Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Konserwant do kulek
Autor Wiadomość
kosciej72 
Grzegorz

Wysłany: 2012-12-27, 17:26   

By uniknąć mrożenia kulasów jako konserwanta proponujecie użyć GLIKOL, mam pytanie jak długo można przechowywać kulki po tym zabiegu?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-12-27, 17:55   

kosciej72 napisał/a:
By uniknąć mrożenia kulasów jako konserwanta proponujecie użyć GLIKOL, mam pytanie jak długo można przechowywać kulki po tym zabiegu?

W zależności jaka dawką potraktujesz , ale 150ml/kg to "wieczna" świeżość :mrgreen:

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-27, 19:03   

Kilkukrotnie poruszałem ten temat z znajomymi czy klientami ze sklepu. Wszystko było ok do momentu gdy rozmowa schodziła na wpływa konserwantu (glikol) na długotrwałe nęcenie. Jakie jest Wasze zdanie odnośnie konserwantu, a jego wpływu na długotrwałe nęcenie?

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

kosciej72 
Grzegorz

Wysłany: 2012-12-27, 19:16   

Piotr Ostrowski napisał/a:
Kilkukrotnie poruszałem ten temat z znajomymi czy klientami ze sklepu. Wszystko było ok do momentu gdy rozmowa schodziła na wpływa konserwantu (glikol) na długotrwałe nęcenie. Jakie jest Wasze zdanie odnośnie konserwantu, a jego wpływu na długotrwałe nęcenie?

Piotr znalazłem coś takiego

cyt:
W odróżnieniu od glikolu etylenowego glikol propylenowy nie jest toksyczny.

Glikol propylenowy uznawany jest za związek nieszkodliwy dla zdrowia, lub o bardzo niskiej szkodliwości.

Dawka śmiertelna glikolu propylenowego u zwierząt (mysz, królik, świnka morska) LD50 wynosi około 20 g/kg masy ciała przy podaniu doustnym; dla człowieka prawdopodobnie ma zbliżoną wielkość (tj. ok. 1 kg/50 kg masy ciała). W historii medycyny nie odnotowano żadnego przypadku śmierci z powodu przedawkowania glikolu propylenowego. Realne ryzyko zatruć dotyczy niewłaściwego zastosowania glikolu propylenowego w lecznictwie lub przypadkowego spożycia dużej ilości substancji (np. przez dziecko). Stwierdzone zatrucia są zwykle lekkie i szybko ustępujące. Objawiają się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i biegunką.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-12-27, 19:28   

kosciej72 napisał/a:
Objawiają się bólem głowy, nudnościami, wymiotami i biegunką.

Dobre, dobre, szczególnie biegunka, szybciej kapry będą głodne...., a oto przecież chodzi.. :mrgreen: . Zawartość konserwantu w kulkach (jego ilość), myślę nie ma szkodliwego wpływu na ryby i negatywnego działania w długoterminowym nęceniu. Aby coś dokładniej o tym powiedzieć, trzeba by przeprowadzić specjalistyczne badania...

kosciej72 
Grzegorz

Wysłany: 2012-12-27, 19:32   

Andrzej a zapytam trochę inaczej.

Jak Ty masz biegunkę to jesz więcej ??

Piotr zadał mądre pytanie ale również się z Tobą zgodzę by stwierdzić jednoznacznie potrzebne by były wnikliwe badania.

Tylko jeden wleje 10g a drugi pól wiadra.

okon27 
Sławomir K.

Wysłany: 2012-12-27, 19:33   

Mi podczas długiego nęcenia konserwant nie straszy ryb tylko "leśne dziadki" co mnie podsiadają i sypią byle co :evil: Myślę że ma to znikomy wpływ na rybki, ale ile ludzi tyle opinij.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-27, 19:52   

kosciej72, Poruszyłeś ciekawy temat ale mi chodzi bardziej o wpływ na ilość brań. Prawie przy każdej rozmowie na ten temat słyszałem o zmniejszeniu ilości brań. O ile przy "krótkim" nęceniu słyszałem same pozytywne opinie (na temat wpływu konserwantu na brania) to gdy temat schodził na długotrwałe nęcenie to już nie było tak różowo. Osoby, które znam bardziej lub takie które mówią wprost to co myślą mówiły że ilość brań spadła i nie polecają do długotrwałego nęcenia. Pozostałe osoby mówiły że albo nie miało wpływu albo że minimalny spadek brań.
Sam nie stosuje konserwantu więc pytam osoby które go regularnie używają. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

