Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Utrata całych liderów - help
Autor Wiadomość
himramir 

Wysłany: 2017-07-24, 08:46   Utrata całych liderów - help

W wodzie zostawiłem już z 50 zł za jednym wypadem. Pomóżcie proszę i odpowiedzcie czy takie jest założenie zestawu karpiowego.

-Żyłka główna 0,3 (wytrzymałość jakieś 12 kg albo ciut więcej

-Leadcore 45 lbs

-przypon plecionka 25 lbs

-Hak typowo kariowy do włosa

Łowię na łowisku, gdzie są pod wodą większe gałęzie. W przypadku takiego zaczepu, gdzie nie ma szans na uwolnienie zestawu, pozostaje urwanie go na siłę.

Teraz mój problem - co pierwsze strzela ? - żyłka głowna na łączniu z leadcorem. W związku z tym tracę całego lidera...

Teraz pytanie - czy tak powinno być z założenia takich zestawów karpiowych, czy jednak iść po rozum do głowy i zastosować super słabą plecionkę na przyponie lub przypon z żyłki słabszy od żyłki (większość używa jednak plecionki lub fluorocarbonu). Jak tak dalej pójdzie to pójdę z torbami przez utratę całych zestawów. Na 2 wypady straciłem 6 liderów ....

Macie jakieś wskazówki lub potwierdzenie, że tak niestety już jest przy stosowaniu tego typu mocnych liderów.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-07-24, 08:58   

Zawsze najsłabszy element zestawy to węzeł żyłki głównej z LC. Możesz zmienic na słabiutki przypon+zrywkę ciężarka/kamienia to szanse są większe na wyjęcie LC z wody. Skoro jednak w łowisko są gałązie to chyba mija się to z celem

himramir 

Wysłany: 2017-07-24, 09:04   

Właśnie dopytywałem innych wędkarzy i powiedzieli, że w niektóryhc miejscach są powalone drzewa i gałęzie - stąd te zaczepy. Chciałem generalnie dopytać czy właśnie przy takim zestawie puszcza jednak ŻG czy jednak gdzieś popełniłem błąd w konstrukcji zestawu. Chyba będę musiał na te wody używać przyponu ze słabszej żyłki.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-07-24, 09:37   

himramir, łowisz z rzutu?Wywyózka pontonem?Łódką RC? Jeśli wywozisz pomyśl o kamieniu zamiast ciężarka. Nie zawsze haczyk nam chwyta za zawadę...

himramir 

Wysłany: 2017-07-24, 09:52   

Niestety tylko rzuty z brzegu. Pontonem może w przyszłym roku. Zastanawiam się czy

1. Obczaić gdzie są zaczepy (co trochę zajmie czasu i zestawów) i łowić jak do tej pory
2. Jednak używać żyłki na przyponie (ale możliwość urwania przyponu podczas holu)

Dodam, że inni wędkarze mają już obcykane łowisko co do zaczepów, no ale póki sam się nie przekonam to nie spamiętam tych dobrych miejsc.

flowerman 
Tadeusz Kwiatkowski

Wysłany: 2017-07-24, 09:58   Re: Utrata całych liderów - help

himramir napisał/a:
W wodzie zostawiłem już z 50 zł za jednym wypadem. Pomóżcie proszę i odpowiedzcie czy takie jest założenie zestawu karpiowego.

-Żyłka główna 0,3 (wytrzymałość jakieś 12 kg albo ciut więcej

...

12 kg z 0,3 mm???

Przecież to jakieś 26 lbs.

Większość karpiarzy używa żyłek 0,3 lub 0,35 o wytrzymałości 12 lub 15 lbs.

Co to za żyłka?
Ta wytrzymałość to wytrzymałość wzdłużna czy na węźle?

Sądzę, że ani tak ani siak nie wytrzymuje tego.

Najprościej powieś na niej większy ciężar i dowiesz się ile tak naprawdę wytrzymuje.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2017-07-24, 10:01   

flowerman napisał/a:
12 kg z 0,3 mm???

