Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Amatorski test pelletu TB DB CDB Aller
Autor Wiadomość
Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-11, 18:29   Amatorski test pelletu TB DB CDB Aller

Woda zamarznięta więc nie ma co robić. Z nudów przeprowadziłem teścik moich pelletów. W konkursie wzięli udział:

Od lewej:
Tandem Baits Ultra Fish Pellet 16mm
CDB Profi Line karpiowy gulasz pellet
Dynamite Baits Marine Halibut pellet 8mm
Granulat Aller Aqua 4,5 mm

Żeby wyrównać wszystkie szanse, duże pellety zostały rozdrobnione.

Zarzucenie :)

po 20min

po 37min

po 1h 10min

po 2h 20min

po 3h 25min

po 4h 35min

Postanowiłem zakończyć test, ponieważ musiałem wyjść, więc łyżeczka w rękę i mieszamy. Efekt na filmiku poniżej:

oraz foto tego co po zostało po wymieszaniu:

Oczywiście jest to całkiem amatorski teścik, ale widać, że najszybciej rozpuszcza się CDB,, chyba przez to, że jest suchy i nie zawiera oleju (lub mało zawiera). Aller się pompuję jak gąbka ale mało cząstek od niego odlatuje. TB i DB zachowują się podobnie. Może ktoś ma jakieś zdanie, to zapraszam do wymiany poglądów. ;)

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2012-02-11, 18:32   

Super test :D Widzę, że nie tylko ja się nudzę w domciu ;) A teraz mam ferie, więc nie wiem, co z sobą zrobię........

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-11, 18:36   

Głównym zadaniem pelletów karpiowych jest ich praca w wodzie i jak najszybsze ściągnięcie ryb w rejon nęcenia. Pellet nie ma zadania karmić ryb, nasycać ich a jedynie podsycać ich apetyt. Po tym teście widać ewidentnie że pellet Carp Devil Baits jest najlepszy spośród całej czwórki i najlepiej spełnił swoje zadanie. :D
Pellety firmy CDB od dwóch sezonów są moim absolutnym numerem 1, widząc taki test utwierdziłem się tylko co do poprawności mojego wyboru. :D
Mord_89, gratuluję pomysłu i wykonania.
Kawał dobrej roboty :!:
Ostatnio zmieniony przez Przemo 2012-02-11, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  

RR 
Ryszard Iwański

Wysłany: 2012-02-11, 18:49   

Ten test pokazał który pelet jaki masz czas rozpuszczania a nie który jest najlepszy, skoro głównym zadaniem peletów jest ich praca w wodzie to ten CDB za długo się nie napracował. Gdybyś wrzucił CDB załóżmy o 19 to o 23 nie będzie już po nim śladu, a przy jakimikolwiek ruchy drobnicy jeszcze szybciej, w końcu z jakiegoś powodu stosuje się pelety o różnej gramaturze i czasie rozpuszczania.

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-11, 18:56   

RR napisał/a:
ten CDB za długo się nie napracował.

4,30h to za krótko?? Ponadto zapomniałeś chyba o tym że został pokruszony przed wrzuceniem do wody, a drobny pellet ma za zadanie jak najszybciej pracowac przecież??? No chyba że ja się nie znam..... :\

RR 
Ryszard Iwański

Wysłany: 2012-02-11, 18:59   

Przemo napisał/a:
RR napisał/a:
ten CDB za długo się nie napracował.

4,30h to za krótko?? Ponadto zapomniałeś chyba o tym że został pokruszony przed wrzuceniem do wody, a drobny pellet ma za zadanie jak najszybciej pracowac przecież??? No chyba że ja się nie znam..... :\

Chcesz mi powiedzieć, że najlepszy jest ten który się najszybciej rozpuszcza? a co będzie nęciło i utrzymywało ryby w nocy jak nie nęcimy? w takim razie nie ma nic lepszego niż micro pelety i kruszyć nie trzeba.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-02-11, 18:59   

Przemo napisał/a:
Po tym teście widać ewidentnie że pellet Carp Devil Baits jest najlepszy spośród całej czwórki i najlepiej spełnił swoje zadanie. :D

Po czym to wydedukowałeś?

Fajny test Wojtku, niestety takie testy pokazują jedynie cześć tego co chcielibyśmy wiedzieć o danej przynęcie.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-11, 19:10   

Cytat:
Chcesz mi powiedzieć, że najlepszy jest ten który się najszybciej rozpuszcza? a co będzie nęciło i utrzymywało ryby w nocy jak nie nęcimy?

