Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w doborze sprzętu
Autor Wiadomość
niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-08, 19:41   Pomoc w doborze sprzętu

Witam. Szukam troche pomocy w doborze sprzętu. Będe łowił z brzegu w odległości 60-100m na głębokości 3-5m może troche głębiej. Łowisko praktycznie bez zaczepów, woda niezbyt przejrzysta ale jest dość dużo roślinności. Będe łowił na kulki proteinowe najpewniej własniej produkcji, methodą albo ciężarek+pva. Pieniądze na sprzęt mam dość ograniczone więc proszę nie pisać że mam kupić coś dużo droższego bo za te pieniądze jest syf, chce kupić 2 zestawy. Wybrałem kołowrotek SPRO Super Long Cast Pro 460, odpowiednia wielkość i przystępna cena oraz ma dobre opinie. Wędki to Shimano Alivio DX 3/3,5lb 3,66m. Chce kupić żyłke K-Karp Sinking Plus 0,309mm jako żyłke główną i plecionke PowerPro 0,23mm na przypony. Haczyki Korda kurv shrank rozm.4. Chciałbym używać odważników 60g jeżeli kupie wędke 3lb oraz 90g do 3,5lb. Prosze tylko o podpowiedź czy dobrze dobrałem sprzęt a jeżeli nie to propozycje innego sprzętu ale w podobnej cenie.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-10-08, 20:43   

niqu888, zacznij w TYM temacie :idea:

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-10-08, 21:14   

niqu888, Do przyponów karpiowych stosuj plecionkę przyponową. Polecam nie drogą, miękką, tonącąSAKANA . Bardzo dobra jakość.

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-08, 21:43   

Dziękuje, żyłki właśnie sprawiają mi najwięcej problemu... Mało informacji o nuch da się znaleźć a jak już coś jest to każdy pisze inaczej:/ O kołowrotku i wędce troche poczytałem, ale dobór zestawu końcowego to tragedia... Nie chce żadnego skomplikowanego zestawu, zwykły przypon włosowy wiązany węzłem bez węzła. I dużo chyba zależy od haczyka, teraz łowiłem na noname'y i jedyne brania jakie notowałem to delikatne pociąganie ale bez efektów, ani przy zacięciu ani gdy czekałem na odjazd. Kulki zostawały nieruszone.

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-08, 22:03   

Jeszcze jedna rzecz mi nie daje spokoju, używałem ciężarka przelotowego z gumową rurką antysplątaniową o długości około 15cm, ale przy większości przypadków wyciągałem zaplątany zestaw końcowy:/ jest coś co można z tym zrobić?

Konrad 
Konrad Rutkowski

Wysłany: 2016-10-08, 22:11   

Na wiązanie przyponu do krętlika należy założyć tulejki antysplątaniowe, jest również możliwość stosowania przyponów na materiałach sztywnych. Mi podczas rzutu bardzo żadko zdarza mi się splątanie zestawu (ale w 100% nie da się tego wyeliminować) ale podczas energicznego ściągania zestawu np. z kukurydzą- przynęta powoduje to, że przypon zaczyna wirować co właśnie powoduje splątania, wolniejsze zwijanie pozwala na wyjęcie zestawu bez supełków.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-10-09, 09:25   

niqu888 napisał/a:
Jeszcze jedna rzecz mi nie daje spokoju, używałem ciężarka przelotowego z gumową rurką antysplątaniową o długości około 15cm, ale przy większości przypadków wyciągałem zaplątany zestaw końcowy:/ jest coś co można z tym zrobić?
Spróbuj zrobić przypon z plecionki w otulinie,ale lepszym rozwiązaniem jest przeczytanie TEGO tematu.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-09, 10:06   

Nie bój się do kija 3 lbs zakładać większych ciężarków niż 60g. Jeśli rzucasz z pva spokojnie może to byc 80 g.Ja do pva daje 80-100g, wszystko zależy od wielkości pva, odległości rzutu oraz od możliwości wędki. Pamiętaj że większy ciężarek to lepsze samozacięcie. Dodatkowo jeśli łowisz z bezpiecznym klipsem czy też z ciężarkiem centrycznym(przelotowym) krętlik powinien być schowany do klipsa/ciężarka aby umożliwić samozacięcie. Na początku jeśli polujesz na karpie nie bawiłbym się w zestawy przelotowe.

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-09, 11:55   

Właśnie boje się większych ciężarów ponieważ czytałem że te Shimano są dość miękkie, nie chce kupić "kija od szczotki" żeby rzucać daleko. Chce czuć rybe po zacięciu więc wybrałem miękki kij.

