Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eliminacja małego karpia
Autor Wiadomość
vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2012-05-17, 20:27   

Omen, nie będę się więcej wypowiadał. Świadkiem brania był mój ojciec, a to czy w to wierzysz czy nie, to nie moja sprawa.

joker87
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-17, 20:51   

vanplesniak11, nie mam pustych brań, stosuję ciężarki o masie ~150g nawet na niewielkich dystansach. Na amury się nie nastawiam, u nas jest ich bardzo mało.

Mateusz91 
Mateusz Preisner

Wysłany: 2012-05-17, 21:11   

Ale macie Panowie rozkminkę. Jeśli złowił kolega płoć, to złowił i tyle w tym temacie. Ja również kiedyś złowiłem płoć na kulkę, co prawda zestaw w pełni przelotowy i kuleczka mniejsza ale płoć wielkości stopy się "powiesiła". Takie udowadnianie, że płoć mała nie mogła się powiesić na taki zestaw, nic wam nie da. No chyba, że lubicie sobie powytykać innym "a to nie możliwe, a to waga za duża, a to za mała" itd, itp... Bez napinki Panowie.
Ostatnio zmieniony przez Mateusz91 2012-05-17, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2012-05-17, 21:26   

Nie czuję potrzeby udowadniania tu i teraz czegokolwiek komukolwiek, to tylko moje wolne wnioski. ;) Każdy argument można kontrargumentować , wszystkiemu zaprzeczyć i podważyć, także Relax. Moda modą ale nie nazywajmy też wszystkiego co się da spinaniem i napinaniem.

Zazwyczaj lubię jasne sytuacje, albo na forum jest konkretnie i rozważnie, albo uderzamy w bajki i opowiastki.

To tyle nie w temacie.
Ostatnio zmieniony przez Omen 2012-05-17, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2012-05-23, 08:34   

Czasami warto spróbować zarzucić zestaw obok całego "zamieszania" - większe karpie mogą się kręcić w okolicy.

Tomek Baciur 

Wysłany: 2012-05-23, 18:10   

Panowie powracając do tematu.Brat mój łowi regularnie na Zalewie w Janowie Lubelskim i opowiadał mi o jednym kolesiu z miejscowej "śmietanki" że koleś regularnie łowi karpie 10kg.+
Na Zalewie w Janowie Lubelskim jest limit górny 75cmm+ ryby wracają do wody.
Podoba mi się jedno że bardzo skutecznie pilnują tego.Nieraz na zasiadce sprawdzają siatkę strażnicy kilka razy.
Brat mówił mi koleś że wypływa łodzią na tak zwane "Głębokie" jest to najgłębsze miejsce w Zalewie(5-6m po modernizacji podobno.) i wywala dwa trzy wiadra.Czegoś!Jako że jestem myśliwym kiedyś brat poprosił mnie o lornetkę.
Potem kilka razy obserwował kolesia na łodzi.
Wysypywał z wiader do wody kulki proteinowe lub gruby pellet.Wszystko w kolorze ciemno brązowym-Z odległości 150-200 metrów jest ciężko w takiej chwili odróżnić kształt czegoś co ma na ten dystans małą średnicę i ląduje w wodzie w "sekundę".
Na pewno były to kulki albo pellet.
W tym miejscu Wrzucił butelkę po mineralnej na sznurku.Pewnie zwykłe zaznaczenie miejsca.
Łowi również z łodzi a jaką metodą i co zakłada na przynętę obserwując z brzegu trudno określić.Nikt go nie pyta bo wiadomo pewnie nie powie.
Panowie koleś nieraz od południa do wieczora na brzeg przywozi 2-3 karpie ponad 10 KG pokazuje innym i wypuszcza.Słynie z tego w śród wędkarzy na tym zbiorniku.
Myślę że może to być skuteczna metoda na "grube" Miśki.
20-30 kg kulek jednego smaku regularne(chociaż raz na tydzień) i Miśki przyjdą.
Wiadomo karp od pewnej wielkości jest uważany za "nawet" za drapieżnika bo żeruje głównie na pokarmie mięsnym,oraz to że dorósł do takich rozmiarów jest oznaką inteligencji.Częste kaleczenie go w pyszczek na kukurydzę ma negatywne doświadczenie i Ci co łowią rekordowe karpie przeważnie bywa że są nęcone Kulkami,Pelletem.
Nawet jeżeli mniejsze karpie nauczą się pobierać kulki czy pellet to są częściej o wiele bardziej łowiene jak okazowe karpie.

woldi 

Wysłany: 2012-05-23, 20:20   

Tomek Baciur napisał/a:
wywala dwa trzy wiadra.Czegoś!
20-30 kg kulek jednego smaku regularne(chociaż raz na tydzień) i Miśki przyjdą.

