stawku z niezarośniętymi trzciną i pałką brzegami ogromne karasie na 3 metrowego pikerka. Taką samą wędka ale w przypadku stawku z zarośniętymi brzegami pewno bym sobie nie poradził , trudno by było holować kilogramowego karasia uciekającego w najbliższe trzcinowisko pewno użyłbym dłuższego federa o długości np. 4,2 metra. Jak widać długość wędki powinna być kompromisem pomiędzy długością rzutu, warunkami panującymi na łowisku a indywidualnymi upodobaniami wędkarza. Ja osobiście najczęściej używam dwóch legendarnych już federków Shimano Power Loop Medium Heavy Feeder 116 / 3,51 m /, Shimano BeastMaster 3,90/ 110gr, oprócz tego parabolika Zebco Quiwer 3,0 m, rzadko Browningi Syntec 3,6m oraz 4,2 m moim zdaniem za sztywne, typowa akcja szczytowa ale na rzekę z koszyczkiem są bardzo dobre. Dlaczego powinny być miękkie - ano dlatego że łowimy z krótkim przyponem a koszyczek do metody jest montowany na żyłce podobnie jak Safe Rig , po braniu może się po niej przesuwać, przy koszyczku np. 35 gram zacięta ryba będzie próbowała pozbyć się haczyka , jeżeli jest zacięta za grubą część wargi lub jakieś mięsiste miejsce to OK, jeżeli jest zapięta słabo lub płytko to koszyczek na krótkim przyponię swoją wagą ułatwi jej wyhaczenie / spięcie /, dodatkowo ułatwi to sztywna akcja wędki która nie będzie amortyzować zrywów ryby, a nie zawsze możemy pozwolić na to żeby ryba wybierała żyłkę z kołowrotka ze względu na podwodne zaczepy, dlatego należy stosować właśnie wędki miękkie które będą takie zrywy holowanej ryby amortyzować. cdn...

Używaj opcji "edytuj". Karwi

domeen 
Dominik Janczar

Wysłany: 2014-04-24, 16:48   

Nie, żebym się czepiał, ale odnoszę wrażenie, że użytkowników forum karpiowego średnio interesuje "kilogramowy karaś" na końcu zestawu.
Sam łowię w zasadzie tylko na metodę. Jest to wynik pewnej ewolucji z łowienia na method feeder. Fundamentalną różnicą w tych metodach połowu jest wielkość ryb na jakie się zastawiamy. Konstrukcja wędki, sposób sygnalizacji i same elementu zestawu przy feederze nie pozwalają na realną walkę z karpiem średniej wielkości. Spotkanie karpia w okolicy 5kg i większych z feederem kończy się najczęściej kolejną rybą pływającą z hakiem w pysku. Nie raz łowiłem na swojej komercji karpie z kilkoma przyponami z feedera w pysku. Nic fajnego...

FCBuniasty6
Grzegorz Brocławik

Wysłany: 2014-04-25, 00:32   

Oczywiście można sie nastawiać na dużego karpia z feederem ale trzeba zdać sobie sprawę z tego iż musi być to wędka ( tupu feeder) najmocniejsza z możliwych...
Moim zdaniem mija się to z celem i lepiej jest rzucić karpiówki np: na metodę właśnie i po prostu dać sobie szanse na wyholowanie zaciętego karpia...
Graty za te karasie itd ale tak jak wspomniał kolega domeen, to jest forum karpiowe, więc my wszyscy tutaj i każdy z osobna kombinujemy, jak dorwać jak największego karpia :D

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2014-04-25, 10:38   

Cytat:
Nie raz łowiłem na swojej komercji karpie z kilkoma przyponami z feedera w pysku

Taki karp po złapaniu przez karpiarza to nawet będzie zadowolony, pysk oczyszczony z "żelaztwa" do tego odkażony i do wody. W jednym temacie kolega na tyczkę o karpie pytał...