dood94 
Dominik Kwoka

Wysłany: 2012-12-27, 20:44   

Piotr Ostrowski, a więc co polecasz? Nie mam jak mrozić dużej ilość kulasów (może max 2kg upchnę) a chciałbym pokręcić raz a dobrze z kilku kilo miksu. Dodam że nie interesuje mnie suszenie na kamień.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-27, 21:05   

dood94, Widzisz mam podobny problem do Ciebie, tyle tylko że upchnę te 10kg w zamrażarce. Do tej pory starałem się robić na bieżąco, ale z powodu braku czasu szukam jakiejś innej opcji. Stosowałem dodatek soli do kulek (dobra łycha na kg miksu) ale i to nie zawsze daje rade. Czasem po "wstępnym suszeniu" wrzucałem takie kulki do worka/wiadra i dawały rade, ale czasem nie. Ogólnie jestem jakoś sceptycznie nastawiony do konserwantów więc szukam wszelkich informacji na ten temat.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

dood94 
Dominik Kwoka

Wysłany: 2012-12-27, 21:21   

Może bliżej wiosny jakoś zrobię miejsce na większą ilość. Myślę też nad pakowaniem w woreczki, odsysaniem powietrza i zgrzewaniem bo dysponuję taką maszynką i folią do pakowania. Może to przedłuży trochę czas przydatności. Konserwant byłby najlepszą opcją jeśli chodzi o przechowywanie ale boję się trochę o efekty nad wodą. Niestety na eksperymenty mnie nie stać ;(

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-27, 21:25   

dood94, Stosuje to i poprawia to czas przetrzymywania, jedynie trzeba pamiętać o przechowywaniu tego w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu oraz o odpowiednim wysuszeniu kulek. Ja po uparowaniu suszyłem 24-36g i do worków próżniowych. Tylko że ja myślę o 100-200kg kulek i nie wiem jakby to wyszło, bo nie chce ryzykować że po miesiącu czy dwóch będę miał np 50kg do wyrzucenia.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

jarekb11 
Jarosław Bajek

Zaproszone osoby: 4
Wysłany: 2012-12-27, 22:28   

Piotr Ostrowski, dood94, Chłopaki nie przesadzajcie z tą ewentualną szkodliwością glikolu propylenowego .W końcu jakoś wielu tego używa i jakoś łowią ryby ,zresztą nie wiadomo jakie "świństwa" są w firmowych wyrobach.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-27, 22:42   

Jarek ja nie pisze nic o szkodliwości, a jedynie o wpływie na brania przy długotrwałym nęceniu. Tak jak pisałem kilku moich znajomych oraz klientów, którzy stwierdzili spadek brań. Podobną informacje znalazłem również taką informacje na jednym z portali gdzie był poruszony temat glikolu propylowego, stąd moje pytanie.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 11:19   

Czasami krytyczne uwagi użytkowników glikolu mogą być "zasłoną dymną" lobby producentów kulek. Onegdaj był temat na CP o konserwantach. Wypowiadał się były producent kulek, jego dwa magiczne słowa to glikol i gliceryna.
konserwant - glikol, być może w połączeniu z rozpuszczonym benzoesanem sodu/sorbinianem sodu/sorbinianem potasu. Dodatek słodkiej gliceryny niweluje gorzkawy smak glikolu - jakby co
Boostery - gliceryna + woda i dodatki
Dipy w proszku - guma arabska+ dodatki w proszku
Dip płynny - gliceryna + dodatki( nawet Mainline w swych Hookbait Enhancement System ma bazę glicerynową- sprawdziłem)
Z resztą na zachodzie co do baz dip booster nikt z tego tajemnic nie robi, na stronach CC Moore można kupić glicerynę jako bazę.
na zimną wodę bazą boostera może być wódzia czysta. kwestia, czy aromat doń dodany się rozpuści.
Mefi, jeżeli chodzi o zakonserwowanie tak dużej ilości kulek,(zwłaszcza w celach komercyjnych) to nie unikniesz konserwantu lub suszenia na kamień.
Ja sam trzymam mięsne podsuszone wstępnie w soli kamiennej. Abstrahując od higroskopijności soli, to w tak dużym stężeniu tworzy ona środowisko antybakteryjne. Sól powyżej 12% zawartości w produkcie ma działanie antybakteryjne.
Słodkie kulasy zazwyczaj suszę, w tym sezonie chcę spróbować konserwować je benzoesanem, który ponoć nie zabezpiecza dobrze produktów wysokobiałkowych, mięsnych, a radzi sobie ze słodyczami.