Na Boga tylko nie róbcie takich rzeczy na pomorskich dzikich jeziorach, bo przez kilka tygodni nikt niczego nie złowi :evil: Tutaj taka ilość wystarcza na przynajmniej pół sezonu nęcenia i łowienia!
Tomek Baciur napisał/a:
koleś regularnie łowi karpie 10kg.+

Graty dla gościa, ale pytanie jakiej wielkości karp jest już duży, a jaki jeszcze mały? Przykładowo ja jeżdżę na wody gdzie w przeciągu 10 lat karpiowania złowiłem ledwie 3 lub 4 karpie ok.5kg, a reszta maluchów, którą staram się wyeliminować waży ok.10kg

korektor98 
Michał Kaczmarek

Wysłany: 2012-08-22, 19:57   

Ostatnio czytałem w KarpMaxie o łowieniu na pojedynczą, dużą kulkę. Podobno na ten sposób biorą większe sztuki, bo małe wolą większe ilości jedzenia. Duże, bardziej doświadczone karpie kojarzą dużą ilość zanęty z zagrożeniem, ponieważ pewnie niejeden raz nadziały się w takim miejscu na haczyk, a przepływając obok pojedynczej kulki czuje się bezpieczniej i musi wybrać tylko jedną z dwóch decyzji : zjeść albo nie zjeść.

tolekthc 
Kamil Komierzyński

Wysłany: 2012-08-23, 14:54   

Dziwne przecież jest zakaz wywózki zanęt, znaczenia łowiska w Janowie Lubelskim :?:

BartoszKluz 

Wysłany: 2012-10-21, 17:29   Re: Eliminacja małego karpia

Ryan napisał/a:
Witam mam taki mały problem ponieważ na łowisku gdzie łowię (bardzo duży zbiornik) jest masa małego karpia w przedziale 3-6kg i gdy już wejdą w łowisko to biorą na wszystkie rozmiary od 16mm do ponad 20mm. Macie jakieś sposoby by wyeliminować brania małego karpia ? Czytałem gdzieś że duży karp nie trzyma się z tymi małymi i pływa nawet do 6m od od nęconego stanowiska. Wiec myślałem żeby nęcić w innym miejscu obficie a łowić w innym, może na sama kulkę. Tylko jaka jest szansa że duży karp znajdzie pojedyncza kulkę. ?

może 2 kulki na włos? nęć pierwsze pelletem, a później kulkami 26mm lub nieco mniejszymi

karpisko 
Dominik Dubowik

Wysłany: 2012-10-21, 18:25   

Ja czytałem chyba w karp maxie o zakładaniu trzech mniejszych kulek na włos lub gumkę silikonową i to może pomóc w eliminacji mniejszych karpi.
Nazywa się to kombi włos

Robert Sobczyk 
Robert

Wysłany: 2013-03-19, 13:35   

Łapałem na kulki owocowe weszły 10kg karpie kulka22 ale trafiały się 30 centymetrowe podeszły ładne amury i dwa okonie 35 cm

tomus 
Tomasz Labuda

Wysłany: 2013-03-26, 13:24   

joker87 napisał/a:
Stosuję długie włosy i maluchy 3-5kg też się wieszają, za to nie mam problemu z leszczem.

Kolega pisał , że stosuje długie włosy tylko trzeba sobie powiedzieć co to jest długi włos. Ja mam przypony , w których odległość kulki do kolanka haczyka wynosi 5,6 a nawet 7cm a to oznacza, że łowię na włosa długości około 10cm. Gwarantuję, że nie powiesi się żadna ryba poniżej 3kg.

Ryan 

Wysłany: 2013-03-26, 14:14   

tomus napisał/a:
Ja mam przypony , w których odległość kulki do kolanka haczyka wynosi 5,6 a nawet 7cm a to oznacza, że łowię na włosa długości około 10cm. Gwarantuję, że nie powiesi się żadna ryba poniżej 3kg.

A co w momencie gdy branie karpia jest delikatne ?? A nie że łapczywie zassie kulke. Wtedy chyba raczej nie ma szans zaciecie.

Kristof
Krzysztof Nowak

Wysłany: 2013-03-26, 15:32   

Przy Takim włosie ty chyba tylko karpie od 6 do 10 kg bo jak wiadomo duży karp to ostrożny karp... :oops:

tomus 
Tomasz Labuda

Wysłany: 2013-03-26, 17:31   

Ryan napisał/a:
tomus napisał/a:
Ja mam przypony , w których odległość kulki do kolanka haczyka wynosi 5,6 a nawet 7cm a to oznacza, że łowię na włosa długości około 10cm. Gwarantuję, że nie powiesi się żadna ryba poniżej 3kg.

