Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Amur
Autor Wiadomość
Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 13:07   Amur

Witajcie, w jaki sposób można nęcić amury? Czy jak zanęcę kulami zanętowymi z kukurydzą zalaną truskawkowym liquidem to mogę dodać też trochę peletu halibutowego?
Jakie haki są najlepsze na amura, duże małe?

Kristof
Krzysztof Nowak

Wysłany: 2013-08-13, 13:17   

Nie wiem jak by było najlepiej ale Ja bym nęcił samą kukurydzą w ilości XXL :)

draxion 
Samuel Siemieniuk

Wysłany: 2013-08-13, 14:05   

Kristof napisał/a:

Kristof ma rację. Z tego co wiem to Amur potrafi podczas jednej doby wszamać równowartość swojej masy. Kuku jest na tyle tanią i dobrą zanętą, że śmiało można sypać po parę kg jednorazowo.

Pozdrawiam.

www.facebook.com/HajnowskiKlubKarpiowy - Kliknij "Lubię to!" ;)

vidal111 

Wysłany: 2013-08-13, 14:19   

Pewnie, jeśli masz pewność, że w pobliżu kręci się stado amurów;) to możesz sypać śmiało i powinna wystarczyć sama kukurydza w sporej ilości do tego ( ja bym jej nie zalewał boosterem- jedynie kuku na włosie chwile wcześniej pomoczył, u mnie działa).

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2013-08-13, 14:23   

Podobny temacik ;)
http://forum-karpiowe.pl/...&highlight=amur

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 15:14   

Dzięki za odpowiedź, ale nęcić odrazu? Nawet jak nie mam pewności, że amur jest w łowisku?

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2013-08-13, 16:55   

draxion napisał/a:
Kristof napisał/a:

Kristof ma rację. Z tego co wiem to Amur potrafi podczas jednej doby wszamać równowartość swojej masy. Kuku jest na tyle tanią i dobrą zanętą, że śmiało można sypać po parę kg jednorazowo.

Pozdrawiam.

Masz rację, potrafi zjeść tyle co waży, ale w okresie letnim, a to że teraz mamy taki okres.. to tylko sypać :D

zuberek31
Piotr Miedziński

Wysłany: 2013-08-13, 20:28   

Jeśli zobaczysz amury(szczególnie w upalne dni widać jak pływają po powierzchni) można a nawet trzeba nęcić!!! Z mojego doświadczenia kukurydza to odpowiednia zanęta, ale nie w ilości 1kg czy 2 kg bo Ci to inna biała ryba rozniesie. Ja nęciłem amury przez 3-4 dni w ilości po 20kg dziennie w miejscówkę (oczywiście miękka gotowana)!!! Miałem po 3,4 sztuki na dobę. Jeśli wiesz, że masz amury w swojej wodzie nęć i to dużo.Takie jest moje zdanie.

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 21:05   

Dzięki, zobaczymy jak mi pójdzie :)

A można nęcić kulkami proteinowymi? :mrgreen:

Nie pisz posta pod poste. Używaj edycji. Rumun

zuberek31
Piotr Miedziński

Wysłany: 2013-08-13, 21:18   

Oczywiście.

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 21:33   

Dzięki, miejmy nadzieje, że połapię :D

draxion 
Samuel Siemieniuk

Wysłany: 2013-08-13, 21:56   

Kuba1999, u mnie kuleczki o zapachu śliwki oraz mango-brzoskwinia działały wyśmienicie. Spróbuj, może i u Ciebie się sprawdzi. Ale podstawa to duże ilości kuku! :)

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 23:00   

Jutro wyjeżdżam na zasiadkę, więc już nie zdążę kupić. Mam 10 kg kuku, 5 kg konopi i 2 kg łubinu, wystarczy na 5 dni? Pewnie nie, co? :/

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-13, 23:04   

Kuba1999, Malutko tego ... Tam gdzie są amurki to na 1 dzień nęcenia :/ Ile masz kulek do tego ?

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 23:26   

Ogórek napisał/a:
Kuba1999, Malutko tego ...

Zawsze wychodziłem z założenia, że jak za dużo zanęcę to zakwasze wodę i nici z łowienia.

Mam gdzieś z 2-3 kg kulek proteinowych,
plus do tego 2 kg stick mixu, z którego chcę zrobić kule zanętowe.

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-13, 23:27   

Kuba1999, Zakwasisz ? No to by tam musiało być 10 rybek w przekroju 2 kg, które i tak w 3 dni by to wszystko "zyzorły" Ja bym dokupił na te 5 dni jak mówisz, że są tam amury jeszcze z 20 kg kukurydzy albo paszy

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 23:28   

Ogórek, a jakiej paszy?

