Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tani marker
Autor Wiadomość
AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-11-16, 10:21   Tani marker

Oglądając w internecie oferty markerów, sam postanowiłem zbudować swój. Wybrałem się do Castoramy, na dziale elektrycznym wziąłem rurkę PCV do prowadzenia przewodów i ruszyłem szukać na półkach, najodpowiedniejszego, najprostszego i najmniej pracochłonnego, pewnego połączenia takich rurek.
Wszystkie potrzebne materiały są dostępne w takich marketach, hurtowniach, sklepach.
Swój marker zbudowałem z następujących materiałów: rurka 18mm, obudowa łącznika kabla koncentrycznego, listwa styropianowa, taśma odblaskowa. Dobrane parametry materiałów pozwoliły na ich spasowanie, bez dodatkowej obróbki.

Wykonanie:
Rurki dostępne w dwu metrowych odcinkach starannie tniemy(najlepiej w skrzynce uciosowej) na odpowiadające nam odcinki, ja zrobiłem 4x1m, 4x0,75m,4x0,5m,2x025m(końcówki oklejone taśmą odblaskową).
Do wnętrza rurek wciskamy pociętą na 10-15cm odcinki listwę styropianową (wypełnienie rurek zapobiega dostawaniu się wody), pozostawiając wolne ok. 2,5cm na końcach rurek, do wciśnięcia łącznika-gwintów. Po osadzeniu gwintów i sprawdzeniu spasowania połączeń, prosto, bez szczelin między poszczególnymi rurkami jak na (fot)

Dodatkowo zabezpieczamy elementy gwintowane przed wysunięciem.
Wiercimy na wylot, poprzez rurkę i wciśnięte gwinty otwór i wbijamy ciasno "bolec". Ja zastosowałem do tego patyczek(grubościenny) od lizaka :P . Należy zwrócić uwagę, aby wiercenie nie uszkodziło gwintu w części z gwintem wewnętrznym (fot

Tak wyglądają gotowe elementy, w sumie 8m. markera.

Dwie oklejone taśmą Reflexite końcówki (fot)

Do obciążenia(kotwicy) marker doczepiany jest na opasce zaciskowej, na stałe zamontowanej w jednym(dolnym segmencie markera). W swoim markerze jako obciążenie zastosowałem kostkę brukową z osadzonym na kołku rozporowym uszku, nie dogiętym do końca, aby można wciskać oczko z opaski mocującej przy markerze (fot)

I gotowe, teraz przybliżone ceny jednostkowe użytych materiałów:
rurka 18mm, 2 mb - 2,50zł
łącznik kabla koncentrycznego - 2,50zł/szt.
styropianowy ćwierćwałek ozdobny 2mb - 2,50zł
taśma odblaskowa Reflexite 1,0zł/10cm +wysyłka Allegro :mrgreen:
I...można cieszyć się własnoręcznie, tanio zbudowanym "profi" markerem :mrgreen:

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2012-11-16, 21:51   

Gość napisał/a:
AndrzejN. Wielkie dzięki

Nie wiem dlaczego wyszło,że post napisał "gość".

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2012-11-16, 22:10   

Super sprawa Andrzej ! Tak jak to już komentowaliśmy na forumowym SB , masz talent ;]

Pozdrawiam

Wasyl 
Damian Wasielewski

Zaproszone osoby: 1
Wysłany: 2012-11-16, 22:20   

Ja mimo wszystko polecam rurki "do cieplej wody" Mniejsza średnica i grubsze ścianki. Bardziej giętkie. Marker sześć metrów gnie się w piękne "U" ;) Polecam

Wasyl 
Damian Wasielewski

Zaproszone osoby: 1
Wysłany: 2012-11-16, 23:10   

Mam też takiego cieńkiego markera jak Ty.A co do tego mojego.... to stoi jak "komin Batorego" na głębokości 2 metrów,i 0.5 metra nad wodę ;)

wojtek straub 

Wysłany: 2012-11-17, 07:31   

AndrzejN., przy długich markerach lepiej by się wygiął jak pękł ;)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-11-17, 07:43   

wojtek straub napisał/a:
AndrzejN., przy długich markerach lepiej by się wygiął jak pękł ;)

Bez obaw, ale im dłuższy, tym bardziej podatny na wygięcie jest każdy materiał. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której ten marker, podczas użytkowania zgodnie z przeznaczeniem mógłby pęknąć, bo jest również dość elastyczny, prędzej może być rozerwany na połączeniach ;)

KACZAS 
Michał Biegała

Wysłany: 2012-11-17, 10:57   

AndrzejN., świetny patent, na pewno skorzystam z pomysłu.

jn 

Wysłany: 2012-11-17, 11:19   

Bardzo dobry pomysł AndrzejN., skorzystam. Wzmocnię tylko łączniki (osłony koncentryka) jakimś klejem epoksydowym. Ma może ktoś jakiś pomysł na taki klej? Żenskie końce chciałbym wkleić a męskie wypełnić.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-11-17, 13:51   

jn napisał/a:
Bardzo dobry pomysł AndrzejN., skorzystam. Wzmocnię tylko łączniki (osłony koncentryka) jakimś klejem epoksydowym. Ma może ktoś jakiś pomysł na taki klej? Żenskie końce chciałbym wkleić a męskie wypełnić.

