Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eliminacja małego karpia
Autor Wiadomość
Ryan 

Wysłany: 2012-05-10, 10:08   Eliminacja małego karpia

Witam mam taki mały problem ponieważ na łowisku gdzie łowię (bardzo duży zbiornik) jest masa małego karpia w przedziale 3-6kg i gdy już wejdą w łowisko to biorą na wszystkie rozmiary od 16mm do ponad 20mm. Macie jakieś sposoby by wyeliminować brania małego karpia ? Czytałem gdzieś że duży karp nie trzyma się z tymi małymi i pływa nawet do 6m od od nęconego stanowiska. Wiec myślałem żeby nęcić w innym miejscu obficie a łowić w innym, może na sama kulkę. Tylko jaka jest szansa że duży karp znajdzie pojedyncza kulkę. ?

PatrickF 

Wysłany: 2012-05-10, 11:44   

Próbowałeś zastosować długi włos ?

Ryan 

Wysłany: 2012-05-10, 11:49   

Właśnie nie. Bo nie wiem jak długi ma być. Sadzę że do długich włosów może być dobry haczyk pop-up.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-05-10, 13:12   

Pop-up to rodzaj kulki przynetowej a nie haczyka.Moim zdaniem nie ma opcji wyeliminowania bran malych karpi.Nawet dlugi wlos i wielkie przynety w tym nie pomoga.
Ostatnio zmieniony przez DamianHryniewicz 2012-05-10, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  

Ryan 

Wysłany: 2012-05-10, 14:28   

http://www.zakupywedkarsk..._Nr_6_4551.html O ten haczyk mi chodziło a nie o kulkę :)

Proszę dokładnie opisać link. /Mariusz

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-10, 14:48   

DamianHryniewicz napisał/a:
Moim zdaniem nie ma opcji wyeliminowania bran malych karpi.Nawet dlugi wlos i wielkie przynety w tym nie pomoga.

Czy mógłbyś kolego poprzeć swoje zdanie jakimiś przykładami ?

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-05-10, 17:36   

A jest ktos kto lowi tylko karpie 10kg+? na wlosie pellet 26mm.+pop-up16mm. Efekt koncowy karpik 35cm.Na haku watroba wielkosci dloni doroslego czlowieka ,efekt koncowy karpik3kg.
Skoro jest sposob na wyeliminowanie malych karpi to czemu na zawodach nikt z takiego sposobu nie korzysta i nie lowi regularnie samych duzych ryb ,tylko co jakis czas? Skoro mozna wyeliminowac brania malych karpi to jestem w szoku.To i pewnie mozna weliminowac brania karasi,linow,szczupakow,jazi i innych niechcianych ryb. :lol:

Ryan 

Wysłany: 2012-05-10, 17:46   

Czyli co złapanie dużego karpia to jest fart ??

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2012-05-10, 17:48   

Powiem wam, że w długi weekend miałem lekki odjazd (spodziewałem się amura, gdyż na włosie był pellet 26mm i pup up 12mm) przyciąłem i pudło. Zwijam do brzgu a tutaj za dolną wargę zachaczona płoteczka 15cm :) Także nie ma reguły że na większe przynęty biorą większe ryby ;) Nie da się wyeliminować brania mniejszych ryb, jedynie zmniejszyć ilość takich brań :D

joker87
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-10, 19:26   

vanplesniak11 napisał/a:
miałem lekki odjazd [...] zachaczona płoteczka 15cm
Nie wiem jaki robisz zestaw, ale stosując ciężarki z przedziału 120-150g na bezpiecznym klipsie, albo przelotowe jakoś sobie tego nie wyobrażam.

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2012-05-10, 19:50   

joker87, cięzarek 90gr na bezpiecznym klipsie :) Tym większe było moje zdumienie.

edit.
Na 70gr. ciężarku ;) pomyłka

Wielki_B

Wysłany: 2012-05-10, 20:25   

mefisto, ciekawe te odpowiedzi na Twoje pytanie. ;)

A kolega vanplesniak11 to w głębokim mule łowił?

JKarp 
Janusz Kozłowski

Wysłany: 2012-05-10, 21:50   

mefisto napisał/a:
DamianHryniewicz napisał/a:
Moim zdaniem nie ma opcji wyeliminowania bran malych karpi.Nawet dlugi wlos i wielkie przynety w tym nie pomoga.

