Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o ocenę zestawów.
Autor Wiadomość
danstan 

Wysłany: 2012-07-22, 12:08   Proszę o ocenę zestawów.

Witam

Oceńcie moje zestawy na najbliższą krótką zasiadkę. Nie ma tu nic szczególnego, są to proste przypony ale będzie to krótka zasiadka więc brania, które mogą być muszą zakończyć się karpiem na macie, wolę żebyście zganili mnie teraz niż żebym miał tracić czas nad wodą.

Od góry:

1. zestaw zbalansowany - 14mm + 14mm popup

2. Bałwanek z dwóch tonących 18mm lub większy pellet np 22 mm

3. Jedna tonąca 18mm

4. PopUp 20mm zastanawiam się, czy hak tu nie jest za mały. Oczywiście przy pętli dołoże gomkę/rurkę atysplątaniową.

Dzięki za pomoc :)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-07-22, 12:40   

To co mi nasuwa się na myśl w przypadku tych rozwiązań to:
1- nigdy nie stosuję do neutralnego balansowania tych samych wielkości kulek. Aby osiągnąć efekt "bałwanka" czyli postawienia kulek na dnie w pionie, tonąca zawsze jest większa, lub pływającej daję pół.
2- jak wyżej napisałem dla mnie to nie "bałwanek", tylko dwie leżące na dnie kulki.
4- na zdjęciu wygląda jak by trochę za duża, proponował bym zwiększenie odległości od haczyka (dłuższy włos)
Wszystkie balansowania przynęt warto wcześniej sprawdzić przy brzegu w wodzie, przed zarzuceniem zestawu, czy zachowują się w wodzie tak jak oczekujemy.

dood94 
Dominik Kwoka

Wysłany: 2012-07-22, 12:49   

danstan, wydaje mi się że w przypadku przyponu nr 1 włos wychodzi za wysoko. Chodzi mi o tą 2 rurkę przytrzymującą włos. Ja przy takim zestawie gdzie kuleczki sobie stoją a hak leży płasko na dnie stosowałem albo tak jak w twoim wypadku tylko 1 rurkę podtrzymującą albo oplot węzła do wysokości max. zadziora.

adamcarp 
Adam Skrzypek

Wysłany: 2012-07-22, 13:35   

1.Do każdego przyponu dorzuć obciążenie (w miejscu, gdzie zaczyna się odcinek bez otuliny)W przyponie bez otuliny możesz dać obciążenie w 2/3 odległości lub nawet w połowie przyponu (jeśli zestawy będziesz wywoził lub zakładał materiały PVA podczas rzutu, możesz założyć obciążenie przyponu miękkiego w dwóch miejscach)
2. Usuń mały odcinek otuliny (ok 0,5-1cm) zaraz za pętelką, którą łączy się przypon z resztą zestawu, unikniesz wówczas ewentualnego odstawania materiału przyponowego od dna(większa swoboda ruchu przyponu)
3. Zrób nieco większy odstęp kulki od kolanka haka, aby miała ona większą swobodę i by nie "wybijała" haka z pyska karpia podczas jego panicznego wypluwania zassanej przynęty.
4. Przesuń rurki silikonowe na odległość, jaka jest na przyponie ostatnim (tym z żółtą kulką) lub nawet 2-3 mm dalej) W tego rodzaju przyponie (z hakiem typu curvshrank z rurką termo) takie odsunięcie silikonu a co za tym idzie szybsze wyjście włosa od trzonka haka powoduje szybszy obrót grotu haka w dół(pomaga w tym również obciążenie na przyponie) Takie ustawienie stosuję zarówno w wersji "bałwanek" jak i "single boilie" (używania samych pop-upów staram się unikać, robię to tylko tam, gdzie jest to niezbędne)
5. Kąt rurki termo przy tego typu haku powinien być niewielki (na przyponie z żółtą kulką jest prawie dobrze) gdyż może to spowodować brak zacięcia karpola (grot może nie być w stanie wbić się w wargę)

