Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Cypisek
2011-10-18, 18:33
Akcja wędki
Autor Wiadomość
jarekb11 
Jarosław Bajek

Zaproszone osoby: 4
Wysłany: 2011-10-18, 18:24   Akcja wędki

Witam
Jestem raczej starej daty wędkarzem i przyznam że nieco sie w tym nazewnictwie gubie.
Jak to w końcu z tymi akcjami wędek jest?
kiedyś Były ;
Akcja "A"-b.sztywne
Akcja "B"-sztywne
Akcja "C"-miękkie
Akcja "D"-b.miękkie

Były też bardziej z angielska nazwy:
EXTRA FAST-b.sztywna
FAST-sztywna
MODERATE FAST-pół sztywna
MODERATE-miękka
SLOW-b.miękka

Były też:
3/4
1/2
4/5

A jak to jest teraz?
Paraboliczna to wiadomo ,ale semi parabola to jest miększa od parabolika czy twardsza??

Progresywna to średnia?? dobrze kombinuje??

bo szczytowa to też wiadomo

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-10-18, 18:35   

Aktualnie w wędkach karpiowych to siłę wyrzutu podaje się głównie w LB czyt: funty.
Jest to zunifikowana w obecnej chwili jednostka miary.

Co do rodzaju wędzisk to jest podział na:
- paraboliczna - bardzo miękki kij
- semi paraboliczna - wersja uniwersalna pomiędzy paraboliczną a szczytową
- szczytowa - dosyć sztywny kij, przeznaczony głównie do dalekich rzutów

Pojęcie "progresywna" to nic innego jak Semi parabola. ;)

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-10-19, 08:56   

Nie można sugerować się sztywnością wędki ciężarem wyrzutu. Są wędki 3,5 lb o akcji parabolicznej, a są również 2,75 o akcji szczytowej. Przemo dobrze to wszystko rozpisał :) .

sopelek523 
Oliwer Sobczak

Wysłany: 2011-11-08, 12:21   

Ktoś może wie jaką akcję ma wędzisko Shimano ForceMaster AX Specimen??

krzys421 

Wysłany: 2011-11-08, 13:29   

Problem jest w tym że sprzedawcy na allegro czy sklepach internetowych nie umieszczają informacji jaka to wędka sztywna czy parabolik czy też inna.

marec-ki 
Marek Przewodowski

Wysłany: 2011-11-08, 16:36   

Ja Wam napiszę tak. Oni nie umieszczają takich informacji bo akcja wędki zależy głównie od "czucia" wędkarza. Szukając wędki dla siebie spotykałem się z opiniami, że Daiwa BW to parabolik, semiparabolik, coś pomiędzy para a semiparabolik ;) dlatego każdy powinien wziąć kij w rękę i dopasować go do swoich upodobań ;)

Pozdrawiam - Marek !

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-11-08, 18:17   

marec-ki napisał/a:
dlatego każdy powinien wziąć kij w rękę i dopasować go do swoich upodobań

Tylko niestety nie zawsze jest taka możliwość... :/
Mało jest stacjonarnych sklepów karpiowych gdzie jest wystarczający wybór. Ludzie z mniejszych miejscowości praktycznie nie mają wyboru i muszą polegać tylko na opiniach które wyczytają np. na naszym forum. :D

krzys421 

Wysłany: 2011-11-09, 08:19   

Jak Przemo napisał nie zawsze się ma dostęp do sklepów względnie zaopatrzonych.Mieszkam na Podkarpaciu i nie tylko brak sklepów gdzie można kupić względną wędkę kołowrotek ale niema też żyłki haczyków itp.Najbliższy sklep mam w Tarnobrzegu to jest około 70km.

LukaszLDZ 

Wysłany: 2011-11-09, 08:28   

marec-ki napisał/a:
akcja wędki zależy głównie od "czucia" wędkarza

Z tym stwierdzeniem się nie zgodzę. Akcja wędki zależy od blanku jaki został użyty do jego budowy. Widać to podczas holu czy wędka pracuje tylko w górnej części - akcja szczytowa, czy wygina się od mniej więcej połowy - (semiparabolik) czy pracuje cała od samego dolnika układając się wręcz w parabole - (akcja paraboliczna).

