Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: MariuszPosmyk
2011-03-12, 15:28
Wywózka
Autor Wiadomość
karpmaniac 
Darek Niestroj

Wysłany: 2014-02-11, 16:45   

marco102, mimo wszystko zawsze ten zestaw będzie bezpieczniejszy dla ryby jak nigdy tam krętlika nie będzie. Poza tym, to moim zdaniem , ten krętlik jest tam zbędny.

domin92 
Dominik Mikoś

Wysłany: 2014-02-11, 16:50   

A stosujecie panowie klispsy z bolcem czy bez? Bo klips zabezpieczony też nie zsunie się z leadera.

karpmaniac 
Darek Niestroj

Wysłany: 2014-02-11, 16:52   

domin92, ja używam bez bolca.

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2014-02-11, 16:54   

karpmaniac, a właśnie według mnie krętlik pomaga. Dwa razy założyłem leadcore bez krętlika i po zwinięciu zestawu żyłka była skręcona. Potem założyłem leadcore z krętlikiem i po zwinięciu zestawu widziałem jak krętlik wiruje. Od tego czasu zawszę stosuję krętlik :D

karpmaniac 
Darek Niestroj

Wysłany: 2014-02-11, 17:03   

marco102, ja się z takimi rzeczami nie spotkałem :) najważniejsze jest bezpieczeństwo ryby.

mariusz605 
Mariusz Jasiński

Wysłany: 2014-02-11, 17:15   

karpmaniac napisał/a:
marco102, ja się z takimi rzeczami nie spotkałem :) najważniejsze jest bezpieczeństwo ryby.

Też tek uważam. Wystarczy że krętlik jest pomiędzy przyponem a leadcorem i nic się nie będzie skręcać. Dalej jaki by zestaw nie był powinno być bez krętlika, żeby w razie co sięrzarek nawet z klipsem mógł swobodnie zlecieć.

łowca 
Paweł Dulęba

Wysłany: 2014-02-11, 17:20   

marco102 napisał/a:
po zwinięciu zestawu żyłka była skręcona.

To ja bym wymienił żyłkę.

karpmaniac napisał/a:
najważniejsze jest bezpieczeństwo ryby.

Tak jak piszesz. Uważam że stosowanie krętlika przy łączeniu żyłki głównej z Leadcorem powinno być zabronione.

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2014-02-11, 17:25   

mariusz605 napisał/a:
Wystarczy że krętlik jest pomiędzy przyponem a leadcorem i nic się nie będzie skręcać.

Nie bardzo rozumiem jak przypon może powodować skręcanie. Słyszałem dwie tezy o skręcaniu. Pierwsza mówi o tym, że żyłka podczas naprężeń się skręca, a druga mówi o tym, że ciężarek podczas zwijania zestawu wiruje i powoduje skręcanie. Nie wiem która to prawda, ale ja ewidentnie zauważyłem skręcanie się żyłki przy niezastosowaniu krętlika.

Edit. Proszę o usunięcie, bo post się powielił i nie mogę go usunąć

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2014-02-11, 17:27   

mariusz605 napisał/a:
Wystarczy że krętlik jest pomiędzy przyponem a leadcorem i nic się nie będzie skręcać.

Nie bardzo rozumiem jak przypon może powodować skręcanie. Słyszałem dwie tezy o skręcaniu. Pierwsza mówi o tym, że żyłka podczas naprężeń się skręca, a druga mówi o tym, że ciężarek podczas zwijania zestawu wiruje i powoduje skręcanie. Nie wiem która to prawda, ale ja ewidentnie zauważyłem skręcanie się żyłki przy niezastosowaniu krętlika.
łowca, moi znajomi łowią na Adrenalin, Krystonite, Senzor Line i oni też stosują krętliki, bo bez się skręcały. Nie sądzę, abym tylko ja miał problem ;)

łowca 
Paweł Dulęba

Wysłany: 2014-02-11, 17:32   

marco102, JA ( a nie znajomi ;) ) używam Krystona i nie zauważyłem skręcania się żyłki. Może dlatego że do łowienia na odległości większe niż 120m używam plecionki.

dood94 
Dominik Kwoka

Wysłany: 2014-02-11, 17:34   

marco102 napisał/a:
Nie bardzo rozumiem jak przypon może powodować skręcanie.

Sam przypon nie, ale przyglądnij się kiedyś że przy zwijaniu zestawu z założoną przynętą (szczególnie w przypadku kukurydzy to fajnie widać) przypon wiruje. Przez cały sezon nie zauważyłem żeby żyłka była skręcona przez to że nie mam krętlika między żyłką a leadcorem.

