Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skład kulek innych niż rybne - czy ma znaczenie?
Autor Wiadomość
Realier 
szczecin

Wysłany: 2016-12-05, 22:41   Skład kulek innych niż rybne - czy ma znaczenie?

Witam,

kręcę już kulki śmierdzące i wiem, że nie jest konieczne ich dodatkowe aromatyzowanie ponad to co zawierają ekstrakty i mączki rybne oraz przyprawy (np. robin red).
W tym momencie pojawia się moje pytanie. Czy kulki o zapachu np wanilii, truskawki, brzoskwini itd. Powinny być robione na zasadzie: dam węglowodany (mączki roślinne), dam białka (produkty mleczne), dam ziarna, doleję aromatu i gotowe? Czy kulki pachnące piękną truskawką lub kiwi powinny mieć w składzie coś z tego typu owoców, np. jakieś suszone proszkowane owoce lub specjalne wyciągi z tychże owoców. Ta sama sprawa tyczy się wszystkich korzennych kulek oraz innych aromatów które trudno w naturalny sposób zamknąć w kulce.

Co o tym sądzicie? Chodzi mi o kulki dobrej jakości nie muszą być tanie w przygotowaniu. Rozwiązania typu "weź miks 50/50 dodaj słodzik i aromat truskawkowy i będziesz miał truskawkę" mi nie odpowiadają :)

Może macie jakieś sprawdzone "patenty"?:)

Pozdrawiam serdecznie.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-12-06, 11:30   

Realier napisał/a:
W robieniu kulek, ograniczyć Cię może tylko wyobraźnia (ewentualnie portfel). Nie ma żadnych zasad, no może poza jedną, dobra jakość użytych produktów. Dobra kulka obroni się sama. Takie moje zdanie. Niech wypowiedzą się bardziej kompetentni ;)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-12-06, 12:39   

Realier, zapewniam Cię że 95% wszystkich kulek truskawkowych na rynku nie posiada nic z truskawki no chyba że cukier :D Zapach jest dodatkiem, jednym ze składników kulki. Tutaj chodzi o miks który skłoni rybę do pobierania przynęty a zapach taki czy inny może nam pomóc:)

Realier 
szczecin

Wysłany: 2016-12-06, 13:25   

Czyli można powiedzieć, że należy składniki kulki dobrać tak, aby miały odpowiedni profil białkowo - tłuszczowo - węglowodanowy oraz odpowiednie mikroelementy i witaminy, a zapach w takim wypadku wybieramy dowolnie. Czy to brzoskwinia czy to ananas lub banan. No i żeby nam się dobrze rolowało:)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-12-06, 15:14   

Jedne zapachy sprawdzają się lepiej w danym łowisku. U mnie na takim samym miksie miałem 2 smaki: truskawkę i toffi. Toffi nie dawał brań a truskawka została pewniakiem:)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-12-06, 15:52   

Realier, Jeśli nie chcesz używać chemicznych namiastek smakowo-zapachowych owoców, to jak najbardziej można zastosować je naturalne. Muszą one być jednak dobrze przygotowane, np. kandyzowane, no i dodane na odpowiednim poziomie gwarantującym ich efektywność w gotowej kulce. Kolega zdobył gdzieś kandyzowaną truskawkę i jednego roku robił na tym kulasy truskawkowe, zapytam jak to wyglądało i napiszę ;)
Edytowane:
Waśnie rozmawiałem z kolegą, robi kulki na owocach liofilizowanych, twierdzi że zastosowanie 100g/kg miksu daje super efekt. Nie wiem czy z tymi wysłodkami to dobry pomysł, mogą być już wyjałowione z substancji zapachowych, smakowych...

Realier 
szczecin

Wysłany: 2016-12-06, 16:46   

Dzięki w takim razie. Znalazłem gdzieś w internecie mielony susz truskawkowy, chyba do wyrobu herbat, całkiem tani tak a propos. Zastanawiam się czy nie skorzystać z czegoś takiego do tego jakieś mleczne proteiny i wypełniacz i może coś by z tego wyszło. Mnie najbardziej zastanawia czego używają producenci dobrych kulek jak np: mainline, starbaits czy rod hutchinson do wyrobu właśnie kulek owocowych. Co o tym sądzicie?

http://www.agrobioprodukt...ntent=truskawka taki susz.

karpiarz_123
Marcin Moziiewicz

Wysłany: 2016-12-06, 17:19   

Realier napisał/a:
. Mnie najbardziej zastanawia czego używają producenci dobrych kulek jak np: mainline, starbaits czy rod hutchinson do wyrobu właśnie kulek owocowych. Co o tym sądzicie?

http://www.agrobioprodukt...ntent=truskawka taki susz.

Dobrej reklamy.
Reklama źródłem handlu😆

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2016-12-07, 00:29   

A jak cenowo wygląda taki susz truskawkowy? bo na stronie nie znalazłem.

Realier 
szczecin

Wysłany: 2016-12-07, 09:23   

Z tym to już trzeba by było dzwonić do producenta. Ceny pewnie zależą od ilości kupionej. Ale myślę, że nie powinno być drogo. Jeśli drogo by było to będę musiał samemu zacząć produkować sproszkowane truskawki:)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-12-07, 12:16   

Jeśli to ten susz cyt. producenta " produkcji suszu z wytłoków owocowych", to wg. mnie nie nadaje się jako składnik kulek(przynajmniej wartościowy). Siano z łąki będzie wartościowsze ;)

Realier 
szczecin

Wysłany: 2016-12-07, 14:14   

Masz na myśli, że nie ma w takim produkcie żadnych wartości odżywczych lub witamin? A jeśli rozpatrzymy to jako dodatek zapachowy oraz wypełniacz do kulek?

Odpowiedz do tematu