Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: MariuszPosmyk
2017-07-11, 08:30
Tzw. "leader"
Autor Wiadomość
kamil_94 

Wysłany: 2017-07-10, 12:33   Tzw. "leader"

Witam :) Jestem początkującym karpiarzem, dopiero zaczynam swoją przygodę z tym sportem. Wiele rzeczy już się dowiedziałem, ale jedna nie daje mi spokoju. Zazwyczaj zasiadam nad jeziorkiem, w którym wywożę swoje zestawy pod same trzciny, niedaleko brzegu. Czy podczas budowy zestawu wystarczy mi tylko strzałówka (do tej pory używam około 6-10m), czy przed przyponem powinienem dołączyć też leader? Czy można go pominąć? Nie wiem praktycznie nic na jego temat poza tym, jak ewentualnie go zrobić. Proszę Was o pomoc :D

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-07-10, 13:19   

Należy zastanowić się nad pytaniem czy te wszystkie konstrukcje, komplikujące zestaw są niezbędne i w jakim celu je montujemy? Osobiście odszedłem od stosowania wszelkiego rodzaju takich rozwiązań, wszędzie tam gdzie nie jest to absolutnie konieczne. Przypon łączę bezpośrednio z żyłką główną :) . Nie pogorszyło to cech zestawu, a śmiem twierdzić, że poprawiła się "łowność" takiego prostego zestawu.

kamil_94 

Wysłany: 2017-07-10, 13:24   

Właśnie próbuję zrozumieć do czego on tak naprawdę ma służyć. Strzałówkę zakładam ze względu na bliskość trzcin, żeby przy ew. ucieczce od razu nie skazać się na zerwanie. Oglądałem kilka/kilkanaście filmów dot. budowy zestawu i niejednokrotnie ktoś mówił, że lider jest niezbędny. A ja ze względu na małe doświadczenie nie wiem co o tym myśleć

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-07-10, 14:01   

kamil_94, to że większość ludzi (sprzedawców lub osób powiązanych z daną marką) twierdzi że jest niezbędny nawija zwyczajny makaron na uszy. Tego typu rozwiązania używam tylko i wyłącznie na wodach gdzie są zatopione korzenie, drzewa i innego rodzaju przeszkody ale po ostatniej zasiadce doszedłem do wniosku że jednak nie jest to wcale potrzebne. Udało mi się wyjąć rybę, która zaplątała się w zatopione drzewo i po półgodzinnej walce sama strzałówka nie miała na sobie większych obrażeń (nie musiałem jej wymieniać) gorzej z moimi rękoma bo trochę szarpanie ryby mnie pokaleczyło.

Leader/Leadcore moim zdaniem poprawia ułożenie ostatniego odcina zestawu na dnie tak że za ciężarkiem żyłka nie idzie odrazu do góry ale na to też jest rozwiązanie w postaci backleada.

Kolejny przykład, który przemawia do mnie za nie używaniem Leadera/Leadcora to ilość węzłów na całym zestawie + mniejsze możliwości rzutowe (oczywiście jeżeli ktoś rzuca a nie wywozi zestawy).

Podsumowując odchodzę od ich używania bo strzałówka moim zdaniem wystarczy.

kamil_94 

Wysłany: 2017-07-10, 14:31   

Dokładnie nad tym samym myślałem. Węzeł żyłka - strzałówka, potem w moim przypadku krętlik z kilpsem. A tak doszedłby kolejny "wrażliwy" punkt na zestawie. Wielkie dzięki za pomoc :)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-07-10, 17:22   

kamil_94, "Strzałówki", w różnej postaci, stosuje się zależnie od sytuacji i różnią się one diametralnie od siebie. Inna będzie do rzutu, inna do zaczepów typu krzaki, roślinność, a jeszcze inna do ostrych kamienistych wyrobisk po żwirowych. Dlatego jest masa różnych materiałów, które trzeba z rozmysłem dobrać do warunków. Ja jak wyżej napisałem staram się nie stosować żadnych leaderów.

kamil_94 

Wysłany: 2017-07-10, 17:32   

AndrzejN., Mógłbyś w takim razie powiedzieć coś więcej o tym co najlepiej zastosować na trzciny i ew trochę zielska niedaleko od brzegu?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-07-10, 17:59   

Jeśli można pływać, to nic bym w takich warunkach nie stosował, tylko po zaparkowaniu ryby płynąć tam. Ostatnio łowiłem na dość porośniętej starej żwirowni, praktycznie od dna do powierzchni (3m wodorostów i moczarki) i gdy ryba weszła w ten gąszcz wystarczyło wypłyniecie po nią do tego miejsca i dało radę wyplątać. W trzcinowisku nie miałem okazji łowić, ale w tym przypadku odcinek fluo powinien się sprawdzić. Na ostre kamienne/żwirowe dno (jeśli się wybieram) mam przygotowane odcinki fluo w oplocie, coś jak LC, tylko z rdzeniem fluo.

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-07-11, 09:48   

Jeżeli będziesz zastanawiał się nad stosowaniem przyponu strzałowego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na PB Shield. Jest miękka i wytrzymała na przetarcia puki co mój numer jeden. W tym roku postanowiłem wypróbować MIKADO Territory Shock Leader i przyznam szczerze że daje radę gdyby tylko była mniej sztywna.

Odpowiedz do tematu