Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólnie początki !
Autor Wiadomość
Gilar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-02, 21:37   Ogólnie początki !

Na wstępie chciałem się ze wszystkimi przywitać bardzo serdeczni, jestem nowym członkiem Waszego sporego już grona z tego co zdążyłem zauważyć, ale przejdźmy do konkretów.

Mam do Was kilka pytań, chciałbym uzyskać kilka rad.
Mianowicie, każdy z Nas wie jakie koszty wiążą się z rozpoczęciem tego specyficznego wędkarstwa, tysiące przeczytanych artykułów, kilkaset godzin różnych filmów i wciąga.
Chciałbym rozpocząć taka przygodę, wędkuje od najmłodszych lecz to nie to..
Chciałbym się dowiedzieć jakie koszty czekają mnie na tzw, wejście, mam odłożone parę groszy lecz nie chcę robić tego zbyt pochopnie żeby się nie zrazić.
Ciężko jest mi samemu to rozpocząć inna sprawa gdybym miał z dwie osoby które chciałby ze mną się w to pobawić z mojego otoczenia, wtedy większość kosztów rozłożyłaby się na 2-3 osoby (maty, podbieraki, pierwsze zasiadki itp) Niestety nie mogę nikogo na to namówić.

Chciałbym uzyskać kilka porad, na początek żeby nie popełnić błędów z np kupnem nie potrzebnych rzeczy czy czegoś w tym stylu..

Zdaję sobie sprawę że cieżko jest odpowiedzieć na to pytanie, ale proszę o wyrozumiałość.

Z poważaniem,
Jacek.

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2012-02-02, 21:55   

Witaj.

Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem ale wymienię kilka drobiazgów :)

- namiot
- łóżko
- śpiwór
- krzesełko
- stolik
- torba na ciuchy
- torba na akcesoria
- torba na przynęty
- podbierak
- mata
- worek do ważenia lub mata z możliwością ważenia
- worki do przechowywania ryb (2?)
- jeśli wywózka to np. ponton
- trochę akcesoriów do wiązania przyponów,

To taki zestaw startowy.
Jakie akcesoria wybierzesz zależy od Twoich upodobań. Wybór i potrzeby są gigantyczne.

JKarp 
Janusz Kozłowski

Wysłany: 2012-02-02, 22:06   

Witaj - mój wpis potraktuj jako taki żart aczkolwiek nie do końca.
Marcin oczywiście zapodał Ci rzeczy niezbędne na początek ale zaczynamy:

Podstawowe wyposażenie KARPIARZA to i po tym się go poznaje:

Sprzęt i akcesoria do połowu:
wędki
kołowrotki
pudełko z akcesoriami (haczyki, krętliki, gumki, klipsy, igła, rurki antysplątaniowe, backleady)
statyw (tripod, rodpod)
podpórki
sygnalizatory mechaniczne i elektroniczne
zapasowe szpule
pokrowiec
marker
rakieta zanętowa
łyżka zanętowa
materiały pva
proca
rura wyrzutowa
wiadro zanętowe na suwak
wiadro lub miska
portfel z przyponami
spodniobuty
zanęta i przynęty (kulki, ziarna, pellet)
dipy i boostery
torba z ciężarkami
ponton i pompka do pontonu
łódka zdalnie sterowana
Sprzęt do ochrony karpi:
mata
worki do przetrzymywania karpi
podbierak
środek do odkażania
wiadro do polewania karpia
Sprzęt biwakowy:
namiot lub brolly
parasol
łóżko karpiowe
fotel
śpiwór
stolik
parasol
butla gazowa
kubek metalowy / termiczny
termos
garnek do gotowania
nóż, widelec, łyżka
otwieracz do konserw
lampka do namiotu
talerz
Artykuły higieniczne:
szczoteczka i pasta do zębów
mydło
ręcznik
płyn dezynfekujący do rąk
papier toaletowy w modnym kolorze Camou
dezodorant
maszynka do golenia
grzebień
Prowiant:
butla z wodą
gotowe dania w słoikach
piwo
kanapki
herbata, kawa
konserwy
ciastka, batony
zupki chińskie
Inne
aparat fotograficzny
statyw
waga
latarka
latarka czołowa
zapasowe baterie
ubrania (ciepłe na noc, zapasowe w przypadku przemoczenia, buty wysokie, adidasy na noc, klapki, ubranie przeciwdeszczowe, czapka, rękawiczki)
lornetka
okulary przeciwsłoneczne
zapałki
worek na śmieci
żel / spray na komary
filtr UV
środki opatrunkowe
dodatkowa bateria do telefonu lub ładowarka solarna
szmata do rąk
gaz, pałka, czujnik ruchu
saperka
siatka do suszenia kulek
wózek do przewiezienia bagażu
plecak, torby, w tym izotermiczne
Extra wyposażenie (czasami widuje się takich mistrzów, którym brakuje jedynie anteny satelitarnej):
lodówka turystyczna
radio
telewizorek
laptop
dvd
akumulator

