Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pellet/granulat zanętowy własnej produkcji
Autor Wiadomość
siewicz 

Wysłany: 2011-06-12, 16:31   Pellet/granulat zanętowy własnej produkcji

Ostatnio przy robieniu kulek postanowiłem z części ciasta zrobić sobie na próbę pellet/granulat zanętowy.
Za ciasto posłużyła mi dokładnie taka sama mieszanka (to samo ciasto - z częsci zrobiłem kulki, z części pellet) jak opisana w tym poście - kulki proteinowe z tą różnicą, że zamiast gotowania kawałki pelletu były suszone przez 4 doby. Po tym czasie postanowiłem wykonać test 'szklankowy' z którego relację zdam w tym temacie :)

1) Pellet po 4 dniach był już bardzo twardy z zewnątrz (chociaż do całkowitego wysuszenia myślę, że potrzebowałby około tygodnia).

2) Pellet umieściłem w szklance chłodnej wody (starałem się temperaturą zbliżyć ją do temperatury zbiornika na którym ostatnio wędkowałem). Dodatkowo od czasu do czasu bardzo delikatnie poruszałem szklanką, żeby symulować ruchy wody.

3) Już po 20min dało się zauważyć pierwsze drobinki które oderwały się od pelletu (jednak sam pellet był jeszcze twardy).

4) Tak wyglądało to po ponad godzinie. Można zauważyć już częściową 'degradację', jednak sam pellet był jeszcze twardy.

5) Widok po ponad dwóch godzinach.

6) Całkowity rozpad nastąpił po około 8 godzinach. Choć na zdjęciu sam pellet wygląda jeszcze na nieco 'spoisty', to był już na tyle miękki, że spokojnie mogłaby go już skubać drobnica i myślę, że właśnie po około 7-8h już na pewno nie byłoby go w łowisku.

Wnioski jakie udało mi się wyciągnąć:

- pellet suszony 4 dni będzie pracował jakieś 4-8h w łowisku w zależności od ilości drobnicy, temperatury wody i prądów (im dłużej byśmy suszyli, tym dłużej by pracował)

- długotrwałe suszenie nie wpływa na 'zwietrzenie' zapachu - owszem z zewnątrz suchy pellet nie pachniał bardzo intensywnie, ale po rozpuszczeniu całą wodę ze szklanki mocno było czuć użytym atraktorem

- użyty został dość bogaty mix (taki sam jak do kulek), ale myślę, że do pelletu/granulatu zanętowego z powodzeniem sprawdzi się: 50% mielona suszona karma i 50% zwykła tortową mąka + atraktor/flavour

PS:
Zdaję sobie sprawę, że taki 'szklankowy' test mocno odbiega od naturalnych warunków na łowisku, ale myślę, że lepsze to niż nic ;)

Onlywsrh 

Wysłany: 2014-01-10, 23:11   

Jak ja robiłem podobną rcepturą to mi strasznie kruszał.
Szkoda spróbuję twojej metody.
Mam pytanie w środku był lekko wilgotny?

FishMac 
Piotr

Wysłany: 2014-01-11, 09:58   

Może za krótko suszyłeś :) też zrobiłem sobie taki test z domowym pelletem tak z ciekawości ;) ,mimo iż suszyłem go jedynie dzień czy półtora, to na krótkiej zasiadce przetestowałem go w wiaderku z wodą z łowiska.. rozpuścił się po jakiś 40-45min. I też był wilgotny w środku oraz bardzo się kruszył.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2014-01-11, 10:13   

Jeśli chodzi o kruchość takiego pelletu to podejrzewam że chodzi o proces suszenia oraz wyciskania. Standardowo pellet jest "tłoczony" pod większym ciśnieniem niż zazwyczaj to ma miejsce w naszej karpiowej kuchni. Niestety nawet pneumatyczne pistolety nie dadzą takiego efektu. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która może zmniejszyć/ograniczyć kruchość domowego pelletu. Chodzi o temperaturę suszenia no i sam czas suszenia. Przy wolniejszym suszeniu nie powstaje aż tyle otwartych części (porów?) przez co pellet nie jest tak kruchy. Przy suszeniu w niższej temperaturze należy pamiętać by regularnie przemieszać/przewracać pellet, zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

FishMac 
Piotr

Wysłany: 2014-01-11, 12:36   

Ale z drugiej strony jak np. zależy nam na szybko pracującym pellecie to krótkie suszenie przy kruchości wyrobu jest ok. Dodatkowo jak damy większe frakcje do ciasta to również szybko będzie pracował. Ja zrobiłem sobie maleńką porcję tak na "spróbe" i po teście w wiaderku byłem mile zaskoczony. Najpierw pellet napęczniał, później stopniowo się rozpuszczał tworząc wokół siebie otoczke "pyłu" a i czasami ku powierzchni leciały drobne frakcje :)

uki80 
C&R

Wysłany: 2014-02-01, 22:33   

To i ja podepnę się pod temat. Właśnie robię kulki i zostało mi sporo składników których jednak nie będę do nich używał więc postanowiłem zrobić z nich pellet. Czy waszym zdaniem nada się coś takiego?

Cześć sucha 100g:
- mąka krupczatka 20g
- mąka sojowa 20g
- mąka kukurydziana 20g
- karma kocia 20g
- mielone konopie 20g

Część mokra
- 1 jajo
- olejek waniliowy do ciast 1ml
- booster kukurydza 3ml

Odpowiedz do tematu