Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Łączenie strzałówki z żyłką, plecionką i leadcorem
Autor Wiadomość
Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-06, 23:03   Łączenie strzałówki z żyłką, plecionką i leadcorem

Witajcie,
Czy moglibyście dodać jakieś filmy lub zdjęcia, gdzie pokazane jest jak połączyć strzałówkę z:
Leadcorem
Żyłką
Plecionką
Chodzi mi o mocne węzły, będę łowił z rzutu.
Byłbym bardzo wdzięczny.

draxion 
Samuel Siemieniuk

Wysłany: 2013-08-06, 23:28   

Wiązanie przyponu strzałowego z żyłką, plecionką

Na końcu LC robisz pętlę i łączysz całość węzłem grinner. Jeszcze nigdy się nie zawiodłem. :)

Pozdrawiam.

www.facebook.com/HajnowskiKlubKarpiowy - Kliknij "Lubię to!" ;)

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-06, 23:34   

Przy bardzo grubych strzałówkach np. 0.60mm używam patentu kolegi :) Zwykły węzeł spinningowy : http://youtu.be/xuXrWtsg7zw?t=31s (tylko pierwszy węzeł) ten węzeł w połączeniu z Leadcorem na pewno nie puści (został już przetestowany na miśku) ...

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-06, 23:56   

A masz jakieś inne zdjęcia lub film niż kolega Samuel, na węzeł zderzakowy? Dobrze by było aby widoczność była dobra, węzeł dosyć prosty, ale mocny.
Z góry dziękuję!

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-06, 23:59   

tutaj jest bardzo dobrze pokazany zderzakowy :) Mimo, że gość nie bierze pod uwagę karpiarzy a w wspinaczy to można tego użyć :) Oczywiście przy naszej pasji, trzeba więcej razy "obkrążyć" np. 5 razy

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 00:00   

Ok, i on wytrzyma grube ryby?

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-07, 00:03   

Kuba1999, Ten (zderzakowy) i ten spinningowy (który ma zadanie łączyć strzałówkę z LC) (sam czasem spinninguje i do spinningu używam dwóch węzłów ten wyżej pokazany i jeszcze inny, który także wykorzystuje w karpiarstwie ale nim wiąże tylko żyłkę z leadcorem :P ) Sam ostatnio uczyłem się tego węzła (zderzakowego) ponieważ na moim łowisku muszę mieć strzałówkę ... Rwałem, wiązałem, rwałem i doszedłem do wniosku, że 4 obroty wystarczą, później odciąć (nie za dużo) przypalić kawałek i zostawić z kawałkiem niedociągniętego (przy rybie się zaciśnie)... Do rzutu powinien być mały węzeł, ponieważ duże węzły bardzo mocno ocierają się na przelotkach i zestaw ląduje bliżej :P

draxion 
Samuel Siemieniuk

Wysłany: 2013-08-07, 00:06   

Kuba1999, wydaje mi się, że nie ma co kombinować. Najważniejsze, że spełnia swoje zadanie. Spróbuj sam, a się przekonasz! :)

Cytat:
Do rzutu powinien być mały węzeł, ponieważ duże węzły bardzo mocno ocierają się na przelotkach i zestaw ląduje bliżej :P

Święta prawda. :)

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-07, 00:14   

Kuba1999, Połów tam, bo chyba wiem gdzie i z kim jedziesz ;) A punkty nie są najważniejsze, bo najważniejsza jest pomoc ;)

Pozdrawiam

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 00:16   

Dzięki :) :D

shivan 
NIE

Wysłany: 2013-08-07, 10:02   

Zderzak mi się jakoś nie spodobał nigdy jeżeli chodzi o wytrzymałość.
Ogólnie węzeł trzeba dobrać pod materiały jakie chcesz łączyć.

Raz się sprawdzi iktorn drugi raz albright a może być tak że najmocniejszy będzie mahin...
każdy będzie trzymał ale niektóre mocniej,czasami o kilkadziesiąt %.