Btw, wiecie ile kosztuje mąka sojowa od polskiego producenta? w ub roku mniej niż 4zł/kg. - opakowanie min. 25kg i trzeba doń pojechać
Mąka kukurydziana - poniżej 2zł- opakowanie/odbiór jw.
Karma dla gołębi zawierająca ziarna kilkunastu gatunków roślin - jako dywan do zanęcania, czy bird -food mix - to około 2zł/kg. - sklepy z paszami
Aromaty spożywcze owocowe i słodkie baza glikolowa lub czyste - sporszkowane- od 40 zł za litr/kilogram specyfiku- to jest na kilka lat stosowania dla przeciętnego, niekomercyjnego "kulacza".
Wszelkiego typu mieszanki przyprawowe, z paprykami na czele, to koszt ok. 10 zł za kg. Sproszkowany czosnek podobnie - kopalnia dóbr tych to sklepy z artykułami masarskimi.
Nie trzeba mieć towaru od Haith's, by stać się posiadaczem zmielonego pieczywa cukierniczego, biszkoptu miodowego, epiceine z melasą - to wszystko leży w necie w dziale dodatków zanętowych.
To tak na szybko. Więcej grzechów nie pamiętam. Na chwile obecną.

Czasami marzy mi się założenie forum/strony karpiowania alternatywnego- zwłaszcza, jeżeli chodzi o stronę chemiczno-spożywczo/przynętową. Tyle, że leniwy jestem.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 12:08   

Maciej Kozyra, z większością Twojej wypowiedzi nie sposób się nie zgodzić, ale jedno małe ale...
Produkty Haits'a to nie tylko zmielone biszkopty czy inne cukiernicze odpady... Owszem, większość jego produktów zawiera w.w. składniki ale także proszki jajeczne, czy mieszanki wyselekcjonowanych ziaren, owoców oraz przypraw, zarówno mielonych jak i całych, a całość tworzy pełnowartościowy, zbilansowany pokarm... Dla ptaków egzotycznych (gł. kanarków), który po za walorami smakowymi, charakteryzuje się sporą zawartością witamin, aminokwasów czy kwasów tłuszczowych...
Z aspektu czysto "technicznego" - w.w. mieszanki mają całkiem inny wpływ na strukturę, pracę i strawność kulki jak "półprodukty" wymienione przez Ciebie...

A tak na temat, żeby Off'a nie było...
Jeszcze nie tak dawno kumpel używał sporo markowych gotowców, gł. z braku czasu na kręcenie - często wyjeżdżał w "trasę", więc, by mieć zapas, bo nęcił swoje miejscówki regularnie zaopatrywał się zarówno w gotowy mix + dodatki jak i gotowce z tej samej serii, kulał z firmowego przepisu więc kulki różniły się praktycznie tylko tym, że jedne był z konserwantem drugie bez...
Po analizie wyników z kilku sezonów wyszło na to, że po przynajmniej kilku nęceniach gotowcami wyniki były gorsze jak po nęceniu "swojakami", jak również zasiadki z użyciem gotowców były mniej efektywne...
Owszem można się czepić tego, że jak siadał akurat po nęceniu gotowcami ryby żerowały słabiej, bo pogoda nie taka, ciśnienie inne itp... Jednak odkąd kulamy razem (ostatnie dwa sezony) i przerzucił się tylko na hand made, takich "spadków" zainteresowania ryb naszymi przynętami odnotowaliśmy znacznie mniej...

