Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Amur ... jak go złowić ?
Autor Wiadomość
zimny
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-03, 10:07   

slowik napisał/a:
Chodzi Ci o Neptuna?

Zgadza się.

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2013-02-03, 20:07   

To dziwne bo kiedyś byłem zainteresowany ich skutecznością i sprawdziłem fora aby wyszukać informacji na ich temat. I niestety 90-95% z nich było totalnie negatywnych. Ciężarek według opinii użytkowników podobno się zacina, sprężyna samoczynnie się spuszcza itp. Jednym zdaniem totalnie nie działa. Dlatego zimny może wypowiesz się szerzej na ich temat?

miszczunio 

Wysłany: 2013-02-03, 21:24   

Daruj sobie ciężarki samozacinające bo to delikatnie mówiąc kupa.

zimny
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-03, 22:25   

Słuchajcie każdy ma swoje zdanie nie chce tu robić reklamy mi osobiście się sprawdzają.

Podobno się zacinają? Owszem zdarza się ale tylko wtedy kiedy przed zarzuceniem nie rozbiorę go na części i nie wypłuczę z np. piasku (zajmuje to 5min ale eliminuje problem zacinania) po poprzednim pobycie w łowisku.

Sprężyna samoczynnie się nie zwalnia. Myślałem że mam ten problem ale robiłem sobie testy rzucałem ciężarkiem po trawniku i zostawiłem go na dwie doby ma biurku i sprężyna puściła dopiero kiedy pociągnąłem za przynętę. Nie raz zdarzało mi się wyciągać z wody ciężarek który "wystrzelił" ale wydaje mi się że to wina innych mniejszych ryb np. leszczy, byczków itp. które pociągają za przynętę i zwalniają mechanizm ciężarka.

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2013-02-03, 22:27   

miszczunio napisał/a:
Daruj sobie ciężarki samozacinające bo to delikatnie mówiąc kupa.

Tak też myślałem ale dzięki że utwierdziłeś mnie w tym przekonaniu :P

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-03-01, 21:17   

A co z przyponami helikopterowymi? Jak to się ma do amura?

Zdania zaczynamy z dużej litery. Gabriel.

Luk Styra 
Łukasz Styra

Wysłany: 2013-03-02, 19:33   

U mnie na amura najlepiej sprawdziły się kulki kremowy banan TB podwieszony Truskawką TB. Nęciłem peletem truskawka i tutti frutti,kulkami i gotowanymi konopiami. Wyczytałem ostatnio też że amurowym kilerem jest kukurydza gotowana wraz z koprem,ale jeszcze nie testowałem. Pozdrawiam

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-03-03, 13:48   

Tak się właśnie zastanawiam czy dodanie kaszki ryżowej o smaku bananowym do kulek coś da? W sumie smaku banana to ja tam nie czuję i tak naprawdę jest go tylko 0,6%.

Patrykos 
Patrykos

Wysłany: 2013-04-17, 09:56   

cyt."A co z przyponami helikopterowymi? Jak to się ma do amura?"

Myślę, że nie ma co kombinować jeśli chodzi o amury. Przelotówka jest najlepszym sposobem na "u-boty" :mrgreen: ...

Dla zainteresowanych amurami polecam filmik... fakt faktem po włosku, ale w wędkarstwie to oporu nie stawia :P http://www.youtube.com/watch?v=6l1220FRYZ8

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-04-18, 09:24   

Przecież na tym filmie zestawy są samozacinające bezpieczne, a nie przelotowe

maciek 

Wysłany: 2013-04-18, 09:37   

Moim zdaniem jak w łowisku jest dużo amura gdzie naprawde ma dużą konkurencje pokarmową tak jak na tym włoskim filmie a z namy amura z jego żarłoczności to nie ma znaczenia na jaki zestaw bedziemy łowić. Problem zaczyna się kiedy "ruskich" jest w łowisku nie wiele i do tego większe sztuki.

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-04-18, 21:05   

maciek napisał/a:
Moim zdaniem jak w łowisku jest dużo amura gdzie naprawde ma dużą konkurencje pokarmową tak jak na tym włoskim filmie a z namy amura z jego żarłoczności to nie ma znaczenia na jaki zestaw bedziemy łowić. Problem zaczyna się kiedy "ruskich" jest w łowisku nie wiele i do tego większe sztuki.