Przecież to jakieś 26 lbs.
To zapewne produkt ze stajni jaxona, oni mają mają takie mocne żyłki ;)

himramir 

Wysłany: 2017-07-24, 10:26   

Sprawdzę co to za żyłka ale nie Jaxona. Nie było to tania żyłka (przynajmniej dla mnie) ale franca jest mocna bo ciężko było mi ją zerwać z zaczepu. Jest raczej sztywna - bez pamięci. Nie zmienia to faktu, że i tak w takim zestawie to co mnie najbardziej boli to zrywanie całego lidera.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-07-24, 21:19   

Jak głębokie jest łowisko?
Ja przy takich warunkach robię to tak:
Pletka jako linka główna + strzłówka ok. 10 metrów ( ja akurat używam Prologica ) + leadcore 0,80mm bezrdzeniowy ok. 2 metrów długości + pletka na przypon w otulinie lub 45 lbs bez otuliny.
Gałęzie mi nie straszne.
Tylko że w moim przypadku łowisko jest na tyle płytkie że płynę po rybę pontonem i wyplątuję.

Zresztą moim zdaniem bez środka pływającego się nie obędzie.
Zainwestuj w ponton a zaoszczędzi Ci to nerwów i pieniędzy.

I najważniejsze zestaw tylko z kamieniem na zrywce.
No i haki.
Polecam CarpRus Gladiator lub Kranked lub TB Continental Executor.
Na te ostatnie trzeba uważać bo w paczce na 10 sztuk 5 będzie ostrych. Reszta się przeważnie nie nadaje do łowienia bo są za tępe.

tomelek 

Wysłany: 2017-07-24, 23:56   

himramir napisał/a:
Łowię na łowisku, gdzie są pod wodą większe gałęzie. W przypadku takiego zaczepu, gdzie nie ma szans na uwolnienie zestawu, pozostaje urwanie go na siłę.

Łowię w podobnych warunkach i w ramach oszczędności już dawno zrezygnowałem z leaderów (różnicy w ilości brań nie widzę) Kupuj najtańsze centryczne ciężarki (jaxon 3-4 zł) po co wydawać kasę jeszcze na bezpieczny klips, najtańszą plecionkę przyponową (jaxon 6,5zł za 10mb) w zaczepie i tak pierwsza strzeli żyłka na wężle. Tanie dobre haki np. Ownera 10szt ok 10zł. Żyłkę używam mistrala 0,35, 1000mb kosztuje 34zł. W ten sposób zerwanie zestawu będzie ciebie kosztować nie więcej jak 5zł. Takim sposobem wyciągam ryby do 20kg i nie przypominam sobie aby kiedyś taki zestaw ryba zerwała.

himramir 

Wysłany: 2017-07-25, 08:05   

tomelek napisał/a:
himramir napisał/a:

Łowię w podobnych warunkach i w ramach oszczędności już dawno zrezygnowałem z leaderów (różnicy w ilości brań nie widzę) Kupuj najtańsze centryczne ciężarki (jaxon 3-4 zł) po co wydawać kasę jeszcze na bezpieczny klips, najtańszą plecionkę przyponową (jaxon 6,5zł za 10mb) w zaczepie i tak pierwsza strzeli żyłka na wężle. Tanie dobre haki np. Ownera 10szt ok 10zł. Żyłkę używam mistrala 0,35, 1000mb kosztuje 34zł. W ten sposób zerwanie zestawu będzie ciebie kosztować nie więcej jak 5zł. Takim sposobem wyciągam ryby do 20kg i nie przypominam sobie aby kiedyś taki zestaw ryba zerwała.

A przy ciężarku centrycznym nie masz problemów z plątaniem zestawu ?

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-07-25, 08:53   

tomelek napisał/a:
himramir napisał/a:

Kupuj najtańsze centryczne ciężarki (jaxon 3-4 zł) po co wydawać kasę jeszcze na bezpieczny klips, najtańszą plecionkę przyponową (jaxon 6,5zł za 10mb) w zaczepie i tak pierwsza strzeli żyłka na wężle. Tanie dobre haki np. Ownera 10szt ok 10zł. Żyłkę używam mistrala 0,35, 1000mb kosztuje 34zł.

I można się bawić ? Można.
Bardzo mi tożsame podejście.
Sam tak kombinuje. Listonosz mnie opierdziela, żebym skończył zamawiać te pakuneczki z Aliexpress bo on nic tylko mi je nosi. :P
Konstruowanie wymyślnych zestawów z 300 elementów jest mi obce. Kupowanie produktów "premium", oprócz pop-up'ków i innych włosowych specyfików, zarżnęło by mnie finansowo.