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 12:50   

Pieczywo cukiernicze to także proszek jajeczny, serwatka w proszku, mieszanki smakowe naturalne i syntetyczne. Nie upieram się, że za 1/3 ceny zastąpię produkty Haith's, ale jest to alternatywa dla tego typu produktów.
Co do mielonych ptasich pokarmów, to w branży hodowców gołębi od dawna jest wszystko to, co kupujemy pod nazwami birdfoodów, dodatków energetycznych, stymulatorów, aminokwasów...
Z resztą wg mnie znajdujemy się pod presją producentów kulek, mniej lub bardziej nachalnym lansowaniem tez o niepowtarzalności, potrzebom ryb, zapewnieniu im zdrowia za pomocom produktów, najlepszych komponentach....Reklama, gazety, portale, reklama.... Kto ma wiedzę, ten wie, że kulka to max 20% sukcesu. Bez miejscówki to i złota kulka nie pomoże.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 13:13   

Maciej Kozyra napisał/a:
Pieczywo cukiernicze to także proszek jajeczny, serwatka w proszku, mieszanki smakowe naturalne i syntetyczne.
o rzesz k... takie cuda to ja dziękuje :/
"U mnie" biszkopt to dalej "tylko" jajka, mąka pszenna i ziemniaczana 8)

Maciej Kozyra napisał/a:
Nie upieram się, że za 1/3 ceny zastąpię produkty Haith's, ale jest to alternatywa dla tego typu produktów.
Co do mielonych ptasich pokarmów, to w branży hodowców gołębi od dawna jest wszystko to, co kupujemy pod nazwami birdfoodów, dodatków energetycznych, stymulatorów, aminokwasów...

A i owszem, a przy odrobinie inwencji własnej można zmontować swoje "ptasie żarcie", nie ustępujące skutecznością firmowemu, ba nawet bardziej "karpiowe" jak dla ptaśków... Jednak u nas pokutuje jeszcze przekonanie, że pod nazwą bird food kryją się tylko zmielone ziarenka...

Maciej Kozyra napisał/a:
Z resztą wg mnie znajdujemy się pod presją producentów kulek, mniej lub bardziej nachalnym lansowaniem tez o niepowtarzalności, potrzebom ryb, zapewnieniu im zdrowia za pomocom produktów, najlepszych komponentach....Reklama, gazety, portale, reklama....

Tak i nie... Wszystkie te informacje trza brać z rozwagą i "cedzić przez sito" - raz grubsze, raz drobniejsze ;)
Maciej Kozyra napisał/a:
Kto ma wiedzę, ten wie, że kulka to max 20% sukcesu. Bez miejscówki to i złota kulka nie pomoże.

W całym "rozrachunku" tak... Bo parafrazując zacnych karpiarzy - "żeby wziął karp musi być karp" i "liczy się miejsce, czas i "kartofel"...
Więc w odpowiednim miejscu i czasie - dobra kulka to podstawa sukcesu, lub odwrotnie, stosując "dobrą" kulkę, mamy jeden problem mniej - bo jak nie biorą to albo miejsce albo czas nie takie ;)

Kuros 

Wysłany: 2012-12-29, 14:04   

wojtek straub napisał/a:
proszki jajeczne, czy mieszanki wyselekcjonowanych ziaren, owoców oraz przypraw, zarówno mielonych jak i całych
Wojtek, proszę abyś wytłumaczył mi powyższe pojęcia i spróbował napisać na czym polega ta specjalna (niby nie marketingowa) selekcja produktów.
wojtek straub napisał/a:
Jednak u nas pokutuje jeszcze przekonanie, że pod nazwą bird food kryją się tylko zmielone ziarenka...
Co tak naprawdę kryje się pod nazwą "bird food"?

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 15:57   

Kuros, jak w każdej podobnej (choć trochę) branży - dla przykładu:
1. Herbata - dla firm oferujących najlepsze gatunkowo, zbiera się najmłodsze liście tylko z czubka krzaka, dla "średniaków" - pozostałe młode liście, a firmy "bobek" dostają całą resztę...
2. Czosnek - nasz rodzimy jest kilkukrotnie droższy od chińskiego, a niby to samo, jednak różnica w smaku jak i jego intensywności jest wyraźnie wyczuwalna...
Podobnie np. z ziarnami w takich mieszankach - renomowane firmy wybierają dostawców oferujących ziarna duże i dojrzałe, odpowiednio przechowywane i o odpowiedniej wilgotności, przez co ich produkty cechuje duża powtarzalność...