No ok, a jeśli chodzi o kukurydze a raczej kilka sztuk na włos. Co o tym sądzicie? Przecież w polskich wodach to ściągnie płotki, leszcze i resztę drobnicy. Oskubią kuku i nici z amurowania. Nie lepiej się sprawdzi jakaś kula której leszczyk nie drapnie? Przecież większość amurów się łapie przy zasiadkach karpiowych na kulki. No chyba, że ktoś ma wodę tylko z amurami tak jak chyba ci włosi.

maciek 

Wysłany: 2013-04-18, 22:47   

uki80, raczej nikt nie zakłada na włos miekkiej kukurydzy konserwowej wiec drobnicy tak łatwo nie pójdzie a jak juz wejdzie stadko amurków to drobnica wieje gdzie pieprz rośnie ;)

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-04-19, 06:59   

maciek napisał/a:
uki80, raczej nikt nie zakłada na włos miekkiej kukurydzy konserwowej wiec drobnicy tak łatwo nie pójdzie a jak juz wejdzie stadko amurków to drobnica wieje gdzie pieprz rośnie ;)

Może i masz rację, z moich spostrzeżeń wynika, że zanim te amury się zjawią w łowisku to leszcze i płotki skutecznie są w stanie opędzlować nasz włos. Mówię tu o wodach pzw gdzie tej drobnicy niestety jest najwięcej. W moim małym stawiku nawet pstrągi jedzą kukurydzę, ale jej nie trawią.

maciek 

Wysłany: 2013-04-19, 07:17   

uki80, używaj na włos 3-4 ziaren podgotowanej ale twardej kukurydzy "koński ząb" to drobnica nie da rady. Może sie zdażyc przyłów w postaci leszcza albo lina ale zapewne nie będą małe. Ja na taką przynęte złowiłem leszcza 67 cm i lina koło 2 kg.

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-04-19, 20:03   

maciek napisał/a:
uki80, używaj na włos 3-4 ziaren podgotowanej ale twardej kukurydzy "koński ząb" to drobnica nie da rady. Może sie zdażyc przyłów w postaci leszcza albo lina ale zapewne nie będą małe. Ja na taką przynęte złowiłem leszcza 67 cm i lina koło 2 kg.

Ok, dzięki. Sprawdzę. Czyli przynęta tonąca jeśli sama kuku. A włos masz normalny czy pętla D?

wojtek straub 

Wysłany: 2013-04-20, 05:12   

uki80, leszcze z kulkami też radzą sobie bez problemu (nawet 24mm.)...
Jeśli kuku na włos, to jedno ziarno twardej (j.w.) + jedno sztucznej, pływającej, ew. kawałek pianki lub mały popek (tak by całość nie podnosiła haka)...
Przypon - kumpel stosuje dość długie (30-40 cm.), z miękkiej pletki, mi równie dobrze sprawdzały się nieco krótsze (20-30 cm. - w zależności od głębokości mułu), zarówno "combi" jak i sztywniaki... Tylko jedno "ale" - wbrew stereotypom wszystkie na małych hakach (6-8 - w zależności od przynęty) i z ... dłuższym włosem - od ok. 3 cm. (licząc od haka do końca włosa) dla mniejszych przynęt (np. kuku) do nawet 5 cm. (kulki 20-24 mm.). Drugie "ale" przy sztywniaku - wiązany na fluo, hak typu Kurv Shank i włos dowiązany do kolanka haka...
Zestaw - klasyczny, na bezpiecznym klipsie...
Zanęta/przynęty - jeśli amura niemało to sypanie wiadrami - dosłownie... U nas podstawą zanęty jest pszenica - ok. 2/3 (tania i znacznie szybsza w przygotowaniu jak kuku, do tego jakby dłużej utrzymywała amury w łowisku), reszta to gł. kuku + czasem trochę kulek - amurom nie robiło różnicy czy sypaliśmy samym ziarnem, czy dużą ilością dobrych kulek...
Ilość - dosłownie liczona "na wiadra" - na jedną nockę braliśmy po dwa 10l. wiadra pszenicy i takie samo kuku, "na otwarcie" + duże (po 10 kg. mixu) wiadro takowej mieszanki, do donęcania...

Patrykos 
Patrykos

Wysłany: 2013-04-24, 23:29   

uki80 napisał/a:
Przecież na tym filmie zestawy są samozacinające bezpieczne, a nie przelotowe

