Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tomekja123
2017-07-13, 17:49
Pierwsza wedka karpiowa
Autor Wiadomość
Tr@cer 
C&R

Wysłany: 2017-07-12, 23:19   Pierwsza wedka karpiowa

Witam wszystkich. Mam pytanie związane z zakupem pierwszej karpiowki. Jestem wedkarzem feederwym jednak nadszedł czas na zakup wedki typowo karpiowej.. Ma byc to wedka trzyskladowa o długości 3.6 mtr ,wędkowanie z rzutu najczesciej na 50-60 mtr-do 80 mtr max (ciężarek plus nieduzy pva) nie chcialbym "twardej paly" ,aby czuc bylo hol ryby jednak też nie chce "kluchy",w zalozeniu chce rowniez wedki tej uzywac do necenia srednim spombem tu nie wiem 2.75lb czy 3lb a może mniej ?
Koszt wedki do 250 zl.
Odnośnie kołowrotka miał bym pytanie o wielkość 45 czy 55 będzie lepsza? model który wybrałem:Okuma Tactic Baitfeeder.

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-07-13, 06:28   

Cześć Kolego, przywitaj się z nami w odpowiednim dziale bo Cie obsługa forum upomni a po co zaczynać od tzw. "o-p-r'u".

Czemu akurat 3skład ?
Nie rozważałeś 2 częściowego wędziska ?

PS. Jest identyczny temat z rozwiniętą już dyskusją. Coś z niego wyciągniesz dla siebie. Było już to wałkowane.

Pozdrawiam

Tr@cer 
C&R

Wysłany: 2017-07-13, 06:52   

Poprawiłem się 😁,oczywiście przeczesalem forum jednak wolał bym konkretna odpowiedź na konkretne pytanie 🤔.
Trzysklad z racji posiadanych pokrowców 130 cm, oraz możliwości transportowych.

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-07-13, 08:58   

Daiwa BW - bede powtarzał jak mantrę. Super kij.
Mówią, że nie można tym rzucić, a można i to ładnie z PVA.

Alivio też wchodzi w grę ale generalnie jest więcej krytykowane niż chwalone.

No i wszędzie uwielbiana Anaconda base.

Któryś z Kolegów chwalił ostatnio jakiś produkt od Mikado w dobrych pieniądzach. Jak będę miał chwilę to znajdę o jaki model chodzi.

Tr@cer 
C&R

Wysłany: 2017-07-13, 10:26   

Dzoeki za odpowiedz 😉 Nie ukrywam że faworytem na dzien dzisiejszy jest Anaconda jednak co myślisz o lb 2.75 czy 3.0 ?-Jak duża różnica jest w sztywności kija przy rzucie oraz holu w tych zakresach ?
Wolałbym opinie użytkownika takich wędek niż czysto teoretyczne moje podejscie.Nigdy nie rzuciłem tego typu wedkami 😁

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-07-13, 11:08   

Prawda taka, że co drugi co już trochę kuma o co chodzi i nie zadowala go ekwipunek sprężynowca-dżaksonowca to decyzuje się na Base'a.
Tak się składa, że jak z Kolegami z mojego wędkarskiego otoczenia zaczynaliśmy coś tam powoli kompletować sprzęt ( a to było już pare ladnych lat temu ), to jeden kupił dwa wędziska Alivio (3składy z tego co pamiętam ), 3lbsy - bo to przecież najbardziej popuplarny zakres i generalnie wędkarski consensus między dzidą a wyginającym się, miękkim kijaszkiem.
Wracając do tematu. Drugi miał te Anacondy i ma je do dzisiaj, ubzdurał sobie, że kupi je w Anglii i rzeczywiście kupił - bo tam ponoć na rynek angielski pierwsza przelotka była większa o ileś tam - też fajnie pracowały.

Na Twoim miejscu brałbym albo Daiwe 3,5lbsa albo Anaconde 3,9 3-3,25lbsa. Te wędziska mają moc. Ja tym od Kumpla waliłem z PVA i bocznym cieżarem, On westchnął, ja pierdo***łem daleko, a i jak taka może ( ja wiem ? piąteczka? ), się zawiesiła to ładnie wszystko pracowało.

Ps. Zobacz sobie jeszcze Sonika SKS Carp'a 13' 3,5lbsa - różnica w cenie 5dych a ten kij ma już moc, ładuje się konkretnie a przy tym jak ciągniesz rybsko to masz frajde! Widzialem w akcji to wędzisko :mrgreen:

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-07-13, 11:10   

Tr@cer, z mojego punktu widzenie co do krzywych ugięcia wygląda to tak :)

2,75lb w przypadku rzutu z woreczkiem PVA daje radę na odległościach jakie chcesz osiągnąć a przy holu ryby daje dużo przyjemności. Z kolei 3lb jest nieco sztywniejsze i tu musisz bardziej skupić się na pracy kija.

W kwestii nęcenia SPOMBem niestety się nie wypowiem ponieważ nigdy nie nęciłem 2,75lb 12ft. Nęciłem 3lb 13ft i latało aż miło :) tylko że to stary kij trzy składy Jaxona :) moja pierwsza karpiówka, którą dostałem w prezencie.

Podsumowując ja stawiałbym na 2,75lb. Co do kija 3 składy nie potrafię wskazać konkretnego modelu ponieważ nigdy się nimi nie interesowałem.

Odnośnie kołowrotka bierz 55 lepiej mieć więcej jak mniej :)

Tr@cer 
C&R

Wysłany: 2017-07-13, 11:29   

O to wlasnie chodzi ze Anaconda ma mnóstwo dobrych opinii dlatego biorę ja pod uwagę ,jednak jestem otwarty na wszelkie propozycje bardziej doświadczonych kolegów,bo czy będzie pisało Daiva czy Anaconda czy Allivo na kiju nie ma dla mnie żadnego znaczenia kij ma po prostu mnie cieszyć i oddawać przyjemność z lowienia.
Szukam wedki 12ft ze względu na pokrowce które posiadam(Nie chce już powiększać dobytku z racji na malzonke😉).

Tr@cer 
C&R

Wysłany: 2017-07-13, 11:40   

Sonik 12' - 2.75 lb (360 cm)

Opis sklepu int.Doskonała na łowiska gdzie wystarczy zasięg do 75-90 metrów choć można rzucić i 100 m. Daje dużo przyjemności z holu. Sugerowana optymalna waga ciężarka do rzutu to ok 75-80 g.

Wygląda że parametry pasują do moich celów 🤔

Dopiero doczytałem że to dwusklad....😁

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2017-07-13, 12:08   

No wiesz, tutaj już jest "coś, za coś".

Odpowiedz do tematu