Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziki staw
Autor Wiadomość
emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 10:18   Dziki staw

Hej

Jako że to mój pierwszy post chciałbym sie przywitać. Jestem wędkarzem od 15 lat. Etapy naszej pasji przebiegały od spławika na wędce bambusowej, przez spining, później łowienia ryb na które polowałem z zamierzeniem, aż teraz po karpie. I chyba wiem do czego ta moja droga wędkarska mnie doprowadziła ;)

Łowie od pewnego czasu na stawku, około 1.5h. Porośnięty trzciną z brzegów. Dno twarde z niewielką ilością mułu. Za to dość dużo roślinności wodnej (grążele głównie). Karpi sporo jest. Zarybiana woda karpiem przez koło pzw jednak zezwolenia tylko dla wybranych więc nie lowi wiecej niż parę osób. Płytko. Od 1-1.5m. W porywach 2. Woda totalnie nieprzystosowana do kulek. Nikt nigdy nie łowił na nie, nie nęcił, nie przyzwyczajał ryby. Tylko kukurydza. Zacząłem wiec łowić na nią i pare odjazdow zanotowałem. Zazwyczaj kończyło się na spięciach. Po radach kolegi karpiarza doszliśmy, że wina była w hakach (nr 8 - zwykłe ;) . Zmieniłem podejście. Koszyk do metody 50g. Krótki przypon z miękiej pletki. Hak 6-4. Na włosie ziarna kukurydzy lub kukurydza pływająca z ziarnami zwykłymi. Efekt karp 7kg.

Meritum. Jesień, czas dorodnych karpi.... Gdzie tą cholerę tam znaleźć i jak ją przyciągnąć :D Lekko kończąc mi sie pomysły a w szczególności wiedza. Widać jeszcze spławy, wiem że karp jest. Jak go zachęcić? Byłem 3 razy ostatnio i ani brania. Pozdrawiam Emil

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-09, 10:29   

Witaj Emil. Przywitanie zawsze w tym dziale Powitalnia
Mamy nadzieję że wypuszczasz złowione ryby:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 10:47   

Na patelnie wypuszczam.

No jasne że każda ryba do wody wraca. Szczegolnie karpie, które mają moc i walka z nimi jest szalenie pasjonująca. Ostatnio co brałem to dorsze na kutrze ;)

Wracając. Macie jakiś pomysł co tam poradzić na tym stawku? Najgorsze jest, to że nie znają one tam kulek i nawet jak próbowałem , to efektów nie było. Sprawdzałem również kamerką, to kulki nie były ruszone.

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2016-10-09, 11:38   

emilioni napisał/a:
Na patelnie wypuszczam.

To tak jak ja :mrgreen: Bo dycha jest pycha :mrgreen:

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-09, 12:03   

Rumun, :D a piętnastka wchodzi jak flaszka
emilioni, kolego nie urażaj się :D Ponęć troszkę jedno miejsce co drugi dzień jeśli masz możliwość. Garść kulek wystarczy. Spróbuj do metody dać małego pływaczka lub kulki wielkości 10-12mm. Jednak jeśli są tam większe ryby to jedna wędka zawsze powinna być na kulkę, potrzeba cierpliwości a na pewno będą wyniki:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 12:32   

Śmieje się, nie tak łatwo mnie urazić:)
Czyli spróbuje na kulkę jednak. Zobaczymy.

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 15:22   

Coś edytować nie mogę.

Tak siedze i myślę. Myślisz, że nawet jeżeli nie było wcześniej tam łowione na kulki warto próbować? Śmierdziele najlepiej teraz? No i pytanie. Lepiej w dzień czy w nocy? :)

Silton 
Michał Zaworski

Wysłany: 2016-10-09, 16:38   

Na Moje to sypać kukurydze z kulkami. Karp się musi nauczyć nowej przynęty. Na początek kulek nie dużo. Z czasem zwiększasz ilość kulek w stosunku do kukurydzy.
Na jeden kij łowisz tradycyjnie na kukurydzę na drugi dajesz kulki(ę).