TommY 

Wysłany: 2014-04-25, 13:02   

Zależy jaka moda ;)

takie głupie skojarzenie.
A co do tyczki(tyki) widziałem jak gość wyholował 6kg :shock: amortyzator też niczego sobie, faktem że była to komercja, malutka i czysta(od zaczepów).

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-07, 11:53   

Witam.
Mam zamiar spróbować połowić na methode, do tej pory używałem do feedera tylko koszyków. Dajcie znać o Waszych opiniach na temat tej metody i ewentualnie jakie są + i -.
Dodam, że mam kijaszek do 150g.

Zbrojarz 

Wysłany: 2014-05-08, 20:08   

Cytat:
Fundamentalną różnicą w tych metodach połowu jest wielkość ryb na jakie się zastawiamy. Konstrukcja wędki, sposób sygnalizacji i same elementu zestawu przy feederze nie pozwalają na realną walkę z karpiem średniej wielkości. Spotkanie karpia w okolicy 5kg i większych z feederem kończy się najczęściej kolejną rybą pływającą z hakiem w pysku.

Nie zgodzę się z tym, nawet połowicznie, karpie koło piątki pięknie się ciągnie na feederka, nawet większe. Zależy od warunków w łowisku no i umiejętności. Często nastawiam się na te bąkowate właśnie z feederkami, po pracy, kiedy nie ma czasu za wiele, a nad wodę ciągnie. Hol bąkowatych na karpiówki to żadna frajda przecież.
swoją drogą, uwierzycie? kiedyś przyłowiłem takiego na bata

Miałem swego czasu więcej i większych nawet takich batowych przyłowów, jednak zdjęcia gdzieś przepadły.
ps. źle trzymam tą rybę ponieważ miałem wtedy jak się okazało złamaną lewą witę. Inaczej bym go nie utrzymał wtedy.
pzdr

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-08, 20:13   

Zbrojarz , gratuluję pięknej rybki.
Pozdrawiam.

domeen 
Dominik Janczar

Wysłany: 2014-05-08, 20:28   

Zbrojarz, spoko. Gratuluję rybki. Weź jednak pod uwagę, że to co napisałem było niejako wypadkową wywodu o "kilogramowym karasiu" na końcu kija. Jeśli uzbroisz odpowiednio feedera to i suma możesz pociągnąć. Mnie chodzi o fakt, że feeder jest chyba najpopularniejszą metodą gruntową w Polsce, a jego podstawowa wersja opiera się na żyłkach daj Boże 0,20, rurce z koszykiem i przyponie kupionym jako gotowiec pakowany po 10szt w woreczki gdzie żyłka ma 0,12 i 2kg wytrzymałości plus haczyk 14. Nie ma co czarować, że na taki zestaw zapinają się leszcze czy płocie a jak sam piszesz karpie to przyłów. Co gorsza np u mnie w okolicy łowisko jest przerybione karpiem, a feederów od groma. Potem karpie pływają z kilkoma przyponami w pyskach. I nie ma tutaj mowy o umiejętnościach tylko o szczęściu jeśli jakiegoś uda się wyjąć z wody. Praktycznie za każdym razem jak wpadam nad wodę i idę brzegiem pytam siedzących dziadków jak biorą i co raz słyszę, że np są brania, ale już 3 razy ryba urwała mu zestaw zanim zdążył podnieść wędkę z podpórek (oczywiście z dumą dodając, że to musiał być nie lada potwór, a tak naprawdę to pewnie 2-3kg karpik). Dla mnie więc feeder na karpia jak najbardziej ale tak naprawdę to już jest wtedy zestaw karpiowy tylko zamiast samego ciężarka jest koszyk na rurce.

