Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podpórki
Autor Wiadomość
adi 

Wysłany: 2011-01-17, 18:08   Podpórki

Czasami na jakiś wypad z marszu, nie warto zabierać podów.Jakiej firmy podpórki polecacie ?
Chodzi mi o solidne podpórki, które nie krzywią się przy twardszym podłożu.

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-01-18, 00:57   

Używam czasami podpórek jaxona - aluminiaków tych masywniejszych z końcówką - świder (ok.20-25 zł./szt.) - bardzo dobrze wchodzą w grunt, są dość stabilne. Niemniej jednak z sześciu zostały mi cztery - niestety nie miały szans wytrzymać zderzenia z rozpędzoną masą 120kg, szczególnie przy braku ABS-u i hamulców.
Jak wykończę wszystkie, będę rozglądał się za czymś konkretniejszym z nierdzewki - pokombinuję coś z samoróbką - jest możliwość dobrania takich średnic rurek jakie się chce. Z gotowców - star bait, solar, pelzer - przyzwoity produkt za niemałą kaskę.

adi 

Wysłany: 2011-01-18, 15:26   

Radek, możesz podać jakieś konkretne linki do fotek tych podpórek, które wymieniłeś ?

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-01-18, 16:24   

te sztyce używam jaxon SW 80-150
mosella-pelzer z nierdzewki
mozilla-pelzer stalowa
star baits
solar
samoróbki - ATRIX - polski producent podów, podpórek...
poza tym można samemu zgodnie z własnym życzeniem kupić cały materiał i zlecić to sprytnemu tokarzowi, spawaczowi,... i ta ostatnia opcja, moim zdaniem, jest najkorzystniejsza

Sebastian Milewski 

Wysłany: 2011-01-21, 09:45   

Miałem tą przyjemność widzieć jak rozpędzony Radek wpada :) w te podpórki Jaxona.
Też mam takie 4 szt. Kupiłem je przed tripodem. Są grube, dobrze się wkręcają w ziemię i stabile.
No wiadomo, że są niezniszczalne jak widać..

dziubek007 
;0

Wysłany: 2011-02-05, 21:05   Lepsze podpórki czy rod/tri pody ?

Co waszym zdaniem jest lepsze? Zwykłe podpórki czy rod lub tri pody ? Planuję zakup stanowiska i się zastanawiam czy nie lepsze będą pojedyncze podpórki ponieważ można każdą wędkę ustawić w kierunku gdzie został zarzucony zestaw co da lepszą sygnalizację brania. Czekam na wasze opinie.

Pewnie masz na myśli RODpody, a nie RADpody. Taka mała poprawka ;)

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-05, 21:14   

Niby masz rację z podpórkami, ale wystarczy, że będziesz miał kamienisty brzeg, wysokie trzciny na brzegu, lub będziesz musiał łowić z pomostu i już nie będziesz mógł ich użyć. Jeżeli jednak łowisz z wygodnego miękkiego brzegu spokojnie możesz używać podpórek. Proponuję kupić trochę grubsze z gwintem do wkręcania. Wędka będzie stabilniej stała.
pozdrawiam
Przemek

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2011-02-05, 21:15   

Dokładnie tak jak napisałeś,podpórki pod tym względem są nie zastąpione ;)
Ale musisz sobie zadać pytanie gdzie częściej wędkujesz,jeziora,rzeki i w tedy podjąć decyzję co kupić.
Ja mam rodpoda ale i tak często stosuję podpórki :mrgreen:
Tripod będzie przydatny przy łowieniu w rzekach,łowiskach z zaczepami gdzie wędki ustawiamy do góry ;)

dziubek007 
;0

Wysłany: 2011-02-05, 21:22   

Z pomostu jeszcze można dać radę bo większość podpórek jest dość długa Ale tak jak napisałeś na na kamieniach lub betonie już nie będzie tak łatwo. Lecz we wszystkich łowiskach które mam zamiar odwiedzić nie ma betonu ani kamieni. Więc czy podpórka lepiej się sprawdzi od radpoda lub tripoda czy będę raczej musiał wyłożyć więcej kasy na te statywy?

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-05, 21:37   

Cytat:
Tripod będzie przydatny przy łowieniu w rzekach,łowiskach z zaczepami gdzie wędki ustawiamy do góry

Wędki do góry możemy ustawić na podpórkach jaki na rodpodach czy tripodach.
Cytat:
Ale musisz sobie zadać pytanie gdzie częściej wędkujesz,jeziora,rzeki i w tedy podjąć decyzję co kupić.