Myślę, że jak będziesz miał te elementy i przekonasz się jak ciasno są spasowane, to odpuścisz klejenie.. :mrgreen: . Zamiast kleju właśnie jest ten "bolec" dla pewności, poza tym klej może zniekształcić (zmiękczyć) rurkę i dojdą problemy z ustawieniem gwintów w osi.

Domel 

Wysłany: 2012-11-18, 13:17   

Jeżeli chodzi o wystającą końcówkę markera to ja okleiłem ją na zmianę naklejką odblaskową (raz żółta, raz czerwona), a na samym szczycie zamontowałem lampkę solarną ogrodową (praktiker 4.99zł, tych za 2.99zł nie polecam bo włącza się je wyciągając papierek, a te troszkę droższe są włączane na guziczek więc potem sobie go wyłączamy i lampka nam nie świeci w torbie czy pokrowcu)

Kubuskaczmarek 
Kuba Kaczmarek

Wysłany: 2012-11-24, 16:55   

A można wiedzieć: ile trwało wykonanie tego markera???
Pomysł naprawdę super!!!! :D :D

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-11-24, 18:07   

Kubuskaczmarek, czas zależy od "sprytu" wykonawcy :lol: . Jak widać z opisu, wykonanie jest proste i szybkie, nie jest wymagane żadne szlifowanie, toczenie itp. Dobór części składowych jest tak dobrany, aby pasowały bez obróbki. Jedynie trzeba zwrócić uwagę na staranność wykonania, głównie docinania rurek, aby po skręceniu gotowych elementów nie było między nimi szczelin.

Kubuskaczmarek 
Kuba Kaczmarek

Wysłany: 2012-11-24, 20:06   

A w Pana wykonaniu ile to trwało??? :lol: :lol:

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2012-11-24, 21:24   

AndrzejN., Do ilu metrów jest widoczna taśma , oczywiście chodzi mi o noc , oświetlenie czołówką. ;)

Kubuskaczmarek, Taka wskazówka kolego , zanim kolejny raz zapytasz. Napisał Ci Andrzej ,że wykonanie nie trwa długo , jakoś nie chce mi się wierzyć ,że Andrzej włączył stoper i odliczał czas...
Pozdrawiam

maciek 

Wysłany: 2012-11-24, 21:36   

Kubuskaczmarek, chcesz robić te markery na akord?? :D

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-11-24, 22:03   

Taśma odbija światło, więc widoczność i dystans zależeć będzie od siły źródła światła. Doskonale jest widoczna z odległości ok.200m, tyle sprawdzałem czołówką, dalej nie sprawdzałem. Taśma Refleksite, jest inna, ma jaśniejsze odbicie od taśm, które wcześniej widziałem. Przy tej taśmie śmiało można zrezygnować z głowic diodowych.

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-11-24, 22:06   

Robiłem podobny marker, niestety nie wpadłem na pomysł z takim blokowaniem tych złączek w rurkach... Przez to pół markera, razem z obciążeniem zostało na jednej wodzie :P :P . Muszę zrobić nowy z przepisu Andrzeja, albo spróbować poprawić mój aktualny ;)

Taśmę miałem chyba taką samą, kupowaną na allegro na centymetry, przy 100m nie ma żadnego problemu z widocznością.

SHAFT 
Sebastian Socha

Wysłany: 2012-11-25, 00:06   

Właśnie ja też mam zrobiony marker, przy użyciu typowych złączek do tych rurek i obawiam się, że kiedyś może mi się to oddzielić - dzięki za pomysł z tą blokadą :D

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-11-25, 09:18   

SHAFT pisząc o typowych złączkach, masz na myśli te mufki karbowane w środkowej części, które nasadza się z zewnątrz? Oglądałem to również, ale połączenie tym stwierdziłem, jest zbyt luźne.