Ogólnie nie lubię haków typu curvshrank, przez to, że mam z nimi złe wspomnienia :P (wide gape-y wstaw do takiej prezentacji :P ;)
To chyba wszystko, więcej grzechów nie pamiętam, jak se wspomnę, to powiem przy następnej spowiedzi. Amen

danstan 

Wysłany: 2012-07-22, 13:43   

adamcarp napisał/a:
W przyponie bez otuliny możesz dać obciążenie w 2/3 odległości lub nawet w połowie przyponu

Nie będzie za wysoko ?? Zestaw od dna do kulki będzie miał wtedy około 9-10 cm!

Łowię w miejscach płytkich około 0,7 0,8m.
Ostatnio zmieniony przez danstan 2012-07-22, 13:47, w całości zmieniany 1 raz  

adamcarp 
Adam Skrzypek

Wysłany: 2012-07-22, 14:10   

No tak, będzie zdecydowanie za wysoko (jeśli nie ma tam roślinek przy dnie) Ja zrezygnował bym z tego pop-upa na czystym, twardym dnie, jeśli jednak uparłeś się, by go zastosować (co w takim miejscu, w tego typu zestawie nie ma sensu wg. mnie) To daj obciążenie2-3 cm od oczka haka.

demon1475 

Wysłany: 2012-07-29, 09:57   

Proszę was o ocenę mojego przyponu typu blow out rig.

100_1959.JPG
Plik ściągnięto 575 raz(y) 41,46 KB

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-07-29, 13:53   

Wygląda, że OK. Możesz założyć termokurczkę lub robaczka dla lepszego samozacięcia.

pawelw

Wysłany: 2012-08-03, 07:30   

To i ja sie podepnę i poproszę o ocene przyponów na plecionce w otulinie:

1. Pierwszy to przypon z miękim włosem i usuniętą otuliną.

2. Drugi yo sztywniak z miękkim włosem.

marciniak 
Marcin Bień

Wysłany: 2012-08-21, 14:05   

Wydaje mi się że za małe haki

Mateusz91 
Mateusz Preisner

Wysłany: 2012-08-21, 16:47   

Czemu za małe? Wg. mnie, aby poprawić nieco efekt samozacięcia w pierwszym przyponie zdjął bym jeszcze kawałek otuliny i umieścił pastę bądź też śrucinkę. Tak to wszystko cycuś glancuś.

PS. Cóż to za haki? :)
Ostatnio zmieniony przez Mateusz91 2012-08-21, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  

wojtek straub 

Wysłany: 2012-08-22, 08:21   

pawelw, troszkę wydłużył bym włosy, tak po za tym git...
Przy "combi" zbyt długi odcinek miękkiego materiału ułatwia wyplucie haka.
Przy sztywniaku spróbuj włos dowiązać do łuku kolankowego (długość - 2x średnica kulki)
Haki wcale nie za małe ;) osobiście stosuję jeszcze mniejsze - wg. mnie ważniejszy jest stosunek długość włosa - rozmiar kulki, jak rozmiar kulki - wielkość haka...

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-09-12, 12:32   

Panowie mam sprawę. Chodzi o znalezienie błędu w przyponach.

Byłem wczoraj na rybkach i sytuacja taka: najpierw na obu niżej pokazanych zestawach była duża śrucinka w miejscu mniejszej (waga małej 0,8g, dużej około 2g). Było kilka brań na przyponie z Long Shankiem, ale takich dziwnych - podniesienie i opad hangera, możliwe że tylko coś przepływało czy coś, zaciąłem 3 razy i nic, po tych wydarzeniach zmieniłem śrucinkę na mniejszą na tym zestawie. Dało to tyle, że dalsze brania to odjazdy, ryby zacięte i wyholowane.