Czy mógłbyś kolego poprzeć swoje zdanie jakimiś przykładami ?

Cześć
Kilka lat temu ambitnie postanowiłem, że będę łowił selektywnie czyli kulka 30mm, haczyk nr1 lub 1/0 :oops:
Przeszło mi po pierwszym braniu - karpik może miał 1,5kg. Od tego czasu nic nie kombinuję z wielkością kulki.
JK

Silton 
Michał Zaworski

Wysłany: 2012-05-11, 02:00   

Parę ładnych lat temu w Wędkarzu Polskim był artykuł o Anglikach(?) którzy używali do wyrobu kulek jaj ale strusich. Z tego co pamiętam to nie łapali karpi poniżej 10kg. Ile w tym prawdy? Nie wiem.
Musiał byś poszukać ten artykuł i przeczytać dokładnie bo Moja pamięć na temat tamtego tekstu może szwankować.

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2012-05-11, 08:30   

Wielki_B, około 12-18cm ;)

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-11, 09:42   

DamianHryniewicz, żeby wyselekcjonować duże karpie od małych trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach, i ten sposób jest zarezerwowany tylko dla " cierpliwych i dojrzałych " karpiarzy, którzy w sposób przemyślany i konsekwentny dążą do takich działań, siedząc niejednokrotnie przez dłuższy czas bez pik, i to Ich nauczyła pokora jakim przeciwnikiem jest pan karp. Zgodzę się z tobą, że potrafi się uczepić mały karpik na dużą kulkę np. 2x30mm, ale czym jest " przypadek " jak chce się oddzielić małego od dużego. ;)

Damianie, nie będę się rozpisywał o łowieniu na zawodach, bo takie działania mają odmienne znaczenie jak selektywność, i jako uczestnik zawodów powinieneś wiedzieć, że uczestnicy są nastawieni na...

Ps. Zazdroszczę ci młodego wieku, gdyż jeszcze wszystko przed tobą, i z poczwarki możesz przeobrazić się w pięknego motyla. ;) czego oczywiście ci życzę.

JK napisałeś o ambitnych planach, więc nie był to ambitny plan. dopadła cię niecierpliwość, dlatego większość ludzi jeździ na komercję, gdyż zazwyczaj na takich zbiornikach człowiek jest nastawiony na ciągnięcie jednego za drugim, i nieważne jest, że biorą małe, ważne że biorą.

I jeszcze jedno.
Łowienie okazów potrafi zaskoczyć, i moim zdaniem selektywność nie ma na nie wpływu, a jedynie napisałem o oddzieleniu małych od dużych.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-05-11, 15:37   Re: Eliminacja małego karpia

Ryan napisał/a:
Witam mam taki mały problem ponieważ na łowisku gdzie łowię (bardzo duży zbiornik) jest masa małego karpia w przedziale 3-6kg i gdy już wejdą w łowisko to biorą na wszystkie rozmiary od 16mm do ponad 20mm. Macie jakieś sposoby by wyeliminować brania małego karpia ? Czytałem gdzieś że duży karp nie trzyma się z tymi małymi i pływa nawet do 6m od od nęconego stanowiska. Wiec myślałem żeby nęcić w innym miejscu obficie a łowić w innym, może na sama kulkę. Tylko jaka jest szansa że duży karp znajdzie pojedyncza kulkę. ?

Jak masz możliwość to obejrzyj DVD Karp,gdzie Libor z Witkiem łowią w karpie obok miejsca nęconego i udaje im się wyselekcjonować ryby,ale jest to tylko dla wytrwałych jak już napisał mefisto.
Ja z karpiami tego nie doświadczyłem(bo nigdy takiej taktyki nie stosowałem),ale podczas łowienia sandaczy na spining jest podobnie,że duże sztuki krążą obok mniejszych sztuk ;)
Ostatnio zmieniony przez słowik 2012-05-11, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  

woldi 

Wysłany: 2012-05-11, 19:05   Re: Eliminacja małego karpia

slowik napisał/a:

Jak masz możliwość to obejrzyj DVD Karp,gdzie Libor z Witkiem łowią w karpie obok miejsca nęconego i udaje im się wyselekcjonować ryby,ale jest to tylko dla wytrwałych jak już napisał mefisto.