Janusz JKarp

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2012-02-02, 22:09   

No to Janusz pojechał w grubej rury :P

Gilar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-02, 22:11   

Rzekł bym że prawie wybił mi wszystko z głowy ;P

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2012-02-02, 22:11   

W związku z tym,że sam nie dawno zaczynałem/kompletowałem sprzęt to mogę Ci napisać tylko swoje przemyślenia na ten temat.Sytuacja podobna do Twojej.Żadnego ze swoich kumpli z którymi wędkowałem innymi metodami nie dałem rady namówić na karpiowanie.Niech żałują:)
Koszta na pewno będą,a czy duży czy małe to każdy indywidualnie ocenia.
Na początek z niezbędnych zakupów potrzebujesz wędki(minimum dwie),kołowrotki,żyłki/plecionki i materiały na zestawy końcowe.Troszkę tego jest.
Trzeba pomyśleć nad pokrowcem na wędki i podpórkami lub podem(ewentualnie i tym i tym) jak również podbierakiem,matą wagą...
Na zasiadkę potrzebny będzie namiot,a w nim łóżko,śpiwór.Fotel nie zaszkodzi:) zestaw do gotowania(butla z gazem lub kuchenka z nabojami).
Na pewno nie obejdzie się bez szeroko pojętej kuchni karpiowej w skład której wchodzą przynęty i zanęty.Czyli kulki,pellety i ziarna,dipy,boostery i wszystkie inne dopalacze.
Pewnie zapomniałem o kilku sprawach,ale wydaje mi się,że podstawowe rzeczy zaznaczyłem.Oczywiście nie trzeba wszystkiego kupować na od razu.Nie polecam skrajności,czyli kupowania najtańszego jak i najdroższego sprzętu karpiowego.Jest wiele fajnych rzeczy do kupienia za naprawdę przyzwoite pieniądze.Jak poczytasz forum to jestem pewien,że wiele informacji Ci się przyda.
No i jeszcze najważniejsze.Potrzeba chęci,cierpliwości no i troszkę czasu.

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2012-02-02, 22:14   

Gilar napisał/a:
Rzekł bym że prawie wybił mi wszystko z głowy ;P

Ale to niestety nasza rzeczywistość. Wielu z nas co zasiadka dochodzi do wniosku, że trzeba by dokupić to, tamto i owo. Po dwóch sezonach dochodzi się do wniosku, że połowa jest zbędna i rozpoczyna się modny teraz minimalizm, czyli wysprzedawanie i pozostawianie tylko niezbędnych akcesoriów aby być bardziej mobilnym ;)

Sano 
Karol Sanocki

Wysłany: 2012-02-02, 22:18   

Są takie rzeczy, które każdy karpiarz powinien od samego początku potrzebować - matę do odhaczania ryb, odpowiedniej wielkości podbierak.
Kolejną sprawą będzie wędka, tutaj sobie poczytaj forum, bo są polecane wędziska w różnych przedziałach cenowych. Raczej staraj się wybierać kije o akcji parabolicznej, bo pozwoli to wyeliminować ewentualne błędy podczas holu.
Kołowrotek-tutaj też masz do wyboru z wolnym biegiem albo bez. Wolny bieg to zbędny gadżet bez niego sobie też możesz poradzić. Dobrej jakości, świeża żyłka. Na sam początek nie kupuj plecionki. O żyłkach również poczytasz na forum.
Podpórki czy tripod? Lepiej przeznaczyć 200 zł na podpórki niż na tripod, który kosztuje 200 zł.
Namiot, bagaże nie muszą być koniecznie pochodzić od "karpiowego" producenta. Jeśli nie jesteś gadżeciażem to w supermarkecie sobie takie rzeczy kupuj. Tyle ode mnie.

Gilar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-02, 22:20   

Sano napisał/a:
Są takie rzeczy, które każdy karpiarz powinien od samego początku potrzebować - matę do odhaczania ryb, odpowiedniej wielkości podbierak.
Kolejną sprawą będzie wędka, tutaj sobie poczytaj forum, bo są polecane wędziska w różnych przedziałach cenowych. Raczej staraj się wybierać kije o akcji parabolicznej, bo pozwoli to wyeliminować ewentualne błędy podczas holu.
Kołowrotek-tutaj też masz do wyboru z wolnym biegiem albo bez. Wolny bieg to zbędny gadżet bez niego sobie też możesz poradzić. Dobrej jakości, świeża żyłka. Na sam początek nie kupuj plecionki. O żyłkach również poczytasz na forum.
Podpórki czy tripod? Lepiej przeznaczyć 200 zł na podpórki niż na tripod, który kosztuje 200 zł.
Namiot, bagaże nie muszą być koniecznie pochodzić od "karpiowego" producenta. Jeśli nie jesteś gadżeciażem to w supermarkecie sobie takie rzeczy kupuj. Tyle ode mnie.

