Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eliminacja małego karpia
Autor Wiadomość
GROCH001 
Krystian Grochowski

Wysłany: 2016-04-20, 21:57   

Witam!

Nie da się wyeliminować brań małych karpi. Możemy gdybać nad zminimalizowaniem szans pobrania przynęty przez mniejsze karpie, ale wyeliminować ich się nie da. Proszę nie wierzyć w wypociny niektórych karpiarzy piszących dla magazynów wędkarskich. Co za tym idzie- długość włosa, wielkość przynęty (bez przesady), wielkość haka, miejsce postawienia zestawu NIGDY nie WYELIMINUJE pobierania przynęt przez mniejsze osobniki.

Jeśli już zaczniemy gdybać nad zminimalizowaniem pobierania pokramu przez małe karpie, to owszem bardzo duże znaczenie ma tutaj postawienie zestawu względem nęconego obszaru (jeśli nęcimy obficie). Chciałbym od razu zaznaczyć, że mówię o pełni sezonu, czyli innej specyfiki zwabienia karpia w okolice prznęty, czyt. nęcenie. Drugą sprawą, ale znacznie mniej istotną niż pierwsza jest wielkość przynęty w połączeniu z długośćią włosa (po moich obserwacjach). Zdajmy sobie oczywiście sprawę, żę 2-3-4, a nawet 5 cm długość włosa, czyli odległość miedzy kulą, a hakiem nie stanowi problemu dla mniejszych karpi. Jeśli mówimy o wielkości przynęty, która wpływa na zmniejszenie szans pobrania przynęty przez małą rybę to trzeba sobie uświadomić, że mowa jest o minimum 2x 24mm + ~3-4cm długość włosa.

Dla potwierdzenia- Miałem zasiadkę, gdzie kapie brały jak wściekłe, po prostu weszło stado i je przytrzymałem obfitym donęcaniem. Po stwierdzeniu, że ile można łowić ryby w przedziale 8-11 kg, założyłem przynęte wielkości 2x20mm + pop up 14mm oddalone od haka o 2cm ... efekt- najmniejszy karp zasiadki- 5kg.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

KG

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-04-21, 14:37   

Nie lubię teoretyzować ale wydłużanie włosów czy powiększanie przynęt tak jak piszesz raczej nic nie daje...

Ja gdybym się za to brał to po prostu kładłbym zestaw zaraz obok lub nawet kawałek dalej nęconego pola.
Tak mi w głowie kiedyś siadło,że większe kabany raczej nie wchodzą w centrum na wyżerkę tylko trzymają się z kraju, kiedyś takie podejście mi nawet dało życiówkę .

Jeszcze raz...to tylko takie moje teorie.

Odpowiedz do tematu