Tak wiem .... ale jak napisałem "dla zainteresowanych amurami" a nie o tym, że tu są pokazane przelotówki itp 8)

rafalbr 
Rafał Boroń

Wysłany: 2013-05-03, 13:08   

Ja używam zestawu samozacinającego z bezpiecznym klipsem -ciężarek 85gr. Przynęty kulki owocowe(truskawka, ananas) lub kilka ziaren kuku dokładnie 4 ziarna + ostatnie ziarenko sztuczne dla zbalansowania, oprócz tego dużo nęcenia kukurydzą i kulkami. W ubiegłym tygodniu złowiłem 4 szt. od 80cm. - 7kg do 98cm.-12kg

kamas22 

Wysłany: 2013-06-24, 11:14   

Witam panowie.W moim łowisku(jezioro 50h 25m max gł.) wypatrzyłem kilka wielkich amurów ok 20-25kg).Wiem w których miejscach wygrzewają się w samo południe.Jest ich może 5 sztuk bo to z dawnych zarybień.Jak praży słońce stoją w grążelach na 80cm wodzie dno z lekkim namułkiem dużo patyków i badyla.Gdy jest pochmurno lub wieczorem spławiają sie nieco dalej od brzegu na 1,5-2m wodzie dno muliste ale są twarde placki ze żwiru..moje pytania
-jak necić gdy jest ich niewiele i niema co liczyć na duże stado które wyżre 20kg kukurydzy
-w których miejscach położyć zestawy tam gdzie sie grzeją(czy one wtedy żerują??) czy na głębszej wodzie?
Chcę zastosować zestaw na pełnym przelocie i podniesioną pianką kuku na włosie a na drugim kiju kulke pop up owocową.
Proszę o jakieś porady gdzie nęcić i jak bo już sam niewiem. :evil:

FisherDaniel 
Daniel Lisy

Wysłany: 2013-06-24, 12:39   

Też mam do was pare pytań.
Niedaleko mnie jest niewielkie jezioro ,na środku znajduje się wyspa ,ma oko 1m. .Od wyspy jest głęboko do 7m. Zawsze jak przejeżdżam obok niego to widziałem ok. 4-5 stad (3 osobników) +20 lekko .I teraz pytanie do was ,gdzie nęcić i położyć zestawy . Na wyspie ,czy tam gdzie się wygrzewają ? Zestaw na bezpiecznym klipsie i nie wiem czy zastosowac haki Longshank . :twisted: :twisted:

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2013-06-24, 18:22   

kamas22 napisał/a:
wypatrzyłem kilka wielkich amurów ok 20-25kg)(...) niema co liczyć na duże stado które wyżre 20kg kukurydzy

Kolego, jeśli naprawdę one mają po 20kg i jest ich powiedzmy 5, to w dni letnie są w stanie zjeść dziennie (niektórzy uważają że każda je wtedy tyle, ile waży) 100kg :)

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-06-24, 18:35   

Ja jestem w fazie przygotowywania kulek na aura i zastanawiam się co dodać do mixu. Robił ktoś kule pod tą rybkę?

maciek 

Wysłany: 2013-06-25, 15:49   

uki80, amur jest bardzo mało wybredny i będzie wpierdzielać wszystkie kulki byle dużo : ) Bazuj na kukurydzy bo jest tania a amurki ją uwielbiają.

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2013-06-25, 20:14   

na amura wystarczy dużo kukurydzy i prosty mix :) Np jakiś 50/50, wzbogacany troszke tylko mielonymi ziarnami i do tego słodzik i owocy flavor :) U mnie się sprawdzało ;)
Edit. Jak przedmówca napisał: amur jest mało wybredny, ważne by dużo miał papu :)

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2013-06-25, 21:01   

uki80 napisał/a:
Ja jestem w fazie przygotowywania kulek na aura i zastanawiam się co dodać do mixu. Robił ktoś kule pod tą rybkę?

Najprostszy birdfoodowy mix lub 50/50 będzie najlepszym wyborem. Ważne aby towaru było dużo także baza zanęty kuku zalana łowiczem truskawką :) + powiedzmy 2-3kg kulek 20+mm powinno zrobić robotę.

uki80 
C&R

Wysłany: 2013-06-26, 17:01   

Wiem, że flavour jest najlepszy ale próbował ktoś dawać boostery i dipy w płynie? Mam akurat kukurydziany i banan wiec powinien się nadać.

maciek 

Wysłany: 2013-06-26, 17:36   

uki80, do robienia kulek używaj flavora bo ma silne stężenie. Boster albo dip odparuje podczas gotowania. Bosterem zalewaj kukurydze do nęcenia. Spróbuj anansa : )

MarcinP 

Wysłany: 2013-06-30, 16:14   

Bardzo fajne i w rozsądnej cenie są flavoury z Pelzera visionx oraz z Anacondy gourmet flavours.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-06-30, 19:07   

uki80 napisał/a:
Wiem, że flavour jest najlepszy ale próbował ktoś dawać boostery i dipy w płynie? Mam akurat kukurydziany i banan wiec powinien się nadać.
To zalewaj nim kulki po gotowaniu/parowaniu - przy użyciu mniejszej ilości, stężenie zapachu będzie większe...

