Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
DAIWA WINDCAST Z 5500 LD
Autor Wiadomość
white 

Wysłany: 2011-06-06, 21:34   DAIWA WINDCAST Z 5500 LD

Co sądzicie o tych kręciołach ? Może ktoś je posiada ? Pytam , bo się nad nimi zastanawiam i czy warte są swej ceny ? Do nich też bym sobie sprawił wędziska z tej serii 3,60 - 2.7 lbs .
http://www.crazycarp.pl/s...&category_id=17

SQra 
Carp Team Riposta

Wysłany: 2011-06-07, 09:19   

Używam Windcast'ów od tego sezonu tylko że serii "S" i jak na razie są bez zarzutu. Kręciłem też na sucho serią "X" i "Z" i odczucia jeszcze bardziej pozytywne. Oprócz tego że mają chyba 2 łożyska więcej i system QD to kręcą trochę płynniej niż S-ka (przynajmniej na sucho) i sprawiają "masywniejsze" wrażenie, szczególnie seria "Z". Ciężko powiedzieć jak z trwałością bo to w miarę świeże maszyny ale jak na razie wszystko przemawia na korzyść tych młynków, zakładając że wytrzymają parę ładnych sezonów to cena jak za taką konstrukcję też wydaje się być uczciwa. Jedyne co mnie irytuje w tych kołowrotkach to ten plastikowy bajer zabezpieczający przed dostawaniem się żyłki pod szpulę. Niby w niczym to nie przeszkadza że jest z plastiku ale trochę mnie to razi w oczy.
Tak czy inaczej całość na plus.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-06-07, 11:29   

SQra napisał/a:
Używam Windcast'ów od tego sezonu tylko że serii "S" i jak na razie są bez zarzutu. Kręciłem też na sucho serią "X" i "Z" i odczucia jeszcze bardziej pozytywne. Oprócz tego że mają chyba 2 łożyska więcej i system QD to kręcą trochę płynniej niż S-ka (przynajmniej na sucho) i sprawiają "masywniejsze" wrażenie, szczególnie seria "Z". Ciężko powiedzieć jak z trwałością bo to w miarę świeże maszyny ale jak na razie wszystko przemawia na korzyść tych młynków, zakładając że wytrzymają parę ładnych sezonów to cena jak za taką konstrukcję też wydaje się być uczciwa. Jedyne co mnie irytuje w tych kołowrotkach to ten plastikowy bajer zabezpieczający przed dostawaniem się żyłki pod szpulę. Niby w niczym to nie przeszkadza że jest z plastiku ale trochę mnie to razi w oczy.
Tak czy inaczej całość na plus.

Podobnie posiadam model S i jestem równie zadowolony czyt puki co same pozytywne wrażenia, nawet w porównaniu z bblc windcast jakoś duże lepiej "leży w dłoni"

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

SQra 
Carp Team Riposta

Wysłany: 2011-06-07, 12:11   

Cytat:
nawet w porównaniu z bblc windcast jakoś duże lepiej "leży w dłoni"

Mój kolega z którym jeżdżę na zasiadki i który od kilku sezonów używa BBLC też powiedział że lepiej mu leży Windcast. Tyle że fenomen Big'ów nie polega na wyglądzie czy poręczności a na niezawodności. Nie chce strzelać ale konstrukcja BBLC ma pewnie koło 12 lat więc ciężko się spodziewać żeby w tamtych czasach firma była w stanie wypuścić mocny i trwały kołowrotek na duże okazy idąc przy tym w minimalizację i skupiając się na estetyce.

white 

Wysłany: 2011-06-07, 22:05   

Jednak na razie nie sprawie sobie tych kręciołów , bo nie ma ich w sklepie w którym chciałem kupić , i że ich na razie nie ma w żadnym sklepie . Jeśli wiecie gdzie można je dostać to prosze o info . Pozdro .

siewicz 

Wysłany: 2011-06-07, 22:14   

Nie wiem czy interesuje Cię model 5000? Jeśli tak to znajdziesz tutaj: Daiwa Windcast Z

SQra 
Carp Team Riposta

Wysłany: 2011-06-07, 23:48   

Na Carppassion w w dziale giełda koleś ma nówkę za 700pln do sprzedania.
Tu masz linka do aukcji http://www.carppassion.eu...oszenie_id=2080

Jak link jest niezgodny z regulaminem to sorry. Rzadko czytam regulaminy :evil:

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2011-06-08, 08:45   

Jeśli byłbyś zainteresowany modelem X 5500 to widziałem dwie sztuki nowe za 1100zł.

