Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Rumun
2013-05-04, 18:05
Zestaw na karpia dla początkującego
Autor Wiadomość
malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-13, 06:49   Zestaw na karpia dla początkującego

Witam.

Mam zamiar w tym sezonie zacząć przygodę z karpiarstwem. Chcę łowić z gruntu na kulki proteinowe. Jednak nie mam jeszcze sprzętu. Kwota, jaką mogę przeznaczyć na zakup kija i kręciołka, to ok 100-120 zł. Jak wspomniałem, będzie to moja pierwsza próba z karpiarstwem. Z racji tego, że jestem jeszcze młody, mam do wydania tylko tyle pieniążków.

Proszę Was o pomoc, z racji tego, że nie jestem doświadczony w tej metodzie połowu. Podawajcie modele kołowrotków i wędzisk.

Udało mi się znaleźć zestawik Yorka za 110 zł: ZESTAW KARPIOWY YORKA

Czy taki zestawik nada się na początek i czy będę mógł wyciągnąć jakiegoś większego miśka ?

Jeszcze mam kilka pytań:

1. Zastanawiam się czy mam zastosować elektroniczny sygnalizator brań, czy popularną "bombkę" ? Albo może swinger ? (tylko niewiem jak go się podpina i jak on działa)Jeśli znacie jakiś tani i dobry sygnalizator elektroniczny to prosiłbym o podanie modelu i ceny.
2. Do łowienia miśków będę miał przeznaczoną jedną wędkę. I niewiem czy mam zastosować 2 zwykłe podpórki, czy kupić jakieś specjalne rod pody? Tak jak wspomniałem będę łowił na 1 wędkę, może znacie jakieś dobre i tanie rozwiązanie ?

Z góry dzięki za pomoc :)

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-13, 07:41   

Witaj,
w takiej cenie raczej żadnego lepszego kija i kręciołka nie znajdziesz więc w sumie bez znaczenia czy kupisz ten zestaw czy jakiś Mikado, a może Jaxona. Teraz w Lidlu jest tydzień wędkarski i będą tam mieć też zestawy z kołowrotkami z wolnym biegiem.
Co do postawienia wędki to zdecydowanie podpórki, skoro łowisz na jedną wędkę to po diabła pod.
Sygnalizator brań, to sprawa też prosta: jeśli nie masz zamiaru ruszać się ze stanowiska, to kup sobie tylko jakiegoś hangera, są takie do kupienia za około 10 zł, wiesza się go na żyłce bardzo prosto, będziesz widział odjazdy do brzegu.
Ciężko doradzać nam w takim przedziale cenowym, bo żaden z nas nie łowi na takie zestawy, chociaż Damian chciał łowić na zawodach na sprzęt z bazaru, więc niech może on się wypowie :)

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-13, 07:43   

No wiec co do zestawu po kolei :

- wędka wydaje mi się że aż tak ważna nie jest na początku, nawet na jakiegoś bazarowego kijaka wyciągniesz miśka

- kołowrotek w tym przypadku jest ważniejszy, a co do tego mam mocno mieszane uczucia... może poszukaj jakiejś używki ze spro albo okumy na start

- tej żyłki nawet bym nie nawijał - w tym temacie jestem bezwzględny, żyłka musi być porządna, a ta raczej nią nie jest.

malamalpamala napisał/a:
1. Zastanawiam się czy mam zastosować elektroniczny sygnalizator brań, czy popularną "bombkę" ? Albo może swinger ? (tylko niewiem jak go się podpina i jak on działa)Jeśli znacie jakiś tani i dobry sygnalizator elektroniczny to prosiłbym o podanie modelu i ceny.

myślę, że swinger i sygnalizator spro carp troper były by dobrym rozwiązaniem, a jak nie swinger to hanger

malamalpamala napisał/a:
2. Do łowienia miśków będę miał przeznaczoną jedną wędkę. I niewiem czy mam zastosować 2 zwykłe podpórki, czy kupić jakieś specjalne rod pody? Tak jak wspomniałem będę łowił na 1 wędkę, może znacie jakieś dobre i tanie rozwiązanie ?

pokieruj się względami czysto ekonomicznymi - pody są minimum na dwa kije - jeśli uważasz, że w niedalekiej przyszłości dokupisz kije dobrym rozwiązaniem może być pod, jeśli będziesz używał tylko jednego, myślę, że szkoda pieniędzy na poda i lepsze będą podpórki. Z drugiej strony pod nie zawsze się przydaje, w niektórych przypadkach lepiej łowi się na podpórki, ale wszystko to zależy od łowiska.

A podpięty swinger wygląda tak :

[ Dodano: 2011-04-13, 08:45 ]
Cypisek napisał/a:
Teraz w Lidlu jest tydzień wędkarski i będą tam mieć też zestawy z kołowrotkami z wolnym biegiem.
Nie skazuj chłopaka na ten chłam :lol: lepiej kupić yorka niż bambus z lidla, zresztą gadaliśmy o tym wczoram ;)

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2011-04-13, 07:51   

Możesz zastosować taki mechaniczny sygnalizator brań:

SYGNALIZATOR BRAŃ SWINGER!

Jeśli będziesz cały czas siedzieć przy kijach to nie musisz kupować na początek elektronicznych sygnalizatorów brań. Ale na Allegro możesz znaleźć coś takiego :

ELEKTRONICZNY SYGNALIZATOR BRAŃ

Tylko musisz wiedzieć, że po pierwszym deszczu takie tanie sygnalizatory mogę "wykitować".
Więc warto dodać trochę zł i kupić coś z Videotronica. Np.

VIDEOTRONIC NOVA SERIA JUNIOR A

Pozdrawiam

Sano 
Karol Sanocki

Wysłany: 2011-04-13, 07:54   

Idź do wędkarskiego i kup jakiś zwykły teleskop i kołowrotek. Nie musi on być od razu z wolnym biegiem.Zmieścisz się w kwocie 120 zł na pewno. A karpiówki kupisz sobie później :)

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-13, 09:48   

Cypisek napisał/a:
Sygnalizator brań, to sprawa też prosta: jeśli nie masz zamiaru ruszać się ze stanowiska, to kup sobie tylko jakiegoś hangera, są takie do kupienia za około 10 zł, wiesza się go na żyłce bardzo prosto, będziesz widział odjazdy do brzegu.

Możesz mi podać link do takiego hangera za około 10 zł ? Rozumiem, że można go podpiąć do żyłki i nie będzie do tego potrzebny elektroniczny sygnalizator ?