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-08, 20:43   

Panowie, poczekajcie do momentu kiedy woda w mojej okolicy się trochę ociepli, to ja wrzucę fotkę mojej rybki złowionej na method feedera :lol:

Zbrojarz 

Wysłany: 2014-05-08, 20:55   

Sam łowię delikatniejszymi feederami na żyłki 0,20 czy 0,22 które w rzeczywistości mają. Ale na karpie siadam z takim zestawami z premedytacją można powiedzieć. Jednak reszta zestawu to rzeczywiście nie rurka, koszyk i kupny przypon, czyli taka mięsiarska podstawa rzec można. Jest wiele zestawów pod feeder, jedne nadają się lepiej inne gorzej pod nasze karpiki. A nie chodzi przecież o to by do delikatnego wędziska dać 0,35 żyłę i przypon z plecionki 25lb. Choć i takie rzeczy widziałem, ba nawet łowiłem podobnie, ale to amury. Głupi kawałek power gumy robi niezłą robotę przy takich zestawach, przyponik z plecionki koło 10lb, mały haczyk 8, 10 nawet 12 ale nie byle jaki tylko solidny oczkowy z grubego drutu, włosik z kuku, gumka z pelletem czy mikro kulka a no i wolny bieg czy rozkręcony hamulec kołwrotka. Szczerze nie wyobrażam sobie innego łowienia zarybieniówki. A zarybieniówka tutaj w Niemczech ma na ogół ponad 3kg. A zabawy z nią co nie miara. Czasem biorą jak płotki, z opadu nawet.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-10, 21:22   

Zbrojarz napisał/a:
Cytat:
Fundamentalną różnicą w tych metodach połowu jest wielkość ryb na jakie się zastawiamy. Konstrukcja wędki, sposób sygnalizacji i same elementu zestawu przy feederze nie pozwalają na realną walkę z karpiem średniej wielkości. Spotkanie karpia w okolicy 5kg i większych z feederem kończy się najczęściej kolejną rybą pływającą z hakiem w pysku.

Nie zgodzę się z tym, ....

Masz rację to nie jest metoda tylko na małe ryby , ja łowię Method Feeder już trzeci sezon, w ubiegłym roku złowiłem w ten sposób kilkanaście ryb w przedziale 8 - 12 kg, a mniejszych nie zliczę, łowię wędziskiem Shimano Beastmaster Feeder 3,9/110gr, stosuję haczyki ESP Curve Shankx, Korda Wide Gape, Korda Kurv Shank rozmiary od 6-10, rzadko 4, wiązanych na 15 funtowej tonącej plecionce, używam koszyczków Drennan Large 25, 35 i 45 gr, oraz ESP Mega Method 56 gr, i 70 gr. , przynętą najczęściej jest pellet i kulki w rozmiarach 10 i 12 mm

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-13, 07:47   

fish007 podziel się z nami swoimi doświadczeniami z peletem do metody.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-13, 08:40   

dziki-1984 napisał/a:
fish007 podziel się z nami swoimi doświadczeniami z peletem do metody.

Nie każdy pellet do Method Feeder się nadaje, ponieważ nie każdy po namoczeniu ma na tyle dobre właściwości klejące żeby oblepić koszyk o specyficznej konstrukcji , wytrzymać siłę rzutu a z drugiej strony nie może to też zanęta spajająca jak beton, przecież zanęta w tym przypadku pellet ma szybko pracować i uwolnić schowaną w niej przynętę z haczykiem, dobrze pracujący pellet uwolni naszą przynętę z haczykiem w czasie 30 sek do 2 minut. Ze względu na budowę koszyczków najlepszy pellet będzie w rozmiarze 2-4 mm, Przyjęło się że moczymy pellety tyle minut ile wynosi jego średnica jednak to nie zawsze się sprawdza trzeba samemu doświadczalnie sprawdzić. Mamy na rynku również pellety które nie nadają się do takiego zastosowania. Z pelletów które przetestowałem najlepsze to Lorpio - Pellet Method Basic, Pellet Green Betaina, Red Halibut, Black Halibut . Pelety Red Halibut, Black Halibut troszkę słabiej kleją ale po zmieszaniu w stosunku 1:1 z Pellet Method Basic, Pellet Green Betaina jest ekstra.
Z innych pelletów polecam Massive Baits Micro Marine oraz Bait Tech Special ‘G’.
Innych na razie nie testowałem więc trudno mi coś więcej powiedzieć.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-05-13, 13:53   

dziki-1984, Czytając ten temat, coś mi się zdaje, że piszecie nie o METHOD FEEDER. Do "METHOD FEEDER" stosuje się sprzęt "karpiowy", nie wędki o cw.150g....(tak oznaczane są kije z drgającą szczytówką)

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-13, 14:00   

Andrzej, dobrze rozumiem Twój przekaz? Twierdzisz, że Method feeder (koszyk) jest dedykowana do sprzętu karpiowego np. 3 lbs?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-05-13, 14:01   

dziki-1984, Tak, dobrze zrozumiałeś.