A co w momencie gdy branie karpia jest delikatne ?? A nie że łapczywie zassie kulke. Wtedy chyba raczej nie ma szans zaciecie.

Paradoksalnie , im słabsze brania tym większa szansa zacięcia przy długim włosie.
No i nie rozumiem terminu "delikatne brania". To znaczy, że co , że karp zasysa pokarm z inną siłą ?

tomus 
Tomasz Labuda

Wysłany: 2013-03-26, 17:36   

Kristof napisał/a:
Przy Takim włosie ty chyba tylko karpie od 6 do 10 kg bo jak wiadomo duży karp to ostrożny karp... :oops:

Łowię na taki włos od dwóch lat i tylko na taki włos. Łowię nie tylko karpie do 10kg. Swego czasu napisałem o tym ustrojstwie dwa obszerne artykuły ale nie wiem czy mogę na forum podawać linki do innej strony karpiowej.

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2013-03-26, 17:40   

Kolega poruszył fajną kwestie, siły wsysania. Gdzieś słyszałem, że karp nie potrafi tego regulować, no ale nic pewnego. No i druga sprawa, odnośnie tego zasysania i długiego włosa, przecież karpie nie latają po dnie z bez przerwy otwartym ryjem i włączonym wciąganiem. Wydaję mi się, że istnieje taka możliwość, że karp wciągnie kulkę, po czym zamknie pysk, zostawiając hak na zewnątrz, albo złapie go między wargi (hak się nie wbije). No i co w takiej sytuacji, bo jak dla mnie to ryba poczuje plecionkę, albo hak i wszystko wypluje. Im dłuższy ten kawałek włosa między haczykiem a przynętą, to większa szansa, że sytuacja wyżej opisana się powtórzy.

Oczywiście jeśli źle kombinuję to proszę bardziej doświadczonych o wyprowadzenie mnie z błędu. ;)

wojtek straub 

Wysłany: 2013-03-26, 20:22   

Mord_89, widziałeś ryja dyszki? o "15"czy 20+ nawet nie wspomnę... Wystarczy, że otworzy japę i ma cały "pakiet w pysku"... maluchy mogą mieć z tym problem... A jak "bawi" się kulką, ma mniejsze szanse wyczuć hak (przypadkowo się ukłuć hakiem na zewnątrz pyska) przy długim jak krótkim włosie...
By długi włos był długi, trza liczyć całą jego długość a nie odległość kulki od haka - bo np. "10" 2 cm. od haka będzie wyglądała jak na długim włosie ale... małe karpie bez problemu się zapną na taki zestaw... A już na np. 24, 5 cm. od haka mają problem...

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2013-03-26, 20:32   

wojtek straub napisał/a:
Mord_89, widziałeś ryja dyszki? o "15"czy 20+ nawet nie wspomnę... Wystarczy, że otworzy japę i ma cały "pakiet w pysku"... maluchy mogą mieć z tym problem... A jak "bawi" się kulką, ma mniejsze szanse wyczuć hak (przypadkowo się ukłuć hakiem na zewnątrz pyska) przy długim jak krótkim włosie...
By długi włos był długi, trza liczyć całą jego długość a nie odległość kulki od haka - bo np. "10" 2 cm. od haka będzie wyglądała jak na długim włosie ale... małe karpie bez problemu się zapną na taki zestaw... A już na np. 24, 5 cm. od haka mają problem...

Kilka dyszek widziałem :P ale największy ryj do tej pory miała ta ósemka :P (chociaż tych w okolicach 14kg nie prosiłem o rozdziaw :mrgreen: ):

50tka wchodzi spokojnie :D

Nash.com.pl 
Paweł Kiermaszek

Wysłany: 2013-03-26, 20:36   

Długość włosa jest mocno związana z długością samego przyponu i sztywnością materiału przyponowego. Im krótszy i sztywniejszy zestaw tym, krótszy powinien być włos. Długie włosy bardzo dobrze działają przy szerokim nęceniu grubą zanętą taką jak kulki i przy przyponach z plecionki. Słabo sprawdzają się (zarówno w przypadku małych karpi i dużych karpi) przy nęceniu ziarnami i w parze ze sztywniakami.
Przynajmniej u mnie tak to wygląda.
Pozdrawiam!

daras-carp 

Wysłany: 2013-03-30, 19:21   

Kolego moim zdaniem używaj do karmienia samych kulek, ja tak robię i to się sprawdza

wojtek straub 

Wysłany: 2013-05-04, 07:47   

Nash.com.pl napisał/a:
Długie włosy bardzo dobrze działają przy szerokim nęceniu grubą zanętą taką jak kulki i przy przyponach z plecionki. Słabo sprawdzają się (zarówno w przypadku małych karpi i dużych karpi) przy nęceniu ziarnami i w parze ze sztywniakami.