Dudi79
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-24, 21:00   

Tutaj masz po lekko ponad 600zl serie Z

http://www.harrissportsma...x?ModelID=17832

Sam zastanawiam się czy ich nie kupić zamiast Tournament Linear X.

Marcin Jaworski 

Wysłany: 2011-09-05, 22:09   

Posiadam S i używam jej do SPODA - mogę powiedzieć że wytrzymałośc chyba jest OK, wykonałem w tym sezonie pewnie z 1000 rzutów największa rakietą jaką można kupić (jest naprawde ciężka), mam nawinięta plecionką morską 0,5mm i klips daje radę! Kołowrotek chodzi tak jak po zakupie - czyli dobrze. Ale ma kilka wad (przynajmnije dla mnie):

- NUMER I: ręczne zamykanie kabłąka
- plastikowa osłonka pod pod karbką (ktoś już o tym pisał) - dzwinie to wygląda i nie wiem czy daje efekt - mogli sobie to odpuśćić bo to wygląda jakby cos wypadło z pod szpuli
- brak składanej rączki (trzeba ją za każdym razem rozkręcać)- chociaz gabrytowo nie jest mega wielki więc mi np. miesci się w lufie z otwartą korbą
- ilość plastiku w tym modelu trochę razi i daje poczucie "taniości"

Mi udało się go wylicytrować na Allegro (Nowy!!!) za 350zł - więc mogę powiedzieć ze jestem zadowlony! Ale jeżeli ktos chcaiłby kupić go za 500-600zł to z doświadczenia radziłbym dorzucić parę groszy i kupić coś wypróbowanego.

Piotr Tomczak 

Wysłany: 2011-09-13, 23:43   

Dudi79 kwestia jak bardzo zależy ci na wolnym biegu. Ale takie małe ale, co Wincastów bo były by świetne gdyby nie istniały Ultegry w podobnych cenach a jak dla mnie to nawet ciężko je porównywać bo najtańszy Windcast kosztuje niewiele mniej niż Titanos za do najdroższej proponuje porównać Ultegrę CI4 XSA a jeśli chcemy konkurenta na najtańszą propozycję ze stajni Dawiy to warto sprawdzić Biomastera XSB. A jeśli jednak Daiwa Linear skusi cię bardziej to za tą kasę sprawdź BBLC.

Dudi79
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-14, 09:37   

Zakupiłem Windcasta i Lineara i jednak Linear X jakoś lepiej leży mi w dłoni.
Windcasta X 5000 mam zatem na sprzedaż z nawiniętą jedną szpulą Daiwa Infinity Duo Carp 0.31mm.
Zależy mi na wolnym biegu.

Speedy81 

Wysłany: 2011-11-30, 21:27   

Piotr Tomczak napisał/a:
Ale takie małe ale, co Wincastów bo były by świetne gdyby nie istniały Ultegry w podobnych cenach a jak dla mnie to nawet ciężko je porównywać bo najtańszy Windcast kosztuje niewiele mniej niż Titanos za do najdroższej proponuje porównać Ultegrę CI4 XSA a jeśli chcemy konkurenta na najtańszą propozycję ze stajni Dawiy to warto sprawdzić Biomastera XSB. A jeśli jednak Daiwa Linear skusi cię bardziej to za tą kasę sprawdź BBLC.

A co Cię tak przekonało na korzyść shimów w starciu z daiwami?
Coś jest nie tak np: z tą daiwą Z ? Gdyby Ultegra nie miał wolnego w szpuli to też lepiej byłoby ją wziąć ?