AeSeF napisał/a:
- tej żyłki nawet bym nie nawijał - w tym temacie jestem bezwzględny, żyłka musi być porządna, a ta raczej nią nie jest.

Wcale nie mam zamiaru jej nawijać, bo będę kupował nową :)

MariuszPosmyk napisał/a:
Możesz zastosować taki mechaniczny sygnalizator brań:

http://allegro.pl/sygnali...1539421420.html

Tego swingera można podpiąć bezpośrednio do żyłki, czy trzeba jeszcze mieć sygnalizator elektroniczny ?

Prosiłbym o podawanie linków do "używek" albo podawanie propozycji co do kołowrotka i kija.

Więc na początek taki zestawik Yorka się nada ? Wiem, że nie mogę się spodziewać po tym sprzęcie rewelacji. Chodzi mi o to, czy wytrzyma około 2 sezonów na początek (jak się podszkolę w tej metodzie, kupię lepszy sprzęt) i czy będę mógł nim wyciągnąć średniej wilekości karpie. Na innym forum jeden użytkownik napisał, że takim sprzętem powinienem wyciągać karpie 4-5 kg :) Czy zgadzacie się z taką opinią ? I czy da radę, np. 10kg karpiowi, jak by się taka sytuacja zdarzyła. Niekoniecznie muszę kupić ten sprzęt, np. mogę kupić wędkę z tego zestawu i dołozyć jakiś inny kołowrotek lub na odwrót.

Łukasz 

Wysłany: 2011-04-13, 11:18   

Miałem taki sam sprzęt tylko kołowrotek z napisem Robinson Carpex 603, jak ciągniesz rybę wogóle nie czujesz co ona tam wywija, kołowrotek szajs, nie idzie ustawić dokładnie wolnego biegu, mam 2 szt, albo je wywale albo pójdą do markera i rakiety, w sobotę na pstrążnej przetestuję, ogólnie mówiąc w ten zestaw się nie pakuj, kup jakiś teleskop, kołowrotek może być bez wolnego nawet, z takim budżetem to bardzo ciężko będzie kupić coś co obleci.

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-13, 18:28   

Kup sobie tą wędkę, lepszej w tym budżecie nie znajdziesz - daję sobie rękę uciąć, a kołowrotek jakikolwiek:
karpiówka X2
Sygnalizator weź ten:
sygnałek X2
Będziesz to miał za jedną przesyłką.

Hangery tak tanie na allegro nie występują, ale w wędkarskim znajdziesz.
PS: Kołowrotek to sobie dokup ten co kolega AeSeF sprzedaje, to całość się zamknie w kwocie 150 zł i będzie to całkiem fajny sprzęt dla początkującego.

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-14, 08:04   

Cypisek, przemyślę Twoją propozycję. Przeszukałem kilka internetowych sklepów wędkarskich i znalazłem kilka ciekawych propozycji w tym sklepie:Sklep OKONEK

Wędziska:

Konger Fishing Patrol Carp
Jaxon Cantara Carp
Jaxon Harmony Carp
lub właśnie to co zaproponował Cypisek:
Raven Black Phantom II
i jeszcze teleskopy:
Mistrall Navigator Tele Carp
Mikado Trython Tele Carp

Ale jakoś do teleskopów mnie nie ciągnię. Jednak czekam na Wasze opinie, bo może taki teleskop jest lepszy niż wędka 2, czy 3 składowa.

Kołowrotki:

Shimano Hyperloop RB
Okuma Booster RD
Okuma Boundary RD
Okuma Compressa RD
Okuma Perforce RD
Okuma Sting Ray
Okuma Trinity RD
Dragon Express RD Seria 600i
Dragon Magnum Pro RD
Dragon Quattro RD Seria 600
Konger Carbomaxx RD
Konger Imperial RD
Konger Medalist RD
Konger Spirado RD
Konger Team Konger RD
Robinson Carpex 603
Robinson Gravitex
Mikado Fish Hunter RD (4BB)
Mikado Golden Bay RD
Konger Primax Magic Carp
Shakespeare Omni 130 FS
Mistrall Carpmax
Konger Medalist Team Carp

Trochę się ich nazbierało :) Kołowrotki z firmy Jaxon ominąłem, bo nie cieszą się dobrą opinią wśród większości wędkarzy i u mnie, przynajmniej w tym przedziale cenowym. Chyba, że znacie jakiś dobry model Jaxona w tym przedziale cenowym, czyli najlepiej do 60-70 zł.
Obawiam się o rozmiar niektórych w/w kołowrotków. To znaczy, czy rozmiar 30 lub 40 nie będzie za mały ?

Piszcie jakie mam wybrać wędzisko i kołowrotek z w/w modeli. Możecie podawać również modele innnych ciekawych kołowrotków i wędzisk.

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-14, 16:46   

Kongery ałt.

malamalpamala napisał/a:
Shakespeare Omni 130 FS
ten by jeszcze uszedł w tłumie, tylko ma trochę duże przełożenie. Co do kija, skłaniałbym się do tego co podal Cypisek

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2011-04-14, 17:15   

malamalpamala napisał/a:
Shakespeare Omni 130 FS

Dokładnie kup sobie ten,masz dodatkowo wolny bieg,co jest przydatne przy łowieniu karpi.
Co do kija to propozycja Cypiska ;)
Ale pamiętaj że sprzęt nie łowi karpi,tylko wiedza i duże doświadczenie które musisz zdobyć,bo tego nie kupisz ;)

lukmik 
ŁUKASZ MIKOŁAJCZYK

Wysłany: 2011-04-14, 18:38   

malamalpamala, kij bierz ten co Cypisek proponuje. Kołowrotek jak dorzucisz pare złotych to proponuje Votusa z Jaxona. Miałem przez 2 lata śmigał, że aż miło.

Kołowrotek Jaxon Votus FRXL 600

Opisuj linki do Allegro ! Mariusz

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-14, 19:13   

slowik, pamiętam :)
lukmik, no niestety jest za drogi i poza tym jakoś nie ciągnię mnie do kołowrotków tej firmy (co innego kijaszki), ale dzięki za propozycję :)

Możecie mi podać powody/argumenty, dlaczego polecacie mi ten kijaszek. Poczytałem trochę o tych w/w wędziskach i kręciołkach. Wędka Jaxon Harmony Carp cieszy się dobrą opinią i najbardziej się do niej skłaniam. Teleskopy odpadają z racji ciężkiego utrzymania i komfortu łowienia. No bo chyba łowi się karpie lepiej wędziskami 2 czy 3 składowymi niż teleskopem :)

O tym kołowrotku firmy Shakespeare znalazłem jedną opinię i w dodatku negatywną. Oto jej treść:
" stanowczo nie polecam tego produktu, wykonanie beznadziejne ( lepiej dopracowane kołowrotki widziałem na targu i z pewnością chodziły) chodzi ciężko jak na 3 łożyska, nie da się korby zbyt mocno dokręcić i przez to również lata ona na boki.."