Przynajmniej u mnie tak to wygląda.

U mnie nie było takiego problemu, choć pojęcie "długi", jest b. względne ;)
Przykładowo - łowisko nęcone sporą ilością konopi, pszenicy i odrobiną kukurydzy i kulek, przypony:
1. fluorocarbon, ok. 25cm, hak kurv shank nr. 6, miękki włos, dowiązany do łuku kolankowego, długości 5-7cm. a na nim kulka 24mm.
2. Blou out, combi, hak LS 6, włos j.w. (mierzony od kółka do końca), przynęta j.w.
- zero problemu z leszczami i małym karpiem (a sporo ich w łowisku), "większe" trza było odhaczać szczypcami i to zarówno karpie jak i amury...

Usunięty01
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-02, 19:52   

vanplesniak11 napisał/a:
Powiem wam, że w długi weekend miałem lekki odjazd (spodziewałem się amura, gdyż na włosie był pellet 26mm i pup up 12mm) przyciąłem i pudło. Zwijam do brzgu a tutaj za dolną wargę zachaczona płoteczka 15cm :) Także nie ma reguły że na większe przynęty biorą większe ryby ;) Nie da się wyeliminować brania mniejszych ryb, jedynie zmniejszyć ilość takich brań :D

Według mnie pelet, nawet 26mm, nie eliminuje brań małych ryb. Wydaje mi się, że można to wyeliminować łowiąc na duże kulki, bez peletu, i nęcac też tylko kulkami. Wtedy mniejsza ryba nie powinna wejść w łowisko.

_Dominik_ 
Dominik Maczan

Wysłany: 2013-08-09, 17:56   

Moim zdaniem wyeliminowanie małego karpia nie jest możliwe....
Długość włosa ani wielkość haczyka nie pomoże...
Po prostu: jak podejdzie duży karp i zacznie żerować, pobierać pokarm który wrzuciłeś do wody i natrafi na twoją przynętę to go złowisz.....
Przed wczoraj byłem na rybach i miałem kulkę 22mm i haczyk 3...
Miałem takie delikatne branie i myślałem że zaraz będzie odjazd, jednak tak było przez parę minut... Aż się zdenerwowałem i zaciąłem i co?? Wzdręga 20 cm.....
Także małych ryb nie wyeliminujesz....
Słyszałem taką teorię, że tam gdzie są małe rybki to za jakiś czas podejdą większe ;)
Pozdro

Ogórek 
Oskar Hajduk

Wysłany: 2013-08-09, 18:22   

_Dominik_, Blow-Back z odstępem 3cm kulki od haka nie pomoże ? Albo i nawet zwykły przypon z 2/3 cm odstępem ? Pobaw się zanim zaczniesz pisać, że się drobnicy nie da wyeliminować ...

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2013-08-09, 18:50   

_Dominik_ napisał/a:
Miałem takie delikatne branie i myślałem że zaraz będzie odjazd, jednak tak było przez parę minut... Aż się zdenerwowałem i zaciąłem i co?? Wzdręga 20 cm.....
Także małych ryb nie wyeliminujesz...

Bywa ;) . Tak się usilnie starała,że podhaczyła od strony ostrza. Nie traktuj żadnych teorii,spostrzeżeń itp. jako stwierdzeń absolutnych...jest tak i tak-koniec. Na wszystko staraj się patrzeć raczej- bardziej/mniej prawdopodobne jest to i to gdy postąpię w dany sposób. Patrz na wszelkie możliwe okoliczności i nie zniechęcaj się. ;)

_Dominik_ 
Dominik Maczan

Wysłany: 2013-08-10, 07:29   

Omen, Ja się nie zniechęcam ;)
Po prostu piszę to co sądzę oraz jak jest ;)

wojtek straub 

Wysłany: 2013-08-10, 07:57   

_Dominik_ napisał/a:
Po prostu piszę to co sądzę
każdy ma prawo do swego zdania
_Dominik_ napisał/a:
oraz jak jest
tu już przesadziłeś... i to grubo... po kilku sezonach łowienia tylko na długie włosy ośmielę się stwierdzić, że jest dokładnie na odwrót, jak napisałeś :roll:

mariannoo 
Mariusz Buchajczuk

Wysłany: 2013-08-10, 09:31   :)