Reloo 

Wysłany: 2011-11-30, 22:56   

Dokładnie mam takie samo pytanie jak Speedy - co jest lepszego w ultegrzec c4 niż w windcascie Z ? Oba modele są to nowe konstrukcje oparte na innych rozwiązaniach tych firm i wydaje mi się że oba posłużą lata a co kto wybierze to w tym wypadku raczej kwesta gustu niż walorów użytkowych przemawiających na korzyść któregoś z tych młynków :)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2011-12-01, 08:17   

Cytat:
Windcast kosztuje niewiele mniej niż Titanos za do najdroższej proponuje porównać Ultegrę CI4 XSA

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale proponujesz porównanie najwyższego modelu "Z" z W.B. do Ultegry bez WB ? Bardziej pasowało by tu chyba porównanie z C14 1400XTB?

Speedy81 

Wysłany: 2011-12-01, 08:27   

AndrzejN. napisał/a:
Cytat:
Windcast kosztuje niewiele mniej niż Titanos za do najdroższej proponuje porównać Ultegrę CI4 XSA

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale proponujesz porównanie najwyższego modelu "Z" z W.B. do Ultegry bez WB ? Bardziej pasowało by tu chyba porównanie z C14 1400XTB?

Generalnie to może ja się mylę, ale Daiwa Z nie posiada W.B. , tylko QDrag, a to zupełnie inna bajka, więc można go porównać do każdego młynka Shimano z IDrag, a nie W.B.

Z porównaniem chciałbym, żeby odniósł się ogólnie to windcastów vs ultegry - czemu takie +++++ na rzecz shimano? A szczegółowo porównać faktycznie można z CI4 XSA, która ma odchudzoną masę jak Windcast Z.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2011-12-01, 15:30   

Speedy81 napisał/a:
Generalnie to może ja się mylę, ale Daiwa Z nie posiada W.B. , tylko QDrag, a to zupełnie inna bajka, więc można go porównać do każdego młynka Shimano z IDrag, a nie W.B.

Shimano, o którym tu rozmawiamy również ma "tylko" QD, ja to nazwałem WB ;) , więc bajek nie pomyliłem ;)

Speedy81 

Wysłany: 2011-12-01, 15:51   

AndrzejN. napisał/a:

Shimano, o którym tu rozmawiamy również ma "tylko" QD, ja to nazwałem WB ;) , więc bajek nie pomyliłem ;)

Rozumiem..... kot w butach..... czy małpa w gumakach to przecież bajka o tym samym, bo scenariusz się nie zmienia :mrgreen: :lol:

pawelstu 
Paweł Dolat

Wysłany: 2011-12-03, 21:54   

Ja osobiście posiadam WINDCAST X i jestem bardzo z niego zadowolony,najbardziej odpowiada mi właśnie QD, pół obrotu i mam wolny bieg, i odwrotnie.Co do Shimano to sie nie wypowiem, bo posiadam tylko wędki z tej firmy, kołowrotków jeszcze nie mam, choć myśle nad kupnem.

TENGEL 
Kamil Wierzchoń

Wysłany: 2011-12-03, 23:58   

Używałem windcastów tyle że z tej podstawowej gamy. Mam mieszane uczucia - posiadałem też lineary [ wiecie te kosmiczne kręcioły które odstraszały wyglądem ;) ] i szczerze powiedziawszy to gdybym miał wybierać pomiędzy windem a linkiem to zdecydowanie postawiłbym na lineara - uprzedzam pytania - tak, rączka na 2 korby jest BARDZO wygodna :)

dap 
Przemysław Malanowski

Wysłany: 2011-12-08, 16:57   

A czy Windcast S posiada QD :?:

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-12-08, 17:37   

dap napisał/a:

Nie :)

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

madol24 

Wysłany: 2011-12-08, 19:34   

dap napisał/a:

Tylko modele X i Z posiadają QD

JagodaSkayrim 

Wysłany: 2012-10-15, 10:06   

Podbiję temat, bo mnie bardzo interesuje w czym niby Ultegry są lepsze od Windcastów X i Z na przykład? Czasem mam wrażenie, że to forum miłośników Shimano:)