Ja robię tak (chociaż nie zawsze! bo targanie może to zweryfikować)

strzałówka gruba plecionka + żyłka=iktorn knot
strzałówka mono + żyłka = albright knot (zależnie od grubości mono weryfikuje liczbę obkręceń )
strzałówka mono+ plecionka = mahin knot...chociaż tutaj czary mi się działy przy wiązaniu:) i równie dobrze inne węzły zrobią robotę

Ważne aby węzeł się dociągnał, z niektórymi bywa tak jak pisał ogórek zaciągają się np dopiero przy obciążeniu rzędu 4/5kg , można to zrobić w domu...ja zostawiam to rybie, do pierwszego holu nie docinam zbyt blisko linek które wiąże.
Węzeł który się nie chce w ogóle dociągnąć (zbyt dużo obkręceń) to węzeł do pocięcia bo zazwyczaj jego wytrzymałość jest do kitu.

To wszystko powyżej to tylko moje przemyślenia...ja tak robię i łowie, ale każdy powinien sobie to sam zweryfikować:) wystarczy,że będzie wiązał na innych materiałach czy grubościach i już pewnie będzie inaczej.

Pozdro

draxion 
Samuel Siemieniuk

Wysłany: 2013-08-07, 10:36   

shivan napisał/a:
strzałówka gruba plecionka + żyłka=iktorn knot

Zapomniałem napisać o tym węźle, a bardzo często go stosuję. :) Szczególnie przy robieniu przyponów - łączenie FC z miękką plecionką. :)

dood94 
Dominik Kwoka

Wysłany: 2013-08-07, 10:56   

Ogórek napisał/a:
duże węzły bardzo mocno ocierają się na przelotkach i zestaw ląduje bliżej

i to w najlepszym przypadku, gorzej jak przy którymś razie taki węzełek poharata Ci przelotkę.
Osobiście do łączenia grubej strzałówki+żyłka główna używam tego węzła. Do strzałówki z pletki tak jak wyżej iktorn.

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 11:55   

A co myślicie o tym węźle?
http://youtu.be/mmYvngTybTc

shivan 
NIE

Wysłany: 2013-08-07, 12:10   

Kuba1999 napisał/a:
A co myślicie o tym węźle?
http://youtu.be/mmYvngTybTc

Węzeł na filmiku to albright knot

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 12:14   

I co on przy rzucie nie będzie haczył o przelotki? :mrgreen:

shivan 
NIE

Wysłany: 2013-08-07, 14:15   

Zależy jakie materiały zwiążesz.... jak połaczysz nim żyłkę z koniczną strzałówką to węzełek będzie malutki i nie będzie wadził, jak dowalisz iktornem do żyłki plecionkę 50lb to węzeł poczujesz dopóki się dobrze nie dociągnie, potem będzie lepiej ale i tak będzie słychać po przelotkach, czarów nima.

Pozdro

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-07, 15:10   

No dobra, ale który węzeł będzie odpowiadał tym kryteriom:
Szybki do zawiązania i prosty
Mocny
Dobry do rzutów
Odrazu mówię, że węzeł Wojtka Warmuza jest bardzo prosty, tylko czy będzie on też odpowiedni do rzutu?

shivan 
NIE

Wysłany: 2013-08-07, 17:46   

Widzę,że stronę wcześniej napisałem się bez sensu...

Pozdro!

wojtek straub 

Wysłany: 2013-08-10, 09:15   

dood94 zalinkowany przez Ciebie węzeł to "first version of Iktorn Knot" :P
Kuba1999, w.w. sprawdza się przy strzałówkach z grubego mono, zarówno gdy na młynku masz żyłkę jak i pletkę... I jest to jeden z "najluźniej" przelatujących przez przelotki węzłów do strzałówki z grubego mono...
Edit...
Ważny jest stosunek grubości żyłki czy plecionki głównej i materiału mono, na strzałówkę - jeśli różnice grubości są zbyt małe, węzeł będzie dużo słabszy...