Kongera mi odradzacie, więc ok. Ale te Dragonki i Okumy są złe ? Szczególnie chodzi mi o model Dragon Express.

Z tych wszystkich modeli najbardziej mi przypadły do gustu:
Wędzisko - Jaxon Harmony Carp
Kręciołki - Dragon Express, Mikado Fish Hunter.

Ponadto, o tym kręciołku Mikado Fish Hunter znalazłem następującą opinię:
"Wytrzymały i lekki kołowrotek, całkiem przyzwoite przełożenie - pozwala na szybki hol ryb. Warto kupić"

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-14, 19:30   

Kij, który poleciłem ze względu na to, że jest robiony w fabryce gdzie robią blanki Shimano. Dodatkowym plusem jest to, że w tej samej paczce weźmiesz sobie sygnałek.
A dobry kręciołek już z nawiniętą bardzo dobrą żyłką masz tu:
http://www.forum-karpiowe...php?p=5186#5186
Wszystko co do grosza za 150 zł
Ale rób jak uważasz, żebyś nie miał do nas pretensji ;)
Ostatnio zmieniony przez Cypisek 2011-04-14, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  

dziubek007 
;0

Wysłany: 2011-04-14, 19:32   

Jako kołowrotek mógł byś wziąć pod uwagę TB Tani wolny bieg i nie najgorsza firma ;)

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-15, 05:37   

Cypisek napisał/a:
Kij, który poleciłem ze względu na to, że jest robiony w fabryce gdzie robią blanki Shimano.

I tylko dlatego ją polecasz ? Przecież wędka nie składa się z samego blanku :)

Cypisek napisał/a:
A dobry kręciołek już z nawiniętą bardzo dobrą żyłką masz tu:
http://www.forum-karpiowe...php?p=5186#5186
Wszystko co do grosza za 150 zł

Dzięki za propozycję, ale kołowrotek troszkę za drogi. Poza tym muszę zmieścić się w 120 zł + koszty wysyłki, bo muszę jeszcze kupić plecionkę na przypony, podpórki, kulki itp.itd.

Cypisek napisał/a:
Ale rób jak uważasz, żebyś nie miał do nas pretensji ;)

Spokojna Twoja rozczochrana. Napewno nie będę miał do Was pretensji, ponieważ kokosów po tym sprzęcie się nie spodziewam, ale wiecie chcę kupić jak najlepszy sprzęt w tej cenie :)

dziubek007 napisał/a:
Jako kołowrotek mógł byś wziąć pod uwagę TB Tani wolny bieg i nie najgorsza firma ;)

Dzięki za propozycję, ale jest ciutkę za drogi jak dla mnie. Ale w sumie te 5-10 zł mógłbym dozbierać ;) Czyli jeszcze ten kołowrotek dochodzi do pozostałych.

Wolałbym, żebyście podawali powody/argumenty dlaczego nie lub dlaczego tak miałbym kupić dany kij lub kręciołek.

A co myślicie o tych wszystkich kijach i kręciołkach, które wymieniłem 7 postów wyżej ?

Napewno teraz dumacie, dlaczego zadaję tyle pytań w kwestii wyboru sprzętu za jakieś głupie (dla Was) 120 zł. Wiem, że nie mogę się po takim sprzęcie spodziewać rewelacji, ale chcę kupić jak najlepszy kijek i kręcioł w tej cenie :) Chyba mnie rozumiecie ? :P

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-15, 07:31   

Cytat:
Przecież wędka nie składa się z samego blanku

To powiedz mi co jeszcze może mieć ważnego wędka do 50 zł, bo o przelotkach nie ma co gadać, ze względu na to że jedna dobra kosztuje więcej niż te kije.

Chyba troszkę, źle podchodzisz do tematu.
Nie jesteśmy w stanie polecić nic z tego co wymieniłeś, bo nic nie jest godne polecenia i praktycznie nikt z nas by tego nie używał. Staramy się wybrać jak najmniejsze zło, podbudowując to prawdziwą teorią o tym, że sprzęt nie łowi. Tylko nikt do tej pory głośno nie powiedział, ale wie, że na te kołowrotki co pokazałeś, wyciągnąć karpia powyżej 8 kg to już sztuka, bo się zwyczajnie może rozpaść, przepuszczać etc. A najgorzej stracić rybę życia, przez takie niedopatrzenia.
Plecionka na przypony kosztuje 1/3 tego co chcesz wydać na kij i kręcioł, haki podobnie, a gdzie ciężarki, bezpieczne klipsy, igły, wiertła itp, itd. O żarciu dla ryb nie wspomnę.
Ja nic innego z przedziału cenowego o jakim rozmawiamy nie jestem w stanie "polecić". Już słyszałem o kijach co w skutek złego wykonania blanku i dolnika, latają przy zarzucaniu razem z zestawem, a dolnik zostaje w ręku. Dlatego nikt z nas nie odważy się polecić czegokolwiek z w/w wędek czy kołowrotków, bo zwyczajnie tego nie używa.
To co "poleciłem" wiem, że jest ok bo miałem to w rękach, część z innego sprzętu, który wymieniłeś też miałem w ręku i najnormalniej nie "polecam".
Nie odbieraj tego jako jakiejś złośliwości, chcę tylko pokazać, że nikt na świecie nie może polecić sprzętu w takiej cenie, a jeśli poleca, to najnormalniej kłamie. Nie czytaj opisów na sklepach bo to bzdura, tam każdy kij to mistrzostwo świata.
Przemyśl sobie jeszcze raz wszystko i może dozbieraj pieniędzy na choćby lepszy kołowrotek.
Tu masz ten co ja "polecam" ze względu na to, że też miałem go w ręku, skoro ten AeSeF'a za drogi.
http://www.ravenfishing.p...nner/ravav2887/
Cała paczka z ravena wyjdzie 100 zł - taniej się nie da. Będziesz miał kij, kołowrotek i sygnałek.