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 16:40   

Nawet teraz w październiku? Bedzie szansa jeszcze dostać coś?

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2016-10-09, 17:24   

emilioni napisał/a:
Nawet teraz w październiku?

To jeden z najlepszych miesięcy do łowienia karpi ;)

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-10-09, 17:30   

Cytat:
To jeden z najlepszych miesięcy do łowienia karpi

Dokładnie teraz przed zimą, rybki są w doskonałej kondycji, tłuściutkie i pięknie ubarwione :) Najlepszy czas na nie.

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 17:57   

We wrześniu potrafiłem mieć dwa, trzy odjazdy na nocce. Winą spięć były za mae, a bardziej za cieniutkie haki. Od końcówki września jakby pogorszenie ilości brań. Fakt faktem gwałtowne ochłodzenie było.a gdzie poszukać na takim stawie karpia? Blat wszędzie taki sam. Przy trzcinie juz chyba za zimno, teraz szczupaki tam ładnie zerują. Rzucać na środek?

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-09, 19:38   

Może jakieś twarde zaczepy?

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 20:00   

Zero.jedno miejsce przy pasie trzcin gdzie w wodę wchodzi drzewo. Rozłożone nad wodą. Ale tam znowu maks metr głębokości. Roślinność wodna na dnie zerowa jednak przy brzegu wychodzą grążele i coś jeszcze co unosi się na wodzie :!P. Wchodzą w wodę na dobre pare metrów. Tam też na konću roślinności, a czystym dnem miałem karpika małego. Jednak każde odjazdy były na wodzie koło 1.2-1.5m i 30-40m od stanowiska. Dlatego zastanawiam sie czy rzucać tam wlasnie gdzie brania byly, czy inne miejsce jakieś.

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2016-10-09, 21:35   

Jeżeli nie masz problemu z leszczami to po co wchodzić w kulki? Zrób łańcuszek 6-7 ziaren i ogień.
Co do miejscówki, to przy 1,5 ha to ryba prędzej czy później znajdzie przynętę. Jak będzie chciała to nawet szybciej niż później ;)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 21:48   

Jakie leszcze :D tam jedynie karaś, lin i to duży. Karpi w tamtym roku zostało wrzucone 500kg! Jednak duże karpie są bankowo. Szczupaka sporo i płotki.

Rozumiem, że ziarna gotowane ( jak wcześniej łowiłem ) i na włosie. Podnosić go sztuczną kukurydzą?
Czytałem, że jesienią nęci się punktowo, czyli nie ma sensu sypać tony żarcia do wody tak?

I ostatnie czym najlepiej tam nęcić ? Ziarno teraz? Czy może jednak dodać im troche kulek?

Nie mam jak tam zrobić wywózki więc wszystko jest z rzutu. Stosuje koszyki do metody konkretnie oblepione i tak rzucam. Tylko przy dalszych rzutach plącze się przypon na miękkiej plecionce. Myślałem o sztywniaku ale nie wiem czy jest sens. Przy bliższych rzutach tego problemu nie ma.

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2016-10-09, 21:55   

Jak używasz metody to wetknij haczyk z przynętą w zanętę i nie będzie problemu z plątaniem.
Ziarna jak najbardziej gotowane. Surowe dużo dłużej będą w przewodzie pokarmowym karpia, więc mniej będzie potrzebował. Podniesienie sztuczną kuku czy pianką nie powinno zaszkodzić. Co do ilości to jest różnie. Ilu wędkarzy tyle teorii. Ja bym nie sypał za wiele, bo skoro zbiornik jest 1,5 ha i jest tam 500 kg karpia to muszą wejść w łowisko. Moim zdaniem dużo ważniejsze jest znalezienie czystej miejscówki.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-09, 22:14   

O tej porze nie dawałbym nic więcej niż to co w koszyku. Jak aquilon pisze, wetknij przypon do zanęty. Jedna wędka ziarna, na drugiej bym próbował jednak kulek. Kulki śmierdzące, z mączkami rybnymi jak najbardziej się teraz sprawdzają ale tutaj nie ma zasady:) Rzucaj tam gdzie miałeś brania ale jednym zestawem możesz szukać ryb np pod trzcinami lub grążelami. Nawet w tym płytkim miejscu pod drzewem:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-10, 10:59   

Dziękuję za rady. Myślę, że sprawdzę i przetestuje je w tygodniu jakoś. 6-7 ziaren na włosie nie będzie za dużą ilością?