Tu nie chodzi czy jezioro czy rzeki.
Podpórki kupujemy jeśli nie stać nas na jakościowo dobre rodpody czy tripody. Kolejna sprawą jest czy mamy możliwość wbicia podpórek i tu nie ważne jest czy to rzeka czy jezioro,chodzi głównie o to że na pomoście drewnianym nie wbijemy podpórek.
Cytat:
Z pomostu jeszcze można dać radę bo większość podpórek jest dość długa Ale tak jak napisałeś na na kamieniach lub betonie już nie będzie tak łatwo. Lecz we wszystkich łowiskach które mam zamiar odwiedzić nie ma betonu ani kamieni. Więc czy podpórka lepiej się sprawdzi od radpoda lub tripoda czy będę raczej musiał wyłożyć więcej kasy na te statywy?

Podpórki sprawdzają się tak samo jak wszelkiego rodzaju pody. Tyle że z podpórkami jest większy problem gdy musimy zmienić kierunek łowienia ,wtedy musimy wyjąć podpórki i wbić je na nowo ,a z podami jest tak że tylko je przekręcamy.
W kwestii finansowej lepiej jest kupić porządne podpórki gdy mamy miękko tak jak mówisz, niż bawić się w tanie pody które są w ogóle niestabilne i nie spełniają swojego zadania.
Ostatnio zmieniony przez DamianHryniewicz 2011-02-05, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-05, 21:38   

Za dobre i stabilne podpórki wydasz prawie tyle co za tripoda np SPRO. Temat do przemyślenia :) .

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-06, 11:07   

Nie jest do końca tak, że podpórek używają tylko i wyłącznie ludzie, których nie stać na zakup poda. W Anglii używają właściwie tylko podpórek z buzzbarami, na bardzo niskiej wysokości. I też nie do końca prawdą jest, że wszystkie tanie pody są niestabilne. Ja mam dokładnie ten model rodpoda i jestem zadowolony, sprzęt stabilny kiedy chcę mogę wędki podnieść bardzo wysoko. Uważam, że stanowi on idealne rozwiązanie w tym przedziale cenowym.

tomcio
szwagry carp team

Wysłany: 2011-02-06, 12:12   

Najlepiej jak będziesz miał jedno i drugie, podpórki też dobre sporo kosztują,
przewaga podpórek? - każda wizyta nad wodą na chwile, popołudnie, ranek, krótka nocka - podpórka niezastąpiona, minuta osiem i wszystko rozstawione, poda używam jak jeżdżę na dłużej.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 14:45   

Cypisek wiesz dlaczego Anglicy stosują podpórki? Mają małe zbiorniki stanowiska idealnie przygotowane - wysypane żwirem, trawka przycięta. Weź ustaw nisko wędki nad naszymi brzegami w czasie deszczu masz od razu zabłocone wędki i kołowrotki.

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-06, 15:17   

Przemek wiem, ale chodzi mi, że posiadanie poda czy podpórek nie jest związane z zasobnością portfela zawsze :)

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 15:42   

Cypisek zgadzam się z Tobą w 100%. Wszystko jednak zależy co masz do postawienia na podzie czy podpórkach. Ja np długo oszczędzałem na sprzęt przerobiłem kilka modeli wędek i kołowrotków, aż po 14 latach karpiowania dorobiłem się sprzętu wartości ładnych kilku tysięcy i bałbym się postawić na podzie, do którego nie mam w 100% zaufania. Widziałem już jak w czasie silnego wiatru wywracały, wędki się łamały a sygnały topiły. Dlatego wolę jednak postawić swój sprzęt na tripodzie, który wiem że przetrzyma mi wszystkie warunki atmosferyczne, a nawet upadki na niego.