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-13, 23:29   

Kuba1999, Dla gołębi (mieszanki ziaren) tam masz wszystko ... Ja osobiście tylko tego używam i się sprawdza a w stawach na których łowie, amurków troszke jest

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 23:31   

A tym łubinem lub konopiami też mogę nęcić?

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-13, 23:32   

Kuba1999, Pewnie ! konopie są bardzo dobre na karpie, sprzyjają trawieniu oraz są łatwostrawne, a karpie je uwielbiają, myślę że amury również nie gardzą łubinem czy konopiom ;)

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-13, 23:35   

Następnym razem kupię więcej kuku i innych ziaren :mrgreen:
Mam w sumie 17 kg ziaren i 4-5 kg zanęty, kulki i stick mix. Wsypię wszystko i zobaczę co się będzie działo.
Dzięki za rady :D

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2013-08-14, 00:05   

Ilość nie jakość (choć jeśli może to pójść w parze-dlaczego by nie),najlepiej sprawdzają się przynęty zawieszone delikatnie nad dnem, niewielkie popki do 16/18mm lub kukurydzka z pianką. ; )Nuta-owocowa. Pośród setek ziaren wzbijanych do góry podczas żerowania amurów,taki pływający kąsek jest w stanie skutecznie zaciekawić(ot po prostu wyróżnić na tle pozostałego żarcia), tutaj raczej nie ma tematu który często spotykamy jeśli mówimy o karpiach-ignorowanie pływającej przynęty.

Pyszczek twardy,także haki ostre, wytrzymałe, ciężarek raczej sporej gramaturki (max. możliwej/zasadnej do zastosowania na danym rodzaju dna itd.) żeby ładnie amurzastego zahaczyć. ;) Włosy krótkie, dobrze sprawdza się blow out rig.

Oczywiście postępując zupełnie odwrotnie,w stosunku do tego co napisałem,również możesz połowić amury. :mrgreen: Jak naprawdę będą chciały, długie włosy i śmierdziele powodujące omdlenia nie staną na przeszkodzie. :)
Mnogość możliwości i czynników,wpływa na to,że często ten którego nie spełnimy, nie jest decydujący dla naszego sukcesu i być może trafiliśmy z czym innym , a jak nie...może innym razem będzie odwrotnie... ;) i doczekamy się w ten często niezrozumiały dla nas sposób-wyjazdu z rola. Recepty i gwarancji nima. :> Pożądane własne myślenie i wnioski.

Kuba1999 napisał/a:
Zawsze wychodziłem z założenia, że jak za dużo zanęcę to zakwasze wodę i nici z łowienia.

Czym dłużej zanęta w wodzie,tym więcej rybek się tym z czasem interesuje, ponadto żeby to zaczęło fermentować lub zależy o czym mówimy-gnić, potrzeba trochę czasu. Woda w sezonie letnim, jakie to lato by nie było ;) , zawsze powyżej tych 20 się zakręci, rybki mają szybki metabolizm i świetnie sobie radzą z ciągłym pobieraniem pokarmu,jeśli nawet trafisz na gorszy okres,na pewno zanim zacznie się psuć, będzie i pora żerowania. :P Jeżeli masz pewność, że występują dość licznie inne gatunki spokojnego żeru niż te w które celują użytkownicy tego forum, lub populacja karpia i amura jest spora(do tego co istotne różnej wielkości),musiałbyś się bardo postarać,aby zakwasić wodę. Tak na koniec- kto mówi,że fermentowanie dla rybek jest ble? :mrgreen: :P No i jeszcze jedno, jak sypiesz sobie na miejscówkę te 10-15 kg papuniu, akurat woda jest przejrzysta i widzisz jak pięknie smakołyki legły na dnie- takie ilości naprawdę tam śmiesznie wyglądają . :) Ale...to już kalkulacja (przynajmniej dla mnie) jak najmniej wrzucić,ale żeby faktycznie zwabić i połowić- ale tak,aby nie odbiło się to na wynikach,które byłby lepsze, gdybym nęcił więcej ;) .Natomiast jeśli wyniki mają być takie same,bez względu na ilość wrzucanego towaru(oczywiście biorąc pod uwagę dolną granicę), po co tym samym wyrzucać pieniądze do wody.

