Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Silnik do pontonu, jaki wybrać ?
Autor Wiadomość
Dziadek 
Artur Nowak

Wysłany: 2013-02-06, 09:34   Silnik do pontonu, jaki wybrać ?

Witam…
Panowie mam pytanko, ponieważ zamierzamy z kumplem kupić ponton wybór jak na razie padł na dwa modele KOLIBRI KM-280PP lub KM-300PP PP - oznacza podłogę pełną inaczej mówiąc sztywną… I tu moje pytanie z doborem silnika oczywiście też mamy wybrane dwa typy jeden to Minn Kota Endura C2 40 MAX a drugi to samo tylko, że 45 do tego aku 100Ah. Przy założeniu wykorzystywania przede wszystkim pontonu jeziora i rzeki.. Jak myślicie, co wybrać lub co możecie innego polecić? ;)
Pozdrawiam…

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-06, 12:59   

Jeśli macie zamiar pływać po rzekach(ale tak na poważnie) to 45 już w zupełności wystarczy ;) Wiadomo że 50 czy 55 był by najlepszy,no ale ceny są jakie są :/
Ja mam starą Minnkotę 25 i daje radę ale tylko jak pływam sam.
Dobrą decyzją jest też wybór Minn Kota,serwis na miejscu,wszystkie części w razie awarii dostępne od ręki ;)
Macie dobrze zaopatrzony sklep w kierunku Kościerzyny,ale nie mogę znaleźć adresu :/

łowca 
Paweł Dulęba

Wysłany: 2013-02-06, 17:08   

slowik napisał/a:
Macie dobrze zaopatrzony sklep w kierunku Kościerzyny

Pewnie chodzi o ten sklep .
Potwierdzę słowa słowika. MinnKota jak po rzekach to czym silniejsza tym lepsza. Tak samo jeżeli chodzi o duże zbiorniki - jeziora. Przy tak dużym pontonie jak będzie silny wiatr to silniki po niżej 40 Lbs mogą nie dać rady.

maciek 

Wysłany: 2013-02-06, 17:15   

Ja używam minn kota 46 lb i daje rade na rzece też.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-06, 20:47   

łowca napisał/a:
Pewnie chodzi o ten sklep .

Tak dokładnie o ten ;)

KACZAS 
Michał Biegała

Wysłany: 2013-02-10, 15:31   

Ja używam Raptora 40lb i nie narzekam! :D

Ravus 
Piotr Olszewski

Wysłany: 2013-05-09, 19:56   

slowik, maciek, możecie jakoś mi uzmysłowić ile to jest na kW lub KM te silniki które posiadacie? Lub z jaką prędkością pływacie i jakimi pontonami?

jurus 
Jerzy Mikus

Wysłany: 2013-05-09, 20:13   

Witaj, ja mam SILNIK NERAUS T55 i jestem mega zadowolony przy pontonie 290 pro marine daje nie zlą prędkość i aku 130 żel nie udało mi się rozładować, wiec z czystym sumieniem polecam

Mariusz 
Ach te ryby... :)

Wysłany: 2013-05-09, 20:47   

Ja natomiast posiadam Osapian 55 lbs z dokładanym po pewnym czasie w obudowę maximizerem i użytkuję go przy łodzi lekko ponad 3 metrowej długości - nie będę się rozpisywał, ale szczerze polecam :mrgreen:

strzała 

Wysłany: 2013-05-09, 22:35   

Temat silników nie jest prosty bo opisy mijają się z prawdą podobnie jak w opisach plecionek. Powiem Ci szczerze, że np. silnik 55 lb powinien uzyskać taki ciąg (czyli 25 kg). Ciężko to zmierzyć w domowych warunkach ale jest to do wykonania z dużym przybliżeniem. Piszę powinien bo gwarantuję Ci, że żaden z oferowanych takiego ciągu nie osiąga. Co do samej propozycji silniczka to wszystko zależne od kieszeni i od potrzeb. Minn kota jest oklepana ale sprawdzona. Do wywózki godny polecenia będzie każdy model 45lb choć i 36lb też da radę. Różnica jest naprawdę nieznaczna. Piszesz o rzece ale nie bardzo wiem o jaką i na jakim odcinku chodzi. W moim przypadku przy takim pontonie i silniku 55lb na Odrze w mojej okolicy jestem w stanie co najwyżej zatrzymać się w nurcie przy pełnym gazie. Taki (jak każdy elektryczny silnik) nadaje się tylko na spływ w dół lub ewentualnie wywózkę w basenie między główkami. Jak Masz fundusze to polecam model traxxis 45V lub nawet 55V (V - czyli z maxymizerem) przy czym 55 trochę już waży.
Teraz co do mocy o którą pytałeś. Minn Kota 55lb osiąga moc rzędu 0.65 KM na silniku i około 0,5 KM mocy na śrubie. Czyli niewiele a to już praktycznie najmocniejszy silnik zasilany napięciem 12V. Inne produkty będą zbliżone mocą (choć w większości ciut poniżej choć są wyjątki). Reasumując ze spalinówką nie ma porównania bo najsłabszy silnik spalinowy i tak jest kilkukrotnie silniejszy.
Mam nadzieję, że przybliżyłem temat silniczka el. Wybór jest duży i zawsze firmowe będzie droższe i odwrotnie. Każdy dokona wybory sam. Howk.

FisherDaniel 
Daniel Lisy

Wysłany: 2013-10-28, 21:58   

Rhino VX 54 Moge szczerze polecić . Na rzece , mocny uciąg płynie jak wściekła .

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-04-11, 17:53   

Panowie,

myślicie, że ten model silnika da rady pociągnąć KM-260?