Genialnie ujęte tak to sobie wyobrażałem.

[ Dodano: 2012-02-02, 22:21 ]
Mam jeszcze pytanie co do kosztów ale chodzi o dokładne ceny, może nie tyle ceny co przedziały czy na start potrzebuje 1000 zl czy może 5000 zl ;-)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-02-02, 22:22   

Kij + kołowrotek- min.500zł za jeden komplet sprzętu
podpórki + sygnalizator + hanger -ok.100zł za jeden komplet
materiały przyponowe, haczyki ok.200zł......itd. Podawałem dolne granice kosztów.

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2012-02-02, 22:26   

Gilar napisał/a:
am jeszcze pytanie co do kosztów ale chodzi o dokładne ceny, może nie tyle ceny co przedziały czy na start potrzebuje 1000 zl czy może 5000 zl ;-)
Biorąc pod uwagę to, że musisz zakupić cały biwak to raczej skłaniałbym się do tej wyższej kwoty.
Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką półkę sprzętową się zdecydujesz.
Jak to mawiają "tanio kupujesz=dwa razy kupujesz" ale z drugiej strony doświadczenie pokazuje, że niejednokrotnie sprzęt z logiem firmy zaufanej nie jest wiele gorszy od sprzętu firmy "kogucik". Oczywiście to nie norma ale przyznam, że kupując to wszystko masz prze....ne ;) ;)
Ostatnio zmieniony przez Marcin T 2012-02-02, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2012-02-02, 22:29   

No niestety, karpiowanie kosztuje, i to nie mało. No ale nad wodą można tyle przeżyć, że nie można tego żadnymi słowami opisać. Nigdy nie wątpiłem w wydane pieniążki, zawsze płaczę przy kasie jak za to wszystko płacę, a później nad wodą mam taką satysfakcję, że.................
Mimo wszystko opłaca się :D
Zyczę wytrwałości Gilar,

Gilar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-02, 22:29   

Odpadają koszty małej butli gazowej, przenośnych lodówek, namiotu, fotela chodzi bardziej o koszty sprzętu typowo wędkarskiego.

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2012-02-02, 22:30   

Ale to są sprzęty typowe, bo nie wyobrażam sobie bez nich wypadu :)
Taka prawda.
A no i lepiej kupić raz a porządnie

marec-ki 
Marek Przewodowski

Wysłany: 2012-02-02, 22:31   

Jacek tylko nie bierz pożyczki w Providencie na w/w rzeczy !! 8)

A tak poważnie to można zacząć przygodę z karpiami nie wydając dużych sum. Po roku stwierdzisz czy to dla Ciebie i potem będziesz kompletował cały sprzęt. Jako początkujący nie musisz od razu nastawiać się na mega okazy, ale wiadomo to myśl i chęć złowienia dużej ryby sprawia, że z wielką chęcią i uporem jeździmy na ryby czy to deszcz, wichura, mróz. Najwięcej $$ zaoszczędzisz na wędkach i kołowrotkach. Dobre wędki dla początkującego ba nawet Ci bardziej wtajemniczeni je używają, kupisz za ok 150zł sztuka, a używki jeszcze taniej. Wiele osób zaczynało od Kongera z serii Carbomaxx. Bardzo fajne kijki i wolałbym kupić dwie sztuki za ok 100zł/szt. Kołowrotki - tu według mnie trzeba wybrać rozsądnie. Za ok 100-150zł kupisz kołowrotki które wytrzymają sezon na bank a dwa i więcej sezonów to już przy umiejętnym obchodzeniu się z nimi. Zacznij od żyłek - są sporo tańsze od plecionek. Jako początkujący rozpocznij przygodę z zasadą "im prościej tym lepiej", czyli nie kombinuj z przyponami na fluorocarbonie czy jak to się tam pisze. Wpierw zacznij od najprostszego przyponu czyli węzeł bez węzła na plecionce. Zestawy buduj w oparciu o bezpieczne klipsy lub przelotówki. Matę możesz kupić najprostszą na początek lub coś bardziej wypasionego ale używanego żeby zmniejszyć koszta. Namiot nie musi być karpiowy. Wystarczy zwykły turystyczny ewentualnie jakieś brolly. Podbierak też kupisz tanio. Elektornika podobnie, przecież nie musi być od razu z centralką. Tu większość osób wychodzi z założenia, że nie można oszczędzac i lepiej kupić raz a porządnie ... tak ale nie wszystkich na to stać ;) Skoro zaczynasz z karpiami tak na prawdę nie masz pewności czy to Cię wciągnie to nie warto szaleć z markowymi rzeczami ;) Zacznij od skompletowania wędek, kołowrotków, zwykłych podpórek (rod pody czy tri pody to potem :) ), bierz namiot turystyczny i jazda nad wodę badać czy to dla Ciebie :)

Ja właśnie przez duże koszta tego wszystkiego, nie mogę namówić innych znajomych na karpiowanie.