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-10, 20:29   

W.w czyli iktor knot czy ten węzeł Wojtka Warmuza? Jaki to jest stosunek, np. Strzałówka 0,50, a żyłka 0,35?

wojtek straub 

Wysłany: 2013-08-11, 07:15   

Kuba1999 napisał/a:
W.w czyli iktor knot czy ten węzeł Wojtka Warmuza?
Iktorn, ale ten pierwszy, wersji "second" nie miałem okazji stosować...
Kuba1999 napisał/a:
Jaki to jest stosunek, np. Strzałówka 0,50, a żyłka 0,35?
Przy żyłce przejdzie, choć strzałówka tej średnicy, to bardziej pod rzuty jak np. "anty małżowa"

kamael 
Kamil Sosnowski

Wysłany: 2015-04-26, 09:27   

Witam, mam pytanie, czy na tym filmiku:
Albright Knot
pokazany jest prawidłowo wykonany węzeł Albright Knot? Szczególnie chodzi mi o część od 45 sekundy filmiku, gdyż widziałem że niektórzy nie stosują takiego zakończenia wiązania....

Czy ten węzeł będzie oki do łączenia żyłki 0.33 mm z żyłeczką 0.50 mm, czy warto coś innego spróbować?

szymon220997 
Szymon Pyka

Wysłany: 2015-04-26, 17:14   

kamael, Do połączenia tych żyłek jest jak najbardziej ok. Zakończenie wiązania daje całkowitą pewność, że węzeł nie puści :)

daro77 
Darek Kopiec

Wysłany: 2015-04-26, 18:45   

Ja do łączenia żyłki z przyponem strzałowym także z żyłki używam tego węzła Slim Beauty Knot Na początku stosowania przypalałem końcówki po obcięciu naddatków ale już tego nie robię , kilka lat stosowania i ani jednej skuchy na tym połączeniu.

szymon220997 
Szymon Pyka

Wysłany: 2015-04-26, 19:32   

daro77, Podobny węzeł używam do łączenia strzałówki z żyłką. Pierwszy raz widziałem go w filmie Przemysława Mroczka. Ani razu mnie nie zawiódł :)

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2015-04-26, 19:40   

A ja ze swojej strony polecam węzeł,który przedstawił Draxion Stosuje go zawsze. Nie zawiódł mnie ani razu :)

szymon220997 
Szymon Pyka

Wysłany: 2015-04-26, 20:41   

tomekja123, O właśnie tego węzła używam i z czystym sumieniem mogę go polecić :mrgreen:

Kampll235 

Wysłany: 2015-06-16, 19:12   

Iż nie znalazłem owego problemu, napisze tutaj. Dostałem ostatnio Leadcore szybkiego montażu z bezpiecznym klipsem od Kordy, wszystkie fajnie, tyle że zastanawiam się jak tą pętelkę na końcu leadcora połączyć z żyłką? Jest opcja Krętlika szybkiego montażu, lecz boje się go zastosować ponieważ w miejscach których łowie jest bardzo dużo zielska, i myślę ze będę zbierać glony. Proszę o wasze propozycję dotyczące połączenia.
Pozdrawiam

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2015-06-16, 19:29   

Kampll235, Tylko wiązać, a jaki rodzaj węzła to już inna bajka, każdy to robi inaczej. Pobaw się trochę ;)

shivan 
NIE

Wysłany: 2015-06-16, 19:48   

Kampll235 napisał/a:
Iż nie znalazłem owego problemu, napisze tutaj. Dostałem ostatnio Leadcore szybkiego montażu z bezpiecznym klipsem od Kordy, wszystkie fajnie, tyle że zastanawiam się jak tą pętelkę na końcu leadcora połączyć z żyłką? Jest opcja Krętlika szybkiego montażu, lecz boje się go zastosować ponieważ w miejscach których łowie jest bardzo dużo zielska, i myślę ze będę zbierać glony. Proszę o wasze propozycję dotyczące połączenia.
Pozdrawiam

Zielska? a nie pomyślałeś ,że przez taki krętlik możesz zostawić karpia z ciężarkiem po ewentualnym zrywie? ....2 tygodnie temu wyciągnąłem kolejny raz kabana z tak debilnie zakończonym lc.