MariuszKopeć 

Wysłany: 2014-05-06, 21:42   

Wszyscy łowia amury na płytkiej wodzie, a czy ktoś złowił go na głębokosci 3-4 metrów? Mam zatoke gdzie jest taka głebokość, typowy blat stołu, twardo, gdzie niegdzie roslinnosc na dnie. Karpia sie spodziewam, ale czy jest szansa na amura ?

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2014-05-07, 08:01   

MariuszKopeć, Szansa jest zawsze ;) Ja osobiście amury łowię na obrzeżu różnego zielska i raczej na płytkiej wodzie, ale kilka się zapięło na 5m w takiej mini rynnie, więc kwestia miejsca, czy tam przepływają czy też nie.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2014-05-07, 08:11   

MariuszKopeć - Oczywiście że jest szansa na amura. Wszystko zależy czy jest w zbiorniku. Piszesz że ten blat jest w zatoce - wiec niedaleko musi być wypłycenie. Spróbuj po prost od brzegu - mniejszej głębokości zrobić "ścieżkę" zanętową właśnie w to miejsce. Uważam, że jeżeli amur tam jest to spokojnie na tą głębokość przyjdzie żerować. Nie raz z takiej głębokości łowiłem amury. To jest "odkurzacz" i jak znajdzie coś do żerowania wejdzie i głębiej. Preferuje on wtedy pochmurne dni - często deszczowe.

MariuszKopeć 

Wysłany: 2014-05-07, 09:34   

To jest zatoka w ktorej ja siedze, po lewej stronie mam niedostepny brzeg, pozostaloscu po zwalonym drzewie i same drzewa i korzenie nad woda, woda schodzi do 5metrow gdzies i pozniej jest spad do 8m, chce powic niedaleko tego spadu i jednego kija przy tym drzewie.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2014-05-07, 09:57   

A jaka populacja Amura w tej wodzie ?

marekgrzywa 

Wysłany: 2014-05-07, 10:33   

ja zawsze brałem na kukurydzę i nie wymyślałem z innymi metodami. Wynik? 9 amurów

MariuszKopeć 

Wysłany: 2014-05-07, 10:46   

Nie wiem jak z populacja, nikt tam nie nastawia sie typowo na niego, jezioro 13heltarow i max 15metrow glebokosci. Słysze czasami, że ktoś złowił, ale to raz, dwa do roku. Słyszalem od znajomego, ktory tam mieszka i nurkuje, że są konkretne torpety po 20kg

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2014-05-07, 10:52   

MariuszKopeć napisał/a:
Wszyscy łowia amury na płytkiej wodzie

Nie wszyscy :P ,bo ja w Odrze łowię na 3-4m :P
MariuszKopeć napisał/a:
Mam zatoke gdzie jest taka głebokość, typowy blat stołu, twardo, gdzie niegdzie roslinnosc na dnie. Karpia sie spodziewam, ale czy jest szansa na amura ?

Jeśli masz blat i jest twardo,to zasyp to kilka razy kukurydzą(3-4razy),a następnie siadaj i łów ;)
Amur to taki prosiak,jak dobrze zanęcisz,to wraca systematycznie w nęcone miejsce ;)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2014-05-07, 10:54   

A ja rzadko na kukurydzę łowię. Przeważnie na kulki od 18 do 24, czasami rodzynki, ananas kandyzowany, kłącza tataraku oraz inne przynęty odrzucane przez wielu wędkarzy. Nie raz było że jestem dziwakiem stosując coś takiego. Nie przejmuję się takimi powiedzeniami bo przez te lata jakie wędkuje kilkadziesiąt amurów 10+ padło więc uważam, że warto pokombinować z przynętą na haczyku. Osobiście moim zdaniem na amura powinien być zestaw przelotowy choć wiem, że wielu kolegów łowi na zestawy samozacinające i to z dobrymi wynikami. Każdy ma swoje upodobania. Długotrwałe nęcenie w początkowej fazie nie za dużo ale jak już "odkurzacze" wejdą to dość dużo nie martwiąc się o przenęcenie a efekty same przyjdą.
I jak Słowik napisał ..... Amur to taki prosiak,jak dobrze zanęcisz,to wraca systematycznie w nęcone miejsce ;)

diego87

Wysłany: 2014-05-07, 16:43   

Kukurydza, kukurydza i jeszcze kukurydza. Kulki 30mm tez nie będą dla amura problemem, chociaż ja przyznam że swoje amury łowie na pływaczka 15mm.

Odpowiedz do tematu