Nie oglądałem tego DVD, ale osobiście w 99% tak łowię i powiem Tobie Słowik, że brań można mieć jeszcze więcej aniżeli łowiąc w polu nęcenia, ale pod warunkiem, że bardzo dobrze poznasz ukształtowanie dna i w odpowiednim miejscu położysz zestaw. Nie chodzi tu o wytrwałość jak napisał mefisto, ale o wstrzelenie się w odpowiednie miejsce co wbrew pozorom nie jest takie trudne jeśli już się zakuma o co biega. Dodam, że doświadczenie dotyczy dzikich PZW ;)
Witam forumowiczów!

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-11, 20:20   

Pisząc o selektywności mam na myśli przede wszystkim nęcenie dużym rozmiarem, a w późniejszym okresie pomyśleć co na hak, tak żeby pozbyć się też tych gości, którzy nie są z pod znaku Cyprinus Carpio.

Mowa oczywiście o dzikich wodach.

woldi 

Wysłany: 2012-05-11, 20:38   

Mefisto, łowiąc z dala od miejsca nęcenia wielkość kulki nie ma większego znaczeni, bo większość białorybu będzie stała w zanęconym miejscu. Łowię tak od 10 lat i tylko kilka razy się zdarzyło, by na haku zawisł leszcz czy krąp.
Ostatnio zmieniony przez woldi 2012-05-11, 20:39, w całości zmieniany 1 raz  

Ryan 

Wysłany: 2012-05-11, 21:02   

A może zamiast łowienia na duże kulki, spróbować łowić na małe kulki 12-14mm i tak ok 5m od zanęconego miejsca ponieważ nie będzie to uważał za podejrzane.. Ale z kolei na małe kulki może wpaść różna ryba karaś, leszcz, płoć...

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-11, 22:26   

woldi, stosuję identyczną technikę jaką opisujesz, z jedną różnicą, mianowicie duże przynęty, bo na dwie dwudziestki często czepiały się leszcze i mniejsze karpie. Po zastosowaniu godziwych przynęt problem znikł, ale przyznam, że brań jest znacznie mniej, z tym że na korzyść większych karpi.

Bardzo często łowię z wywózki na znaczne odległości i dlatego zacząłem stosować większe przynęty, bo nie miałem ochoty co chwilę pływać po sztuki, które mnie nie zadawalały, lub przyłowy.
Oczywiście opisuję lato i jesień, a wiosna tradycyjnie, chyba jak wszyscy ( drobno ).

woldi 

Wysłany: 2012-05-12, 09:32   

mefisto napisał/a:
nie miałem ochoty co chwilę pływać po sztuki, które mnie nie zadawalały

widzę podobną filozofię wyznajemy :D
Wiesz, na moich wodach duża kulka nie bardzo sie sprawdza tzn. brania są, ale z drugiej strony gdy łowię z dala od nęcenia, bo zdarza się nawet 20-30m ( w zależności od ukształtowania dna ) to mała kulka jest bardzo rzadko zasysana przez inne ryby, brań karpi mam więcej i to przeważnie fajnych sztuk ;)
Ostatnio zmieniony przez woldi 2012-05-12, 09:32, w całości zmieniany 1 raz  

Ryan 

Wysłany: 2012-05-12, 10:33   

Cytat:
Wiesz, na moich wodach duża kulka nie bardzo sie sprawdza tzn. brania są, ale z drugiej strony gdy łowię z dala od nęcenia, bo zdarza się nawet 20-30m ( w zależności od ukształtowania dna ) to mała kulka jest bardzo rzadko zasysana przez inne ryby, brań karpi mam więcej i to przeważnie fajnych sztuk ;)

A gdy dno nie jest urozmaicone ? Gdy jest ciągle płaskie a czym dalej w głąb wody to jest poprostu głębiej to jakbyś zestaw położył ?? ile metrów od nęconego miejsca ? [/quote]

woldi 

Wysłany: 2012-05-12, 14:24   

Ryan, jeśli jest jakiś minimalny spadek lub wzniesienie dna, takie choćby o pół metra to już gitara. Jeśli jezioro ma jakieś znaczne zagłębienie to bardzo dużo od niego zależy (kierunek wędrówki karpi), a szczególnie wczesną wiosną, jesienią i latem przy dużych ochłodzeniach. Szybkość opadania dna też jest decydująca przy wyborze miejsca. Ważna jest też zielenina zalegająca dno i na płaskich blatach właśnie poznanie jej rozmieszczenia jest najważniejsze. Nie powiem Tobie dokładnie jak daleko od nęconego miejsca łowić, bo to zależy od wielu czynników i tak jak pisałem czasami wystarczą 2 metry, a gdzie indziej jest ich 30.
Ostatnio zmieniony przez woldi 2012-05-12, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-05-12, 16:53   