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2014-02-11, 17:39   

I co, że wiruje. Nie myślisz chyba, że jak by nie było krętlika między przyponem a linką, to przypon by obrócił ciężarek wokół własnej osi :roll: Krętlik między przyponem a linką daje się chyba tylko po to, aby miał się gdzie zakleszczyć klips.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2014-02-11, 17:59   

marco102 napisał/a:
I co, że wiruje. Nie myślisz chyba, że jak by nie było krętlika między przyponem a linką, to przypon by obrócił ciężarek wokół własnej osi :roll: Krętlik między przyponem a linką daje się chyba tylko po to, aby miał się gdzie zakleszczyć klips.

Jak poprzednicy wspominali - między leadkorem a żyłką główną nie powinno dawać się krętlika dla dobra ryby. Uważam tak samo jak łowca napisał - krętlik w tym miejscu powinien być zabroniony.
Jeżeli uważasz, że krętlik między przyponem a linką jest tylko po to by zakleszczyć klips, to nie lepiej byłoby np. dać stoper powyżej klipsa i na to samo by wyszło? lub dać samo kółko, które by zakleszczyło klips? Dlatego daje się krętlik by nie skręcała się żyłka, a przy okazji by zrobić zestaw samozacinający blokując krętlik w klipsie. Osobiście nigdy nie "zakleszczam" klipsa bo łowię na zestawy przelotowe. Łowię na żyłkę Senzor lub plecionkę IB i nie mam problemu ze skręcaniem się ich.

mariusz605 
Mariusz Jasiński

Wysłany: 2014-02-11, 18:01   

marco102 napisał/a:
karpmaniac, a właśnie według mnie krętlik pomaga. Dwa razy założyłem leadcore bez krętlika i po zwinięciu zestawu żyłka była skręcona. Potem założyłem leadcore z krętlikiem i po zwinięciu zestawu widziałem jak krętlik wiruje. Od tego czasu zawszę stosuję krętlik :D

marco102, to Ty napisałeś że skręca ci się żyłka jak nie masz krętlika za leaedcorem.
Więc nie bardzo wiem o co mnie pytasz. Moim zdaniem to nie brak krętlika powoduje skręcanie. A ewentualne skręcanie podczas holu eliminuje właśnie krętlik na przyponie ;)
Wymień żyłkę, widocznie nie jest najlepsza.
Dodatkowo przeczytaj co napisał stary_dinozaur. Po to właśnie jest krętlik przy przyponie.
Natomiast za leadcorem kategorycznie nie.

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2014-02-11, 18:47   

Po to stosuję bezpieczny klips, aby ciężarek przy zaczepie się wypiął. Gdyby było inaczej, to ludzie by nie używali klipsów tylko np. agrafkę ze stoperem. Parę razy wyholowałem ryby bez ciężarka na klipsie, więc nie widzę sensu zmieniać swoich zestawów. Jeśli ryba zdoła pozbyć się centryka to tym bardziej ciężarka na klipsie. Poza tym widzę, że nie tylko jak tak robię ;) KLIK

dood94 
Dominik Kwoka

Wysłany: 2014-02-11, 19:08   

Moim zdaniem ryba może tym klipsem zaczepić o jakieś przeszkody łatwiej niż wygląda to w przypadku połączenia węzłem.

PaulNight 

Wysłany: 2014-02-11, 22:51   

Wg mnie klipsa nie powinno się zabezpieczac kołeczkiem bo wszystko powinno się zsunąć z lidcora - ciężarek i klips... ciężarek centryczny także powinien zsunąć się razem z jego rurką.. wszystko co pozostaje przy przyponie i na lidkorze jest niebezpieczne dla ryby przy przypadkowym zerwaniu..
Wiadomo ze założenie krętlika na łączeniu żyłki z lidkorem pomaga - żyłka zdecydowanie mniej się skręca ale jest to niebezpieczne dla ryb a w końcu to o ryby nam chodzi.
Pomyśl jak byś się czuł tracąc rybe życia bo wygrała walkę a kilka dni pożniej dowiadujesz się ze znaleziono go pływającego przy krzakach bo zahaczył czymś co zostało na lidkorze.. ciężarek albo klips...
Ale to jak każdy z nas zrobi zestaw to jego sprawa choć wolałbym myśleć że wszyscy myslą o rybach.
Pozdro

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-02-11, 23:17   

Ja przestałem mieć problemy ze skręcającą się żyłką jak przestałem stosować ciężarki centryczne :P

shivan 
NIE

Wysłany: 2014-02-11, 23:23   

Naprawdę dziwna dyskusja jak na "forum-karpiowe".Żadnego krętlika przy łączeniu lc z linką główną...to powinny być podstawy jak wiązanie węzła bez węzła.