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-13, 14:15   

Muszę Ci przyznać, że ja łowiłem na tą metodę po raz pierwszy i właśnie na kij typu feeder cw. 150 gr. i na jak na razie miałem na haku trzy rybki. Zabawa była przednia widząc uginającą się szczytówkę podczas brania rybki.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-13, 14:18   

dziki-1984 napisał/a:
Andrzej, dobrze rozumiem Twój przekaz? Twierdzisz, że Method feeder (koszyk) jest dedykowana do sprzętu karpiowego np. 3 lbs?

Wszystko się zgadza największe koszyki ESP MEGA METHOD FEEDER 56, 70, 85 i 100 gram można zastosować jako koszyki do połowu wędziskami karpiowymi

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-13, 14:20   

Ja na swoim kiju typu feeder, którego użyłem do metody mam koszyk 35 gr. więc wydaje mi się że na karpiówkę troszkę za lekki.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-13, 14:23   

dziki-1984 napisał/a:
Ja na swoim kiju typu feeder, którego użyłem do metody mam koszyk 35 gr. więc wydaje mi się że na karpiówkę troszkę za lekki.

Koszyk Drennana które stosuję do METHOD FEEDER łowiąc federem to 25 - 45 gram , nigdy nie było problemów z zacięciem ryby , zawsze same się zacinają, duże koszyki ESP używam do zestawów z karpiówką

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-13, 14:26   

AndrzejN. napisał/a:
dziki-1984, Czytając ten temat, coś mi się zdaje, że piszecie nie o METHOD FEEDER. Do "METHOD FEEDER" stosuje się sprzęt "karpiowy", nie wędki o cw.150g....(tak oznaczane są kije z drgającą szczytówką)

Wydaje mi się, że wielu z nas łowi tą metodą kijami typu feeder i nie jest to chyba nic dziwnego. Skoro mamy lekkie koszyki i to się sprawdza, to czemu nie...

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2014-05-13, 14:26   

fish007, chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że wpisy w tym temacie traktują o dwóch różnych metodach "koszykowych", choćby dotyczące stosowanych zanęt, rodzajów koszyków i pozostałego sprzętu.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-13, 14:42   

AndrzejN. napisał/a:
fish007, chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że wpisy w tym temacie traktują o dwóch różnych metodach "koszykowych", choćby dotyczące stosowanych zanęt, rodzajów koszyków i pozostałego sprzętu.

Oczywiście zgadzam się , jednak w toku pewnej ewolucji można przystosować elementy METHOD FEEDER do zwykłej Metody, osobiście stosuję koszyki naprzemiennie do różnych wędzisk i efekt jest bombowy

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-19, 10:43   

Alarmy powodziowe odwołane, poziom w zbiornikach wody wysoki więc czas na nowe testy, wybieram się na zbiornik z dużymi karpiami, dlatego zestawy zostały zmodyfikowane, Koszyki ESP 56 gram , haczyki Nash Fang Twister nr. 8, oraz KORDA Kurv Shank nr. 8, przypon plecionka miękka tonąca Sufix Herculine Heavy 15 lb, stopery Korum Quick Stop, dwa różne haki, różne przynęty tonące i pop upy

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-19, 11:14   

fish007 połamania kija, daj znać jak efekty i jak możesz podeślij fotki zestawów.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-20, 19:51   

dziki-1984 napisał/a:
fish007 połamania kija, daj znać jak efekty i jak możesz podeślij fotki zestawów.