Pozdrawiam - Marek !
Ostatnio zmieniony przez marec-ki 2012-02-02, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  

Reloo 

Wysłany: 2012-02-02, 22:32   

Odemnie na początek rada - nie zrażaj się że nie masz tego czy tamtego - nadrabiaj to pracą przy poznaniu łowiska, zwyczajów ryb czy też stosowanych przynęt. Przedewszystkim nie napalaj się na masę oferowanego przez producentów karpiowego żarcia - i tak wg mnie większa część tego co oferują okazuje się nie dość skuteczna. Lepiej kupić 2-3 rodzaje dobrych i sprawdzonych kulek niż napychać torbę badziewiem - tutaj akurat nie ma co oszczędzać. To samo z przyponami - dobrze skonstruowany przypon to podstawa i materiały do tego celu muszą być poprostu najlepsze - możesz mieć kijki ze złota i kołowrotki z milionem łożysk a jak pominiesz te dwa wspomniane przeze mnie szczegóły to i tak nic nie złapiesz. Jeśli chcesz się zmieścić w jakichś realnych pieniądzach a przy tym mieć sprzęt coś wart proponuje na początek poszukać jakiegoś używanego firmowego namiotu w dobrym stanie - posłuży Ci napewno dłużej niż jakiś tani chiński niedoszyty szajs. Zamiast poda pomyśl o solidnych podpórkach - w ravenie masz niezłe w dobrej cenie. Co do wędek i młynków to już w zależności ile chcesz wydać. Do tego na początek jakies niedrogie sygnałki, podbierak, mate, łóżko i jakiś tani marketowy ponton do wywózki/sondowania. Do tego wszystkiego łóżko i jakieś torby żebyś miał gdzie wszystko zapakować - na początek warto do tego celu wykorzystać jakies stare plecaki które masz w domu a w przyszłości wymienisz to na cos innego w miare możliwości.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-02-02, 22:33   

AndrzejN. napisał/a:
Kij + kołowrotek- min.500zł za jeden komplet sprzętu
podpórki + sygnalizator + hanger -ok.100zł za jeden komplet
materiały przyponowe, haczyki ok.200zł......itd. Podawałem dolne granice kosztów.

Bzdura ! Ja zaczynałem łowienie Karpi ponad 10 lat temu . Wydatek na moje pierwsze zasiadki to około 200-300zl. Na początek ,cierpliwość i wytrwałość jest najważniejsza a nie specjalistyczny sprzęt i pompowanie kasy .

Możesz doskonale łowić Karpie na sprzęt dosłownie z bazaru (ja tak zaczynałem). Za komplet wędzisk (pewnie szklanych) zapłaciłem 100zł razem z kołowrotkami. Do tego kilka opakowań kulek proteinowych firmy * No Name*, kilka gotowych przyponów ,jakieś tam tanie kulki do nęcenia . I się oczekiwało na odjazd. Nieraz nawet tydzień ,ale najważniejsze że byłem wytrwały. Nawet sygnalizatorów brań nie miałem , praktycznie całe dnie i noce warowałem przy wędkach w oczekiwaniu aż usłyszę dźwięk który będzie dochodził z hamulca kołowrotka(bazarowego oczywiście).A zamiast maty używałem śpiwór ,złożony na 4 części i nakryty folią.

Nie wyskakujmy panowie tu z jakimiś kosmicznymi kwotami,sprzętem.Bo na początek możemy odgonić początkującego Karpiarza od dalszych łowów.A sprzęt ryb nie łowi ,jedynie nam w tym pomaga.

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2012-02-02, 22:34   

Ja do dziś używam namiotu turystycznego, w kolorze nie karpiowym :D
Tak jak pisze marec-ki, na początek zobacz, czy załapiesz "bakcyla" :D

cebul 
Michał Cebulak

Wysłany: 2012-02-02, 22:35   

Przede wszystkim szukaj i porównuj ceny. Też zaczynam swoją przygodę z karpiami i wiem, że trzeba przeszukać, przeczytać kilkaset postów, często dwa razy, aby dobrze wybrać. Nie kupuj na hura tylko przemyślanie, abyś potem nie żałował, zwłaszcza, jak masz małe środki.
Ja doszedłem do wniosku, że kupie sprzęt "średniej" półki, ale taki który jest chwalony przez bardziej doświadczonych ode mnie. Nie słuchaj do końca tego co mówi Pan w sklepie, bo on chce zarobić na kliencie, informacje pobieraj od karpiarzy przede wszystkim. Ja kupiłem dwie wędki chwalone na tym forum, ale naszukałem się jak głupi, aby znaleźć je najtaniej jak się da i kupiłem dwa kije za 400zł, teraz poluje na kołowrotki i niestety wydam znowu 500-600 zł więc jak widzisz 1000 zł to jest raczej mało, ale decyzja należy do Ciebie, jaki sprzęt na start wybierzesz.