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-02-06, 15:56   

Też Cię rozumiem bardzo dobrze i zapewniam, że żaden na świecie nie wytrzyma mojego upadku na niego ;)
Ja do swojego mam pełne zaufanie tak samo.
Wybór poda czy podpórek powinien zależeć od warunków w jakich łowimy i od tego co jest dla nas wygodniejsze, jak również dla naszego sprzętu. Czyli dokładnie tego o czym była mowa wcześniej. :)

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 16:04   

Mój pod waży 15 kg i jeżeli musiał bym nosić graty kilometr to by była masakra. Wtedy podpórki mają dużą przewagę :D

Sebastian Milewski 

Wysłany: 2011-02-11, 15:50   

Witam,
ja zaczynałem od podpórek - nadal z nich korzystam jak jadę na krótkie wypady - 1 lub 2 dni. Posiadam też tripoda jak już jadę na dłużej to wtedy go stawiam. Wiadomo, że są plusy i minusy (podpórek czy podów, tripodów) - wszystkie już chyba zostały wymienione.

amur2511 
Krzysiek

Wysłany: 2011-02-12, 20:26   

ja używam na krótkie zasiadki podpórek a na dłuższe tri poda. Ważne jest też to że podpórki zajmują znacznie mniej miejsca niż statyw. Więc zawsze je można ze sobą zabrać. Tri pod czy pod to dosyć duży ładunek i nie zawsze jest dla niego miejsce. Preferuję tri pod ale podpórki zawsze mam ze sobą.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-12, 20:32   

Ja pod wędki zawsze rozstawiam tri-poda nawet na dzienne zasiadki.Ale podpórki mam zawsze ze sobą :) Można je wbić ,przykręcić do nich jakiś stoliczek czy światło. Wbić też żeby mieć o co oprzeć podbierak.

Sano 
Karol Sanocki

Wysłany: 2011-03-25, 23:19   

Co to za podpórki Panowie ? Właśnie takich szukam jak na zdjęciu.

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-03-26, 15:04   

To mogą być nogi od skypoda lub tego rodzaju podpórki węglowe .Pelzer podpórka węglowa

Sano 
Karol Sanocki

Wysłany: 2011-03-27, 00:11   

Cypisek napisał/a:
To mogą być nogi od skypoda lub tego rodzaju podpórki węglowe .Pelzer podpórka węglowa

Trochę drogie. Nie ma jakieś tańszej wersji ?

Sebastian Milewski 

Wysłany: 2011-03-27, 08:29   

Sano mogą to być też podpórki Fox-a.
Zobacz tu: podpórki

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2011-04-08, 12:06   

Jedno i drugie ma swoje zalety. Na pewno podpórki są bardziej mobilne i zajmują mniej miejsca. Jednak ja zawsze zadaje pytanie: - Jak rozstawisz podpórki na betonie lub twardych kamieniach :?:
Więc i pody mają swoje zalety :idea:

marledgraf 

Wysłany: 2011-05-15, 09:39   

Powiem tak. Łowię często na żwirowniach. Ile to razy miałem problem z wbiciem widełek by nie natrafić na kamień. Komary tną po plecach ja się pocę by wysuszoną na kamień glebę wbić widełkę i jeszcze nie trafić na kamień. Przypadek drugi. Chcę szybko rozwinąć stanowisko, brzeg urwisty , wbijam widełkę a ta nie chce iść więc ja mocniej a ona jak się nie wbije w jakąś cholerną dziurę po piżmaku a ja w wodzie. Po zakupie rodpoda jest spokój układam go jak chce i gdzie chce więc warto zainwestować w coś takiego. Pozdrawiam i połamania widełek.

ariello01 

Wysłany: 2011-05-17, 09:49   

marledgraf napisał/a:
Komary tną po plecach ja się pocę by wysuszoną na kamień glebę wbić widełkę i jeszcze nie trafić na kamień. Przypadek drugi. Chcę szybko rozwinąć stanowisko, brzeg urwisty , wbijam widełkę a ta nie chce iść więc ja mocniej a ona jak się nie wbije w jakąś cholerną dziurę po piżmaku a ja w wodzie

Podobnie jak pody mają swoje "błache" plusy tak i podpórki również....dajmy na to przykład z ostatniej mojej weeendowej zasiadki. Cała nocka ciepła bez chmur ani witaru...normalnie cud marzenie. Rano natomiast nie wiadomo skad zerwał sie dosyć mocny wiatr i ulewa. Ja szybko wędeczki cyk do pokrowca, parasol również ( reszta miałem na pace w aucie więc za duzo składania nie bylo) podpórki wyjąłem, opłukałem w wodzie i juz byłem zwinięty. Kolega natomiast zanim zwinąl swojego rod poda ( o wędkach i parasolu już nie wpsominam bo też to robiłem) to musiał troszke zmarznąć i zmoknąć, kiedy ja juz sobie czekałem w aucie za nim.
Wiem, że to nie jest argument zbyt mocno przemawiający za podpórkami ale w tym wypadku lepiej się sprawdziły.