mefisto, Dla cierpliwych ??? Mało kto jest tak cierpliwy nad wodą jak ja :)
Cytat:
karpiarzy, którzy w sposób przemyślany i konsekwentny dążą do takich działań, siedząc niejednokrotnie przez dłuższy czas bez pik
Nie jednokrotnie siedziałem po prawie 2 tygodnie nad wodą bez * pik *.
Cytat:
Damianie, nie będę się rozpisywał o łowieniu na zawodach, bo takie działania mają odmienne znaczenie jak selektywność, i jako uczestnik zawodów powinieneś wiedzieć, że uczestnicy są nastawieni na...
Ja akurat jestem zawsze nastawiony na integrację z innymi karpiarzami i w d....e mam wtedy ryby.
Cytat:
Ps. Zazdroszczę ci młodego wieku, gdyż jeszcze wszystko przed tobą, i z poczwarki możesz przeobrazić się w pięknego motyla. czego oczywiście ci życzę.
Ja młody i Ty nie stary.
Cytat:
JK napisałeś o ambitnych planach, więc nie był to ambitny plan. dopadła cię niecierpliwość, dlatego większość ludzi jeździ na komercję, gdyż zazwyczaj na takich zbiornikach człowiek jest nastawiony na ciągnięcie jednego za drugim, i nieważne jest, że biorą małe, ważne że biorą.
Komercja a komercja. Nie jeden raz siedziałem nad komercją gdzie efekty były znacznie gorsze z efektami z nad dzikiej wody. A pewnie większość ludzi nie starych ,sądzi że komercja to wykopany rów z wodą i wpuszczonymi rybami.Przykład ,Goplanica gdzie nic niema wspólnego z takim rowem :)
Cytat:
I jeszcze jedno.
Łowienie okazów potrafi zaskoczyć, i moim zdaniem selektywność nie ma na nie wpływu, a jedynie napisałem o oddzieleniu małych od dużych.
Dalej dla mnie nie ma takiej możliwości :!: Zauważyłem jedynie że duże ryby łowiłem regularnie wtedy gdy te małe przestawały brać.Gdy zaczynały się brania małych ryb ,automatycznie nie było brań ryb dużych :) Nie da rady oddzielić jednego od drugich :D
I dziękuję Tobie mefisto za podsumowanie mojego doświadczenia :) Pozdrawiam.

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-12, 18:56   

DamianHryniewicz, nie podsumowałem Cię, a jedynie chciałem, żebyś mógł skorzystać z porad starszych kolegów, dlatego napisałem o "pięknym motylu" :)
Ale skoro się upierasz w swoich stwierdzeniach, OK ;)

Pozdrawiam

Wielki_B

Wysłany: 2012-05-13, 20:38   

vanplesniak11 napisał/a:
Powiem wam, że w długi weekend miałem lekki odjazd (spodziewałem się amura, gdyż na włosie był pellet 26mm i pup up 12mm) przyciąłem i pudło. Zwijam do brzegu a tutaj za dolną wargę zahaczona płoteczka 15cm Także nie ma reguły że na większe przynęty biorą większe ryby Nie da się wyeliminować brania mniejszych ryb, jedynie zmniejszyć ilość takich brań
Cięzarek 70gr na bezpiecznym klipsie Tym większe było moje zdumienie.
Wielki_B, A kolega vanplesniak11 to w głębokim mule łowił?
około 12-18cm

Czy Ty naprawdę wierzysz w to, co napisałeś? A więc, że 15 cm płoteczka targnęła się na bałwana 26+12mm, zakotwiczonego 70-gramowym ciężarkiem w 18 cm mule i że to ona zrobiła Ci ten "lekki odjazd"?!

Mefisto, jesteś WIELKI!
Ostatnio zmieniony przez Wielki_B 2012-05-13, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2012-05-13, 20:50   

Wielki_B, ja nie wierzę w to - stwierdzam fakty ;)

Wielki_B

Wysłany: 2012-05-13, 20:56   

Faktem jest jedynie to, że podcięłeś płoteczkę i wyciągnęłeś ją na haku. Z pewnością przypadkowo.

