Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ziarna, ziarna i jeszcze raz ziarna ...
Autor Wiadomość
Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-10-21, 10:45   Ziarna, ziarna i jeszcze raz ziarna ...

W sumie sezon powoli zbliża się ku końcowi i może wątek już nie na czasie, ale jak najbardziej na temat naszego hobby. Interesuje mnie jakich ziaren można użyć do zanęty, chodzi mi o drobne ziarna tak by rybę utrzymać w łowisku a nie nasycić. Puki co stosowałem i stosuje głownie mieszankę konopi z dodatkiem rzepiku i kanaru (nie wiem czy to poprawna forma wyrazu), wcześniej dodawałem, rzepak, owies, pszenice, proso. Macie może jakieś propozycje?

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

marec-ki 
Marek Przewodowski

Wysłany: 2011-10-21, 11:14   

Drobne ziarno to drobne ryby. Konopie są OK bardzo lubiane przez karpie ale inne ryby również. Ja razem z konopiami stosuję również kukurydzę tzw. przemysłową bo tańsza a do nęcenia idealna. Z innymi ziarnami się nie spotkałem, wiem że część osób na karpia stosuje jeszcze groch, zarówno jako zanęta i przynęta.

W okresie letnim kiedy karpie pobierają sporo pokarmu nie ma co żałować. Karp wsysa wszystko co jest na dnie, a jak podpłynie ich parę sztuk to w trymiga wszystko znika a on ciągle głodny ;) Parę kg takiej mieszanki kuku + konopie to myślę minimum na dzienną zasiadkę. Taki mix sprawdzał mi się łowiąc ryby typu: leszcze, liny, płocie, karasie.

Póki co oglądając filmy wędkarskie to widzę, że rzadko kiedy używa się ziarno. Częściej są to kulki i pellet. No ale wtedy ryba bardziej konkretna ;)

Pozdrawiam - Marek !

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-10-21, 11:37   

Byc może małe ziarna to małe ryby, ja jakoś nie jestem do tego przekonany, no bo jak w takim wypadku wytłumaczyć duże sztuki łapane na ziarna lub mikro przynęty. Groch, kuku, łubin, orzechy odpadają, poszukuje drobnych ziaren głównie o większej ilości białek i tłuszczy niż węglowodanów.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2011-10-21, 12:44   

Piotr Ostrowski napisał/a:
Byc może małe ziarna to małe ryby, ja jakoś nie jestem do tego przekonany, no bo jak w takim wypadku wytłumaczyć duże sztuki łapane na ziarna lub mikro przynęty. Groch, kuku, łubin, orzechy odpadają, poszukuje drobnych ziaren głównie o większej ilości białek i tłuszczy niż węglowodanów.

Dlatego Piotrze, nie jesteś do tego przekonany, bo to bzdura.
Nawet jeżeli drobnica zainteresuje się takim ziarnem to w efekcie końcowym karp zainteresuje się zadymą spowodowaną przez drobnicę i jako ryba dominująca dokończy dzieła. Chyba, że ziaren będzie tak mało iż nie zdąży.

AeSeF
c3n50r3d

Wysłany: 2011-10-21, 15:09   

Piotrek zerknij na te ziarka :

http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=783

nie powiem Ci gdzie co niektóre możesz dostać, bo pierwszy raz o nich słyszę :mrgreen:

marec-ki 
Marek Przewodowski

Wysłany: 2011-10-21, 15:16   

Najszybciej ziarno idzie dostać w dwóch miejscach:

1. Targi z gołębiami - w większych i mniejszych miejscowościach, najczęściej w weekendy godziny poranne.

2. Centrala nasienna ;)

Pozdrawiam - Marek !

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-10-21, 15:31   

Konopie stosuję bardzo często. Nigdy ich nie żałuję im więcej tym lepiej :) . Co do innych ziaren to stosuję je wtedy gdy w łowisku są amury. Jeżeli są tylko karpie to jedynie do kulek i pelletów dodaje konopie. Zdecydowanie lepsze mam wyniki stosując kulki, pellet i konopie niż ziarna z mniejszą ilością kulek i pelletu.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-10-21, 19:47   

AeSeF napisał/a:
Piotrek zerknij na te ziarka :

http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=783

nie powiem Ci gdzie co niektóre możesz dostać, bo pierwszy raz o nich słyszę :mrgreen:

Marcin z tego wszystkiego to co najwyżej sorgo by pasowało ale w niewielkich ilościach bo ma około 70% skrobi lub w większych latem, większość pozostałych stosowałem ale mi nie pasują pod to ;)

marec-ki napisał/a:
Najszybciej ziarno idzie dostać w dwóch miejscach:

1. Targi z gołębiami - w większych i mniejszych miejscowościach, najczęściej w weekendy godziny poranne.

2. Centrala nasienna ;)

Wiem gdzie kupić :P nie mam jedynie pomysłu co użyć?