Chociaz sam teraz zamawiam rod poda, bo uważam że na kilkudniowe zasiadki są na pewno wygodniejsze i bardziej stabilne. Jedank chodzi mi pogłowie pomysł żeby zrobić jeszcze z mich podpórek H-poda i zobaczyć jak wtedy będzie ze stabilnością. Wielkim plusem u mnie jest to, że łowie na łowiskach z miękkim i płaskim brzegiem więc wbijanie mi w niczym nie przeszkadza.

Piotr Tomczak 

Wysłany: 2011-08-07, 23:05   

Ja w zależności gdzie jadę używam podpórek lub rod-poda, tri-podów jakoś nie lubię i już nie polubię. Podpórki jednak mają swój styl, a rod pody wszystkie funkcję tri-podów plus większą stabilność gratis. ;)

aikman84 

Wysłany: 2011-08-14, 10:45   

Ostatnio też miałem podobny dylemat: podpórki, rod pod, tripod, a może buzz bar. Kupiłem Anaconda Quick Pod i jestem mega zadowolony. Rozkładam go w 3 minuty. Oglądałem rod pody z bliska, załamałem się ile jest części. Odpowiednie ustawienie tripoda jest łatwiejsze od rodpoda (przynajmniej u mnie) dlaczego min. dlatego że są 3 nogi a nie jak w rod podzie 4.

http://www.takaryba.com/s...-Quick-Pod.html

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2011-08-14, 11:08   

Mam tri pod, ale wszędzie jak tylko jest to możliwe, używam podpórek. Oczywiście podpórki są dobrej jakości, wkręcane, stabilne. Ciężko jest znaleźć porządne podpórki, a ich cena nieraz za komplet jest zbliżona do ceny niejednego poda :mrgreen: Pozdrawiam.

demios 
Damian Boraczyński

Wysłany: 2011-08-14, 11:14   

aikman84 napisał/a:
Rozkładam go w 3 minuty. Oglądałem rod pody z bliska, załamałem się ile jest części. Odpowiednie ustawienie tripoda jest łatwiejsze od rodpoda (przynajmniej u mnie) dlaczego min. dlatego że są 3 nogi a nie jak w rod podzie 4.

Dobrze, że napisałeś, że przynajmniej u Ciebie...
Mam SPRO Rod Pod Expert Pod II i czas jego rozłożenia to pewnie ok 1 - 1,5 min, a i z ustawieniem go nie powinno być problemów, chyba że w jakiś karkołomnych miejscach, ale wtedy to i tripod pewnie nie da rady...

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-08-14, 11:21   

Używam głównie podpórek, mam tripoda ale tylko leży i się kurzy. Używam podpórek z elektrostatyka, ale chce zmienić na coś solidniejszego i do tego jakieś buzz bary najlepiej z regulacją. Macie jakieś ciekawe propozycje?

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

aikman84 

Wysłany: 2011-08-14, 11:31   

demios napisał/a:
aikman84 napisał/a:
Rozkładam go w 3 minuty. Oglądałem rod pody z bliska, załamałem się ile jest części. Odpowiednie ustawienie tripoda jest łatwiejsze od rodpoda (przynajmniej u mnie) dlaczego min. dlatego że są 3 nogi a nie jak w rod podzie 4.

Dobrze, że napisałeś, że przynajmniej u Ciebie...
Mam SPRO Rod Pod Expert Pod II i czas jego rozłożenia to pewnie ok 1 - 1,5 min, a i z ustawieniem go nie powinno być problemów, chyba że w jakiś karkołomnych miejscach, ale wtedy to i tripod pewnie nie da rady...

1-1,5 min od otworzenia futerału, do położenia wędek już na wyregulowanych nogach rod poda ( u mnie tripoda). Kurcze to na jakim podłożu stawiasz demios swojego rod poda ? Zgadzam się z tobą można to zrobić w 1,5 minuty, ale prawidłowo to zrobić to już inna bajka według mnie.

PS w poniedziałek prawdopodobnie jadę na karpie, zrobię filmik z szybkością rozłożenia tripoda i podeśle ci linka ;-)

pozdrawiam

demios 
Damian Boraczyński

Wysłany: 2011-08-14, 13:25   

aikman84 napisał/a:
1-1,5 min od otworzenia futerału, do położenia wędek już na wyregulowanych nogach rod poda ( u mnie tripoda). Kurcze to na jakim podłożu stawiasz demios swojego rod poda ? Zgadzam się z tobą można to zrobić w 1,5 minuty, ale prawidłowo to zrobić to już inna bajka według mnie.