A teraz właściwa odpowiedź: żyłki do 0.36 węzeł grinner, a te grubsze polecam spróbować najprostszym na świecie half blood knot.... u nas się to chyba zwie węzeł spinningowy czy jakoś tak.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez shivan 2015-06-16, 19:49, w całości zmieniany 1 raz  

Kampll235 

Wysłany: 2015-06-16, 20:21   

shivan, Jedna sprawa zielsko, druga sprawa bezpieczeństwo ryby, fakt! Jeśli myślimy o tym samym węźle blood knot, to jak mam przymocować żyłkę do leadcore jeśli ma już on pętelkę na samym końcu? Chyba cię nie zrozumiałem :/

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2015-06-16, 20:32   

Ja zawiazuje na zylce zwykla petle i zakladam petla w petle.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-06-16, 20:33   

Kampll235 napisał/a:
shivan, Jedna sprawa zielsko, druga sprawa bezpieczeństwo ryby, fakt! Jeśli myślimy o tym samym węźle blood knot, to jak mam przymocować żyłkę do leadcore jeśli ma już on pętelkę na samym końcu? Chyba cię nie zrozumiałem :/

Shivan pisał o węźle half blood knot - zobacz Tu - a nie o blood knot zobaczy Tu a to już całkiem inne węzły.

Kampll235 

Wysłany: 2015-06-16, 20:44   

Yucao, Raz mi już żyłka strzeliła w takiej pętelce, do teraz nie ufam takim sposobom :/ stary_dinozaur, A więc dobrze zrozumiałem, można łączyć żyłkę z żyłką węzłem do krętlików/haczyków? Jeśli ktoś używa gotowych leaderów z pętelkami na końcu, prosiłbym o komentarze tychże osób i sposoby wiązania jakie stosują

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-06-16, 20:49   

Kampll235 napisał/a:
Yucao, Raz mi już żyłka strzeliła w takiej pętelce, do teraz nie ufam takim sposobom :/ stary_dinozaur, A więc dobrze zrozumiałem, można łączyć żyłkę z żyłką węzłem do krętlików/haczyków?

Oczywiście bez problemu można tak łączyć pętelkę leadkora z główną żyłką. Nawet jak puści to bezpieczny klips z ciężarkiem wyśliźnie się przez nią.

Kampll235 

Wysłany: 2015-06-16, 21:12   

Palomar A co panowie sądzicie o tym weźlę? Wytrzyma siłowy hol? Zawiązałem go teraz, i wydaje się być mocny..

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-06-16, 21:19   

Osobiście używam improved-clinch-knot czasami Fish-N-Fool-knot - ale do wiązania leadkora z żyłką główną.

improved-clinch-knot.jpg
Plik ściągnięto 254 raz(y) 96,9 KB

Fish-N-Fool-knot.jpg
Plik ściągnięto 3118 raz(y) 87,71 KB

shivan 
NIE

Wysłany: 2015-06-16, 21:54   

Fish-N-Fool-knot to grinner :roll: ...co prawda kończę właśnie 4 pak, ale żadnych różnic w wiązaniu raczej nie ma.

Kampll235 

Wysłany: 2015-06-16, 22:12   

shivan, To samo pomyślałem! Co do węzła Improved clinch knot, właśnie go zawiązałem, podwiesiłem wiadro 2kg i póki co trzyma! :D Ale wszystkiego dowiem się holując miśka! Dziękuje w takim razie wszystkim za pomoc ! :)

Odpowiedz do tematu