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Sano 
Karol Sanocki

Wysłany: 2011-10-22, 10:52   

A groch ? Cechuje się dużą zawartością białka, którą karpie szybko wyczuwają. Często dodaję go do mixu z konopiami oraz kukurydzą.

Nasiona słonecznika - idealnie nadają się do naszych zanęt, ze względu na dużą zawartość tłuszczu mają właściwości silnie pracujące. Najlepiej sprawdzają się prażone, gdyż proces ten, jak w większości przypadków wzmacnia aromat. Trzeba ale uważać by nie przesadzić z tym ziarnem, ponieważ oprócz tego, że silnie pracują, są również sycące.

Mak ? Zawiera substancje narkotyczne, przez co ryby dłużej utrzymują się w łowisku. Może nie jest to bardzo powszechnie stosowany dodatek, jednak na pewno godny uwagi.

W przyszłym sezonie chcę również wypróbować sezam. Również ziarno, które bardzo dobrze "pracuje". Prażone i zmielone ziarna sezamu mają niezwykle intensywny aromat. Można go łączyć z wiórkami kokosu - powstaje wtedy fajny aromat.Trik ten znany jest od wyczynowców.

szuszel 

Wysłany: 2011-10-27, 07:58   

Groch jest rewelacyjny ale ściąga w łowisko leszcze na potęgę...

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-10-27, 08:04   

Groch tak jak już pisałem odpada, szukałem jakiś małych ziaren, nom i znalazłem niezłe ziarenka :mrgreen: Na weekend zdam testy czy pomagają zatrzymać ryby, jeśli będzie mi dane ;)

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2011-12-05, 15:19   

I jak testy? Zdały?
I jakie to w ogóle ziarenka?
Pozdrawiam
wolantos

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-12-05, 15:36   

wolantos napisał/a:
I jak testy? Zdały?
I jakie to w ogóle ziarenka?
Pozdrawiam
wolantos

Testy były za krótkie bo sezon się skończył, ale i tak jeden rodzaj ziaren zamierzam dodać na stałe do miskowego menu - rzepik

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2011-12-05, 15:46   

Piotr Ostrowski napisał/a:
rzepik

Czy rzepak?

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2011-12-05, 15:54   

Rzepik. Też go stosuję, gotując razem z kukurydzą.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2011-12-05, 16:11   

Ja stosuję rzepak,ale są to bardzo podobne ziarna.
Przyznam się szczerze że o rzepiku nigdy nie słyszałem :oops:

RZEPAK I RZEPIK

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2011-12-05, 17:15   

Stosowałem rzepik i odtąd już będzie na stałe tak jak konopie. Niezłe w połączeniu z pelletem kiedy trzeba trochę przytrzymać rybki w miejscówce.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Wasyl 
Damian Wasielewski

Zaproszone osoby: 1
Wysłany: 2012-01-03, 23:08   

A mogę wiedzieć w jakich ilościach go stosować :?: Wiem,że jest silnie przeczyszczający. Coś jak Coco belge. Więc myślę,że lepiej nie przeginać :mrgreen:

Biegan 
Tomasz Biegański

Wysłany: 2012-01-03, 23:27   

Na Koblov rzepik był na porządku dziennym. Widziałem jak Czech wypływał na marker i prosto z łódki wysypywał worek rzepiku do wody na raz. Przez jeden weekend potrafił wysypać po 3,4 worki tego do wody. Masakra.

Wasyl 
Damian Wasielewski

Zaproszone osoby: 1
Wysłany: 2012-01-03, 23:31   

To rybki robiły pod siebie jak gęsi :shock: :!: Pytam,bo słyszałem ostatnio,że na 5 kg papu "daj tak dwie małe garści"... :\

Biegan 
Tomasz Biegański

Wysłany: 2012-01-03, 23:36   

Nie wiem czy srały pod siebie ale Czech wypływał kład zestaw i zanim zdążył wrócić już ryba była na haku. Po paru godzinach takiej jazdy już nie wywoził bo miał już dość pływania
:mrgreen:
Druga sprawa że przed powodzią na Koblov można było ładnie połowić bo ryby tam było bardzo dużo.
Ostatnio zmieniony przez Biegan 2012-01-03, 23:50, w całości zmieniany 1 raz  

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2012-01-03, 23:47   

Na 3kg kukurydzy dodaję dosłownie garść rzepiku i gotuję razem.

wolson
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-12, 09:28   

A ja mam pytanko dotyczące samej kukurydzy.