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-15, 08:55   

Więc po kolei :

Dzięki Panowie za reklamie sprzętu, ale jak kolega go nie chce to nic na siłę, sprzęt jeść nie woła więc luzik 8-)

malamalpamala, nie możemy Cię czarować sprzętem z najniższej półki, właściwie to chyba już parkiet a nie półka. 120 czy 150 złotych na sprzęt furory nie robi, ale dobrze, że zdajesz sobie z tego sprawę, w końcu "nie od razu Rzym zbudowano" ;) Proponuję Ci kupić ten zestaw w Ravenie, zaoszczędzisz również na przesyłce, tylko jak znam życie ten sprzęt będzie miał "dwóch" właścicieli - pierwszego i ostatniego. Może na start odpuść sobie plecionkę na przypony i kup gotowce ? Mogę Ci polecić Cormorany, gotowe zestawy włosowe, sam ich na początku używałem i nigdy nie zawiódł, a cena to coś ok 7 złotych za dwa haki.

Jeśli kasa nie pali Ci się w rękach może dozbieraj jej trochę i poszukaj używanych sprzętów na Allegro, jak widać sezon dopiero się rozkręca, lada moment pewnie zaczną się wyścigi zbrojeń na naprawdę dużą skalę, bo zbliża się majówka i pogoda coraz częściej zaczyna sprzyjać wypadom na ryby ;) Jak wystartujesz w połowie maja świat się chyba nie zawali, a może unikniesz widoku rozpadającego się w rękach młynka pod życiowym karpiem.

Wracając do tematu kołowrotków Jaxona - z moich ust nigdy, nawet w największym upojeniu alkoholowym nie usłyszysz dobrej, ba nawet neutralnej opinii na ich temat. Po tym, jak straciłem życiówkę szczupłego przez jakiś chłam jaxona za 200 złotych bo przestał zwijać żyłkę i odleciał kabłąk a na dodatek serwis nie uznał usterki na gwarancji to bardzo "ciepło" ich unikam. Akcesoria mogą sobie sprowadzać z Chin, ale na kołowrotek nikt nigdy nie mnie naciągnie, nie chce nawet na darmo ;)

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-15, 14:33   

Cypisek napisał/a:
To powiedz mi co jeszcze może mieć ważnego wędka do 50 zł, bo o przelotkach nie ma co gadać, ze względu na to że jedna dobra kosztuje więcej niż te kije.

Faktycznie, masz rację. Pomyliłem dolnik z blankiem. Jeśli robią tam blanki firmy Shimano to super! :)

Cypisek napisał/a:
Tylko nikt do tej pory głośno nie powiedział, ale wie, że na te kołowrotki co pokazałeś, wyciągnąć karpia powyżej 8 kg to już sztuka, bo się zwyczajnie może rozpaść, przepuszczać etc. A najgorzej stracić rybę życia, przez takie niedopatrzenia.

Dobrze o tym wiem. Ale będzie to mój pierwszy zestaw przeznaczony do karpiowania. Nie spodziewam się kokosów, ale myślę, że z rybciami 4-5 kg da sobie radę. Wiem, że będzie ciężko nim wyciągnąć miśka 8 kg, ale takich olbrzymów się nie spodziewam, no chyba, że taki mi wpadnie na wędkę :)

Cypisek napisał/a:
To co "poleciłem" wiem, że jest ok bo miałem to w rękach

I jak wrażenia? Mógłbyś mi to troszkę bardziej szczegółowo opisać. Zarzucałeś zestaw tą wędką, może złowiłeś jakąś rybę tym kijaszkiem ? Czy poprostu tylko go trzymałeś w ręku ?

Cypisek napisał/a:
część z innego sprzętu, który wymieniłeś też miałem w ręku i najnormalniej nie "polecam".

Część, tzn. jakie modele ? Jak wrażenia ? Który z tych trzymanych przez Ciebie w ręku, Twoim zdaniem, jest najlepszy ?

Cypisek napisał/a:
Tu masz ten co ja "polecam" ze względu na to, że też miałem go w ręku, skoro ten AeSeF'a za drogi.
http://www.ravenfishing.p...nner/ravav2887/

Jak wrażenia ? Opisz troszkę bardziej szczegółowo to "trzymanie w ręku" :) A niewiesz czy ten kołowrotek ma zapasową szpulę ?

Cypisek napisał/a:
Nie odbieraj tego jako jakiejś złośliwości, chcę tylko pokazać, że nikt na świecie nie może polecić sprzętu w takiej cenie, a jeśli poleca, to najnormalniej kłamie.

Nie jest to dla mnie żadna złośliwość. Ba! Nawet Ci podziękuję za tą "krytykę", bo czasem to ona mi pomaga w podjęciu dobrej decyzji ;)

Co do tego sygnałka:
http://www.ravenfishing.p...ollo/ravav3097/

Miałeś okazję go używać lub ktoś z Twoich kolegów go używał ? Jak wrażenia?

AeSeF napisał/a:
tylko jak znam życie ten sprzęt będzie miał "dwóch" właścicieli - pierwszego i ostatniego.

Co masz na myśli ?

AeSeF napisał/a:
Mogę Ci polecić Cormorany, gotowe zestawy włosowe, sam ich na początku używałem i nigdy nie zawiódł, a cena to coś ok 7 złotych za dwa haki.

Właśnie się nad tym zastanawiam ;) Mógłbyś mi podać jakiegoś linka do tych zestawów Cormorana ? Byłbym bardzo wdzięczny.

Jednak Cypisek mnie przekonał do tego kijaszka. Pozatym kosztował więcej, a teraz jest upust do 40 zł, czyli prawdziwa okazja. Chyba właśnie zrobię tak jak polecił mi Cypisek, czyli kupię kij, kręcioł i sygnałek Ravena i akurat wyjdzie mi 100 zł ;)

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-15, 17:29   

Opowiem o tym sprzęcie ravena:
Kij: jest lekki, jednocześnie widać że solidny, dwuskład, akcja bardziej szczytowa, choć troszkę w semiparabolik wpada, a na pewno z tego powodu kosztuje tak mało, że jak się nim poruszy góra - dół, to szczytówka chodzi nie tylko góra dół ale na wszystkie możliwe strony, czyli nie będzie celny przy rzutach dalekich i może je skracać - ale to będzie tak w każdym kiju z tych co zostały tu zaprezentowane.
Kołowrotek: jest solidny, nie rozpadnie się na pewno, co do przepuszczania nie wiem i co do szpuli też nie wiem, ale raczej nie ma. Tylko jak na początek to wcale nie jest takie ważne. Minusem kołowrotka jest to, że nie będzie tak równo jak wyższe półki nawijał żylki, ale to też dla początkującego mało istotne.
Sygnałek: mam taki, jako rezerwa rezerwy - ale często jeździ ze mną na zasiadki, bo jest mocny i nie muszę o niego jakoś szczególnie dbać w torbie. Jest bardzo głośny. Nie wiem jak z ulewami.