Na drugim zestawie zostawiłem dużą śrucinę. Złowiłem jesiotra 10kg, potem długo nic i karpik 10kg. Niestety ryba tak porobiła, że duża śrucina zjechała w kierunku klipsa i ściągnęła znaczną część otuliny. Nie bardzo chciało mi się wiązać nowego przyponu, więc tylko zdjąłem luźną otulinę, śrucinkę przesunąłem i zacisnąłem. Potem zaliczyłem 2 spinki pod rząd... Haczyk ostry, więc zmieniłem śrucinkę na mniejszą (te duże używałem pierwszy raz i nie byłem do nich przekonany). Poskutkowało to wyciągniętą rybą. Jednak następne branie znowu spinka...

Może w moich przyponach jest coś nie halo, dlatego dołączam fotki do oceny. Śmiało mówcie co Was trapi, są to dokładnie te przypony, na które wczoraj łowiłem, nawet kulki specjalnie zostawiłem ;)
Dla formalności to plecionka w otulinie sufix black silt, haki TB Long shank i Evolution roz. 2jki. Kulka robiona na oko, około 22-26mm.

Fotki:

Long Shank:

Evolution:

Na obu hakach jest inne kółeczko stalowe, akurat nie miałem dwóch 3mm, dlatego na Long Shanku jest 4,5mm.

Z góry dzięki za pomoc. Może macie propozycje jakiś sprawdzonych haków do Blow back riga?? Na kulki tonące lub bałwanki?? Może moje się nie nadają do takich zestawów??

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-09-12, 12:39   

Jak dla mnie przypony są ok,wydłużył bym może troszkę włos,o jakieś 3-4mm ;)

FilipFidali 

Wysłany: 2012-09-12, 14:36   

Ja gdzieś czytałem, że kółeczko przy Blowbacku musi być na równo z zadziorem:) wtedy włos chyba będzie dobry taki jak jest teraz:)

wojtek straub 

Wysłany: 2012-09-13, 08:19   

Mord_89, Jak dla mnie hair'y stanowczo za krótkie... U mnie, choć mniejszych haków używam, kulki tego rozmiaru wiszą co najmniej dwa centymetry pod łukiem kolankowym. Przy rozmiarze "2" (choć rozmiar rozmiarowi nie równy), myślę, że 1-1.5 cm. odległość kulki od łuku kolankowego była by niezbędnym minimum...
A haki? Twoje wydają się być ok. Sam do takich montażków używam Kordy LSX i CS oraz Pelzer'a Mako 5 i Nailer'ów z C'n'R...

pawelw

Wysłany: 2012-09-13, 08:46   

Mateusz91 napisał/a:
Czemu za małe? Wg. mnie, aby poprawić nieco efekt samozacięcia w pierwszym przyponie zdjął bym jeszcze kawałek otuliny i umieścił pastę bądź też śrucinkę. Tak to wszystko cycuś glancuś.

PS. Cóż to za haki? :)

A co jest z tymi hakami nie tak?
Były na gotowych przyponach nie pamiętam jakiej firmy, jako że w okazały sie bardzo skuteczne w zacięciu i nie straciły nic na ostrości, miękkie materiały poleciały do kosza a haki wykorzystałem na nowe zestawy.
Czy muszą mięć top nazwę aby były dobre i skuteczne?

Nie stosuję haków większych niż 4, nawet większych nie posiadam. Kulki jakich uzywam to też max. 20mm.
Dzięki za rady.

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-09-13, 10:12   

Dobra to już wiem, że przy większych kulkach powinienem mieć dłuższy włos. A w takim razie, czy te konkretne przypony, lepiej by wyglądały z mniejszymi kulkami (18-20mm)?? Czy wtedy hak już powinien być 4czką??

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-09-13, 14:16   

Mord_89, wydłuż minimalnie włos i przetestuj te przypony,według mnie nie ma co kombinować z rozmiarem kulki czy haka ;)

wojtek straub 

Wysłany: 2012-09-13, 15:34   

Osobiście wolał bym wydłużyć włos i zmniejszyć hak...
slowik, mam podobne zdanie - kulki do 20mm. - hak nr.8, większe (24-26mm.) - hak nr. 6, długość włosa = 2x długość przynęty... i po problemie :mrgreen:

demon1475 

Wysłany: 2012-09-15, 15:19   

Witam.Proszę was o ocenę moich przyponów.Co można w nich zmienić.Czy są poprawnie zawiązane?

od góry:
łamaniec z pop-up 18mm
bałwanek tonąca 18mm pop-up 16mm
pop-up 18mm
bałwanek 20mm i 18mm
tonąca 20mm
blow-back 18mm pop-up
blow back 20mm tonąca
przypony z kulkami pop-up będą dociążone śruciną.