pozdro
Ostatnio zmieniony przez cebul 2012-02-02, 22:40, w całości zmieniany 3 razy  

Reloo 

Wysłany: 2012-02-02, 22:39   

Napisałem post a w tym czasie się cała strona zapełniła - nie wliczając biwaku na nienajgorszej klasy kompletny sprzecik i jakieś tam kulki dipy itd musiał byś wyłożyć z 2 klocki aczkolwiek da się to zrobić taniej a nawet dużo taniej - na upartego kupując typowo karpiowe produkty zmieściłbyś sie nawet w 1400zł tak żeby móc jechać na ryby i mieć pewność że masz wszystko niezbedne do ich złowienia :)

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2012-02-02, 23:04   

Panowie chyba trochę przesadzają, jeżeli ma być to sprzęt na sam początek to nie pchał bym się w takie koszta, chyba że miałbym sporo pieniędzy.

Jak dla mnie najważniejsze rzeczy do startu to:
-mata znajdziesz w cenie od 50-100 zł całkiem sensowne sprzęty
-konkretny podbierak - 100zł
-wędki za 400zł kupisz komplet, posłużą Ci parę sezonów i jeszcze je dobrze sprzedasz jeśli będziesz dbał o sprzęt.
-kołowrotki tak samo, około 400 zł na 2 (oczywiście lepiej wydać więcej i znaleźć lepsze, ale w tej cenie też są dobre, które da się potem sprzedać, jest sporo takich przykładów na allegro)
-drobne akcesoria, warto poczytać, dowiesz się że sporo pierdółek można kupić gorszych firm ale znacznie taniej. Tak samo plecionki przyponowe, nie trzeba od razu brać Krystonów, tańsze Sufixy na początek też dadzą radę bez problemu. Żeby nie wydawać milionów na starcie możesz wziąć tylko miękką pletkę, z nią kombinować. Z czasem będziesz uzupełniał wyposażenie.
-żyłka, jest kilka fajnych, opisywanych na forum, które kupisz za 60-80zł za 1000m
-kulki itp., tu jak koledzy wyżej, lepiej wybrać sprawdzone i firmowe, nie pakować się w miliardy opakowań słabych produktów.
-sygnalizatory, można zacząć od najtańszych, oczywiście bez centralki. Koszt takich to 20zł sztuka. A za coś około 50zł możesz mieć już firmowego videotronicka z gwarancją na 5 lat.
Jeśli dopiero zaczynasz zabawę, to może jeszcze nie potrzebujesz namiotu (wypady tylko dzienne). Możesz tez na początek używać zwykłego turystyka. Na łóżka karpiowe, karpiowe śpiwory i pełno innych "karpiowych" bajerów przyjdzie czas później, jak już zrobisz pierwsze kroki. Takie rzeczy jak stolik i karpiowe torby uważam za gadżety (wystarczy poszperać w domu i pewnie wygrzebiesz jakieś torby na akcesoria, taniej też kupisz torby nie nazywane "karpiowymi"). Poradzisz sobie bez nich.

Podsumowując na sam skromny start pójdzie pewnie coś koło 1500zł. Ale ja w życiu naraz nie wydałem takiej kwoty. A aktualnie mam już trochę sprzętu. Kompletowałem (i dalej to robię) wszystko przez 2-3 sezony. Na samym początku łowiłem jeszcze na feedery z zestawami włosowymi zawiązanymi ze zwykłej żyłki przyponowej 0,20 :P . Sukcesywnie dokupowałem wędki, kołowrotki i drobne akcesoria.

Gilar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-02, 23:32   

Mord_89, dzięki za słowa otuchy, dziękuje wszystkim za pomoc i poświęcony czas, mam nadzieje ze uda mi się wszystko pogodzić ! ;-)

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2012-02-02, 23:44   

Zaczynając łowienie karpii to pierwszymi moim wędkami były feedery. Nie stosowałem nawet wtedy zestawów włosowych, a jedynie kilka ziaren kukurydzy z puszki założonej bezpośrednio na haczyk. Cóż to były za emocje jak 2kg karp giął feedera do samej ziemi. :D Kołowrotków używałem zwykłych, najtańszych i dawały radę. Z czasem, powolutku wymieniałem sprzęt na lepszy. Na początku najważniejsze jest przebywanie jak najwięcej nad wodą, poznawanie tajników wędkarstwa karpiowego. Forum może być dla ciebie bardzo pomocne jeśli chodzi o teorię. ;)
Swój cały obecny sprzęt kompletowałem przez ok 4lata i nadal uważam że mam braki :\ , zawsze wydaje mi się że coś bym poprawił, wymienił. W tej branży nigdy nie dojdziesz do wniosku typu "mam już wszystko, niczego więcej nie potrzebuje...." :P
Nie napinaj się na kupowanie wszystkiego od razu. Kup na początek tylko tyle aby móc pojechać nad wodę. Reszta przyjdzie z czasem. ;)