A gdyby 15 cm płoteczki miały tyle siły, żeby wytargać taki zestaw z mułu i targnąć jeszcze obciążonym swingerem, to fakty byłyby takie, że dzisiaj nie jeździłbym na karpie, tylko na 40-cm płotki, na które kije miałbym jak na marlina, a siebie przywiązywałbym do drzewa. ;)

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-13, 21:13   

Wielki_B, ja tak tylko niechcący ;)

Post nic nie wnoszący do tematu. Przemo.

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2012-05-13, 21:49   

Nie przypominam sobie bym napisał że miałem założony swinger (tyd samym Twój wywód okazał się zbędny. Akurat zapomniałem na kilku godzinny wypad wziąść swinger a łowiłem na 'bombkę'. A jeśli sie pomyliłem i napisałem gdzieś o swingerze to się myliłem.

darek
darek

Wysłany: 2012-05-16, 16:57   

Polecam zastosowanie długiego włosa ,ja stosuję ok .5-6 cm ,wielkość kulki nie ma znaczenia .Łowię tak od zeszłego sezonu problem leszczy i małych karpi znikł całkowicie.

Ryan 

Wysłany: 2012-05-16, 21:16   

darek napisał/a:
Polecam zastosowanie długiego włosa ,ja stosuję ok .5-6 cm ,wielkość kulki nie ma znaczenia .Łowię tak od zeszłego sezonu problem leszczy i małych karpi znikł całkowicie.

Dlaczego sądzisz że długi włos na ma to wpływ ??

joker87
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-17, 09:14   

Stosuję długie włosy i maluchy 3-5kg też się wieszają, za to nie mam problemu z leszczem.

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2012-05-17, 14:09   

joker87, a amur? Nie spina Ci się lub nie masz żadnych pustych zacięć?

adamcarp 
Adam Skrzypek

Wysłany: 2012-05-17, 17:13   

vanplesniak11, nie zawsze przy połowie karpi poluje się też na amury...:)

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2012-05-17, 17:23   

adamcarp, u mnie przy połowie karpia trafia się amur ;) Nastawienie się na jeden gatunek nie eliminuje brań drugiego..

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2012-05-17, 18:06   

Czasem poprzez zastosowanie taktyki eliminuje się pewien określony przez nas gatunek a przy okazji również inny/inne , taka kolej rzeczy. Poprzez wydłużenie włosa pozbywam się dosyć skutecznie brań leszczy i w konsekwencji amurów, natomiast karpie wszelkiego niepożądanego ,,małego kalibru'' nie dają za wygraną.

Vanplesniak11 a jaka jest według Ciebie masa ,,15 cm płotki '' ? Podpowiem Ci,że przeważnie mniejsza od zastosowanego przez Ciebie ciężarka, bo jakieś 50-70 g. Dodajmy do tego zapadnięty ciężarek kilka cm w muł, co robi z niego niezłą kotwice.

Wyobrażasz sobie 2 kilogramowego karpia który wyrywa spod mułu 2 kilogramowy ciężarek i targa go za sobą po dnie ? (przypominam,że nie trzyma go w łapie bo takowej nie ma, tylko ma wbity w pyszczek hak,który przy obciążeniu równym masie ciała zrobiłby z pyszczka masakrę). Pomijając to,że płotka tej samej wielkości co karp będzie słabsza fizycznie.

Nie żebym się czepiał, po prostu jak dla mnie Forum i ten dział to nie miejsce na Sci-Fi, ewentualnie do Hyde-Park'u z tym.

P.S Ilość edycji postu wynika z faktu bardzo wolnego łącza internetowego, które znacząco utrudnia poprawną pisownie.
Ostatnio zmieniony przez Omen 2012-05-17, 18:18, w całości zmieniany 5 razy  

adamcarp 
Adam Skrzypek

Wysłany: 2012-05-17, 19:18   

vanplesniak11, dlatego napisałem Ci, że nie zawsze polując na karpie chce się również łowić amury :P Taki długi włos drastycznie zmniejsza możliwość zapięcia się amura, z racji jego specyficznego sposobu pobierania pokarmu (pewnie wiesz o czym mówię) Zatem możesz mieć wiele pustych odjazdów lub wielokrotny brak przynęty po wyjęciu zestawu. Podsumowując: taki zestaw eliminuje również w dużym stopniu amury jako przyłów.

Odpowiedz do tematu