Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zrywka, czyli hol bez balastu
Autor Wiadomość
mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-02-24, 21:50   Zrywka, czyli hol bez balastu

Witam.
W nadchodzącym sezonie chciałem zastosować u mnie na "domowej"wodzie obciążenie z kamienia.
Czym mocować kamień do klipsa tak żeby spadł w momencie brania, ale żeby dało się zestaw postawić z łódki zanętowej nie gubiąc kamienia? Czytałem o gumkach recepturkach, oraz o dętce, ale w pierwszym przypadku zapach takiej gumki wydaje mi się chemiczny i zastanawiam się czy nie będzie to działać odstraszająco na ryby?
Macie może jakieś inne sprawdzone rozwiązania>?

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-02-24, 21:52   

Wrzuć dętkę do pojemnika z wodą żeby się długo moczyła, nie będziesz miał tego problemu.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-02-24, 21:57   

klimek, tak po prostu do kranówy bez gotowania? Myślisz, że dętka utrzyma taki kamień przy zrzucaniu z zanętówki? Łowisko w sumie płytkie do 1.5m max

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-02-24, 22:01   

Proponowałbym nie polewać wrzątkiem. Zalej cieplejszą wodą z czajnika, jak chcesz dodaj jakiegoś flavoura :) musisz wybrać odpowiednie kamienie, które będą dobrze zamocowane w dętce bo na początku jak zacząłem stosować tą metodę potrafiłem zwijać zestaw z kamieniem ;) Zawsze możesz zrezygnować z dętki i ponawiercać otwory w kamieniach a następnie wkleić krętliki. Trochę przy tym zabawy ale czy nie o to chodzi? :)

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-02-24, 22:11   

mongo2001 napisał/a:
Myślisz, że dętka utrzyma taki kamień przy zrzucaniu z zanętówki?

Utrzyma, bez obaw.
Musisz tylko odpowiednio dobrać kamień do rozmiaru dętki.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-02-24, 22:14   

klimek napisał/a:
początku jak zacząłem stosować tą metodę potrafiłem zwijać zestaw z kamieniem

Jeśli zwine zestaw bez brania z kamieniam to spoko, nie będę musiał szukać innego :mrgreen:
Łownie na skraju kapelonów i nie chce żeby po braniu ryba wpływała w to z obciążeniem.
Pomoczę dętkę w wodzie i będę wąchał :D

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2017-02-24, 22:16   

mongo2001, powodzenia :)

Mateusz 
Mateusz Bratko

Wysłany: 2017-02-25, 12:43   

Ja stosuję przy wywózce tylko kamienie zamiast ciężarków, oszczędność i ekologia w jednym.
Kamienie wybieram zawsze większe.Jak są lekko spłaszczone tym lepiej.
Używam dętki pociętej na ok. 3 do 5 mm szerokości tak,aby nie ściągać kamienia w przypadku zwijania zestawów lub,żeby się wypiął przy braniu.
Do połączenia używam najtańszych bezpiecznych klipsów.

Ważne,aby zakładać gumkę na końcówkę kamienia w przypadku używania dętki, jeżeli wybierzesz gumki recepturki możesz śmiało po środku kamienia owijać a i tak spadnie.

Jeżeli chcesz używać kamienia na głębszej wodzie, dobieraj je tak,aby nie wirował podczas opadania na dno. Co się stanie z zestawem podczas wirowania raczej tłumaczyć nie muszę :twisted: :twisted: :twisted:

Możesz też zastosować bezpieczny klips Carprusa i do niego przywiązać kamień na cienkiej żyłce. Przy braniu spadnie, a przy ściąganiu zestawu żyłka pęknie.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2017-02-25, 14:22   

mongo2001, Temat poruszany wielokrotnie na forum ;)
Często używam kamienia zamiast ciężarka,najczęściej podczas łowienia w zaczepach gdzie ten patent sprawdza się najlepiej.Często wynoszę zestawy pieszo(zakaz pływania)na gł. ok 1,5m i proponuję przed położeniem zestawu z kamieniem do rc,abyś sprawdził wcześniej jak się układa na dnie z przyponem.
Nie musi to być na głębokości 1,5m-2m,możesz to zrobić przy brzegu na gł.0.5m aby mieć pewność jak układa sie przypon z przynętą.
Kolejna uwaga to dłuższy przypon.Ja do kamieni używam 25-30cm.
Co do gumki z dętki to nie zauważyłem żadnych różnic jeżeli chodzi o zapach a częstotliwość brań.(szkoda czasu na moczenie, chyba że w dipie lub bosterze ;)
Czasem łączyłem dwie gumki ze sobą,ale to już przy większych kamieniach.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-02-26, 20:18   

mongo2001 napisał/a:
Czym mocować kamień do klipsa tak żeby spadł w momencie brania, ale żeby dało się zestaw postawić z łódki zanętowej nie gubiąc kamienia?
A nie lepiej jest włożyć kamień do rękawa PVA i przymocować go do bezpiecznego klipsa? Worek czy siatka rozpuści się w wodzie i znaku nie będzie ani chemicznego zapachu. A kamień odczepi się od zestawu.

kamionki 
Marcin Brzosko

Wysłany: 2017-02-26, 20:23   

tomekja123 napisał/a:
A nie lepiej jest włożyć kamień do rękawa PVA i przymocować go do bezpiecznego klipsa? Worek czy siatka rozpuści się w wodzie i znaku nie będzie ani chemicznego zapachu. A kamień odczepi się od zestawu.