AeSeF - ja wcale nie reklamuje, pokazywałem tylko przyzwoity kołowrotek za przyzwoite pieniądze ;)

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-15, 19:38   

Cytat:
Co masz na myśli ?

To, że pewnie ciężko będzie Ci go sprzedać jak stwierdzisz że pora na coś innego ;)

malamalpamala napisał/a:
Właśnie się nad tym zastanawiam ;) Mógłbyś mi podać jakiegoś linka do tych zestawów Cormorana ? Byłbym bardzo wdzięczny.

Proszę :

Cormoran RIG

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-16, 08:10   

Cypisek, wielkie dzięki za ten opis ;)

Podjąłem decyzję, że kupię właśnie zestawik z Ravena. Czyli kijaszek, kołowrotek i sygnałek ;) Akurat wyjdzie mi 100 zł ;)

AeSeF napisał/a:
To, że pewnie ciężko będzie Ci go sprzedać jak stwierdzisz że pora na coś innego ;)

Wręcz przeciwnie. Jak stwierdzę, że pora na coś innego, to oddam lub odsprzedam zestaw dla brata ;)

Cypisek napisał/a:
nie rozpadnie się na pewno

Co miałeś dokładniej na myśli ?

Zdecydowałem również, że będę używał gotowych przyponów karpiowych. Jednak nie firmy Cormoran, tylko CARP*R*US.

PRZYPONY KARPIOWE CARP*R*US

W związku z tym, mam kilka pytań:

1. Jaki rozmiar haczyka mam wybierać: 2, 4 czy 6 ?
2. Czy kolor tych "robaczków" na coś wpływa, np. na liczbę brań ? Czy poprostu mam wybrać, który mi się podoba ? Jakich Wy używacie kolorów ?
3. Jaki mam wybrać rodzaj haczyka: Longshank, Centurion, Offset Nailer, Shortshank Nailer, czy Straightshank Nailer ? Jakich Wy używacie ?
4. Może wiecie jakiej długości jest włos w tych przyponach ?

I jeszcze mam kilka innych pytań:

1. Znacie jakieś tanie i solidne podpórki, tylko żebym mógł do nich "wkręcić" ten sygnalizator.
2. Czy muszę koniecznie dokupić swingera lub hangera ? Czy wystarczy sam sygnałek ?
3. Jaką żyłkę mam kupić ? Znacie jakieś dobre żyłki tak do 20-25 zł ?

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-16, 13:08   

Mówiąc o tym że się nie rozpadnie, miałem na myśli dosłowne znaczenie słowa "rozpadać", tanie kołowrotki mają to do siebie, że potrafią przy holu ryby nagle się rozpaść o czym chyba wspomina AeSeF gdzieś wyżej.
Podpórki to obojętnie jakie byle miały gwint, nie ma co przesadzać, kup sobie w wędkarskim.
Żyłkę to sobie weź jakąś Robinson, o grubości od 0,28 do 0,36.
Co do przyponów to Przemek Ci dobre nakręci, powiedz, że chcesz dla początkującego podstawowe przypony i takie będziesz miał skręcone. Kolory robaczków nie mają znaczenia.

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-16, 14:30   

Tak jak mówi Cypisek, poproś Przemka Bździucha wszyscy chwalą jego przypony więc coś w tym jest ;) Hak też Ci dobierze ;)

malamalpamala napisał/a:
1. Znacie jakieś tanie i solidne podpórki, tylko żebym mógł do nich "wkręcić" ten sygnalizator.
2. Czy muszę koniecznie dokupić swingera lub hangera ? Czy wystarczy sam sygnałek ?
3. Jaką żyłkę mam kupić ? Znacie jakieś dobre żyłki tak do 20-25 zł ?

Ad. 1 - Jakiekolwiek z gwintem, gwint jest znormalizowany więc nie masz nad czym się wielce zastanawiać.

Ad. 2 - Koniecznie to nie, ale jakaś bombka chociaż na sznurku by się zdała, żeby dociążyć i napiąć żyłkę.

Ad. 3. Za 25 PLN masz na allegro żyłkę Sufix Xcelon 0,30 mm 1200m , jest jej tyle że obwiniesz sobie jeszcze dom i samochód ze trzy razy :lol: sam ją w tym roku wziąłem na testy i jestem bardzo zadowolony.

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-16, 17:01   

AeSeF napisał/a:
gwint jest znormalizowany więc nie masz nad czym się wielce zastanawiać.

To znaczy, że wszystkie podpórki mają taki sam gwint/rozmiar gwintu ?

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć lub dać jakiś schemat jak się podłącza takiego swingera lub hangera ? To znaczy, którą stroną i gdzie go podłączyć ? I jeszcze co on pokazuje ? (odjazdy karpia, czy coś innego?)Sory za takie głupie pytania, ale nigdy nie miałem doczynienia z karpiarstwem i nie za bardzo się orientuję w tym temacie ;)

Ok, skontaktuję się z Przemkiem Bździuchem, jeśli cena będzie mi odpowiadała to zamówię u niego te przypony ;)

Jeszcze mam takie pytanie:

Co to jest bałwanek ? Jedna kulka pop-up i jedna tonąca na włosie ?

Znalazłem fajną sztycę i podpórke Jaxona za taniochę:
Sztyca a dokładniej chodzi mi o tą 9 od góry(kosztuje 9 zł)

Podpórka a dokładniej 4 od góry(kosztuje 10 zł)

Będą dobre ?

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-16, 17:46   

malamalpamala napisał/a:

To znaczy, że wszystkie podpórki mają taki sam gwint/rozmiar gwintu ?

Z tego co wiem tak, jeszcze nie spotkałem sygnalizatora ani podpórki, które do siebie nie pasują.
malamalpamala napisał/a:
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć lub dać jakiś schemat jak się podłącza takiego swingera lub hangera ? To znaczy, którą stroną i gdzie go podłączyć ? I jeszcze co on pokazuje ? (odjazdy karpia, czy coś innego?)Sory za takie głupie pytania, ale nigdy nie miałem doczynienia z karpiarstwem i nie za bardzo się orientuję w tym temacie ;)

Chciałem zrobić Ci zdjęcia krok po kroku, ale zostawiłem w samochodzie cały sprzęt, więc opisze. Swingera musisz zamocować na gwint sygnalizatora, a potem wkręcić go w podpórkę, tak, żeby wisiał na żyłce pomiędzy sygnalizatorem a kołowrotkiem. Potem wpinasz żyłkę w uchwyty swingera, tak aby podczas brania podnosił się do góry. Musisz pamiętać żeby żyłka nie była zbyt mocno zamocowana w swingerze, bo przy zacięciu musi się odczepić. znalazłem kilka fotek, może Ci pomogą :

Swinger ma stricte dwie funkcje - napiąć żyłkę - przydaje się przy wietrze, ale też sygnalizuje branie ze względu na technikę mocowania.

malamalpamala napisał/a:
Co to jest bałwanek ? Jedna kulka pop-up i jedna tonąca na włosie ?