Nie wiem jakie ty masz podejście do łowienia, ale ja mam zasadę:
- krótkie zasiadki drobny pellet + kulki
- dłuższe zasiadki gruby pellet min 20mm lub większy + drobny pellet min 10mm + kulki. Przed nocą donęcam już tylko dużym pelletem + kulki.

RR napisał/a:
w takim razie nie ma nic lepszego niż micro pelety i kruszyć nie trzeba.

Niestety nie rozumiem o czym do mnie mówisz, albo ty mnie nie zrozumiałeś.
Po co bawić się w kruszenie dużych pelletów skoro są też micro pellety?

Kolega Mord_89 w tym teście pokruszył pellet CDB ażeby wyrównać szansę z pozostałymi dużo mniejszymi pelletami.

Piotr Ostrowski napisał/a:
Po czym to wydedukowałeś?

Nie będe się powtarzał, napisałem to w pierwszym poście. :\
Ostatnio zmieniony przez Przemo 2012-02-11, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-02-11, 19:30   

Przemo napisał/a:
Głównym zadaniem pelletów karpiowych jest ich praca w wodzie i jak najszybsze ściągnięcie ryb w rejon nęcenia. (...) Po tym teście widać ewidentnie że pellet Carp Devil Baits jest najlepszy spośród całej czwórki i najlepiej spełnił swoje zadanie. :D

Moim zdaniem pokazuje jedynie to czas rozpuszczania i w jaki sposób się rozpuszcza, a nie to że szybko ściąga ryby, tego testy "szklankowe" nam nie pokażą.
Oczywiście to Twoje zdanie i jak najbardziej je szanuje, ale chyba trochę źle odebrałeś mój post. Nie chodziło mi o to czy pellet X jest lepszy od pelletu Y, a o to że taki test nie pokaże nam tego czy spełnia zadania typu wabienie ryb.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-11, 19:32   

Koledzy, a ja mam pytanie ?
O jakiej porze roku rozmawiamy, bo to też ma znaczenie na rozpuszczalność pelletów.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-02-11, 19:35   

mefisto napisał/a:
Koledzy, a ja mam pytanie ?
O jakiej porze roku rozmawiamy, bo to też ma znaczenie na rozpuszczalność pelletów.

Chyba późna wiosna/lato bo test raczej przeprowadzony w temperaturze pokojowej. Tak ja bym zakładał.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl
Ostatnio zmieniony przez Piotr Ostrowski 2012-02-11, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-11, 19:41   

Piotr Ostrowski napisał/a:
Oczywiście to Twoje zdanie i jak najbardziej je szanuje, ale chyba trochę źle odebrałeś mój post. Nie chodziło mi o to czy pellet X jest lepszy od pelletu Y, a o to że taki test nie pokaże nam tego czy spełnia zadania typu wabienie ryb.

Piotruś, to może troszkę inaczej się wypowiem.
Test ten pokazał ewidentnie w jaki sposób i jak skutecznie rozpuszczają się poszczególne pellety. Z racji tego iż od dwóch sezonów używam praktycznie tylko pelletów CDB w różnych rozmiarach (drobnego używam także SBS-a), dzięki temu wiem jak są skuteczne co do wabienia ryb w łowisku. Dlatego też napisałem że są najlepsze w tym teście co rzeczywiście mogło zostać błędnie zinterpretowane i tutaj zwracam honor. ;)
Tak czy inaczej teścik bardzo fajny, brakuje nam na forum takich testów.

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-11, 19:53   

Powiem wam tak.
Osobiście zrezygnowałem z nęcenia pelletem i z tego powodu jestem baardzo zadowolony.

Mam całkowicie odmienne nęcenie, takie trochę nowatorskie, aleee bardzo skuteczne. Co prawda trochę kosztowne, ale nie aż tak bardzo.

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-11, 19:55   

mefisto napisał/a:
Mam całkowicie odmienne nęcenie, takie trochę nowatorskie, aleee bardzo skuteczne. Co prawda trochę kosztowne, ale nie aż tak bardzo.