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2012-02-03, 00:24   

Gilar - widzę, że jesteś z Elbląga. W Twoim mieście są ludzie, którzy moim zdaniem z chęcią pomogą - ot choćby mrozik czy mariusz605. Będziesz miał okazję na żywo pogadać, zobaczyć, pomacać, ... i pewnie okaże się, że na początek wcale nie będzie trzeba jednorazowo wydawać niebotycznych kwot. Jak koledzy wcześniej pisali - sprzęt zbiera się kilka sezonów, a i tak co roku przeznacza się kasę na kolejne zakupy. A jak już dojedziesz się do listy przedstawionej przez JKarp, producenci znów wymyślą coś "niezbędnego dla karpiarza" i znów będzie trzeba wyskrobać kolejną kaskę.
Nie wiem czy koniecznością są minimum dwa kije na początek - ja pierwszy raz pojechałem na zasiadkę z jednym feederem i odległościówką (która okazała się zbędna). Myślę, że jeden kijek z kołowrotkiem, kilka gotowych zestawów, podpórka, hanger, mata, podbierak, jakieś siedzisko, garść kulek i puszka kukurydzy, i można całkiem przyjemnie spędzać czas nad wodą. 8)

MonteCristo 
Michał Kowalski

Wysłany: 2012-02-03, 02:52   

Ja od najmłodszych lat-ek byłem związany z karpiami. Pierwszy w wieku 4latek co prawda Tatuś po chwili przejął kontrolę nad wędką bo mnie to do wody chciał po zacięciu wciągnac :) Powiem wam szczerze , że nie powinniśmy się sugerowac najnowszymi trendami, nowościami na kolejny rok, rozstawianiem "bazaru" na łowisku czyli tak na prawdę pogonią za podziwem, dowartościowaniem itd. Potrzebne wam wszystkim na początek były sygnalizatory elektroniczne, big pity i coraz to nowsze top-owe pody? Ja zaczynałem prawdziwe karpiowanie od sumówek 3m z targu, kołowrotków bez wolnego biegu byle 200m 0.32 pomieściły... i? podpórki , bombka za 3.50 :) Oczywiście nie łowiłem w nocy, a jak już się tak zdarzyło to większośc czasu siedziałem przy wędkach. Uwaga! na kocyku albo krzesełku za 20zł :) Z resztą kto na dwudniowej zasiadce integracyjnej śpi w nocy? Dla początkującego to takie przeżycie , że jak Bóg da to za dnia może ze dwie godziny snu załapie...
Dochodząc do sedna => jesteśmy karpiarzami więc szanujmy swoich przyjaciól :
*mata ( spokojnie wystarczy mała za kilkadziesiąt złotych)
*podbierak z dużymi ramionami i małymi oczkami ( karpiowy)
*worek karpiowy
koszt do 200 zł
A sprzęt? hmmm wiadomo ,że widok cieszy,a oczy łowią (czy jakoś tak) :*
Każdy zaczynał od maluszków ( tak mi się przynajmniej wydaje), złowienie kilku ósemek czy 10+ jednego dnia graniczy z cudem. Więc nie napalajmy się na grube misie na starcie... po co nam sprzęt za XXX zł na 20-stki ???
Nauczmy się obchodzic ze sprzętem, czytac nietypowe brania, dobierac przynęty do warunków łowiska i tak dalej i tak dalej... sprzęt nie łowi, sprzęt daje komfort :)

Tak śni mi się ten pełnołuski długaśny 14-sto kilogramowy "skarb" od ośmiu lat, wiązana , poplątana , targowa cienka żyłka, brak podbieraka ... (Główny problem koszmaru, zamiast snu-spełnienia)
Z pozdrowieniami dla rozpoczynających karpiową przygodę i całego forum Michał.