ZARAKI KENPACHI 

Wysłany: 2012-10-15, 13:00   

Proponuję przejść się do sklepu i pokręcić tymi modelami ;) Moim zdaniem już sama praca przemawia za Shimano, choć nie neguję Daiwy - ale moim zdaniem ostatni dobry model Daiwy to Emblem i Emblem Pro - poszukując kołowrotka szukałbym czegoś z shimano, choć Ultegry mi się zwyczajnie nie podobają lub czegoś ze starszych modeli Daiwy. Jeśli dla kogoś wolny bieg nie jest potrzebny to stareńkie Emblemy za grosze można dostać, nie do zajechania. Prosta konstrukcja, twist buster i bardzo czuły hamulec [ choć do regulacji trzeba się przyzwyczaić, chodzi bardzo lekko ]. Jeśli ktoś ma ograniczone fundusze [ a wiadomo że nie każdy może sobie pozwolić na sprzęt kosztujący tyle co samochód ] bądz lubi klasyki to stareńki Emblem jest jak znalazł :lol:
Pamiętajmy żeby nie ulec owczemu pędowi do wydawania kasy na sprzęt z materiałów ery podróży międzygwiezdnych - karpia i tak interesuje ostanie 5-8 m zestawu, i to co podamy mu do przegryzienia.

JagodaSkayrim 

Wysłany: 2012-10-15, 20:15   

Byłam w sklepie, kręciłam na sucho Ultegra 5500 XTB, kołowrotek chodzi aksamitnie, kultura pracy bardzo wysoka, ale w porównaniu z Windcast X i Z robił wrażenie bardzo delikatnego sprzętu, takiej trochę dziecinnej zabawki a nie młynka na duże ryby.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-16, 14:38   

JagodaSkayrim napisał/a:
Byłam w sklepie, kręciłam na sucho Ultegra 5500 XTB, kołowrotek chodzi aksamitnie, kultura pracy bardzo wysoka, ale w porównaniu z Windcast X i Z robił wrażenie bardzo delikatnego sprzętu, takiej trochę dziecinnej zabawki a nie młynka na duże ryby.

Jeśli porównywać, to te same "gabaryty"...
5500 to młodsza i mniejsza siostra 14000 - różnią si e nie tylko pojemnością szpul, również korpus, rotor i "bebechy" są większe w 14000... A przy niej Windcast będzie sprawiał wrażenie jak 5500 przy nim...
P.s. Ultegra XTB, to młynek, który jest od kilku dobrych sezonów na rynku a sam model już ze dwie dekady i do tej pory ma opinię maszyny nie do zajechania... Windcast to świeżak, nie sprawdzony jeszcze w długoterminowych bojach...

JagodaSkayrim 

Wysłany: 2012-10-16, 15:52   

Myślę, że porównywałam właściwe gabaryty: Windcast 4500 i Ultegra 5500. Ja nie potrzebuję większego młynka.

To, że sprzęt jest na rynku od lat i się sprawdził zdecydowanie przemawia na jego korzyść.

Windcasty to świeżaki, też tak myślałam, ale w tym roku spotkałam na łowisku człowieka właśnie z Windcastami i zaczęłam wypytywać go o opinie na ten temat, powiedział że kołowrotków używa trzeci sezon i nie narzeka. Więc jak to jest, od kiedy ten model jest w sprzedaży?

Spotkałam się z opiniami, iż te dwie maszyny to zupełnie inne rozwiązania techniczne, może ktoś coś więcej na ten temat napisać?

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-16, 16:40   

JagodaSkayrim napisał/a:
Myślę, że porównywałam właściwe gabaryty: Windcast 4500 i Ultegra 5500. Ja nie potrzebuję większego młynka.