Wg mnie niekoniecznie, równie dobrze mogą być dwie tonące. Jest to slang, więc myślę, że nie ma stwierdzenia, że bałwanek to tylko popek i tonąca.
malamalpamala napisał/a:
Znalazłem fajną sztycę i podpórke Jaxona za taniochę:
Sztyca a dokładniej chodzi mi o tą 9 od góry(kosztuje 9 zł)

Podpórka a dokładniej 4 od góry(kosztuje 10 zł)

Będą dobre ?

2x tak ;)

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-16, 17:58   

AeSeF, dzięki już kapuje ;) Dostałeś za to punkt "pomógł" ;) Przecież to proste jak budowa cepa :P

Czyli jak będzie branie to będzie się swinger podnosił do góry i będzie sygnałek pipczał ? A może się zdarzyć taka sytuacja, że swinger będzie się opuszczał w dół ? Wtedy będzie też pipczał sygnałek ? I wtedy też mam zacinać ?

Możesz mi podać link do jakiegoś taniego i dobrego swingera ? Tak do 15-20 zł.

I jeszcze zadam jedno pytanie, dla Was napewno wyda się durne, no ale forum jest od tego, żeby pytać ;) Więc:
Między którymi przelotkami (licząc od kołowrotka) ma być umieszczony sygnałek ?

Sygnałek będę miał taki:
http://www.ravenfishing.p...ollo/ravav3097/

Może mi ktoś powiedzieć do czego służy pokrętło V i T ?

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-16, 18:10   

malamalpamala napisał/a:
Czyli jak będzie branie to będzie się swinger podnosił do góry i będzie sygnałek pipczał ? A może się zdarzyć taka sytuacja, że swinger będzie się opuszczał w dół ? Wtedy będzie też pipczał sygnałek ? I wtedy też mam zacinać ?

Jest to branie w stronę brzegu ;)

malamalpamala napisał/a:
Między którymi przelotkami (licząc od kołowrotka) ma być umieszczony sygnałek ?

Kiedyś zasłyszałem i wygląda to logicznie, że sygnalizator powinien być przed pierwszą przelotką, albo między pierwszą i drugą. Licząc od dolnika rzecz jasna.

malamalpamala napisał/a:
Może mi ktoś powiedzieć do czego służy pokrętło V i T ?

V - z angielskiego volume - czyli głośność
T - również angielskiego : tone czyli brzmienie

w innych sygnalizatorach możesz spotkać jeszcze S - oczywiście z brytańskiego - sensitivity czyli czułość sygnalizatora na ruch żyłki

malamalpamala napisał/a:
Możesz mi podać link do jakiegoś taniego i dobrego swingera ? Tak do 15-20 zł.

Swinger Byron

Powinien dać radę na start, zostanie Ci jeszcze trójka na piw..yyy chipsy :P

malamalpamala napisał/a:
AeSeF, dzięki już kapuje ;) Dostałeś za to punkt "pomógł" ;) Przecież to proste jak budowa cepa :P

Ciesze się, że mogę pomóc. Musi być proste żeby działało 8-)

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-16, 18:45   

Co do swingera to kupię sobie taki:
http://www.fishing-mart.c...p796-k4007.html
lub poprostu jakiś w wędkarskim kupię ;)

AeSeF napisał/a:
Jest to branie w stronę brzegu.

Ok, dzięki. Byłbym jeszcze bardziej wdzięczny gdybyś odpowiedział na wszystkie z tych zadanych pytań, czyli:

Jak będzie branie to będzie się swinger podnosił do góry i będzie sygnałek pipczał ? A może się zdarzyć taka sytuacja, że swinger będzie się opuszczał w dół ? Wtedy będzie też pipczał sygnałek ? I wtedy też mam zacinać ?

I jeszcze mam takie pytanie:

W którym momencie mam zacinać ? Mam odczekać jakiś odcinek czasu, gdy sygnałek będzie pipczał ciągłym tonem i swinger będzie "stukał" o blank wędki lub pójdzie w dół ? Jeśli tak to jak długi ma być ten odcinek czasu ?

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-16, 18:54   

Jeśli będzie swinger w dół to sygnałek będzie też piszczał i jest to właśnie branie do brzegu i normalnie masz zacinać.
Każde branie jest inne, sam musisz sobie zawsze odpowiedzieć kiedy zaciąć, a jak będziesz miał prawdziwy odjazd to zauważysz i usłyszysz to na 100%. To najpiękniejsze chwile w życiu! Nawet chyba piękniejsze od holu. Wtedy też zacinaj :)

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-16, 18:55   

Faktycznie, pominąłem te pytania ;)

malamalpamala napisał/a:
Jak będzie branie to będzie się swinger podnosił do góry i będzie sygnałek pipczał ? A może się zdarzyć taka sytuacja, że swinger będzie się opuszczał w dół ? Wtedy będzie też pipczał sygnałek ? I wtedy też mam zacinać ?

Powinien sygnalizować w obie strony, czyli w stronę brzegu oraz w otwartej wody. Ja zacinam większość sygnałów jeśli mowa o pojedynczym , wychodząc z założenia, że każda zmarnowana okazja może się zemścić ;) Również delikatne branie zacinam - nie zawsze znam rybostan wody, całkiem możliwe że w łowisko wszedł amur, a jego brania znacznie różnią się od charakterystycznych karpiowych odjazdów zresztą tak samo jak sposób połykania przynęty.

malamalpamala napisał/a:
W którym momencie mam zacinać ? Mam odczekać jakiś odcinek czasu, gdy sygnałek będzie pipczał ciągłym tonem i swinger będzie "stukał" o blank wędki lub pójdzie w dół ? Jeśli tak to jak długi ma być ten odcinek czasu ?

Im prędzej zatniesz, tym lepiej, bywa, że karp szybko wypluwa przynętę raniąc się haczykiem.