12 godzin i jedno branie, niewielki 1,5 kg karpik na Robin Reda, ogólnie kicha na 15 wędkarzy tylko mój karpik i węgorz na kolczyk z białymi u gościa który łowił koło mnie, ogólnie zero brań, jutro będzie lepiej :D

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-21, 09:48   

Ja wybieram się w ten weekend na nockę. Mam nadzieję, że na zagości na macie dwucyfrowy okaz ;)

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-22, 10:36   

Wczoraj złowiłem 4 karpie po 1,5kg, same maluchy, największy jaki wczoraj był złowiony około 50 m od mojego stanowiska miał 3 kg, generalnie słabo ale brania coraz lepsze, pierwsze trzy dni po powodzi w ogóle nie żerowały

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-05-24, 20:34   

W piątek 5 godzin łowienia ale rybki nie chciały współpracować, dwie niewielkie sztuki 1,4 i 2,9 kg na pellet Robin Red i Chytil Jatra 12 mm

pawel83 

Wysłany: 2014-05-28, 08:32   Re: Method feeder

Witam mam pytanie przymierzam się do zabawy w METHOD FEEDER posiadam federka do 120g i łowie przeważnie na zbiorniku gdzie jest spora warstwa mułu, tam zdają egzamin zestawy helikopterowe ale chciałem spróbować W/W metody i tu naradza się pytanie i dylemat czy cały zestaw nie zapadnie się w muł? koszyki jakich chce używać to 20-35g plus pellet na haczyk pop-up 14mm. Może ktoś z kolegów coś podpowie bardziej doświadczony w tej metodzie połowu był bym bardzo wdzięczny --------------- NO KILL-----------------------

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-28, 20:05   

A ja mam pytanie czy jakaś firma posiada gotowe przypony do metody?

daniello2010 
Daniel Skrzypiński

Wysłany: 2014-05-28, 20:09   

dziki-1984 napisał/a:
Jeżeli chodzi o method feeder to takie firmy jak Korum,preston,Guru(osobiście używam i polecam):)

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-05-28, 20:17   

daniello2010 napisał/a:
dziki-1984 napisał/a:
Jeżeli chodzi o method feeder to takie firmy jak Korum,preston,Guru(osobiście używam i polecam):)

W Polsce też można je kupić?

mckyes 
Maciek

Wysłany: 2014-05-28, 21:17   

Prestona gotowe zestawy do method feedera dostaniesz w sklepie Gozdawa znajdziesz w google.

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-06-02, 20:45   

Dzisiaj dotarła do mnie przesyłka a w niej przypony:
GURU Method hair rigs 4" size hook 14, 9 lb
GURU Method hair rigs 4" size hook 10, 12 lb

daniello2010 dziękuję za radę.

fish007 
fish007

Wysłany: 2014-07-18, 18:44   

Mati mój najmłodszy - 8 lat, hol karpia 85 cm , wędka Fox Warrior S Barbel 12ft 1,75lbs, kołowrotek Shimano Medium, żyłka 0,30 mm, koszyk ESP Mega Method Feeder 56 gram, haczyk Nash Twist Fang nr. 6, przynęta pellet Chytil Skunk Shit 15mm

http://youtu.be/f7izs8fPFTE

regnok 
Łukasz Kozioł

Wysłany: 2014-08-14, 21:21   

Filmik p. Lorenca pokazujący podstawy łowienia na method feeder. Warto się zapoznać jeśli kogoś to interesuje, ma pojęcie co robi.

BTW, niezbyt fajnie obchodzi się z misiami :roll:
Część 1 - budowa i mechanika zestawu:

Część 2 - przygotowanie zanęty i łowienie:

dziki-1984 
DZIKI

Wysłany: 2014-08-15, 08:49   

Dzięki za filmiki. Fajna sprawa.

Montano 

Wysłany: 2014-08-15, 11:36   

Jak myślicie, czy kij karpiowy z cw. 2,75 lb nada się do metody? Czy lepiej zaopatrzyć się z mniejszym cw? Bo chyba feedery nie mają mocy żeby targać 20 kilowe ryby :lol:

Odpowiedz do tematu