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-09, 14:01   

Naszło mnie jeszcze jedno pytanie, odnośnie obciążników. Skoro nie radzicie mi stosować przelotowych zacząłem szukać tych bocznych. Nie wydaje mi się zeby było dobrym pomysłem montowanie ich bezpośrednio na żyłce więc znalazłem safety klipy do krętlików roz.8. Teraz moje pytanie, jaką wytrzymałość mają te krętliki? Nie są słabsze niż 10kg?

sethatane77

Wysłany: 2016-10-09, 15:58   

Metoda 45 gram + zaneta w niej to jakies 70 gram i bez problemu miotam tym feederami 10/11ft na odl.~70-80m.
Przy kijach karpiowych 3lb, ciezarek 80g + niewielka PVA nie powinny robic problemu. Wez pod uwage, ze w feederach zestaw ladowany jest przez dlugosci 2/3 blanku, bo miekka szczytowka wogole nie bierze w tym udzialu. Przy kijach karpiowych wyrzut kontrolowany jest przez cala dl.kija, co przeklada sie rowniez na odleglosc.
Przy dobrej technice nie powinienes miec problemu uzyskaniem 80-100m. Pamietaj jednak, ze ciezszy ciezarek nie gwarantuje nam dluzszych rzutow, gdyz przeladowany zestaw traci na mocy, a do prawidlowego samozaciecia ryby wystarczy juz 30-40 gram.

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-10-09, 16:40   

niqu888 napisał/a:
Naszło mnie jeszcze jedno pytanie, odnośnie obciążników. Skoro nie radzicie mi stosować przelotowych zacząłem szukać tych bocznych. Nie wydaje mi się zeby było dobrym pomysłem montowanie ich bezpośrednio na żyłce więc znalazłem safety klipy do krętlików roz.8. Teraz moje pytanie, jaką wytrzymałość mają te krętliki? Nie są słabsze niż 10kg?

Radziłbym Ci najpierw zorientować się troszkę w temacie zestawów bezpiecznych. Bo w naszym hobby chodzi właśnie o bezpieczeństwo ryb!

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-09, 17:02   

Dlatego mówie o safety klipie, który w razie zerwaie zsuwa się z żyłki(tak ja rozumiem to rozwiązanie). Chodzi mi poprostu o to czy takowy krętlik nie osłabi mojego zestawu o połowe. Z tego co wiem w łowisku pływają karpiki 20+. Na łowisku jest dużo starych wyjadaczy sypiących wiadra kukurydzy na zanęte na raz. Nie jestem zbytnio wprawiony a nie chciałbym stracić takiej ryby z powodu słabego krętlika. Dla bezpieczeństwa ryby użyje safety klipa oraz haków bezzadziorowych, i postaram się kupić first aid jeżeli fundusze pozwolą.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-10-09, 17:44   

niqu888 napisał/a:
first aid jeżeli fundusze pozwolą.

Tu akurat się z Tobą nie zgodzę. Odkażacz to niewielki koszt, ok. 10-15zł, wystarcza np. u mnie wystarcza na sezon, więc to prawie żaden koszt w sumie...

sethatane77

Wysłany: 2016-10-09, 18:53   

Kiedys tez uzywalem hakow bezzadziorowych, bo byla taka moda. Odkad zaczalem snic po nocach o tym co to byla za ryba, to od tamtej pory z hakami z zadziorem wogole sie rozstaje.

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-09, 19:09   

Skoro to tak niski koszt to napewno kupie. Nie szukałem tego jeszcze na allegro ale kilka razy widziałem aukcje przypadkowo i cena oscylowała około 50zł. Z tego co wiem będe jedynym który będzie używał tego na tym łowisku. Tak jak mówiłem, tutaj większość wędkarzy to starzy wyjadacze, którzy walą wiadra kukurydzy do wody i gdybym im powiedział o first aidach to by mnie wyśmiali:)

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2016-10-09, 19:28   

niqu888 napisał/a:
Teraz moje pytanie, jaką wytrzymałość mają te krętliki? Nie są słabsze niż 10kg?

Nawet jeśli są to...? Proponuje założyć młynek do tych Alivio, na koncu zawiązać w/w krętlik i spróbować podnieśc 2 kg cukru :mrgreen: Wtedy zrozumiesz, że krętlik o wytrzymałości 10kg wcale nie osłabia Twojego zestawu :mrgreen:

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-10-09, 19:42   

niqu888, odkażacz FISH AID ;)

niqu888 
Początkujący

Wysłany: 2016-10-09, 20:24   

Tak, już znalazłem te tanie odkażacze:) napewno zakupie jeden:) a z tym krętlikiem chodziło mi o to żeby wytrzymał chociaż 7/8kg, tyle żeby nie był słabszy niż żyłka na węźle. Bo jeżeli krętlik ma wytrzymać 1/2kg maks. to szkoda wydawać tyle na dobrą żyłke. Poprostu chodzi mi o to czy krętlik nie jest najsłabszym elementem zestawu, bo w moim przekonaniu najsłabszy powienien być przypon.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-10-09, 20:29   

Najsłabsza w zestawie jest żyłka-węzły na niej. Jeszcze nigdy nie urwałem przyponu z plecionki podczas zrywania w zaczepie, zawsze zerwanie bywa na żyłce.

emilioni 

Wysłany: 2016-10-09, 20:40   

A faktycznie. Nigdy o tym nie myślałem ale ja też jak rwałem, to strzelało łączenie. No i sytuacji, żeby krętlik się rozleciał, to może raz w życiu.

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2016-10-10, 12:32   

emilioni, chodziło mi bardziej, że nie uzyskasz takiej siły walcząc z rybą:) Zamontuje te krętlki, które Ci pasują 8)

Odpowiedz do tematu