To może załóż temat i podziel się z nami twoim nowatorskim sposobem nęcenia? ;)

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-11, 20:12   

Wiem, że forum ma pomagać, ale troszkę prywatności zostawię dla siebie. ;)
Zdradzę delikatnie, że w skład mojego papu wchodzą dipy proszkowe.
Ostatnio zmieniony przez mefisto 2012-02-11, 20:15, w całości zmieniany 1 raz  

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2012-02-12, 10:47   

Po to mamy różnej wielkości pellety, a co za tym idzie różną szybkość rozpuszczania, żeby pracowały one w wodzie od kilku minut do kilku godzin. Najczęściej sypię do wody mix różnej wielkości pelletów. Drobne mają po kilku minutach się rozpuścić tworząc w wodzie chmurę, a te największe głównie po zalaniu zalewami mają pracować kilka godzin. Karpie zwabione chmurą pokarmową z drobnych rozpuszczonych pelletów wpływają w zanęcone łowisko i zjadają grubsze kąski, które zostały. Jak widać z testu pellet CDB najlepiej pracuje w wodzie, a pozostałe moim zdaniem bardzo słabo się rozpuszczają. Wygląda mi one bardziej na granulaty niż na pellety. Zwróćcie uwagę nawet na zabarwienie wody. Inne pellety głównie tylko napęczniały i nie uwolniły substancji do wody. Woda w szklance ma pewnie około 20 stopni, a co się dzieje z pelletem przy temperaturze wody 8 - 12 stopni - prawie nie pracuje, a jest to drobny pellet. Testy takie dają dużo do myślenia. Mord_89, dzięki za wstawkę :) .

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-12, 14:05   

Poniekąd średnica pelletu ma wpływ na czas jego rozpuszczania i tutaj jestem zgodny, ale większy wpływ na jego szybszą lub wolniejszą prace mają zawarte w nim oleje.
Bardzo często popełniamy błąd przy nęceniu pelletami nie znając jego zawartości olejowej, i potem mówimy ten, to jest zaje... bo szybko pracuje, a wcale tak nie musi być.

Podobnie rzecz ma się z kulkami. Niektórzy mówią, a ta kulka to gips lub szkło, bo nie ma w sobie ziaren. A ja zapytam, po co w kulce mają być ziarna ? Odpowiem, dla zwiększenia wagi (zysku).
Używałem wielu firm, tych z t.z.w. górnej półki i nie zauważyłem tam wielkich ilości ziaren, ba nawet niektóre ich w ogóle nie miały a pracowały jak talala.
Ostatnio zmieniony przez mefisto 2012-02-12, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2012-02-12, 14:12   

A ja podpowiem, że na wiosnę lepiej sprawdzają się pellety właśnie o mniejszej zawartości olejów.
Ostatnio zmieniony przez Rumun 2012-02-12, 14:13, w całości zmieniany 1 raz  

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-12, 14:16   

W związku z paroma wątpliwościami związanymi z rozpuszczaniem się pelletu CDB, jestem w trakcie testowania czasu rozpuszczania całego "ziarnka". Zobaczymy o ile wolniej się rozpuści w takich samych warunkach co wyżej testowane. Proszę o cierpliwość :P :P

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2012-02-12, 18:11   

mefisto, dlatego pellety CDB bardzo dobrze wciągają wszelkie zalewy. Mają w swoim składzie małe ilości olei (do pelletów w wiaderkach był dodawany olej łososiowy do zalewania). Gdy potrzeba dłuższej pracy pelletu wystarczy 2-3 godziny przed nęceniem zalać go olejem lub boosterem i to bardzo wydłuży ich pracę. Zgodzę się z Tobą, że kulka nie musi mieć bardzo dużo ziaren aby dobrze pracowała. Wszystko zależy od mixu, z którego jest zrobiona. Krzysiu utarło się, że na zimną wodę pellet z dużą ilością oleju, tak samo jak zalewanie nim zanęty, a tak jak piszesz zdecydowanie lepiej spisuje się pellet z jak najmniejszą jego ilością.

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2012-02-12, 18:33   

I co Mord_89, testy skończone :?:

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2012-02-12, 18:42   

Chyba pellety nie chcą się rozpuścić :D .

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-12, 18:53   

Jeżeli CDB stworzyło taki pellet, nazwę go "uniwersalny" to należy im tylko pogratulować pomysłu. Osobiście nie zauważyłem olbrzymiego wpływu na ilość brań z zastosowaniem wszelakich pelletów i postanowiłem z niego całkowicie zrezygnować w nęceniu.

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-12, 19:25   

Testy skończone, ale musiałem wyjść. Wiem, że pellet cdb 20mm rozpuszcza się mniej więcej tyle, ile podają w opisie pelletu. Poźniej wrzuce fotki, teraz nie ma mnie w domu, z telefonu piszę.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2012-02-12, 21:29   

mefisto, pellet naprawdę zacny, ale od tego roku firma przestała istnieć. Ten sam ma wychodzić pod inną marką, ale zobaczymy jak to będzie. Zostawiłem dla siebie z ostatniej dostawy 200 kg, a więc na 2 sezony starczy :D .