A ja sobie myślałem,że za niedługo standardem staną się klipsy pozwalające się wypiąć karpiowi z całego lc a wy taką dyskusje toczycie eeeeeh.

mariusz605 
Mariusz Jasiński

Wysłany: 2014-02-12, 18:55   

shivan, widzisz sprawa niby prosta a nie każdy rozumie. ;)

sonik

Wysłany: 2014-09-14, 13:01   

Czy lepiej wywozić dwa zestawy jednocześnie czy pojedyńczo jesli jesteś sam .

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2014-09-14, 13:16   

sonik napisał/a:

To zależy od koloru żyłki :lol: A poważnie, co to za pytanie? Umiesz, to wywoź dwa zestawy sam, nie umiesz to rzucaj.

Gniewosz 
Gniewosz Matul

Wysłany: 2014-09-14, 17:20   

sonik napisał/a:

Sonik pamiętam swoją pierwszą wywózkę dwóch zestawów naraz, tak je poplątałem :mrgreen: że od nowa trzeba było wszystko montować :evil:
Od tamtej pory wywożę zestawy pojedynczo.

MateuszJanusz 
Mateusz Janusz

Wysłany: 2014-09-14, 20:43   

sonik, Daj sobie spokój z dwoma, raz spróbowałem i podziękuję.. Pojedynczo dłużej się schodzi ale jest bezpieczniej i bardziej pewnie.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-09-14, 20:49   

Śmiem się nie zgodzić :P
Ja to robię na 2 sposoby: pierwszy i mój ulubiony (jak jest stanowisko ciasne i boję się wpłynięcia w żyłki) wędki do pontonu, płynę pod marker, zestawy do wody i gąbka w przelotkę. 1 kij na prawo, 2 kij na lewo jak w trolingu i do brzegu.
A drugi, to jak mam stanowisko szerokie, wszystko na podzie, zestawy do pontonu gąbka w przelotkę i ogień pod markera :mrgreen:

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2014-09-15, 10:31   

daniels Nie obawiasz się że podmuchy wiatru zrobią ci pletkę z żyłek? Albo w trakcie zostawienia zestawu że może on po dnie się przesuwać lub o coś zaczepić?

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-09-15, 11:56   

Storm, Odpowiednie obciążenie i nie ma problemu ;)

maniak6 

Wysłany: 2015-01-12, 14:23   

Gniewosz napisał/a:
sonik napisał/a:

Sonik pamiętam swoją pierwszą wywózkę dwóch zestawów naraz, tak je poplątałem :mrgreen: że od nowa trzeba było wszystko montować :evil:
Od tamtej pory wywożę zestawy pojedynczo.
To jest nic, mnie kiedyś poniosło i wywoziłem zestawy (3 sztuki) na materacu jednoosobowym....buhahaha to był HHARD CORE :)

retrokarp 
Ryszard Kopuła

Wysłany: 2015-09-28, 22:48   

Nie wiem czy dobry temat ale nie wiem gdzie się z tym zwrócić wybaczcie mianowicie chodzi o to czy zestaw z kamieniem na zrywke można wywozić łódka zanetowa czy w grę wchodzi tylko ponton, zwykła łódka ? ;)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2015-09-28, 22:50   

retrokarp, można.

GROCH001 
Krystian Grochowski

Wysłany: 2015-10-29, 15:42   

Jedna z najdziwniejszych konwersacji jakie tutaj czytałem:) Karpiorze zapamietać proszę:

1) żadnych krętlików miedzy leadcorem/fluorocarbonem a żyłką główną, jeśli mamy klips z ciężarkiem, bądź ciężarek centryczny przy dalszym jego końcu.

2) Nie wciskać tego bolca plastikowego w bezpieczny klips do zatrzymania krętlika/szybkozłączki wewnątrz klipsa.

3) Każda żyłka będzie się skręcać. Nad wodą spotykają nas różne sytuacje i nie obejdziemy tego. Jeśli ktoś nawinie prawidłowo dobrej jakości żyłkę i tak sobie będzie na kołowrotku w szafie leżeć to jestem w stanie uwierzyć, że żyłka nigdy się nie skręca.

4) Przy wywózce we dwóch jest obojętne, czy trzymasz wędkę na sztorc, czy zanurzasz w wodzie- dostosowujesz to do warunków atmosferycznych i tego co masz w wodzie, bądź co z niej wystaje. Napięcie żyłki dostosowujesz to wiatru- jak wieje mocno to mocno napięta i w ostatniej fazie kolega kolega poluzowuje tak abyś mógł/a postawić zestaw.