JKarp 
Janusz Kozłowski

Wysłany: 2012-02-03, 08:47   

Cześć
Mówiłem, że mój wpis to taki żart ale nie do końca :oops:
Według mnie zgadzając się z Kolegami należy zacząć od:
Maty i podbieraka.
Następnie:
1. Wędki - tak naprawdę dobrze byłoby gdybyś mógł pomacać i posłuchać rad kolegów z Elbląga. Sądzę, że za 100 do 150zł na początek coś można wybrać np. Kongery Carbomax.
2. Kołowrotek- żadnych bajerów z wolnym biegiem za 150zł :oops: Poszukaj York Sea Trend 8000 - może Robert potwierdzić bo sam używa ( kongera identyczny kosztował ponad 200zł ) ten można kupić za jakieś 130zł.
3. Żyłki - 1000m 0,33 lub 0,35 ok 90zł ( TB taniej )
4. Haczyki - tu już nie ma co oszczędzać ale niekoniecznie za 30zł. Andzi haki dadzą radę lub TB.
5. Plecionki, leadcore, klipsy, ciężarki - uważam, że np cięzarki nie muszą mieć napisu FOX :oops: , plecionka też może być Sufixa, ale leadcore lepiej żeby był lepszej jakości.
6. Podpórki - mogą być zwykłe aluminiowe ale z tych wzmocnionych. W każdym razie poda za 200zł odradzam.
7. Sygnałki - za 50zł kupisz w miarę dobre
8. Swinger lub hanger - bez szaleństw ale nie najtańsze
Opcjonalnie jeśli planujesz dłuższe zasiadki:
9. Namiot - na początek coś z Decatholna styknie
10. Łóżko - ??????? Tu nie wiem co napisać. Może Elektrosatyka ??
11. Coś do siedzenia ale nie tzw zydelek za 20zł
12. Śpiwór- byleby nie tzw " mumia "
Jakaś torba na ciuchy, jedzenie - taka domowa też może być.
Kulki, pellety i dipy - lepiej mniej ale dobrych firm i wcale niekoniecznie mówię o DB, SB :oops:
Stopery do kulek i pelltu, igła, wiertełko - drobiazgi.
I jeszcze jedno - Marek wspomniał o " węźle bez węzła " - najprostszy a jakże skuteczny.
Janusz JKarp

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-02-03, 09:09   

DamianHryniewicz napisał/a:
Bzdura !

To ,że nie miałeś Ty sprzętu ,nie znaczy ,że ktoś ma również zaczynać jak Ty. Z całym szacunkiem, mówimy tu o czasie teraźniejszym i o sprzęcie karpiowym, nie o bazarowych teleskopach i czasach prehistorycznych jeśli mówimy o sprzęcie wędkarskim. Zamiast swoich przeżyć z dzieciństwa, bo nie o tym ten temat, zaproponuj coś konkretnie :evil:
ps. cen nie proponowałem "kosmicznych" tylko minimalne na sprzęt o jakości przynajmniej przyzwoitej :!:

RR 
Ryszard Iwański

Wysłany: 2012-02-03, 09:21   

Nie wiem czy koledzy używają ale jest coś takiego co się nazywa środek do dezynfekcji ran np. KlinK-Ik , prawie nikt nie poleca tego a uważam, że to jedna z pierwszych rzeczy którą należy zakupić aby wyrobić sobie pewne pozytywne nawyki.

Gilar napisał/a:

Ciężko jest mi samemu to rozpocząć inna sprawa gdybym miał z dwie osoby które chciałby ze mną się w to pobawić z mojego otoczenia, wtedy większość kosztów rozłożyłaby się na 2-3 osoby (maty, podbieraki, pierwsze zasiadki itp) Niestety nie mogę nikogo na to namówić.

To zły pomysł kupować tak podstawowe rzeczy jak mata czy podbierak na spółkę nawet gdyby się miało tych współtowarzyszy.
Ostatnio zmieniony przez RR 2012-02-03, 15:16, w całości zmieniany 3 razy  

marec-ki 
Marek Przewodowski

Wysłany: 2012-02-03, 09:27   

Ja używam coś kupione z apteki za ... 3zł, ale nazwy nie pamiętam. Gdzieś na innym forum wyczytałem, że to to samo co oferowane kliniki przez firmy karpiowe w cenie n razy większej ;)

Pozdrawiam - Marek !

RR 
Ryszard Iwański

Wysłany: 2012-02-03, 09:29   

marec-ki napisał/a:
Ja używam coś kupione z apteki za ... 3zł, ale nazwy nie pamiętam. Gdzieś na innym forum wyczytałem, że to to samo co oferowane kliniki przez firmy karpiowe w cenie n razy większej ;)

To super, tylko ja nie o cenie chciałem dyskutować tylko o tym co polecamy a czego nie a powinniśmy w pierwszej kolejności!

marec-ki 
Marek Przewodowski

Wysłany: 2012-02-03, 09:31   

Ja wiem ;) ale mi bardziej chodziło o to, żeby podać przykład kolejnej nie "karpiowej" rzeczy, dzięki czemu kolega Jacek może zmniejszyć koszta zakupu i wcale nie podważam tego, że taki klinik jest ważny ;)

Pozdrawiam - Marek !