W listopadzie przeprowadziłem sobie mały eksperyment - ugotowałem troszkę kukurydzy, wrzuciłem do słoików, zalałem wodą z gotowania i zawekowałem. Po 2 miesiącach, jak przyglądam się słoikom, to nie widzę tam żadnych oznak pleśni czy psucia.
Zrobiłem to tylko dlatego, że do tej pory najczęściej stosowałem gotową kukurydzę firmy DB w 2.5 litrowych opakowaniach. Ona też jest ugotowana i zamknięta próżniowo. Jednak cenowo ... różnica jest ogromna.

I teraz moje pytanko, czy ktoś z Was stosował metodę wekowania kukurydzy w słoikach, przechowywał ją w ten sposób pół roku, a następnie otwierał nad wodą i używał do nęcenia?

Czy tak przygotowana kukurydza ma szansę nie zepsuć się/nie sfermentować?

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-01-12, 09:41   

Ja robiłem i kuku i łubin słodki, ale były to małe ilości na włos. Parę sztuk się nie zawekowało ale to wina samych słoików - musiały mieć wyszczerbiony gwint. Wydaje mi się że ważne by nie przesadzić z ziarnami i zalewa była jakieś 1-2cm nad ziarnami w słoiku wtedy chyba nie powinno dojść do kiśnięcia/fermentacji. Robiłem to na wiosnę i do września dawały rade. Dodawałem też do kilku flavor dosłownie chwile przed zakręcenie i wekowaniem. Co do większych ilości to wszystko zależny jakie masz zapotrzebowanie na jedno nęcenia. Też kiedyś myślałem nad przygotowanie większych słoików niektórych ziaren, tak by tylko wrzucić do torby i heja na rybki ;) ale stwierdziłem że to nie ma sensu wiec pozostałem przy zrobieniu kilku słoików aromatyzowanej kuku,w tym roku chce zrobić też kilka słoików tej mega kuku.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

glubos 
Grzegorz Lubos

Wysłany: 2012-01-12, 10:34   

Biegan napisał/a:
Na Koblov rzepik był na porządku dziennym. Widziałem jak Czech wypływał na marker i prosto z łódki wysypywał worek rzepiku do wody na raz. Przez jeden weekend potrafił wysypać po 3,4 worki tego do wody. Masakra.

Dokładnie Czesi to specyficzni wędkarze widzieliśmy na zawodach jak 1 z czeskich zawodników nęcił punktowo wysypując dosłownie duże wiadro zanęty w jednym miejscu

Marcin T 
Marcin Turko

Wysłany: 2012-01-12, 10:43   

glubos napisał/a:
Dokładnie Czesi to specyficzni wędkarze widzieliśmy na zawodach jak 1 z czeskich zawodników nęcił punktowo wysypując dosłownie duże wiadro zanęty w jednym miejscu

Tak, tylko w przeddzień końca zawodów druga ekipa Czechów musiał ich ratować przed utratą reputacji. Ci od wiaderek nieco inaczej rozumieli pojęcie nęcenia punktowego :mrgreen:

wojtek straub 

Wysłany: 2012-01-12, 18:37   

Marcin T napisał/a:
glubos napisał/a:

Ci od wiaderek nieco inaczej rozumieli pojęcie nęcenia punktowego :mrgreen:

Zależy od głębokości łowiska i co był w wiadrze - jeśli drobne ziarna i pellety, to wysypane "w punkt" wiadro "rozlezie' się na kilka m2 i to tylko przy 2-3m. głębokości...
Ale na temat.
Kilka dobrych latek temu kumpel wekował kuku w słoiki. Robił tak, gdyż uważał, że "słodka", prosto z kolby jest skuteczniejsza od "sezonowanej"... Więc zaprawiał wielgachne słoiki początkiem września, by mieć zapas na przyszły rok...
Zapasów starczało mu do maja-czerwca i do tego czasu kuku się nie psuła...