100_2012.JPG
Plik ściągnięto 270 raz(y) 91,34 KB

100_2016.JPG
Plik ściągnięto 152 raz(y) 106,56 KB

100_2015.JPG
Plik ściągnięto 73 raz(y) 90,96 KB

100_2014.JPG
Plik ściągnięto 98 raz(y) 85,23 KB

100_2013.JPG
Plik ściągnięto 239 raz(y) 101,7 KB

wojtek straub 

Wysłany: 2012-09-15, 16:48   

Jak dla mnie włosy za krótkie, zwłaszcza przy bałwankach...

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-09-15, 18:10   

wojtek straub napisał/a:
Jak dla mnie włosy za krótkie, zwłaszcza przy bałwankach...

Mam też takie zdanie, plus za dużo "żelastwa" na przeciwnych końcach przyponów. Uważam, że wystarczyła by pętla, która usprawni wymianę tych przyponów, a "żelastwo"(krętlik, agrafka czy krętlik do szybkiej wymiany)dowiązał bym do linii głównej pod klipsem lub ciężarkiem ;)

Wasyl 
Damian Wasielewski

Zaproszone osoby: 1
Wysłany: 2012-09-15, 18:36   

AndrzejN. napisał/a:
do szybkiej wymiany)dowiązał bym do linii głównej pod klipsem lub ciężarkiem
Dokładnie ;) A czy krętlikików Kolega nie ma z byt delikatnych? :shock:

demon1475 

Wysłany: 2012-09-16, 08:51   

Krętliki nr8

A co do włosów to zawsze takich używam i nie miałem jeszcze ani jednej spinki.

100_2023.JPG
Plik ściągnięto 171 raz(y) 224,79 KB

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-09-16, 10:13   

demon1475 napisał/a:
Krętliki nr8

No to po co Ci opinie??

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-09-16, 10:31   

demon1475 napisał/a:
Krętliki nr8

A ile miałeś pustych, nie sygnalizowanych brań to nawet nie wiesz :P , bo przy przedstawionej konfiguracji na pewno dużo.
Jeśli oczekiwałeś ocen, uwag otrzymałeś je, a jeśli chciałeś się pochwalić.....to mi się osobiście podobają...., są takie kolorowe :mrgreen: Powodzenia.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-09-16, 11:33   

demon1475, A ile karpi na nie wyciągnąłeś? I jakich? Rozważ poważnie to co napisałAndrzejN.,

demon1475 

Wysłany: 2012-09-16, 13:36   

Sorry że to tak zabrzmiało ale chodziło mi o to że stosowałem takie włosy przy innych przyponach a nie przy blow backu.Na moim łowisku sprawdzają się takie włosy i każdy takie wiąże.Jakie długie włosy robić mniej więcej?Czy moje przypony nie są za krótkie?Czy haki nie są za duże do tych pływaków 18mm?W tym sezonie byłem mało razy na rybach ale udało mi się wyciągnąć pare karpii po 2 , 3 ,4kg

Ps.Mnie też się podobają.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-09-16, 23:32   

Właśnie, maluchy mają małe mordki i łatwiej się zapinają na krótkich włosach. W przypadku większych ryb może się zdarzyć, że zassana i wypluta kulka, na krótkim włosie, wyciągnie hak z pyska, zanim ten nawet dotknie wargi...
P.s. to, że inni robią tak a nie inaczej, nie znaczy, że inaczej jest źle...