5) To czy przy samotnej wywózce wędka zostaje na brzegu, czy jest brana ze sobą też jest zależne od czynnika pogodowego, tego co jest w wodzie, odległości i wyposażenia (silnik). Jak jest tafla i jest możliwość pływania z kijem- wolę brać wędkę. Jeśli wieje, jeśli są lilie itd. to gąbka w przelotkę a najlepiej przez środek gąbki, tak aby bardzo ciężko schodziła żyłka i płynę z zestawem- wracając poprawiam ją na liliach itd.

6) Czy zestaw z kamieniem, czy piwa z kamieniem- możesz wywozić łódką, ważne żeby po otworzeniu klapy się nie zaklinowało.

Pozdrawiam:)

smifi 

Wysłany: 2015-12-29, 17:42   

Cytat:
Fajnie że poruszony został temat skręcania się żyłki - dokładnie GROCH001 każda żyłka się skręci, nie ważne czy tania czy droga i nie ma znaczenia na jakim kołowrotku. Sam szukam na to odpowiedzi co zrobić, żeby żyłka się nie skręcała podczas wywózki - ale wiem że tej odpowiedzi nie ma, bo każda żyłka podczas wywózki się skręci.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2015-12-29, 17:47   

smifi napisał/a:
każda żyłka podczas wywózki się skręci.

Nie prawda, w 95% łowię z wywózki i żyłki nie skręcają się. Może tylko ja jestem takim szczęściarzem? Nie sądzę, raczej Twoje twierdzenie jest do dupy ;)

mariusz605 
Mariusz Jasiński

Wysłany: 2015-12-29, 20:27   

smifi napisał/a:
Cytat:
Fajnie że poruszony został temat skręcania się żyłki - dokładnie GROCH001 każda żyłka się skręci, nie ważne czy tania czy droga i nie ma znaczenia na jakim kołowrotku. Sam szukam na to odpowiedzi co zrobić, żeby żyłka się nie skręcała podczas wywózki - ale wiem że tej odpowiedzi nie ma, bo każda żyłka podczas wywózki się skręci.

Odpowiedź jest prosta: OTWORZYĆ KABŁĄK (nie wywozić na wolnym biegu) :mrgreen:

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-12-29, 21:51   

AndrzejN. napisał/a:
smifi napisał/a:
każda żyłka podczas wywózki się skręci.

Nie prawda w 95% łowię z wywózki i żyłki nie skręcają się. Może tylko ja jestem takim szczęściarzem? Nie sądzę, raczej Twoje twierdzenie jest do dupy ;)

Nie jesteś w tym stwierdzeniu odosobniony. Też tak mam, że żyłka nie skręca się. :lol:

Storm 
Grzegorz Apanowicz

Wysłany: 2015-12-30, 09:08   

Dziwne ale mi też się nie skręca żyłka. :roll: Wystarczy nawet gąbeczkę wsadzić w pierwszą przelotkę na otwartym kabłąku.

shivan 
NIE

Wysłany: 2015-12-30, 10:57   

99% mojego łowienia to wywózka. Jak się ma porządną żyłkę i nie zajechane łożyska rolki kabłąka to żadnej tragedii ze skręcaniem nie będzie.

padmix 
Paweł D.

Wysłany: 2016-04-12, 21:20   

Panowie taka sytuacja.
Mam niedaleko jezioro PZW 16 ha z zakazem wędkowania ze środków pływających.
Czy nęcenie i wywożenie zestawów łódką wiosłową jest w takim przypadku dopuszczalne, bo kolega z SSR także ma wątpliwości ;)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-04-12, 21:26   

padmix napisał/a:
Panowie taka sytuacja.
Mam niedaleko jezioro PZW 16 ha z zakazem wędkowania ze środków pływających.
Czy nęcenie i wywożenie zestawów łódką wiosłową jest w takim przypadku dopuszczalne, bo kolega z SSR także ma wątpliwości ;)

Tak bo na łódce wywozisz zestaw a to już jest narzędzie wędkowania.

mariusz123 
mariusz zieliński

Wysłany: 2016-04-12, 21:32   

W Katowickim jest rozdzielone co to łowienie z środków pływających a wywożenie zestawów łódką wiosłową np. W regulaminie wszystko pewnie pisze,przeczytaj a się dowiesz co i jak.

Wywózka zestawów to wywożenie samego zestawów z wędką na brzegu . ;) bo jak wędka będzie z nami na łodzi to już łowienie z środków pływających....

PS. wałkujemy ten sam temat co roku, :mrgreen:

Odpowiedz do tematu