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-11-09, 08:37   

LukaszLDZ napisał/a:

Z tym stwierdzeniem się nie zgodzę. Akcja wędki zależy od blanku jaki został użyty do jego budowy. Widać to podczas holu czy wędka pracuje tylko w górnej części - akcja szczytowa, czy wygina się od mniej więcej połowy - (semiparabolik) czy pracuje cała od samego dolnika układając się wręcz w parabole - (akcja paraboliczna).

Tak, ale są wędki które tak naprawdę ciężko wyczuć i są to semiparaboliki, wtedy każdy wędkarz musi dopasować kij do siebie, bo dla każdego jest to inny rodzaj kija, tak głównie jest z tańszymi modelami kijów, jak alivio czy black widow.

LukaszLDZ 

Wysłany: 2011-11-09, 09:18   

Cypisek, tu masz rację. Czasami producenci "chińszczyzny" nie wiedzą o jakiej akcji kij wytworzyli dlatego tej informacji nie podają w katalogach. Praca wędki zależy także od ilości składów. Bo niby ten sam kij, ta sama akcja a różnica w pracy jest.

Znalazłem taką grafikę:

Reloo 

Wysłany: 2011-11-12, 09:10   

Kwestia doboru kija to tak jak napisaliście indywidualny wybór - każdemu pasuje coś innego - jedni np. twierdzą że Daiwa BW jest całkiem sztywna a inni w tym ja uważają że ten kijek wręcz się "leje". Faktycznie w opisach producentów często brakuje informacji o akcji wędziska. Co do krzywej ugięcia jest ona mierzona jak się nie myle na 33% wędki licząc od szczytówki - teraz powieśmy ten sam ciężar na całej wędce - jeden model wygnie się od rękojeści a drugi dużo nie zmieni swojego kształtu w stosunku do tego mierzonego na 1/3 wędki więc można powiedzieć że krzywa ugięcia jest trafna tylko dla wędek o tej samej akcji :) Ja sam kocham lekkie wędki o szczytowej akcji - frajda z holu niemożliwa :)

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2014-02-14, 21:22   

Odświeżam temat. Czy ktoś może mi powiedzieć jaką akcję ma Daiwa Windcast 3,60m 3lbs 3 składy ? Chcę używać jej do metody i nie wiem czy wytrzyma wyrzut.

damian90 
Damian Wróbel

Wysłany: 2014-02-14, 23:54   

wild_scorpio46, Warto się na początku przywitać :)

Odnośnie Twojego pytania. Używałem takiej Daiwy tylko w 2 składach, akcję tego kija można określić jako szczytową, do pół paraboli jej trochę brakuje. Fajnie się holuje dopiero przy karpikach +5 kg... Mniejsze idą jak płotki :) Myślę, że nie musisz się obawiać o jej wytrzymałość.

Tak w ogóle to czy ona występuje w 3 składach? Jakoś się nie spotkałem.

romanolo 

Wysłany: 2014-02-15, 10:56   

damian90 napisał/a:
Tak w ogóle to czy ona występuje w 3 składach? Jakoś się nie spotkałem.

Występuje, tu masz przykładową ofertę Daiwa Windcast

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2014-02-15, 14:19   

Tak jak napisał romanolo, jest dostępny tylko jeden model w 3-składzie o parametrach 12ft 3lb waga 350g.

quirites
CATCH AND RELEASE

Wysłany: 2014-02-19, 18:07   

Ja bym jednak polecał zaopatrzenie się w wędzisko 2 składowe, no chyba że masz mus że musisz mieć 3 składy. Dwu składowe kije mają lepszą dynamikę podczas rzutów i lepiej zachowują się podczas holu.

Osobiście używam tych kijaszków od 2 lat w wersji 390/3LB 2 składowe i mogę śmiało powiedzieć ze jak dl mnie kije bardzo dobre. Troszkę mogły by być lżejsze, mieć twardszą piankę na uchwycie dolnika oraz ten uchwyt mógł by być ładniej wyprofilowany, ale to kosmetyka.

Praca kija świetna - jak ktoś już pisał coś pomiędzy akcją szczytową a progresywną(semi-paraboliczną).

Marios92 

Wysłany: 2015-12-28, 16:54   Parabolik

Witam!

Szukam wędki parabolicznej 2 składowej która sprawi wielka frajde z holu cena do 200 zl.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2015-12-28, 17:01   Re: Parabolik

Marios92 napisał/a:
Witam!

Szukam wędki parabolicznej 2 składowej która sprawi wielka frajde z holu cena do 200 zl.

Pytanie bardziej do TEGO TEMATU ;)

Odpowiedz do tematu