Ten podzik jest bardzo prosty w rozłożeniu i raczej nie da rady zrobić tego nieprawidłowo. Oczywiście chodzi mi o kompletne rozłożenie samego rod poda, zbrojenie kijów to już inna historia, ale tego nie bierzemy przecież pod uwagę...
Zabrałem go wczoraj na pierwsze w życiu karpiowe łowienie, wiało dość mocno mimo to pod był stabilny i nie musiałem martwić się o sprzęt na nim zainstalowany, bez zarzutu zniósł też odjazd 11 kg miśka, więc chyba rozłożyłem go prawidłowo ;) :D

Łukasz 

Wysłany: 2011-08-15, 13:32   

Ja posiadam podpórki z buzzbarami i jestem zadowolony.
Co do tri poda lub rod poda myślę ok, może być, ale jak ma być to musi być porządny a nie jakieś hebzie niestabilne za 3 stówki które posłuży 2 sezony. Już wiem że jak będę kupował poda to będzie to Fox Ranger :)

aikman84 kolega ma tego tripoda co Ty i gdyby nie baniak 5l z wodą to przy silniejszym wietrze by odleciał, druga sprawa, przy zacięciu ryby i podniesieniu wędki tripod się przechyla na drugą stronę :mrgreen: Jak już pisałem, jak rod lub tri pod to porządny.

krzysiekorzo

Wysłany: 2011-08-15, 15:58   

Łukasz napisał/a:
Ja posiadam podpórki z buzzbarami i jestem zadowolony.
Co do tri poda lub rod poda myślę ok, może być, ale jak ma być to musi być porządny a nie jakieś hebzie niestabilne za 3 stówki które posłuży 2 sezony. Już wiem że jak będę kupował poda to będzie to Fox Ranger :)

aikman84 kolega ma tego tripoda co Ty i gdyby nie baniak 5l z wodą to przy silniejszym wietrze by odleciał, druga sprawa, przy zacięciu ryby i podniesieniu wędki tripod się przechyla na drugą stronę :mrgreen: Jak już pisałem, jak rod lub tri pod to porządny.

Kupiłem używkę tripoda ULTIMATE , który kosztuje 300 zł , ja mam go 3 sezon a były miał właściciel 2 sezony ( łącznie 5 sezonów) i nie ma posiada żadnych usterek technicznych i łowiłem w wszystkich warunkach łącznie z sniegem i 7 stopniowym mrozem.

Piotr Tomczak 

Wysłany: 2011-08-17, 22:21   

Ja przerabiałem już trochę rod-podów, miałem również na zasiadkach i tri poda. W tej chwili mam już chyba docelowy model a mianowicie Rangera, i ma on już wszelakie możliwe regulacje ustawień, czego brakowało mi w niektórych rodpodach. Stabilność jest również bezproblemowa gdyż mam do niego „stópki” pod wkręcane szpilki. Dwie wady jakich się dopatrzyłem w Rangerze to właściwości transportowe, oraz delikatność (lakier i gwinty po prostu trzeba o to dbać). Choć na krótkie wypady na maleńkie wody marzy mi się teraz zestaw 4 podpórek, delikatne kije 2,5-2,75 lb paraboliki, to wszystko doprawione delikatnymi młynkami max 4000 no może 5000 i delikatne hangerki carbony solara ehhhhh. Tak naprawdę wszystko ma swoje wady i zalety choć jak bym miał wybrać jedno to raczej podpórki ze względu na uniwersalność i cenę choć też ważne aby podpórki były solidne a nie cienkie aluminiowe druciki.

thefrodo 

Wysłany: 2011-08-19, 16:45   

W takim razie jakie podpórki polecacie ?

Pietras 
Piotr Polański

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2011-08-19, 17:13   

Od niedawna posiadam podpórki traper lux, miałem je na paru zasiadkach. Znajomy używa je od dłuższego czasu i z tego co wiem nie narzeka po dłuższej eksploatacji.

Zalety:

- bardzo lekkie
- zacisk trzyma mocno
- cena

Wady:

- mógłby być świder zamiast płetwy do wbijania

Jak dla mnie w tej cenie są bdb :P

Podpórki TRAPER LUX

Odpowiedz do tematu