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-17, 07:48   

Ok, napisałem już PW do Przemka Bździucha, ale odpisze mi za jakiś czas, ponieważ jest chyba na zasiadce ;)

Oto kolejna dawka moich pytań:

1. Jakim węzłem mam przywiązywać krętlik od przyponu do żyłki głównej ?
2. Jakiej wielkości kulki mam brać: 16mm, 18mm, 24 mm ? A może jakieś inne ?
3. Jakiej firmy polecacie kulki ?
4. Jakie smaki polecacie ? Z racji tego, że jestem nastolatkiem, nie mam grubego portfela, więc chciałbym kupić jakieś 2 opakowania kulek. Czytałem, że kulki o smaku Tropic są świetne na karpie i takie mam zamiar kupić ;) Jak myślicie będzie to dobry wybór ? A jaki mam brać drugi smak ?
5. Teraz się zastanawiam, czy mam brać jedne kulki pop-up a drugie tonące ? Czy obydwie tonące, lub obydwie pop-up ?

Jeszcze mam kilka wątpliowści co do zanęcania:
Wszystkie moje zasiadki będą jednodniowe, ponieważ nie mam samochodu (mam 15 lat) ani namiotu, więc na łowisko dojeżdżam pociągiem. Czytałem, że do zanęcania lepszy jest pellet, ponieważ w przeciwieństwie do kulek zanętowych, szybciej rozpuszca się w wodzie i ma intensywniejszy zapach, więc szybciej wabi karpie. Łowisko, na którym będę łowił ma maksymalnie 14 m głębokości, średnio 8-10 m. Jest to zbiornik po pozostałości po żwirowni, więc woda jest czysta i przejrzysta i nie ma tam mułu. Co do roślinności to jest jej tam średnio-dużo (najwięcej przy brzegach). Co do wielkości zbiornika to jest on mały. Ma około 200 m długości i 150 m szerokości. Dodaje zdjęcie(moje łowisko to te po lewej):
http://img193.imageshack.us/i/beztytuuaaj.png/

Teraz pytania:
1. Co mam kupić do nęcenia pellet czy kulki zanętowe ?
2. Jakiej ma być wielkości pellet lub kulki zanętowe ?'
3. Jakiego ma być smaku ?
4. I najważniejsze: Ile kg zanęty mam wrzucić do wody ?

Łukasz 

Wysłany: 2011-04-17, 09:01   

1. Kup sobie z kilogram dobrego drobnego i szybko rozpuszczającego się halibutowego pelletu dynamita (14zł) Woreczki PVA ( są to woreczki rozpuszczalne w wodzie ) do tego woreczka trochę pelletu, kulek, gotowanej kukurydzy i konopi jak masz i heja do wody.
2. Co do kulek to kup sobie tanie IMPACTY z Tandem baitsa na początek wystarczą, co do ilości kulek to zależy ile masz wędek, na początek jak nie masz kasy a masz 1 wędke to kup sobie 1 smak, 2 wędki 2 smaki. ( 1kg IMPACTÓW 22-25zł, pudełeczko pop-up 10-15zł )

Pamiętaj że karpiowanie to drogi sport, musisz też zadbać o złowionego karpia, koniecznie mata karpiowa, duży podbierak, dobre haki, plecionki, można by wymieniać w nieskończoność... :/

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-17, 15:12   

malamalpamala napisał/a:
1. Jakim węzłem mam przywiązywać krętlik od przyponu do żyłki głównej ?

Ja wiąże palomarem albo homer rhode, takich się nauczyłem przy spiningu i zawsze dawały radę ;)

malamalpamala napisał/a:
2. Jakiej wielkości kulki mam brać: 16mm, 18mm, 24 mm ? A może jakieś inne ?

Ja używam 16 i 20, ale wszystko zależy od ryby jaka pływa w akwenie.

malamalpamala napisał/a:
3. Jakiej firmy polecacie kulki ?

Osobiście STAR BAITS i ADDER CARP.

malamalpamala napisał/a:
4. Jakie smaki polecacie ? Z racji tego, że jestem nastolatkiem, nie mam grubego portfela, więc chciałbym kupić jakieś 2 opakowania kulek. Czytałem, że kulki o smaku Tropic są świetne na karpie i takie mam zamiar kupić ;) Jak myślicie będzie to dobry wybór ? A jaki mam brać drugi smak ?

Ja łowię tylko na owocówki, scopex, kukurydzę i wanilie. Drugi smak możesz spróbować jakiegoś śmierdziela dla odmiany, albo mix owocowy, może fruitella ?

malamalpamala napisał/a:
5. Teraz się zastanawiam, czy mam brać jedne kulki pop-up a drugie tonące ? Czy obydwie tonące, lub obydwie pop-up ?

Obstawiałbym tonące

malamalpamala napisał/a:
1. Co mam kupić do nęcenia pellet czy kulki zanętowe ?

Pellet, polecam małe rozmiary.

Cytat:
3. Jakiego ma być smaku ?

Ja stosuje scopex.

malamalpamala napisał/a:
4. I najważniejsze: Ile kg zanęty mam wrzucić do wody ?

Stricte indywidualna kwestia, ja staram się nie przenęcać 2,5 kg to max jeśli chodzi o zanętę.

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-18, 06:07   

Domniemam, iż te woreczki PVA nabija się na haczyk ? Jak je dobrze nabić na haczyk ? Jakie polecacie worki PVA, jakieś dobre i tanie ? Jaki rozmiar mam ich brać ? Do środka, będę wsypywał sam pellet i kukurydzę, może dojdzie do tego jakiś dip.

AeSeF napisał/a:
polecam małe rozmiary.

Małe, to znaczy jakie ? Może podaj jakąś konkretną firmę lub/i model. Chyba zdecyduje się na smak pelletu Scopex.

AeSeF napisał/a:
Stricte indywidualna kwestia, ja staram się nie przenęcać 2,5 kg to max jeśli chodzi o zanętę.

A ile do takiego woreczka się zmieści gramów lub kilogramów zanęty ? Czyli mam kilka razy rzucać tym workiem, mniej więcej w to same miejsce, żebym wrzucił te 2-2,5 kg zanęty do wody ? A jak mam nabity ten worek PVA na hak, to mam normalnie zakładać kulkę na włos i zarzucać ? Czy najpierw samym workiem kilka razy mam rzucić, żeby zanęcić, a dopiero potem kulkę ? Ile minut taki worek PVA się rozpuszcza ?

I jeszcze mam pytanie:
Jaki ma być stosunek ilości pelletu do kukurydzy ? Czyli, np. jak worek pomieści 1 kg, to ile mam wsypać pelletu, a ile kuku ?