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-10, 13:34   

Są zbiorniki gdzie karpie lubią duże przynęty a są takie że dwa ziarna kukurydzy są w sam raz. Ja zazwyczaj daję 3-4 ziarnka a ostatnio dawałem 1 orzech tygrysi, 2 kukurydze plus popek 10mm:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-10, 14:48   

A orzech tygrysi to to samo co orzech brazylijski?
Wlasnie chciałem wywalić na jednego popka śmierdzącego a na drugiej kukurydze. I modlić sie o brania ;)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-10, 16:54   

To są inne orzechy. Kombinuj z przynętami a zwłaszcza z miejscem położenia zestawu a na pewno się uda:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-10, 20:59   

Kurde czuje sie jak paręnaście lat temu pisałem na forach by dowiedzieć sie jak wyrzucić zestaw do wody. Teraz rodzina, żona, dziecko i małe deja vu ;)

Powiedzcie tylko czy jest sens nocek obecnie. Pogoda jest jaka jest i narazie poprawy niema byc ( stabilnie w sumie wiec dobrze ) ale lepiej w dzien jak jest ciutka cieplej czy nocka tez ma sens?

Pytam bo jeszcze można wegorza złapać, tylko nie ta woda ;)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-10, 21:21   

Pewnie że mają sens:) Niektóre osobniki wolą żerować w ciemności. Wiem jak to jest - brak czasu, małe dziecko :) Trzeba wykorzystać każdą wolną chwilę. Swoje największe karpie łowiłem na krótkich jesiennych dniówkach:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-19, 10:12   

Hej. Chcę podziękować za rady. Wczoraj spod drzewa o którym pisałem karp 7kg i 4 kg. 4ziarna kuku na włosie z dwoma ziarnami pływającymi, żeby podnieść trochę zestaw. Mimo, że już spławów nie widać, a od pewnego czasu zastanawiałem sie czy dobrze robię okazało się, że kwestia umiejscowienia przynety. Z 10m od brzegu, pod drzewkiem na płytkiej wodzie, klucz do sukcesu :)

Dziękuję jeszcze raz za rady :)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-19, 10:20   

Super kolego:) Próbuj dalej bo sezon jeszcze trwa:)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-19, 10:37   

Jak wygospodarujesz mi więcej niż 5 minut to z wielką chęcią będę próbował :D

Szczerze powiedziawszy myślałem, że w połowie października, gdzie ciśnienie skacze, leje na zmianę ze słońcem, a wiatry kręcą z każdej strony, będzie już po karpiu. No i tu moje wielkie zdziwienie. Zapewne jeszcze wyskoczę na jakaś dniówkę z nocką i może coś wyciągnie się jeszcze :)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-19, 10:45   

Ryba musi się najeść przed zimą, nie żeruje tak długo jak w okresach cieplejszych ale jeść musi, trzeba tylko dobrze trafić:)

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-10-19, 16:54   

Zawsze można próbować ;-) gratki za rybki,ja słabo ten sezon ale praktycznie wszystkie ryby z zatopionych powalonych drzew lub gałęzi zwisajacych nad wodą więc takie miejscówki również mi sie sprawdziły :-)

emilioni 

Wysłany: 2016-10-21, 09:09   

Panowie a ja z pytaniem.

Na kulki nie ma brań jednak :P zacznę przyzwyczajać i necic od nowego sezonu ale chciałbym spróbować czy są brania na cos jeszcze niz kukurydza. Tylko na co ?

Białe robaki mogę bezpośrednio na włos, czy koniecznie trzeba na klipsie? A może jeszcze jakaś przyneta teraz, jesienią może sie przydać ;) ?

