Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Łowienie na głębokościach 10-15m
Autor Wiadomość
Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-04, 07:14   Łowienie na głębokościach 10-15m

Nie znalazłem podobnego tematu więc odpaliłem nowy. Potrzebuje waszych porad i sposobów na to jak położyć zestaw na takich głębokościach jak w tytule lub większych. Priorytetem dla mnie jest to by przypon układał się prawidłowo i nie obwijał wokół strzałówki podczas opuszczania na dno.

Niby przypon leży ok ale chce mieć 1000% pewności bo zestaw leży 24h w wodzie i nie chce mi się marnować czasu i czekać na branie gdy na końcu zestawu jest bajzel. Przyponu jakie stosuje najczęściej to plecionka w otulinie około 30cm, zestaw z kamieniem zamiast ciężarka.

.... nadesłał zrozpaczony Piotruś ze wschodu :mrgreen:

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-10-04, 07:52   

Piotrek według mnie to zestaw w worku pva lub opad zestawu na napiętej żyłce.

Jerry1979 
Jarek Łabno

Wysłany: 2016-10-04, 08:06   

Witam

Worek PVA o troszkę dłuższym czasie rozpuszczania załatwi sprawę. Dla pewności sztywny przypon.

nobel24h 
Adam Pończocha

Wysłany: 2016-10-04, 08:48   

Robiąc tak jak napisał wild_scorpio46 masz pewność że wszystko jest ok. Należy natomiast wziąć poprawkę że taki zestaw ląduje bliżej niż miejsce w którym wpada do wody. Mi podczas testów na głębokości około 8m zestaw lądował na dnie 1,5m bliżej niż wpadał do wody.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-10-04, 08:49   

Piotruś - może to dziwne co napiszę, ale kiedyś to stosowałem i nie było problemu. Do końca zestawu tz. przy haczyku - 3-5 cm dowiązywałem na nici PVA dodatkowy kamyczek by obciążyć zestaw. Delikatnie kładłem zestaw z kamieniem jako obciążenie tak, by cały czas przynęta była niżej od obciążenia. Gdy dotykała dna lekko w bok podciągałem i wiadomo było, że przypon leży prawidłowo. Nić po jakimś czasie się rozpuszczała i było git. Stosowałem to na dno gdzie nie było żadnych zawad. Może to prehistoryczna metoda ale dało się ją stosować. Jak nie to po prostu cały przypon w siatkę PVA (cienka ale długa na długość przyponu) z jakimś drobnym peletem. Też to powinno zdać egzamin, by przypon (sztywny) był wyprostowany.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-04, 11:21   

Fluorocarbon może lepiej by się tutaj sprawdził na przypon?:)

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-04, 14:05   

Dzięki wszystkim za pomoc ale mi bardziej chodziło o wywózkę więc napięta żyłka nie bardzo tu da. Worki Pva?? Hm ciekawi mnie ilu z was wie jak takie worki się zachowują, tzn czy pływają czy nie i zrobienie tu kilkuset dziurek nie zmieni tego faktu więc raczej nie będę stosował ale dzięki. Najlepiej pasowałaby chyba rada Jacka z siatką PVA, stosuje podobny bajer z siatką i samymi kulkami daje to radę, więc podobnie zrobię tylko że węższej siatce. Ta opcja z kamieniem Jacku też niczego sobie i wcale nie taka dziwna.

Głównie chodzi mi o to żeby sam przypon podczas układania na dnie był poniżej ciężarka/kamienia ale też z drugiej strony nie mam tyle czasu by powoli kłaść zestaw.

Czekam jeszcze na inna sugestie, a temat mam nadzieje że będzie się rozwijał i służył innym

P.S. Idzie zima, heheh jeszcze długo do tej prawdziwej ale mamy coraz więcej czasu na domowe eksperymenty. Proponuje wszystkim osobom które używają siatek i worków PVA aby sprawdziły jak ich standardowe zestawy z PVA zachowują się w wodzie. Wielu się pewnie zdziwi dlaczego ich siatka/worek pływa, a zrobienie otworów w worku wiele nie zmieni. Kwestia leży w tym czym wypełniamy takie PVA i tym jak to jest ubite.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Jerry1979 
Jarek Łabno

Wysłany: 2016-10-04, 14:51   

Piotr Ostrowski napisał/a:
Hm ciekawi mnie ilu z was wie jak takie worki się zachowują, tzn czy pływają czy nie i zrobienie tu kilkuset dziurek nie zmieni tego

Używam woreczków fox i one mają już dziurki :P ilość dziurek jest wystarczająca aby powietrze wyszło z worka zaraz po zanurzeniu, nie wspominając o dziurze po przewlekaniu przyponu. Czas do pełnego rozpuszczenia 2 minuty więc wystarczy żeby zestaw opadł na 10 m i nie rozsypał się po drodze całkowicie.