Domel 

Wysłany: 2012-11-25, 13:45   

Mi połowa markera została w wodzie, posłuchałem speca z obi i powiedział mi żeby nic nie kleić tylko zamoczyć końcówkę rurki pcv w rozpuszczalniku i nałożyć złączkę z gwintem... hmmm na sucho było ok i wydawało mi się że atomem tego się nie ruszy, ale jednak gdy złapało wilgoć to puściło :mrgreen: na wiosnę muszę dorobić pół markera i ze wszystkim podjadę do kumpla i zgrzeje to zgrzewarką do rurek pcv... spokój święty będzie :)

SHAFT 
Sebastian Socha

Wysłany: 2012-11-26, 21:04   

AndrzejN.,
Tak o tym pisze. Zrobiłem u siebie tak, że z jednej strony rurki tą złączkę po prostu przykleiłem, tak by drugą rurkę wciskać jak najdalej i trzyma dobrze ;D Ale nie jest to 'pewne' rozwiązanie.

buba0sparx 
Damian Pietrzyk

Wysłany: 2013-01-05, 10:55   

Też zrobiłem w zeszłym sezonie taki marker , niestety połączenie gwintowe odcinków nie okazało sie najlepsze. Marker jako marker spisywał się nad wodą idealnie jednak przy zwijaniu się , do jego złożenia potrzebowałem dwuch konkretnych kluczy francuskich, ręcznie niewykonalne . :)

Zastosowałem rurki plastikowe do wody oraz gwinty do nich przeznaczone .

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-01-05, 11:54   

buba0sparx napisał/a:
Też zrobiłem w zeszłym sezonie taki marker , niestety połączenie gwintowe odcinków nie okazało sie najlepsze.

Nie do końca jest to taki marker jak mój... :lol: Twój jest z innych materiałów. Swoje markery używałem cały poprzedni sezon i nie zauważyłem w moich połączeniach tych problemów. Dodam, że jeden z markerów 3,5metrowy, stał nie wyciągany ponad miesiąc. W tym przypadku "klucz Francuski" na niewiele by się zdał, zauważ, że połączenia są wewnątrz rurek :P

buba0sparx 
Damian Pietrzyk

Wysłany: 2013-01-05, 14:43   

Nie no rozumiem, nie twierdze ze twój to lipa , mówie tylko jakie ja miałem doświadczenia przy materiałach których ja użyłem. Mówiłem to jako przestroga dla tych którzy mieli zamiar wykorzystac tak jak ja rurki pcv do wody a konkretnie nie rurki a złączki . Najwyraźniej przeznaczone są tylko do zamontowania ,skręcenia i puszczenia wody , producent raczej nie przypuszczał ze ktoś będzie miał ochote odkręcać je do woli :P .

P.S
Ja rurki zaczopowałem silikonem i marker stał na sztorc jak "trza". Obecnie jednak spoczywa w piwnicy może jeszcze kiedyś do niego wróce i coś pokombinuje z tymi zaczepami .

mpcarp 
Michał Piwowarski

Wysłany: 2013-01-05, 18:57   

Ja do swoich tyczek stosowałem taśmy odblaskowe zakupione w sklepie motoryzacyjnym.

Nie wiem czy jest tak w każdym sklepie ale wybór mieli dość duży. Kolory jak i wielkości.
Co za tym idzie koszt przesyłki z allegrosza odpada :-)

Fakt nie jest to taki marker jak produkowany w "dobrych" firmach lecz stosowanie własnoręcznie wykonanego sprzętu daje dużo więcej radości.

Daniel 

Wysłany: 2013-02-08, 21:25   

Jaki klej zastosowaliście do połączenia złączek z rurką?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-02-08, 21:37   

Daniel napisał/a:
Jaki klej zastosowaliście do połączenia złączek z rurką?

jn napisał/a:

Myślę, że jak będziesz miał te elementy i przekonasz się jak ciasno są spasowane, to odpuścisz klejenie.. :mrgreen: . Zamiast kleju właśnie jest ten "bolec" dla pewności, poza tym klej może zniekształcić (zmiękczyć) rurkę i dojdą problemy z ustawieniem gwintów w osi.

robert1713 
Mitleś

Wysłany: 2013-02-08, 22:13   

AndrzejN. napisał/a:

Myślę, że jak będziesz miał te elementy i przekonasz się jak ciasno są spasowane, to odpuścisz klejenie..