JackHerer 

Wysłany: 2017-07-27, 18:50   

CzasemCoChyce napisał/a:
tomelek napisał/a:
himramir napisał/a:

Kupuj najtańsze centryczne ciężarki (jaxon 3-4 zł) po co wydawać kasę jeszcze na bezpieczny klips, najtańszą plecionkę przyponową (jaxon 6,5zł za 10mb) w zaczepie i tak pierwsza strzeli żyłka na wężle. Tanie dobre haki np. Ownera 10szt ok 10zł. Żyłkę używam mistrala 0,35, 1000mb kosztuje 34zł.

I można się bawić ? Można.
Bardzo mi tożsame podejście.
Sam tak kombinuje. Listonosz mnie opierdziela, żebym skończył zamawiać te pakuneczki z Aliexpress bo on nic tylko mi je nosi. :P
Konstruowanie wymyślnych zestawów z 300 elementów jest mi obce. Kupowanie produktów "premium", oprócz pop-up'ków i innych włosowych specyfików, zarżnęło by mnie finansowo.

Co do żyłki się nie zgodzę.... Ciężarki jak najbardziej.. kupiłem foxa... większego dziadostwa nie widziałem...Jaxon to przy centrycznych Foxa doskonała jakość...

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-07-27, 19:11   

Coś nie tak, akurat jedyne centryki których czasami używam są z lisa, w razie czego nie ma żadnego problemu by ryba je zgubiła.

Jakość jest bardzo dobra... sraxony, mikado itd. ze swoim twardym gumowym wkładem to w ogóle inny świat.

JackHerer 

Wysłany: 2017-07-27, 21:28   

mam king coś tam centryki "lisa" przy każdym strzale, roli jak kto woli ciężarek lata po ledkorze jak za przeproszeniem .... po pigalaku.. stosuje też stalomaxy i nimi nie ma takich problemów, ciężarek się doskonale trzyma na gumowej otulinie.. a przy "lisie" ta gumowa otulina nic nie dale bo olów się zsuwa.. jedyne rozwiązanie klej.. ale skoro płace za firmę i jakość.. to czemu mam poprawiać

tomelek 

Wysłany: 2017-07-28, 01:47   

shivan napisał/a:
Coś nie tak, akurat jedyne centryki których czasami używam są z lisa, w razie czego nie ma żadnego problemu by ryba je zgubiła.

Jakość jest bardzo dobra... sraxony, mikado itd. ze swoim twardym gumowym wkładem to w ogóle inny świat.

Mam kompletnie odwrotne doświadczenia. W moim przypadku przy holu jakiejkolwiek wielkości ryby rzadko kiedy się zdarza aby ciężarek centryczny Jaxona nie spadał z krętlika i nie latał luźno po żyłce.

kawon 

Wysłany: 2017-07-28, 08:50   

Najczęściej używam ciężarków centrycznych FOX Horizon. Nie mogę im nic zarzucić. IMO to jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsze) ciężarki na rynku.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-07-28, 17:21   

Panowie, przypominam, że temat nie dotyczy ciężarków.

tomelek 

Wysłany: 2017-07-28, 21:18   

himramir napisał/a:
tomelek napisał/a:
himramir napisał/a:

A przy ciężarku centrycznym nie masz problemów z plątaniem zestawu ?

Plącze się podobnie jak przy ciężarku na klipsie. Można dołożyć ochraniacz antysplątaniowy i skrócić maksymalnie przypon albo zastosować plecionkę w otulinie. Trochę podrożysz zestaw ale tobie chodzi o koszty.

JackHerer 

Wysłany: 2017-07-28, 21:21   

tomekja123 napisał/a:
Panowie, przypominam, że temat nie dotyczy ciężarków.

Kolego himramir zmień żyłkę główną na plecionkę...masz zapewne zapasowe szpule do kręciołów.. na test kup tańszą plecionkę wytrzymalszą od tej przyponowej... i masz rozwiązanie..
Pozdrawiam.

kux 
Waldemar Kowalski

Wysłany: 2017-07-29, 00:09   

A kiedy dochodzi do tych zaczepów? przy zwijaniu zestawu zapewne?
Ja proponowałbym użyć ciężarków typu elevator - powinny znacznie ograniczyć problem

Odpowiedz do tematu