Faktem jest że tanie worki w zimnej wodzie ciekawe się zachowują i zostawiają po sobie galaretkę, która często jest gorzka i trzeba długo czekać aż się rozcieńczy na tyle żeby zanęta przyciągnęła ryby.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-04, 19:08   

Jerry1979, Mi bardziej chodzi o wkład do pva, nie ważne czy to siatka czy worek. Chodzi o to że wiele osób nie sprawdza jak zachowuje się przez nich przygotowane pva, a w zależności od tego czym i jak wypełnimy pva możemy zatrzymać w ty powietrze.

majkgliwice, Bajzel powstaje dla tego że ciężarek (tu akurat kamień) jest opuszczany z dużej odległości w dość szybkim tempie więc tak jak napisał Jacek, ciężarek wyprzeda przypon. Oczywiście podobna sprawa dzieje się jak podnosimy taki zestaw z dna. Zwijając i pompując kijem na przemian, ciężarek to raz się podnosi to raz opada i wtedy też może nastąpić takie splątanie.

Rumcojs, Próbowałem fluo i też podobnie, gizmo łączące przypon z całą resztą tworzy swoisty zawias i sztywne fluo też może się tak splątać przy kładzeniu zestawu. Co prawda wtedy skręcony przypon wygląda nieco inaczej bo skręcone są ostatnie cm od haczyka.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2016-10-05, 07:50   

Może wystarczy tylko nawlec na przypon kilka/kilkanaście sztuk pelletu, który w miarę szybko się rozpuszcza. Wtedy na pewno będziesz miał pewność, że przypon jest ułożony prawidłowo.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-10-05, 08:52   

Ja na większych głębokościach wyprostowany przypon układam w największym worku Pva (coś ok 220mm) po czym zasypuje futrem (kulki ,pellet), robie tylko kilka dziurek żeby pozostałe powietrze miało którędy uciekać (tonie super pod samym swoim ciężarem).Ciężarek, bądź kamień zostaje na zewnątrz, worek ma sięgać po sam klips. Reszta futru łycha i do wody.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-05, 09:57   

jony, Tego typu kombinacje jakoś nigdy mnie nie przekonały, czy to pellet czy to inne tego typu rzeczy jakie miał np hsan. Uważam że istniej zbyt duże prawdopodobieństwo że drobnica atakując taki pellet splącze przypon.

daniels, Właśnie o czymś takim myślałem jakiś duży worek czy rękaw. Takie coś ma już swoją wagę wiec nawet jak zostanie powietrze to i tak nie uniesie worka, a kolejna sprawa to taka że będzie trochę tej mieszanki przy samym zestawie.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2016-10-05, 10:17   

Takie coś ma już swoją wagę wiec nawet jak zostanie powietrze to i tak nie uniesie worka, a kolejna sprawa to taka że będzie trochę tej mieszanki przy samym zestawie.
W sumie to i jakimś kamieniem można taki worek dociążyć.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-05, 10:25   

Też bym tam dał kilka kamyków dla obciążenia:)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-10-05, 10:49   

......
daniels, Właśnie o czymś takim myślałem jakiś duży worek czy rękaw. Takie coś ma już swoją wagę wiec nawet jak zostanie powietrze to i tak nie uniesie worka, a kolejna sprawa to taka że będzie trochę tej mieszanki przy samym zestawie.

Pod warunkiem, że nie łowisz na przelot ...... :mrgreen: Ale to inna bajka...

nobel24h 
Adam Pończocha

Wysłany: 2016-10-05, 11:04   

Skutecznym sposobem będzie zastosowanie ciężarka anacondy centrycznego w którym przypon wychodzi z boku. Przy zastosowaniu gumki usztywniającej na kretliku i przypony z plecionki w otulinie lub tym podobnej nie ma żadnych szans by hak zbliżył się do żyłki pod warunkiem że spuszczasz zestaw na napiętejnżyłce.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-05, 11:10   

Może by tak cały zestaw z ciężarkiem wpakować do dużego worka pva. Wszystko razem dotrze na dno w tym samym czasie.

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2016-10-05, 11:22   

Dokładnie, bo futrowanie łyżką fajnie rozproszy zanętę a przy przynęcie jest atrakcyjny "kopiec"
jony napisał/a:
W sumie to i jakimś kamieniem można taki worek dociążyć.