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 16:02   

Wojtek, słaby ten twój biszkopt będzie, cukru zapomniałeś.
Co do reklam i sita, to w tym wypadku jesteś jak najbardziej kompetentny. Na co łowisz obecnie? VB? od Tomków z .........? Tak właśnie to działa. I TY bierzesz(brałeś) w tym udział całkowicie świadomie o czym świadczą setki jeżeli nie tysiące wpisów rozsianych przez ciebie w całej wirtualnej rzeczywistości karpiowej w ciągu minionych lat. Min. tak kształtuje się popyt na dany towar. Chyba, że znów się mylę?
Spożywka to chemia - cokolwiek napiszesz że jest inaczej.
Co do mieszanek, czy myślisz, że cena za produkty HAITH'S odzwierciedla koszt towaru w opakowaniu? Ileż może kosztować mieszanina pieczyw, ziaren, przypraw? Ileż kosztuje mieszanina papryk z carophylem? Ile kosztuje znaczek HAITH'S na ich opakowaniach? 30%, 50%?
Wg mnie nie jest sztuką łowić regularnie ryby na kulki za 60zł z własnej produkcji. Sztuką jest to robić kulką za 20. Tyle że wtedy trzeba wiedzy, wiedzy, i czasu coraz więcej czasu. Zwłaszcza, że na dzikich wodach nie trzeba cudów w kulce by połowić. Całą resztę wg mnie dorabia tzw. branża i jej świadomi lub nie internetowi lobbyści.
Do adminów: kilka postów pasuje do tematu o kulaniu a nie o konserwantach, proszę je tam przerzucić

Co do konserwowania bez chemii - nie wiem, może to znów jakieś s-f z mojej strony, w razie co uczynny kolega precyzyjnie objaśni, chodzi mi o lampy antybakteryjne. Teoretycznie, gdyby takie podsuszone kulki zapakować próżniowo,potem przechowywać w miejscu z lampami uv, czy innymi dedykowanymi do celów bakteriobójczych. Lamp antybakteryjnych używa się w szpitalach, n wiem nawet o montowaniu ich w przepompowniach wody pitnej w wodociągach - przeciw bakteriom gnilnym. W akwarystyce takie lamy mają zastosowanie również, nie tylko dla efektów wizualnych. Rzecz rozbija się o koszty, bo taka lampa musiałaby świecić nieprzerwanie.
Nie sądzę, że ktoś ma doświadczenia z takim sposobem, Czy to ma sens?

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 16:33   

Maciej Kozyra napisał/a:
Wojtek, słaby ten twój biszkopt będzie, cukru zapomniałeś.
faktycznie :mrgreen:

Maciej Kozyra napisał/a:
Co do reklam i sita, to w tym wypadku jesteś jak najbardziej kompetentny. Na co łowisz obecnie? VB? od Tomków z .........?

Od ub.r. nie ma Tomków z ... ani samego ... Zapasy też się skończyły, pozostała druga "ich" marka, do której jest swobodny dostęp ;)
Maciej Kozyra napisał/a:
Tak właśnie to działa. I TY bierzesz(brałeś) w tym udział całkowicie świadomie o czym świadczą setki jeżeli nie tysiące wpisów rozsianych przez ciebie w całej wirtualnej rzeczywistości karpiowej w ciągu minionych lat. Min. tak kształtuje się popyt na dany towar. Chyba, że znów się mylę?

Część tej "akcji" było faktycznie celową i zamierzoną reklamą (trudno zresztą odebrać inaczej np. artykuł sponsorowany), część zwykłą wymianą lub dzieleniem się doświadczeniem - bo z uwagi na dostęp do w.w. "towarów" w b.atrakcyjnych cenach miałem okazję sporo tego "przerobić"... Tak też kształtuje się popyt...

Maciej Kozyra napisał/a:
Spożywka to chemia - cokolwiek napiszesz że jest inaczej.
niestety jesteś w błędzie, choć niewielkim, bo produktów "naturalnych" na rynku niewiele i są one raczej towarem z górnej półki...
Maciej Kozyra napisał/a:
Co do mieszanek, czy myślisz, że cena za produkty HAITH'S odzwierciedla koszt towaru w opakowaniu? Ileż może kosztować mieszanina pieczyw, ziaren, przypraw? Ileż kosztuje mieszanina papryk z carophylem? Ile kosztuje znaczek HAITH'S na ich opakowaniach? 30%, 50%?