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-12, 23:15   

No to zaczynamy teścik pelletu CDB Profi Line karpiowy gulasz 20mm. Przy okazji, co by się szklanka nie marnowała, sprawdzam działanie kulki zrobionej z granulatu allera, nie gotowanej tylko suszonej. Chce otrzymać z tego granulatu coś co będzie lepiej i szybciej pracować.

Gotowi do startu:

Start:

Po 20min:

Po 40min:

Po 1h:

Po 1h 15min:

Po 2h 20 min:

Imitujemy rybkę zainteresowaną jedzeniem:

Efekt po skubaniu, widać, że jeszcze trochę zostało "twardego" pelletu:

Po 3h 20min:

Po 4h 20min

Znowu zabawa z łyżeczką, żeby sprawdzić stan pelletu (sorki za jakość filmu, ale nie zauważyłem, że tak ciemno w pokoju i aparat nie wyrabiał z ostrością..):

Na filmie widać, że jeszcze został kawałek, który potrzebował około 2h:

Widać, że większy pellet dłużej zostanie w wodzie, w opisie produktu mamy podane, że rozpuszcza się około 5h i mniej więcej tyle mu zajęło całkowite zniknięcie.

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-12, 23:28   

Mord_89, kolejny rewelacyjny test w twoim wykonaniu. :D
Pellet oczywiście pięknie pracował, ale ta twoja kuleczka też bardzo ciekawa. ;)
Czy oprócz granulatu dodałeś cokolwiek jeszcze? ;)

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-12, 23:55   

Przemo napisał/a:
Mord_89, kolejny rewelacyjny test w twoim wykonaniu. :D
Pellet oczywiście pięknie pracował, ale ta twoja kuleczka też bardzo ciekawa. ;)
Czy oprócz granulatu dodałeś cokolwiek jeszcze? ;)

Miks to zmielony Aller + kilka zmielonych kulek 20mm Joker SB na 200g granulatu (dodałem kulki dlatego, że do tej pory nie miałem na nie wyników :P ), do tego 2 jajka + olej rybny + dip halibut. Taka mała próbna partia, suszona nad kaloryferem.
Chyba trochę tego allera przerobię na coś takiego, zdecydowanie lepiej i szybciej pracuje.

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-13, 12:27   

Mord_89, Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale takie testy nic nie wnoszą. Podstawowy błąd to to, że nie porównałeś z sobą pelletów zbliżonych jakością a także tej samej średnicy i zawartości olejowej. Wtedy można powiedzieć coś o pracy, a w tym przypadku wygląda jakby to był test "sponsorowany". (Taki mały żarcik z mojej strony). ;)

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-13, 13:29   

mefisto napisał/a:
Mord_89, Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale takie testy nic nie wnoszą. Podstawowy błąd to to, że nie porównałeś z sobą pelletów zbliżonych jakością a także tej samej średnicy i zawartości olejowej. Wtedy można powiedzieć coś o pracy, a w tym przypadku wygląda jakby to był test "sponsorowany". (Taki mały żarcik z mojej strony). ;)

Wiesz, może dlatego napisałem "amatorski", dodałem też, że to te które mam w domu. Chętnie zrobiłbym większe testy, ale nie mam większego wyboru pelletów. Osobiście jestem fanem pelletu DB i to na niego miałem najlepsze efekty, jeśli pocieszy Cie to, to do tej pory nie zauważyłem świetnej skuteczności pelletu CDB. ;)

mefisto napisał/a:
Podstawowy błąd to to, że nie porównałeś z sobą pelletów zbliżonych jakością a także tej samej średnicy i zawartości olejowej.

Byłoby bardzo fajnie, gdyby ktoś mający możliwości zrobił taki test, ale jakoś nikt się specjalnie nie wyrywa...

Pozdrawiam.

Sebastian Milewski 

Wysłany: 2012-02-13, 20:39   

Mord_89 bardzo fajne testy :D widać, że Ci się nudzi :mrgreen:

Odnośnie "pracy" poszczególnych pelletów to wiadomo, że pellet firmy X będzie pracował inaczej niż pellet Y - różne składniki jakich użyto do produkcji danego pelletu mają wpływ na jego "pracę".

Sam robiłem test akwariowy pelletu Karla Nikla "Nocna Zmora" i np. w porównaniu do pelletu DB halibut zupełnie inaczej się prezentuje bo te dwa pellety mają zupełnie inne składniki.

Sam też używałem pelletów CDB, ale niestety żurawiny już nie produkują ;( a szkoda bo :D pellecik był super

Odpowiedz do tematu