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-21, 10:47   

Białe lepiej na klips, możesz podobnie założyć czerwone robaki albo rosówkę. Próbowałeś pelletu na włosie?

wojtek straub 

Wysłany: 2016-10-21, 14:11   

emilioni, bait fllos lub zwykła nitka + babska igła - nawlekasz z 15 robali na ok. 10cm odcinek, związujesz końce babskim węzłem, zaciskasz i tak powstałą "kulkę" dowiązujesz do kółeczka na końcu włosa...
A co do braku brań na kulkę - może to być wina wszystkiego, ale nie tego, że miejscowe karpie kulek nie znają...

emilioni 

Wysłany: 2016-10-21, 15:22   

Hmmmm.... Czyli może jednak kulki nie podchodzą. Spróbuje dziś białych. Kuku nie zmieniam bo brania są. Może pellet faktycznie tez zobaczyć.

emilioni 

Wysłany: 2016-10-28, 00:28   

Hej

Od trzech wypadów ani brania. Czyżby woda już na tyle wychłodziła się że karp przestał brać? Niby w dzień jest powyżej 10C ale noce chłodne już. Staw mały, ryby jest, ale brań brak. Odpuszczać już taka małą i płytką wodę?

P.s. Szczupak zaczął fajnie żerować już ;)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-28, 10:14   

Nie odpuszczaj, ryba na pewno jeszcze żeruje temperatura nie była tragiczna:) Spróbuj założyć białe robaki, jakiś mały pellecik 12mm, zaatakuj łowisko w słoneczny dzień:). Może czas na zmianę miejscówki, poszukać najgłębszego dołka w stawie:) Podsyłam Ci filmik jak gość łowi na płytkim łowisku, co prawda Anglia ale warto oglądnąć:) FILM

wojtek straub 

Wysłany: 2016-10-29, 08:52   

emilioni, tą porą (choć w sumie to zawsze) żeby wziął karp, musi być karp... Może miejscówka nie ta? To, że ryby brały tam do nie dawna, nie oznacza, że będę brały tam teraz, czy np wiosną...
Druga rzecz - żarcie - warto zainwestować w lepszy towar, zwłaszcza, że używa się go niewiele...
Drobne pellety, białe robaki + ew po garstce pokruszonych i całych kule...
A może po prostu trafiłeś na dzień, że "nie brały"...

emilioni 

Wysłany: 2017-03-29, 11:21   

Czołem Panowie

Zrobiłem parę wypadów na tą wode w tym roku. Efekt? Ani jednego brania. Drobne pelletu jako necenie. Zarówno metoda jak i pva. Na włosach kukurydza lub białe na klipsie. Kurcze czy jest możliwość, że karp jeszcze nie bierze? Karpiem.w tym roku zarybili ponad 200kg. Także znowu konkretnie. Ale brań nie ma.

Szukamy i przy trzcinach, i na głębszej wodzie. Jakieś propozycje zmian?

Skeri 
Kamil Kozaczkiewicz

Wysłany: 2017-03-31, 10:13   

Może spróbujcie na jakiejś górce o ile tam takowe są a jeśli nie ma to może na jakimś spadzie przy brzegu.

Pozdrawiam.

emilioni 

Wysłany: 2017-04-04, 23:29   

Chyba rzucę to wszystko w cholerę. Jestem z przyjacielem już chyba z 10 raz na tym stawie.I nocki i w ciągu dni. Efekt ten sam. Zero brań. I na kukurydze, na bałwanka z kuku i sztucznej, na klips z białymi, na pop-up na tonące. I słodko, śmierdziuchy, pellet, gruboziarnista. Na woreczek pva, na metodę.Różne miejsca. Zero brań. Najgorsze jest, to że myślę ciągle co można by zmienić. Jak dostać karpia. Wiem, że jest go tu dużo... Ogląda człowiek jak ludzie łapią już a tu ani pukniecia. Przypony dłuższe, krótsze... Haki różnych rozmiarów. Jest możliwość, że karp nie bierze jeszcze?

shivan 
NIE

Wysłany: 2017-04-05, 08:57   

:) Cierpliwości ....

Odpowiedz do tematu