Rafal1984 
Rafał Skrzyński

Wysłany: 2012-01-13, 12:59   

ja w zeszłym sezonie ze względu na brak czasu używałem gotowych produktów, a mianowicie bait tech super seed sprawdzały się idealnie. Polecam tym którzy nie mają czasu samemu coś przygotować.

Zdanie rozpoczynamy wielką literą.

sebastian2323 

Wysłany: 2012-01-19, 15:56   

witam a ktos cos powie na temat bobiku ja gotowac i jak necic tym ziarnem

Zdanie rozpoczynamy wielka literą.
Interpunkcja.

cebul 
Michał Cebulak

Wysłany: 2012-01-19, 16:47   

Bobiku używałem na Leszcze. Moczy się go 24h przed gotowaniem, następnie wrzuca do wrzącej wody na dosłownie kilka minut i wyciąga. Ważne, aby wodę zlać od razu po ugotowaniu, gdyż zrobi się ciapa. Można go dopalić na zimno różnymi specyfikami. Podobnie z łubinem, tylko on jest zawsze twardy i nie ma możliwości rozgotowania. Pozdro

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2012-01-19, 16:52   

cebul napisał/a:
Podobnie z łubinem, tylko on jest zawsze twardy i nie ma możliwości rozgotowania. Pozdro

Z łubinem ważna sprawa by podczas gotowania nie dolewać wody zimnej, bo spowoduje to rozdzielenie się ziaren łubinu.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

sebastian2323 

Wysłany: 2012-01-19, 17:50   

A z tym bobikiem to on jest w łupinkach to tez pare minut gotowac bo to dosc twarde ziarno ja chce spubowac to na karpie bo całe zycie sie człowiek uczy i kombimuje jak polowac na te wąsacze heheheh pozdro SEBA GNIEZNO

Zdanie rozpoczynamy wielką literą.
Polskie znaki. Interpunkcja.

cebul 
Michał Cebulak

Wysłany: 2012-01-20, 13:40   

Bobik ma swoją skórkę, ale to namoknie wodą i zrobi się miękkie, zwłaszcza po ugotowaniu. Pamiętaj, że ziarno musi być na w półtwarde, bo inaczej wrzucisz i zrobi się papka i będziesz miał stado uklej w łowisku 8)
Tak samo z łubinem, jakbyś używał - żadnej skórki nie ściągasz.

TomQ 
Tomasz Bednarczyk

Wysłany: 2012-01-26, 08:49   kukurydza

Zamierzam kupić kukurydzę do nęcenia ok 30 kg na początek. Znalazłem na allegro po 1.85 zł /kg . Zadając pytanie czy kukurydza byłą chemią pędzona otrzymałem odp: "oczywiście sam na pewno jestem pewny ze pestycydy ,inne nawozy śa stosowane w uprawie ale jako finalne zboże nie posiada np. zabezpieczenia antygrzybicznego ( tak jak zboże do siewu)" . Czy taka kukurydza nadaje się do nęcenia czy raczej nie? Może koledzy kupujecie inna ? Proszę o pomoc.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-01-26, 08:55   

TomQ napisał/a:
Czy taka kukurydza nadaje się do nęcenia czy raczej nie?

Pewnie że się nadaje,ale nie w tej cenie!
Poszukaj gdzieś na pobliskiej wsi u gospodarza,będzie dużo taniej ;)

ipi 
Haczyk Carp Team Lublin

Wysłany: 2012-01-26, 10:08   

Na każdej większej wiosce czy mniejszym mieście jest raz w tygodniu "święto dyszla" taki dzień targowy. Tam zawsze kupisz ziarno w dobrej cenie, a jak bierzesz większą ilość i masz dar to nawet cos urwiesz z ceny. Ja najtaniej dwa lata temu za 50kg zapłaciłem 35zł.

wolus 
Kamil Wolek

Wysłany: 2012-01-26, 17:19   

Ja poszedłem do "dobrego" sąsiada z "połówką" i dostałem 50kg :D :D
Ale wcześniej to kupowałem w cenach podobnych do tych, co podał ipi,

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-26, 17:49   

Proponuję kukurydzę zamienić na konopie, na amura też.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2012-01-26, 18:19   

mefisto napisał/a:
Proponuję kukurydzę zamienić na konopie, na amura też.

Nie rozumiem :roll:
To znaczy że konopie są lepsze od kuku?

mefisto
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-26, 18:29   

Takie mam zdanie, i Anglicy też ;)

Odpowiedz do tematu