Cena większości towarów odzwierciedla jakość i renomę jaki oferuje właściciel loga na opakowaniu... A że każdy chce zarobić, ceny są jakie są... Tak w tajemnicy zdradzę, że koszt zakupu u producenta większości "papu" karpiowego, dostępnego na rynku, to ok. 30% ceny detalicznej - reszta to marże hurtowe, detaliczne, koszty transportu, dystrybucji czy magazynowania - ale j.w. każdy chce żyć...

Maciej Kozyra napisał/a:
Wg mnie nie jest sztuką łowić regularnie ryby na kulki za 60zł z własnej produkcji. Sztuką jest to robić kulką za 20. Tyle że wtedy trzeba wiedzy, wiedzy, i czasu coraz więcej czasu. Zwłaszcza, że na dzikich wodach nie trzeba cudów w kulce by połowić. Całą resztę wg mnie dorabia tzw. branża i jej świadomi lub nie internetowi lobbyści.

W obecnej chwili własne kulasy za 2 dychy/kg. śmiało mogą konkurować z firmowymi produktami dwu-trzykrotnie droższymi, wcześniej był z tym problem, choćby ze względu na ograniczony dostęp (co wiąże się z wysokimi cenami) poszczególnych składników...
Za 6 dych/kg. można takie cudo zamieszać, że będzie to już zakrawało (w większości wypadków) na przerost formy nad treścią...
Niestety nie każdy ma czas, wiedzę, chęci lub nie potrzebuje takiej ilości kulek, więc zadowala się gotowcami...

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 16:46   

Wbrew pozorom zrobienie kulek za 60 to żadna sztuka - wystarczy wziąć do łapy topowe miksy z tzw. pierwszej ligi producentów, dedykowane dodatki, 10 jaj, konserwant, ew. jakiś dodatkowy bajer i tyle to +/- kosztuje.
Co do zakupów u źródła, zwłaszcza w innej strefie czasowej, to droga zabawa- CCM liczy sobie ponad 40 funciaków za przesyłkę.
Nie wiem, i nie potrzebuję znać cen od Haiths, nie są moim celem ich produkty, skupię się na zamiennikach.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-29, 16:56   

Maciej Kozyra napisał/a:
Co do zakupów u źródła, zwłaszcza w innej strefie czasowej, to droga zabawa- CCM liczy sobie ponad 40 funciaków za przesyłkę.
Nie wiem, i nie potrzebuję znać cen od Haiths, nie są moim celem ich produkty, skupię się na zamiennikach.

Z tym to się nie zgodzę, w wiekowości przypadków produkty producentów przynęt z wyspa czy innych państw EU są dostępne w PL po tych samych cenach, a czasami niższych cenach.

Co do cen gotowców + dodatki płynne, moim zdaniem to co przytoczyłeś tyczy się kupowania np 1kg miksu, choć i to nie zawsze tak czarno wygląda.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 16:59   

Piotr -nie o cenie towaru piszę a o kosztach jego przesyłki.
Kolejny sposób konserwacji dot słodkich kulek - melasa. Wiem, że to działa, zanęty melasowane nie psują się.
Co do drugiej sprawy - tak. Nie każdy zużywa wiadro miksu, zwłaszcza na etapie prób i błędów.
Zobacz ile kosztuje biosquid JF + dodatki

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-29, 17:10   

Maciej Kozyra, Zaraz, skoro produkty są dostępne w PL po cenach takich samych lub nawet niższych to o jakich kosztach przesyłki piszesz? W PL w funtach nie płacimy ;) tym bardziej 40 funtów za przesyłkę.

Co do melasy, próbowałem jednak u mnie nie tylko leszczom to smakuje ale również sumikom karłowatym.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 17:13   

Piotr, zrobisz mi 1kg LO30 i 1kg squid concentrace po cenach angielskich lub niższych z krajową ceną za ich przesyłkę?