Nie bardzo. Owszem, kamień spadnie, ale efektu samozapięcia nie będzie. A o to też nam chodzi.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-02-26, 20:28   

kamionki napisał/a:
Nie bardzo. Owszem, kamień spadnie, ale efektu samozapięcia nie będzie. A o to też nam chodzi.
No faktycznie. O tym nie pomyślałem. Czyli zostaje zamocowanie kamienia za pomocą dętki lub gumek recepturek.
Ostatnio zmieniony przez tomekja123 2017-02-26, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2017-02-26, 20:30   

tomekja123 napisał/a:
A nie lepiej jest włożyć kamień do rękawa PVA i przymocować go do bezpiecznego klipsa?

Nie kumam... Skoro przymocuje go do klipsa gumką/dętką to po co dawać do PVA?

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2017-02-26, 20:37   

mongo2001 napisał/a:
Skoro przymocuje go do klipsa gumką/dętką to po co dawać do PVA?
Źle mnie zrozumiałeś. Miałem na myśli przymocowanie kamienia tylko za pomocą PVAłki pomijając gumki czy dętki,ale ten patent się nie sprawdzi, bo jak napisał Marcin nie będzie efektu samo zacięcia.

Karlik 
Catch&Release

Wysłany: 2017-03-08, 19:56   

Osobiście zbieram kamienie nawiercam je na wiertarce stołowej wiertłem bodajże 2-3mm wklejam na koncu krętlik,ekologia na + a i w portfelu zostaje grosz.Łowienie na zrywkę z ciężarkami z ołowiu to dla mnie nonsens. Kilogramy ołowiu zostają w wodzie i zaśmiecają i jakby nie było skażają wodę. Warmuz na swoich filmikach łowi na ołowie na zrywce dla mnie takie zachowania powinno być karane,ponieważ takich ciężarków z wody już nikt nie wyciągnie w celu oczyszczenia zbiornika.Kamień nie dość że naturalnie wygląda to jeszcze nie zaśmieca naszych wód.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-03-08, 20:47   

Karlik napisał/a:
Osobiście zbieram kamienie nawiercam je na wiertarce stołowej wiertłem bodajże 2-3mm wklejam na koncu krętlik,ekologia na + a i w portfelu zostaje grosz.Łowienie na zrywkę z ciężarkami z ołowiu to dla mnie nonsens.

Możesz wyjaśnić, co wspólnego ze "zrywką" ma Twój sposób robienia ciężarków? Nie wyobrażam sobie zerwania Twojego ekologicznego ciężarka po braniu, więc proszę wytłumacz mi bym zrozumiał tę zrywkę "ekologia+" Twoim ciężarkiem.

Karlik 
Catch&Release

Wysłany: 2017-03-09, 10:03   

Tak samo wygląda to jak na łowieniu jakie pokazuje Warmuz.On zakłąda ciężarek ołowiany za krętlik natomiast ja zakładam ciężarek kamienny z krętlikiem cieńką żyłką i przy braniu żyłka się zrywa.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-03-09, 10:10   

Karlik napisał/a:
Tak samo wygląda to jak na łowieniu jakie pokazuje Warmuz On zakłąda ciężarek ołowiany za krętlik natomiast ja zakładam ciężarek kamienny z krętlikiem cieńką żyłką i przy braniu żyłka się zrywa

Za dużo filmów oglądasz :mrgreen: Szkoda by mi było i pieniędzy i pracy, aby te "Twoje" ciężarki zostawiać w wodzie. Wolę same kamienie znalezione na brzegu "gubić" w tej metodzie.

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2017-03-09, 10:18   

Żeby nie było dalszych kłótni na temat ołowiu w wodzie to zainteresowanym proponuję poczytać ten artykuł:
Ołów w wodzie

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2017-03-09, 10:25   

wild_scorpio46 napisał/a:
Żeby nie było dalszych kłutni na temat ołowiu w wodzie to zainteresowanym proponuję poczytać ten artykuł
Ołów w wodzie

Nie kłócimy się, a dyskutujemy o technice tej metody, nie ekologii w tym przypadku :P

Karlik 
Catch&Release

Wysłany: 2017-03-09, 14:31   

Można i tak i tak,jeśli nie mogę znaleźć odpowiadających mi kamieni na brzegu bo np.brzeg jest piaszczysty wtedy mam kilka ciężąrków kamiennych gotowych.
Pozdrawiam.

Ral1n 

Wysłany: 2017-06-25, 22:25   

Z mojej strony - stosuję dętkę ze sztywniakami. 25+ cm fluorocarbon powinien zminimalizować efekt splątania. Dodatkowo należy wybierać płaskie kamienie i klips mocować na krawędzi (najniższym wymiarze) kamienia - tak aby zatopiony kamień kładł się na płasko a klips był z boku... nie na górze, nie na dole... (moja subiektywna opinia).

Odpowiedz do tematu