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-02-03, 10:01   

Gilar wszyscy napisali co powinieneś posiadać na początek przygody z karpiami.
Ja Ci napiszę że jeśli zarzucisz zestawy bez kulek na włosach i wytrzymasz 5dni bez brania to śmiało możesz robić zakupy ;)
W naszym hobby najważniejsze jest samozaparcie i wielka cierpliwość,bez tego ani rusz ;)
Życzę wytrwałości i powodzenia ;)

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2012-02-03, 10:27   

slowik napisał/a:
Gilar wszyscy napisali co powinieneś posiadać na początek przygody z karpiami.
Ja Ci napiszę że jeśli zarzucisz zestawy bez kulek na włosach i wytrzymasz 5dni bez brania to śmiało możesz robić zakupy ;)
W naszym hobby najważniejsze jest samozaparcie i wielka cierpliwość,bez tego ani rusz ;)
Życzę wytrwałości i powodzenia ;)

Świetny test na prawdziwego karpiarza :D . A ja radzę Ci nie kupować cienkiej maty za 50 zł bo szkoda na nią pieniędzy. Bardzo słaba ochrona ryby (widziałem jak karpie rzucały się na takiej i jaką sobie krzywdę robiły). Jeżeli nie masz pieniędzy kup grubą gąbkę lub coś takiego. Napisz więcej ile czasu będziesz spędzał nad wodą - zasiadki jednodniowe czy może kilkudniowe. Ja zaczynając karpiowanie zakupy rozpoczął bym od namiotu, łóżka, śpiworu i ciepłych ubrań. Zła pogada, zmarznięcie i zmoknięcie może szybko wybić z głowy karpiowanie.

JKarp 
Janusz Kozłowski

Wysłany: 2012-02-03, 12:10   

Cześć
Przemek bo nie ma zlej pogody na ryby jest tylko źle ubrany wędkarz.
Ja posunę się dalej i dam Co fory:
Ty zarzuć wędki z kulkami i po trzydniowej zasiadce bez piknięcia zanim dojedziesz do domu zaplanuj następną zasiadkę.
Po przemyśleniu przyznam Przemkowi rację. Ubranie i schronienie to podstawa - bardzo ważna i niedoceniana jak jest ciepełko i słonko świeci a strasznie wykpiwana przez zdecydowanie większą część wędkarzy ( nie karpiarzy ).
Jak nie jest to tajemnicą to zdradź do jakiej kwoty możesz sobie pozwolić na zakupowe szaleństwo. Łatwiej będzie dyskutować i podpowiadać.
JK

Gilar
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-03, 14:48   

Dzięki panowie, za Wszystkie podstawowe informacje.
Hmm, co do kwoty na tą chwile dysponuje gotówka około 1500 zł +/-
Co do zasiadek karpiowych, to jasne że będę jeździł na takie jednodniowe ale uważam że weekendowe będą trafiać się równie często, ciężej będzie znaleźć czas na takie tydzień i więcej ;-)

szuszel 

Wysłany: 2012-02-03, 18:16   

A ja ci kolego powiem że najdroższe w tym sporcie to przełamać pewną granice wypuszczania ryb niestety dla wielu "karpiarzy" to rzecz niemożliwa do osiągnięcia :roll: [/center]

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-02-03, 18:54   

PrzemekBździuch napisał/a:
Świetny test na prawdziwego karpiarza

Test doskonały.
Znam kilka osób które po roku,dwóch wyprzedawało sprzęt bo się zniechęcili ;)
Nie tylko w tej dziedzinie się to trafia,bo znam przypadki z wędkarstwa w morzu że ktoś nakupił sprzętu a okazało się na pierwszym rejsie że ma chorobę morską i na kuter więcej nie wszedł :mrgreen:
Gilar napisał/a:
dysponuje gotówka około 1500 zł +/-

No za tą kwotę możesz już kupić trochę sprzętu na pierwsze zasiadki,np.wędki,kołowrotki,matę,parasol,itp...

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-03, 19:40   

RR napisał/a:
Nie wiem czy koledzy używają ale jest coś takiego co się nazywa środek do dezynfekcji ran np. KlinK-Ik , prawie nikt nie poleca tego a uważam, że to jedna z pierwszych rzeczy którą należy zakupić aby wyrobić sobie pewne pozytywne nawyki.

Gilar napisał/a:

To zły pomysł kupować tak podstawowe rzeczy jak mata czy podbierak na spółkę nawet gdyby się miało tych współtowarzyszy.

Poszanowanie dla rybek jest na pierwszym miejscu, potem dopiero sprzęt.

Ilu z nas ma na wyposażeniu ten środek ??

wolson
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-03, 19:49   

mefisto napisał/a:
Ilu z nas ma na wyposażeniu ten środek ??

Ja takowy posiadam, a w taki sposób go używam:

Osobiście nie wyobrażam sobie, by na łowisku nie posiadać środka do odkażania ran.

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-03, 20:07   

wolson, Po tym poznać prawdziwego "Karpiarza"

Odpowiedz do tematu