Wojtas, drobnica nie plącze ci zestawów?

wojtek straub 

Wysłany: 2013-08-10, 11:02   

mariannoo napisał/a:
Wojtas, drobnica nie plącze ci zestawów?
zdarzało się, jak również "podpięcia", szczególnie przy zastosowaniu pva z drobnym wkładem lub chain reaction. W dużej mierze pomogła rezygnacja z pva (jak już to tylko z kulkami) oraz zastąpienie kółka na haku miękką rurką lub sztywny włos dowiązany do kółka na haku oraz skrócenie miękkiego odcinka (w "combi") do max. 2-3cm.
Jednak od czasu do czasu i tak jakiś natręt popier... zestaw :twisted:

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2013-08-10, 12:39   

_Dominik_ napisał/a:
Omen, Ja się nie zniechęcam
Po prostu piszę to co sądzę oraz jak jest

Dominik,to nie tak że ktoś chce Ciebie wyśmiać,podważając to co przelałeś tu na forum. ;)
Starasz się mieć swoje teorie,budować punkt widzenia-spoko. Tylko tak na szybko i na skróty przyniesie odwrotny skutek do oczekiwanego, to nie są aż tak proste tematy. :)

_Dominik_ 
Dominik Maczan

Wysłany: 2013-08-11, 14:14   

Omen,
Rozumiem Ciebie ;)

wojtek straub,
A mógłbyś napisać jakiej długości najczęściej robisz włosy?
:) )

wojtek straub 

Wysłany: 2013-08-12, 03:48   

_Dominik_ napisał/a:
wojtek straub,

A mógłbyś napisać jakiej długości najczęściej robisz włosy?

Przy kulkach 18-20mm. odstęp kulki od haka to ok. 3-3.5 cm, przy 24 lub bałwankach (np. 18+14mm.) to ok. 5cm...

POP UP 

Wysłany: 2013-08-15, 12:18   

Wyeliminować małego karpia jest trudno ostatnio łowiłem z długim włosem i na takie duże kulki że tym małym karpiom ledwo co się do pyska mieściły a i tak brały. Potem rzucałem obok nęconego miejsca i przestały brać te małe a wziął jeden 9kg.

qdl 

Wysłany: 2016-01-11, 22:41   

Mord_89 napisał/a:
Kolega poruszył fajną kwestie, siły wsysania. Gdzieś słyszałem, że karp nie potrafi tego regulować, no ale nic pewnego.

Czy ktoś może potwierdzić albo zaprzeczyć tej teorii?
I czy chodzi tu o szybkość ruchu, który karp wykonuje, żeby zassać?(chodzi o to czy przez całe życie karp kłąpie mordą z taką samą prędkością, a zmienia się powierzchnia wytwarzająca podciśnienie?)

lukaniu-78 

Wysłany: 2016-04-18, 18:47   

Proszę mi powiedzieć bo jestem bardzo ciekawy czy karp kroczek w przedziale 500, 800gr może wyjeść jako pierwszy - nie dopuszczając większych karpi w danym zbiorniku - zanętę w postaci pelletu i kulek proteinowych o wymiarach 18 lub 20mm?

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2016-04-18, 18:51   

lukaniu-78, Może i jeżeli ma tylko możliwość, to z pewnością, to zrobi.

lukaniu-78 

Wysłany: 2016-04-18, 19:23   

Dziękuję Krzysztofie za szybką odpowiedź. Może napiszę coś więcej o moim zapytaniu.
Kolega posiada małą, trochę ponad hektarową wodę co w ogóle mi to nie przeszkadza. Najistotniejsze dla mnie jest to, że mam do niej kilkaset metrów. Położona z dala od zgiełku, umiejscowiona w malowniczym łąkowo - leśnym krajobrazie. W tym roku wpuścił do niej jak już pisałem kroczka 500-800gr. I jest go najwięcej. W wodzie tej pływają karpie w przedziale 3,5-4kg w liczbie blisko 30 sztuk. I to właśnie te ryby chciałbym łowić jeżeli wybiorę się nad tę wodę. Ale jeśli te kroczki zjedzą mój 20mm pellet i kulki to chyba nie ma sensu... Pomyślałem sobie, że przy użyciu delikatnych wędek i pozostałego sprzętu będę miał fajną zabawę z tymi trochę większymi karpiszonami.

qdl 

Wysłany: 2016-04-19, 08:55   

Spróbuj nęcić drobnicę z jednej strony, a z drugiej gruba frakcja polecił mi taki sposób Miro56 i działa przynajmniej u mnie

Odpowiedz do tematu