To zależy od wykonania złączki... Złączki, które ja zakupiłem miały minimalnie inne średnice. Kilka z nich musiałem dosłownie wbijać w rurkę pcv, drugie z kolei wchodziły jak w masło. Dodam, że złączki były wyprodukowane w tej samej firmie.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-02-08, 22:29   

robert1713, tak jak piszesz, też się z tym spotkałem, mało tego gwinty nie są kompatybilne :P . Dlatego mam zrobione dwa markery i każdy komplet z jednakowymi złączkami odpowiednio oznaczony. W obu przypadkach nie użyłem kleju, bo połączenie i "zabolcowanie" jest stabilne i pewne.

robert1713 
Mitleś

Wysłany: 2013-02-08, 23:01   

AndrzejN. napisał/a:
, tak jak piszesz, też się z tym spotkałem, mało tego gwinty nie są kompatybilne :P . Dlatego mam zrobione dwa markery i każdy komplet z jednakowymi złączkami odpowiednio oznaczony. W obu przypadkach nie użyłem kleju, bo połączenie i "zabolcowanie" jest stabilne i pewne.

Masz rację, zapomniałem dodać, że niektóre słabo trzymają na gwintach, nawet bez dużego obciążenia ( siły ), dlatego warto jeszcze w sklepie pod tym względem sprawdzić każdą sztukę...

Daniel 

Wysłany: 2013-02-09, 09:21   

Ja złączki w moim prototypie zakleiłem wewnątrz klejem do pistoletu transparentnym przez co złączki będą działały jak korki i nie trzeba będzie wkładać styropianu do środka rurki, uwięzione powietrze będzie samo wypychało markera. Problem tylko w połączeniu złączki z rurką jest tak jak pisze Andrzej jeden klej osłabia rurkę inny albo nie może wyschnąć ewentualnie klejenie jest zbyt słabe. Dlatego szukam jakiegoś kleju odpowiedniego do tych materiałów bo jeszcze troszkę to wygram wojnę na kleje :)

jogi69 
Dariusz Sklarek

Wysłany: 2013-02-11, 13:50   

Witam postanowiłem sprubować swoich sił zrobić markera zakupiłem dwie rurki 3m 16mm złączki pcv z gwintem dwie lampeczki solarne i klej vodaro do instalacji wody pitnej jak narazie mam poucinane na wymiary rurki pozakładane końcówki jeszcze musze solary zamontowac i nie wiem czy dać jedną diode czy wmontować w rurke po bokach dwie migające zawsze to mniej prądu zużywa nie długo dodam foto jak mi to wyszło i mam jeszcze pytanko czy te rurki spodnie co są pod wodą malowaliście na jakiś kolor czy zostawiliście białe

Baca1911 
Szymon Bartków

Wysłany: 2013-02-11, 14:06   

jogi69 napisał/a:
jeszcze musze solary zamontowac i nie wiem czy dać jedną diode czy wmontować w rurke po bokach dwie migające

Ja w swoich markerach obklejam tasmą odblaskową końcówke markera i jest dobrze widoczny w nocy jak czołówką świecisz. Migajace światło przy przejrzystej wodzie i małej głębokości może odstraszać ryby.

Mam jeszcze pytanie do was co polecacie do obciążenia takiego markera oprócz kostki brukowej ?

jogi69 
Dariusz Sklarek

Wysłany: 2013-02-11, 14:18   

W moim przypadku jest ołów bo miałem rury ołowiane i to przetopiłem odlałem odwarznik okrągły o srednicy 10 cm w środku wsadziłem rurke metalową o średnicy 16mm a po wyciągnieciu rurki zamontowałem złączke pvc z gwintem tak zebym umiał wkrecić rużne dlugości rurki

Daniel 

Wysłany: 2013-02-11, 18:27   

Mi również pozostał element obciążenia. Jak na razie mogę pokazać zdjęcia markera robione w domu.

W sumie wyszło mi 3,5m całkowity koszt jaki poniosłem to ok 25 zł.

rudy30 

Wysłany: 2013-02-23, 23:15   

A próbowal ktos robić marker zaswiecany zdalnie np zblizającą sie łódka zanetową?

Tomiix 
Tomasz Świątek

Wysłany: 2013-02-24, 19:02   

Taką opcje możesz zamówić z łódką frog marker zbliżeniowy.
Jest możliwość ustawienia odległości od łódki do markera bardzo ciekawy patent.

rudy30 

Wysłany: 2013-02-25, 08:59   

Własnie widziałem ten filmik i bardzo mnie zaciekawił ten marker.Na zapadający zmrok to no problem ale na zbliżenie już jest temat inny.Jestem na tym forum nowy . Posiadam lódke hand made i jak ktoś chce to opisze zakładając nowy temat w tym dziale.

krzys421 

Wysłany: 2013-02-25, 20:01   

Mój marker to kanister 5l w denku wycinam otwór wklejam lampę solar .Sama się zaświeci po zmroku i widoczna jest nawet z 1000m.

Odpowiedz do tematu