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 17:26   

Maciej Kozyra napisał/a:

"Secik" 2kg. mixu + aminocomplex na tą ilość ok. 140-150zł, "dycha" + amino na tą ilość (litrowe) ok. 700zł... W pierwszym przypadku wyjdzie 3kg. gotowego towaru, w drugim 15 kg. (kulki parowane, suszone dwie doby)... Doliczając jajka, po sklepowej cenie wychodzi poniżej 5 dych za kilogram kulek, kulając z "dychy", i niewiele ponad kulając z "2"...
Co nie zmienia faktu, że jestem zdania, że cena tych produktów jest za wysoka, w stosunku do tego co zawierają...

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-12-29, 17:27   

Maciej Kozyra, Nie widzę w tym problemu :D Około 15stego stycznia składam zamówienie, realizacja na początku lutego. Odezwij się na PW lub gg

EDIT: W najnowszym formularzu zamówieniowym nie widzę LO30, wcześniej było, po nowym roku zapytam Ian'a.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 17:52   

wojtek straub napisał/a:
Maciej Kozyra napisał/a:

"Secik" 2kg. mixu + aminocomplex na tą ilość ok. 140-150zł, "dycha" + amino na tą ilość (litrowe) ok. 700zł... W pierwszym przypadku wyjdzie 3kg. gotowego towaru, w drugim 15 kg. (kulki parowane, suszone dwie doby)... Doliczając jajka, po sklepowej cenie wychodzi poniżej 5 dych za kilogram kulek, kulając z "dychy", i niewiele ponad kulając z "2"...
Co nie zmienia faktu, że jestem zdania, że cena tych produktów jest za wysoka, w stosunku do tego co zawierają...

W większości piszą tu ludzie młodzi, początkujący karpiarze- ilu z nich wyskoczy na "duży set" JF??

Nie wiem jak to liczysz, dla mnie 2kg miks+kompleks to jest 193 zł(ceny na stronie producenta) do tego jaja, być może konserwant. Całość 200zł. Jeżeli podzielisz to nawet przez 3 to jest niespełna 70zł/kg.
Jeżeli suszysz na kamień - nie dajesz chemii, tyle że jajo to 75 %woda, której się pozbywasz susząc . Jeżeli nie dodasz mielonych skorup różniastych, zapomnij o 3 kg gotowych kulek z 2 kg miksu. Nie wiem, czy kogoś kręci łowienie na kulki za 100zl/kg, w każdym razie nie mnie.

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 17:54   

Piotr Ostrowski napisał/a:
Maciej Kozyra, Nie widzę w tym problemu :D Około 15stego stycznia składam zamówienie, realizacja na początku lutego. Odezwij się na PW lub gg

EDIT: W najnowszym formularzu zamówieniowym nie widzę LO30, wcześniej było, po nowym roku zapytam Ian'a.

Na stronie jest, wiem że w sezonie bywa różnie z dostępnością, podobnie jak squid concentrate.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 18:18   

Maciej Kozyra, chyba dawno nie brałem "2" :roll:
Na "dychę", faktycznie niewielu, nie tylko młodych sobie może pozwolić, ale z drugiej strony, osobiscie jestem zdania, ze lepiej kupić raz czy dwa w sezonie takie wiadro, jak co weekend po paczce kulek za 25-30 zł...
Uściślając moje wyliczenia - wydajność mixu sprawdzona dla BS i PT, po parowaniu i dwu dobowym suszeniu... Jak po tygodniowym suszeniu z kilograma zostanie 80 dkg. to żadna tragedia sztuk będzie tyle samo a wodą w kulkach karpie i tak się nie najedzą ;)
Nie zmienia to również faktu, że podałeś jako przykład jedną z dwóch najdroższych pozycji na rynku, a oprócz których jest sporo równie dobrych (skutecznych) i tańszych mieszanek...
Dla przykładu CCM - mixy z droższej serii - 10 kg. "pack" to koszt 480 zł (dla użytkowników forum 432 zł. :P ). wydajność j.w. więc koszt kilogram gotowego wyrobu to ok. 35 zł. który można jeszcze nieco "przyciąć", bo z autopsji wiem, że zalecaną dawkę liquidu można zmniejszyć o 30-50%, bez widocznego spadku skuteczności kulek...