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 08:22   

Masz rację, dużo mi wyjaśniłeś!
Jak wrócę to napisze jak mi poszło, z tą nie za duża ilością zanęty. :)

jeanpascale 

Wysłany: 2013-08-14, 09:10   

Jeśli po drodze będzie jakiś warzywny lub targ to kup kilka kilo śliwek ( teraz jest najlepszy okres ) i dodatkowo możesz Amury nęcić tym ich przysmakiem.

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 09:50   

A na włos może iść kukurydza z puszki?

draxion 
Samuel Siemieniuk

Wysłany: 2013-08-14, 10:03   

Kuba1999, ja bym jednak polecił założyć tą, którą nęcisz. Jest twardsza i drobnica tak szybko się z nią nie rozprawi. :)

Pozdrawiam.

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 10:39   

Ale chodzi tylko o drobnice, czy coś jeszcze przemawia za tym, żeby nie łowić na tą z puszki? :)

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 10:40   

Czy ta twardsza nie odstraszy jednak trochę ryb?

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2013-08-14, 10:41   

Ta z puszki jest po prostu za miękka. Po kilkunastu minutach w wodzie może jej już nie być na włosie :roll: Twardsza jest o wiele lepsza, bo mocno siedzi na włosie i drobnica sobie z nią nie poradzi ;)

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 11:02   

Ale nie wpływa to na brania, jak użyje tej twardej?

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2013-08-14, 11:04   

Nie :D

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 11:08   

Super, napiszę jak mi poszło!

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2013-08-15, 19:40   

Padło w tym temacie hasło zakwaszenia wody dużą ilością zanęty. Czy ma ktoś może jakieś informacje potwierdzające takie coś? Czy to tylko gdybanie.
Tu na forum mało się o tym pisze. Zanim trafiłem na to forum czytałem duże forum ogólnowędkarskie. Tam akurat do zanęcania nastawieni byli strasznie negatywnie.
I tam właśnie w co 2 poście można było przeczytać o zakwaszaniu wody.
Na mój chłopski rozum, w wodzie jest tyle organizmów które obumierają i gniją, że nie jestem sobie w stanie wyobrazić ilości zanęty jaką by trzeba było do wody wrzucić.
A tym bardziej, jeżeli chodzi o tak naturalne rzeczy jak kukurydza.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-08-16, 09:18   

aquilon, zakwaszenie wody kukurydzą to mit... Choćby dlatego, że w wodzie będzie ona fermentować a nie kisnąć... Z kulkami sprawa wygląda nieco inaczej - gotowce, w łowisku, prędko się nie popsują (konserwant) a swojaki, bez konserwantu, psując się wypłyną...
Do zakwaszenia wody może dojść, gdy w łowisku pozostanie spora ilość zanęty sypkiej, bazującej na pieczywie i jest to "problem" o bardzo ograniczonym zasięgu - m/w takim, jaki zajmuje stara zanęta, którą wcześniej czy później wymyją prądy wodne lub wszamią ją np. raki...

diego87

Wysłany: 2013-08-18, 16:10   

A jak pozbywacie się leszczy? bo na mojej wodzie zawsze gdy założę z 4ziarna gotowanej kuku mam leszcza;/

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-23, 23:44   

diego87, możesz spróbować dodawać trochę kulek do zanęty, lub używaj większych przynęt.
Mi nie udało się złowić na zasiadce amura, za to karp 23 kg był na brzegu! :)

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2013-08-24, 10:44   

diego87, albo spróbuj założyć na włos kulkę kukurydzianą z Rapid Baits`a :) Mi się zawsze sprawdzało, oprócz ostatniego wypadu, gdzie zamiast na macie, wylodowały dwa pełnołuskie +10kg ;p

jeanpascale 

Wysłany: 2013-08-29, 13:10   

Od kilku dni nęcę Amury na Śliwki, jeśli ktoś ma doświadczenie ( nie książkowe ) chętnie poczytam ( jaki zestaw: długość,materiał itd )

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-29, 13:15   

jeanpascale, tak jak pisałem u góry, na zasiadce, na którą szykowałem się specjalnie na amura, amur nie wszedł w łowidko, natomiast na zasiadce, gdzie stosowałem długie włosy, łowiłem na pelety, nęciłem śmierdziuchami z konopią chilli itd. (typowe na karpia) złowiłem 6 amurów przez 4 dni. Największy miał 14kg.
Ciekawą artelnatywą jest też pelet kukurydziany, niestety ciężko go dostać.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2013-08-29, 13:25   

Kuba1999 napisał/a:
Ciekawą artelnatywą jest też pelet kukurydziany, niestety ciężko go dostać.
No nie wiem, w moich wędkarskich jest go pod dostatkiem :P

Odpowiedz do tematu