Nie do końca - gabarytowym odpowiednikiem Daiw w rozmiarze 4500-5500 (m.in. emblem, entoh, windcast) w stajni Shimano są modele 12000-14000 (m.in. ultegra, bio master, technium). W obu sytuacjach młynki z tej samej serii mają takie same korpusy, różnią się jedynie głębokością szpul...
Ultegra 5500 to mnieszy gabarytowo model, taka miniatura klasycznego Big Pit'a, na mniejsze, kameralne łowiska...

JagodaSkayrim napisał/a:
To, że sprzęt jest na rynku od lat i się sprawdził zdecydowanie przemawia na jego korzyść.

Windcasty to świeżaki, też tak myślałam, ale w tym roku spotkałam na łowisku człowieka właśnie z Windcastami i zaczęłam wypytywać go o opinie na ten temat, powiedział że kołowrotków używa trzeci sezon i nie narzeka. Więc jak to jest, od kiedy ten model jest w sprzedaży?

Spotkałam się z opiniami, iż te dwie maszyny to zupełnie inne rozwiązania techniczne, może ktoś coś więcej na ten temat napisać?

Tak by było, Windcast miał zwą premierę początkiem 2010r...
Co do rozwiązań technicznych - jakiegoś extra szału, ani w jednych ani drugich nie ma - mają podobne rozwiązania, różniące się detalami - wiadomo w końcu dwie konkurencyjne firmy...

Hawranek 

Wysłany: 2012-10-21, 20:52   

Byłem dzisiaj w E.Leclerc i pokręciłem trochę Ultegrą. Pracuje płynniej niż Windcasty X, które posiadam, ale ten system z dwoma pokrętłami z przodu do regulacji hamulca i wolnego biegu to porażka. Daiwa lepiej to rozwiązała-prościej, szybciej, po co to tak komplikować.

Jeżeli chodzi o wrażenie trwałości, solidności i jakości wykonania to obydwa młynki robią takie samo jak dla mnie, ale to czas pokaże.

W Ultegra nie podoba mi się ten cieniutki kabłąk.

Nowoczesny design na korzyść Windcast, ale to kwestia gustu i moja subiektywna opinia.

Windcast, pokrętło regulacji hamulca wykonane ma z cienkiego plastiku, jak się go mocno zluzuje to się "chybocze"-ogólnie robi to strasznie tandetne wrażenie i po sezonie użytkowania jest to jedyny minus tego młynka jaki znalazłem

Jak komuś zależy przede wszystkim na kulturze pracy przy kręceniu korbą to zdecydowanie Ultegra. Ja dzisiaj kupiłem kolejnego Windcasta:)

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-22, 07:13   

Hawranek napisał/a:
Byłem dzisiaj w E.Leclerc i pokręciłem trochę Ultegrą. Pracuje płynniej niż Windcasty X, które posiadam, ale ten system z dwoma pokrętłami z przodu do regulacji hamulca i wolnego biegu to porażka. Daiwa lepiej to rozwiązała-prościej, szybciej, po co to tak komplikować.

Choćby po to by dokręcając pokrętło do oporu, mieć ustawiony hamulec tak jak się chce a nie na beton. Choć to kwestia przyzwyczajenia. Nowe modele XSB mają sytstem podobny jak QD daiwy, którego najniższe jej modele nie posiadają....

Hawranek napisał/a:
Jeżeli chodzi o wrażenie trwałości, solidności i jakości wykonania to obydwa młynki robią takie samo jak dla mnie, ale to czas pokaże.
W przypadku ultegry już pokazał ;)

Hawranek napisał/a:
W Ultegra nie podoba mi się ten cieniutki kabłąk.
W daiwie jest to rurka i dlatego jest grubszy, w shimano pełny "pręt"

Hawranek napisał/a:
Nowoczesny design na korzyść Windcast, ale to kwestia gustu i moja subiektywna opinia.
Jak sam zauważyłeś kwestia gustu, a na mój to ultegra ładniejsza

Hawranek napisał/a:
Windcast, pokrętło regulacji hamulca wykonane ma z cienkiego plastiku, jak się go mocno zluzuje to się "chybocze"-ogólnie robi to strasznie tandetne wrażenie i po sezonie użytkowania jest to jedyny minus tego młynka jaki znalazłem

Miałem Entochy z systemem QD i nawet przy zwykłej szpuli z tym pokrętłem nie było takiego problemu...