Silnik Minn KOTA Endura C2 30Lbs

MateuszJanusz 
Mateusz Janusz

Wysłany: 2016-04-11, 18:01   

MariuszPosmyk, Jak dobrze kojarzę to kumpel ma taką wirówkę właśnie przy KM-260 i daje radę.. Bynajmniej mnie i Karwiego poradziło :)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-04-11, 18:05   

Da radę, miałem tej mocy silniczek przy "zwykłym" Kolibri TL 260 i śmigał aż miło. No i druga sprawa, silnik oszczędny i "żelówka" do 100Ah pozwoli na w miarę długie pływanie ;)
ps. polecam akumulatory TOYAMA ;)

MateuszJanusz 
Mateusz Janusz

Wysłany: 2016-04-11, 18:10   

Aa przepraszam.. Kolega ma ponton Kolibri K-260T :)
Tyle tych modeli że się pogubiłem :roll:

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2016-04-14, 20:37   

Mam ponton Kolibri K240TL i chciałbym kupić do niego jakiś silnik. Pewnie Minn Kota, ale mam inne pytanie. Dam rade zamontować na tej małej pawęży silnik+uchwyt od echo, tak żeby nie było żadnych zakłóceń czy miejsca będzie za mało?

gIFF

Wysłany: 2016-04-16, 15:43   

Mam pytanie czy nie wie ktoś gdzie mogę kupić sam silnik bez obudowy ?

ul.kacper

Wysłany: 2016-04-18, 18:55   

Spróbuj dogadać się z ludźmi stąd www.pontonywedkarskie.pl Ja zamówiłem tutaj cały ponton ale może pomogą Ci znaleźć sam silnik :)

gIFF

Wysłany: 2016-04-18, 19:02   

Ok spróbuje dzięki :)

mankimank 
Tomek Kowalski

Wysłany: 2016-04-19, 13:34   

sorek90, tak zamontujesz bez problemu silnik i echo

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2016-04-20, 18:13   

mankimank, dzięki :)
Co sądzicie o takim zestawie?
Silnik Osapian 40max i aku Toyama NPG80 80Ah
Znajdę coś lepszego w tej cenie?

mankimank 
Tomek Kowalski

Wysłany: 2016-04-20, 19:00   

A nie szkoda Ci hajsu na ten aku żelowy. Ja kupiłem akumulator kwasowo ołowiowy ZAP marine 100ah za 350 zł do tego zwykły prostownik Stef-Pol za 100 zł i powiem Ci że kompletnie nie kumam po co wydawać pieniądze na te żelówki. Mam do niego silnik Minn Kota 40 lb max i na zasiadce 3 doby nie wiem czy zużyłem 1/3 akumulatora (wiadomo wszystko zależy od odległości , fali itd)

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2016-04-20, 20:25   

mankimank, ja się na tym słabo znam, myślałem że aku żelowy będzie lepszy bo dłużej mi posłuży niż zwykły.100ah to już trochę za dużo będzie ważył, ponton mam za mały do tego :) Co do pieniędzy to +/- 400 zł nie zrobi mi dużej różnicy. Chcę kupić raz i mieć spokój :)

Mariusz 
Ach te ryby... :)

Wysłany: 2016-04-21, 09:16   

Ja tam używam zestawu Osapian 55 i aku żelowy 110 Ah właśnie firmy Toyama. Korzystam z tego zwłaszcza do spiningu, a dokładniej trolingu i jestem w stanie 3 metrową łódką pływać jakieś 5 godzin z hakiem non stop po zaporówce... Służy mi to już kilka lat i prawdopodobnie jeszcze trochę posłuży. Do karpiowania to spory przerost, bo i pływać tyle nie trzeba, a i waga do pontonu za duża, ale chciałem mieć możliwość spiningowania, to takie coś wybrałem. Jestem również zdania, że jak już coś kupować to nie wolno za bardzo oszczędzać na jakości.
Zestaw który podałeś, to moim zdaniem bardzo dobry wybór, ale to nie ja za to płacę, więc łatwiej mi się to pisze ;)

ziomalgsr 
Łukasz Polek

Wysłany: 2017-01-15, 13:10   

Witam.
Mam pytanko odnośnie silnika Osapian 55lbs. Przymierzam się do zakupu i znalazłem wersję slim z krótką kolumną. Zastanawiam się czy warto dołożyć i czy rzeczywiście jest wygodniej pływać? Może ktoś z kolegów używa i podzieli się wrażeniami.

wilk325 
Wilk Tadeusz

Wysłany: 2017-01-15, 14:01   

ziomalgsr napisał/a:
Witam.
Mam pytanko odnośnie silnika Osapian 55lbs. Przymierzam się do zakupu i znalazłem wersję slim z krótką kolumną. Zastanawiam się czy warto dołożyć i czy rzeczywiście jest wygodniej pływać? Może ktoś z kolegów używa i podzieli się wrażeniami.

Do pontonu gdyby MK miało taką kolumnę to bym się nie zastanawiał :) . Oczywiście, ze wygodniej bo nie musisz jej tak głęboko spuszczać aby mieć wygodny dostęp do rumpla; do tego jak pływasz przy brzegu gdzie płytko to dodatkowo trzeba uwazać na głęboko zanurzoną śrubę. No chyba ze ma być silnik uniwersalny, do pontonu i do łódki z długą kolumną.

ziomalgsr 
Łukasz Polek

Wysłany: 2017-01-15, 14:29   

Silnik będzie przeznaczony tylko do pontonu, więc zdecyduję się na wersję slim. Dzięki ;)

Odpowiedz do tematu