Nash.com.pl 
Paweł Kiermaszek

Wysłany: 2012-09-17, 07:40   

Mord_89 : jeśli jeszcze interesują cię jakieś opinie na temat twoich zestawów i spinek to podaj proszę długość tych przyponów, mniej więcej sposób nęcenia i miejsce w jakim kładziesz zestawy. Te trzy rzeczy są najważniejsze, bez nich doradzanie "skróć", "wydłuż" itd. to jak gra w totka, może się uda może nie. Pozdrawiam!

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-09-17, 11:51   

Nash.com.pl, długość przyponów to chyba 18cm, tak jak widziałeś śrucinka 2cm od haka.
Ciężarek na klipsie 70g, odległość łowienia jakieś 40m. Na dnie nieduża warstwa mułu, myślę że jakieś 5-10cm.
Dno raczej płaskie, głębokość okolo 1,5m (łowisko komercja).
Łowienie z ziarnami pelletu 16mm na taśmie pva.
Nęcenie to procą, mieszanka: pelletu 16mm, kulek 16mm i 22-26mm. Kulki wszystkie własnoręcznie robione, w sumie to 3 smaki (zapachy). Takie coś podlane karpiowym gulaszem.
Łowiłem na kulki wybierane z wiaderka z zanętą.

Nash.com.pl 
Paweł Kiermaszek

Wysłany: 2012-09-17, 21:32   

W takim razie spróbuj wydłużyć przypon do 30cm. Skoro nęcisz procą na 40 metrów kulkami i grubym pelletem to każda kulka i każdy pellet leży prawdopodobnie powiedzmy 50cm od siebie. To znaczy, że karpie żeby się najeść muszą robić łbem szybkie i długie ruchy. Inaczej inne karpie (skoro to komercja to prawdopodobnie jest ich sporo) ubiegły by je. Haczyk na krótkim przyponie nie może wlecieć do pyska wystarczająco daleko i zapina się płytko za samą skórkę wargi. Spróbuj.

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-09-18, 10:34   

Nash.com.pl, całkiem ciekawy pomysł. Jak będę miał okazję to przy następnym, podobnym wypadzie wydłużę przypon na jednym kiju. Jeszcze muszę poprawić te za krótkie włosy i będzie co testować ;)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Kamil.G 

Wysłany: 2013-03-19, 14:12   

Nie robiąc nowego tematu napisze w tym. Zaczynam dopiero z łowieniem na włosa i zrobiłem kilka przyponów. Długość ok 20-25cm

Materiały jakie wykorzystałem:
haki:
-pro carp 2,
- hikara carp hook 4,
- hikara tefln carp extreme 2,
- hikara teflon carp pop-up 4,
- TB nailer 4.

Plecionki:
- TB hybraid 30lb
- Prologic 25lb
- flurocarbon

inne akcesoria:
- TB ring 3,5-4,5mm
- TB stoper
- TB LineAligner
- TB rurki antysplontaniowe.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-03-19, 14:21   

Ogólnie ok., trochę za długie wg. mnie, sam robię do 20cm max.
Przeważnie 12-18cm. ;)

Kamil.G 

Wysłany: 2013-03-19, 15:34   

Dochodzi tu ta rurka antysplontaniowa więc odcinek plecionki nie jest taki długi.

A jak jest z łowieniem na kulki np 14mm na dł włosie ? Skuteczniejsze są krótkie czy dłuższe ?

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-03-19, 15:42   

Kamil.G napisał/a:
Skuteczniejsze są krótkie czy dłuższe ?

Zależy to od łowiska,na jednej wodzie długie,na drugiej krótkie ;)
Ale te do 20cm są najskuteczniejsze.

Kamil.G 

Wysłany: 2013-03-19, 15:45   

Chodzi mi o sam włos a nie całość przyponu.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-03-19, 18:14   

Kamil.G napisał/a:
Chodzi mi o sam włos a nie całość przyponu.

O długości włosa jest na forum oddzielny ciekawy temat, poczytaj tam, bo teorie są różne :lol:

Odpowiedz do tematu