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-18, 07:57   

malamalpamala napisał/a:
Domniemam, iż te woreczki PVA nabija się na haczyk ? Jak je dobrze nabić na haczyk ? Jakie polecacie worki PVA, jakieś dobre i tanie ? Jaki rozmiar mam ich brać ? Do środka, będę wsypywał sam pellet i kukurydzę, może dojdzie do tego jakiś dip.

Tak, nabijasz je na haczyk bezpośrednio, albo przy pomocy nici PVA. Polecane materiały PVA to Tandem Baits i Venatio. Weź taki rozmiar, że jak go napełnisz to dasz radę rzucić myślę że 100 x 125mm wystarczą. Pamiętaj, że kukurydza musi być w miarę sucha, tak z marszu z puszki raczej nie przejdzie bo się rozpuści na miejscu :mrgreen:

malamalpamala napisał/a:

Małe, to znaczy jakie ? Może podaj jakąś konkretną firmę lub/i model. Chyba zdecyduje się na smak pelletu Scopex.

12mm albo nawet mikro pellet.

malamalpamala napisał/a:
A ile do takiego woreczka się zmieści gramów lub kilogramów zanęty ?

Gramów. Nie wiele, nigdy nie ważyłem, ale stawiam na ok 80g.

malamalpamala napisał/a:
Czyli mam kilka razy rzucać tym workiem, mniej więcej w to same miejsce, żebym wrzucił te 2-2,5 kg zanęty do wody ?

Jak chcesz doznać amputacji ręki to idealna droga, zanim wywalisz te 2,5 kg zanęty w wodę przy pomocy PVA to na stanowisku obok będą już odhaczać 4 karpia 8-) Zanętę rzucam głównie ręką, a do PVA ładuje pellet i taki zabieg ma miejsce raz na rzut z zestawem.

malamalpamala napisał/a:
A jak mam nabity ten worek PVA na hak, to mam normalnie zakładać kulkę na włos i zarzucać ? Czy najpierw samym workiem kilka razy mam rzucić, żeby zanęcić, a dopiero potem kulkę ? Ile minut taki worek PVA się rozpuszcza ?

Tak. Kilka rzutów = kilka worków. Jak pisałem wyżej u mnie jeden worek na wyrzut zestawu. Rozpuszcza się : http://www.youtube.com/watch?v=GnclFDJ8REc

malamalpamala napisał/a:
Jaki ma być stosunek ilości pelletu do kukurydzy ? Czyli, np. jak worek pomieści 1 kg, to ile mam wsypać pelletu, a ile kuku ?

Wedle uznania. Worek nie pomieści jednego kg, wtedy byłby worem.

Łukasz 

Wysłany: 2011-04-18, 13:40   

I do woreczka nie dip a booster.
Opłaca się kupić 20szt woreczków Kordy za 16zł

malamalpamala
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-19, 05:59   

AeSeF napisał/a:
Tak, nabijasz je na haczyk bezpośrednio, albo przy pomocy nici PVA.

Nie trzeba ich jakoś specjalnie skręcać ? Może daj mi jakiś obrazek z dobrze nabitym workiem PVA na hak.

AeSeF napisał/a:
Zanętę rzucam głównie ręką, a do PVA ładuje pellet i taki zabieg ma miejsce raz na rzut z zestawem.

Ale pellet rzucasz ręką ? Jaką miałeś na myśli zanętę ? Jeśli pellet to go jakoś specjalnie przygotowujesz ? A ile minut lub godzin rozpuszcza się kulka proteinowa na włosie ? Żebym wiedział kiedy mam wyjąć zestaw z wody i założyć nową kulkę ;)

Czy taki pellet będzie dobry:
http://www.takaryba.com/s...tal-Scopex.html
???
Tylko jest tam napisane, że rozpuszcza się on około 1 godziny, czy to nie za długo ?

Chyba, że znacie jakiś dobry i niedrogi pellet, którego używaliście i możecie polecić ?

Łukasz 

Wysłany: 2011-04-19, 06:37   

Nie normalnie za pomocą nici rozpuszczalnych dołączonych do woreczków pva zawiązujesz mniej więcej tak jak sznurówki w butach tylko dokładniej i mocniej.
Jak łowisz 100m od brzegu to raczej ręką nie rzucisz, do nęcenia na dalszych odległościach potrzebne są rakieta zanętowa, łódka zdalnie sterowana i inne bajery. Pellet przygotowuje się bardzo trudno, musisz udać się do sklepu kupić go ( napisałem jaki polecam już wcześniej, czytaj ze zrozumieniem ), otworzyć ( śmieci do kosza ), zmieszać z innymi składnikami zanęty które mają znaleźć się w woreczku i włożyć to do woreczka. Zawiązać, na hak, do wody. KULKA PROTEINOWA SIĘ NIE ROZPUSZCZA! Rozpuszcza się pellet który po rozpuszczeniu tworzy chmurę smakową i zapachową, ściąga karpiki, a one wkurzone gdzie tu żarcie? Kumasz? Owym domaganym się żarciem jest TWOJA KULKA i inne nie rozpuszczone składniki zanęty ( też je wcześniej wymieniłem ) Pellet rozpuszcza się w zależności od jego średnicy

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-04-19, 06:43   

malamalpamala napisał/a:
Nie trzeba ich jakoś specjalnie skręcać ? Może daj mi jakiś obrazek z dobrze nabitym workiem PVA na hak.

malamalpamala napisał/a:
Ale pellet rzucasz ręką ?

Jeśli dorzucę w miejsce łowienia to rzucam ręką. A tak to z ręki rzucam kule z zanętą.

malamalpamala napisał/a:
Jaką miałeś na myśli zanętę ?

Sypką.

malamalpamala napisał/a:
Jeśli pellet to go jakoś specjalnie przygotowujesz ?

Nie, ewentualnie kruszę i zalewam boosterem.

malamalpamala napisał/a:
A ile minut lub godzin rozpuszcza się kulka proteinowa na włosie ?

Jak patrzyłem to ani minut ani godzin. Dni.
malamalpamala napisał/a:
Czy taki pellet będzie dobry:
http://www.takaryba.com/s...tal-Scopex.html
???

Dobry.

malamalpamala napisał/a:
Tylko jest tam napisane, że rozpuszcza się on około 1 godziny, czy to nie za długo ?

Nie, przynajmniej dłużej utrzyma się w łowisku.

Cytat:
Chyba, że znacie jakiś dobry i niedrogi pellet, którego używaliście i możecie polecić ?

Pisałem już gdzieś wyżej, mi spodobał się pellet venatio scopex 12mm koszt ok 13 pln/1kg.

Odpowiedz do tematu