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 18:31   

Widzisz, takie ceny robi min. "pompowanie netu"- JF był w ofensywie ze trzy -lata temu, biosquid - masa ochów i achów na forach......
Zawsze można powiedzieć - nie stać cię, nie łów na to. Tyle że moim zdaniem trzeba wskazywać początkującym okrężną drogę do szczęścia zrobienia skutecznych kulek nie zapominając o pozostałych elementach - lokalizacji i zestawie.
P.s. dlaczego zakładasz, że droższe jest lepsze? Ludziska śmigali śmigają i śmigać będą głównie kulkami naszych producentów, coś ty - zgłoszeń w KM nie czytasz? :lol:

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 18:50   

Z tego co pamiętam ceny JF na przestrzeni ostatnich lat nie wzrosły bardziej jak konkurencji, ich produkty były, są i pewnie będą drogie... a z cenami niektórych rzeczy przeginają totalnie, bo konkurencja ma to samo w cenach kilkukrotnie niższych :roll:
Akurat w tym temacie, aspekt zestawu i lokalizacji jest mało ważny, gdyż rozmowa dotyczy kulek, dodatków itp...
Ta okrężna droga, jak ją nazwałeś, to jedyne (ale bardzo satysfakcjonujące) wyjście, by łowić dobrym i niedrogim towarem, jednak niektórzy, idący tym tropem chcieli by z przysłowiowej szmaty jedwab zrobić, a tak się niestety nie da... Niewielu się też chce poświęcić "trochę" czasu na zapoznanie się co, z czym, jak i dlaczego...
Jednak, jak wspomniałem wcześniej, obecnie za ok. 20 zł./kg. można "poskładać" mix, który swoimi walorami nie będzie ustępował dwukrotnie droższym firmowym mieszanką i nie muszą to być ilości liczone w setkach kg. co jeszcze kilka lat temu było nierealne...

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 19:01   

wojtek straub napisał/a:

Jednak, jak wspomniałem wcześniej, obecnie za ok. 20 zł./kg. można "poskładać" mix, który swoimi walorami nie będzie ustępował dwukrotnie droższym firmowym mieszanką i nie muszą to być ilości liczone w setkach kg. co jeszcze kilka lat temu było nierealne...

Tak, tyle że nie będzie on zawierał bazowych dodatków I-gowych i tu jest sedno problemu. Można taniej i to powinni wiedzieć kulający.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-12-29, 19:09   

Maciej Kozyra napisał/a:
Można taniej i to powinni wiedzieć kulający.

Wiemy :mrgreen:

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 20:29   

Maciej Kozyra napisał/a:
wojtek straub napisał/a:

Tak, tyle że nie będzie on zawierał bazowych dodatków I-gowych i tu jest sedno problemu. Można taniej i to powinni wiedzieć kulający.

To zależy co rozumiemy przez dodatki "pierwszoligowe"...
Bo w.w. cenie "zmieszczą" się takie dodatki ja R.R., albumina i WPC a bazą będzie CLO, mączka łososiowa i pre dagest... jak podniesiesz budżet o 2-3 zł to zamiast WPC styknie na podobną ilość kazein i kazeinatów...
Poziom białka na poziomie ok. 35% w gotowym wyrobie (kulkach), w większości pochodzącego z mączek rybnych i białek mlecznych bądź jajecznych...
Więc chyba nie tak źle, biorąc pod uwagę, że za podobną cenę w opakowaniu z metką dostaniesz najtańszą mączkę rybna i sojową + tanie wypełniacze typu mąka kukurydziana, semolina itp...

wojtek straub 

Wysłany: 2012-12-29, 20:31   

AndrzejN., Maciej Kozyra, gdzie i w jakiej cenie kupujecie mączkę łososiową (jak używacie), jeśli to nie tajemnica?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2012-12-29, 20:45   

wojtek straub, w tym roku nie robiłem dużo "swoich" miksów, głównie bazowałem na gotowych, które lekko modyfikowałem. W tym roku komponenty i mączkę m.in. łososiową kupowałem w Massive. Ale wcześniej jak robiłem duże ilości miksu, kupowałem podstawowe komponenty tuAGSOL , wychodziło b. tanio, ale warunek to zamówienie min. 25kg.

Maciej Kozyra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-29, 20:55   

Marcin FF jeżeli już.
W branży paszowej ciężko o ten specyfik w detalu.

Odpowiedz do tematu