Hawranek 

Wysłany: 2012-10-22, 15:09   

wojtek straub napisał/a:
Miałem Entochy z systemem QD i nawet przy zwykłej szpuli z tym pokrętłem nie było takiego problemu...

W innych kołowrotkach Daiwa to "pokrętło" wykonane jest solidniej, ma inny kształt, inną grubość-w Windcast to jakoś nie wyszło, żebym wiedział na co, to bym to chętnie wymienił, najlepiej na jakieś metalowe.

wojtek straub napisał/a:
W daiwie jest to rurka i dlatego jest grubszy, w shimano pełny "pręt"
Na to nie wpadłem :shock:

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-22, 16:38   

Hawranek, pokrętła (a raczej ich "dyski") QD do entoh'ów miały ok 2mm. grubości, zwykłe również, podobnie pokrętła z moich Tournament'ów... Wszystkie plastki...
P.s. Może za mocno odkręcasz - mi przy QD wystarczało ok. 1/4 obrotu od max'a, by ustawić "wolny"...

Hawranek 

Wysłany: 2012-10-23, 16:43   

Cytat:
P.s. Może za mocno odkręcasz - mi przy QD wystarczało ok. 1/4 obrotu od max'a, by ustawić "wolny"...

Bardzo możliwe, wcześniej miałem młynki z tylnym hamulcem bez QD i jakoś nie mogę się przyzwyczaić że wystarczy lekko odkręcić.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-23, 17:48   

Hawranek napisał/a:
Cytat:

Bardzo możliwe, wcześniej miałem młynki z tylnym hamulcem bez QD i jakoś nie mogę się przyzwyczaić że wystarczy lekko odkręcić.

I widzisz, przy shimanowskim BR (pokrętło w pokrętle) nie ma tego problemu ;)

Hawranek 

Wysłany: 2012-10-23, 18:20   

wojtek straub napisał/a:
Hawranek napisał/a:
Cytat:

I widzisz, przy shimanowskim BR (pokrętło w pokrętle) nie ma tego problemu ;)

z pewnością-ale ja już jestem szczęśliwy-właśnie dotarł numer 3 do kompletu:)

A swoją drogą, taka wielka firma, młynki kupowane od Maja do Października tego roku, każdy w innym sklepie zamawiany... i każdy jest inny:) Korby i szpule w różnych kolorach metalu, jedne jaśniejsze, inne ciemniejsze, tak jak by różnych stopów używali.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-23, 18:24   

Nie no luzik, to tak tylko gwoli wyjaśnienia ;)

Hawranek 

Wysłany: 2012-10-23, 18:52   

Może i się czepiam, ale porównując kolor 1 szpuli z 3 to rozrzut mają niezły:)

shivan 
NIE

Wysłany: 2012-10-24, 12:03   

Bawiłem się na sucho QD i nasuneło mi się pytanie, mianowicie czemu daiwa zrezygnowała z tego:

Używam klona tego rozwiązania zrobionego przez okume...i jak dla mnie jest proste i intuicyjne...żadnego kręcenia i zastanawiania się.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-24, 13:52   

shivan napisał/a:
Bawiłem się na sucho QD i nasuneło mi się pytanie, mianowicie czemu daiwa zrezygnowała z tego:

Obrazek

Nie zrezygnowała... Bait'N'Runn Conversion są dalej dostępne (choć u nas o nie trudno).
Po za limitowanymi edycjami, nie były w komplecie z młynkami. A że technika idzie do przodu, QD jest na czasie, więc upychają go w nowe młynki...

shivan napisał/a:
Używam klona tego rozwiązania zrobionego przez okume...i jak dla mnie jest proste i intuicyjne...żadnego kręcenia i zastanawiania się.

Mam oryginały przy swoich Tournament'ach - i faktycznie tylko "pstryk" i po robocie ;)

Odpowiedz do tematu