Nie ma takiej potrzeby, idzie jak kamień na dno ;)
stary_dinozaur napisał/a:
Pod warunkiem, że nie łowisz na przelot ...... Ale to inna bajka...

Nie czepiaj się :P A po za tym trochę taśmy PVA i przelot nie przeszkadza :P :)

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-10-05, 11:45   

daniels napisał/a:
....
stary_dinozaur napisał/a:
Pod warunkiem, że nie łowisz na przelot ...... Ale to inna bajka...

Nie czepiaj się :P A po za tym trochę taśmy PVA i przelot nie przeszkadza :P :)

I to chciałem usłyszeć. :mrgreen:

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-05, 11:56   

nobel24h, Mylisz się i to grubo :D Pierwsza kwestia to czytaj ;) Łowię z wywózki, zamiast ciężarków kamień na gumce więc tego typu rozwiązania odpadają, a stosowanie długich rurek antysplntaniowych nie wiele da gdy przypon ma 30cm. Uwierz mi robiłem rożne sprawy i sztuczki, długie rurki, długie pętple na końcu przyponu i dalej nie ma się pewności że wszystko leży tak jak powinno.

Ostatecznie zdecydowałem się na dwa rozwiązanie. Jedno to siatka PVA z samymi kulkami, rząd pojedynczych kulek z przewleczonym przyponem przez siatkę. Drugie rozwiązanie to rękaw/duże worki PVA

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2016-10-05, 12:01   

Wydaje mi się że bardziej siatka zda egzamin niż rękaw. Ale jak to sprawdzisz daj znać może się przyda, bo osobiście prawie nie łowię na takich głębokościach.

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-10-06, 09:11   

Jakaś firma wymyśliła ostatnio pva które się nakładało na włos lub przypon...miało to działać anty splątaniowo .

Ktoś wie jak to się nazywało?

domin92 
Dominik Mikoś

Wysłany: 2016-10-06, 09:46   

O to chodzi? PVA Rig Tube

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-06, 09:47   

Jacek ja też pierwszy raz będę łowił na takich głębokościach ale będę coś kombinował i z siatką i z rękawem albo jakimś dużym workiem pva. Porobię jakieś foto i zdam relację jak to wyszło w praniu.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-10-06, 10:12   

domin92 napisał/a:

Dokładnie...na ciebie zawsze można liczyć;D

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-10-06, 10:33   

domin92 napisał/a:

Fajna sprawa. Od dwóch sezonów korzystam z tych rurek. Ściągałem to sobie z UK - http://godman-angling.com/

Oprócz funkcji antysplątaniowej, można też do rurki dolewać sobie dipu.
Przy kładzeniu zestawu na wywózce masz 100% pewności, że zestaw leży idealnie na dnie.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-06, 10:43   

Prezes jakiej długości są te "słomki" ;)

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-10-06, 10:50   

Prezes jakiej długości są te "słomki" ;)

Zamawiałem zawsze 20cm i 30cm.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-06, 13:52   

No i gitara, ten sezon jeszcze jakoś pokombinuje bo już niewiele tych wyjazdów zostało na następny sezon sobie to ogarnę bo będzie przydatne.

EDIT: Prezes orientujesz się co to jest to Solu-Ties, oczywiście produkt z ich oferty.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-10-06, 18:44   

Jeżeli chodzi o PVA to chyba tylko taka rurka (o ile ma grube ścianki) zda egzamin. Ludzie, którzy twierdzą, że zwykła siatka doleci do dna na 15 metrach głębokości chyba nigdy tego nie próbowali. To, że zrobili tak i się nie splątało nie znaczy, że doleciało. Moim zdaniem przy takim opuszczaniu zestawu jest takie wypłukiwanie wszystkiego, że nie ma na to szans. Niedawno kładłem zestawy na 3-3,5 metra i nawet domoczone (nasączone badziewiem PVA friendly) PVA uwalniało wszystko w masakrycznie szybkim tempie.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-06, 19:47   

Marcin proszę ;) Nie wierzę że na tych 4m nie zdążyłeś położyć zestawu z łubinem. Moim zdaniem problem polegał na zbyt ambitnej taktyce łowienia.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-10-06, 21:16   

EDIT: Prezes orientujesz się co to jest to Solu-Ties, oczywiście produkt z ich oferty.

Piotrku, to są tzw. trytytki PVA ;)

Też używam.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-06, 21:28   

Mariusz a sprawdzałęś może jak to się rozpuszcza tzn mniej więcej jaki czas?

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-10-06, 21:47   

Piotr Ostrowski, robiłem za pierwszym razem tylko test przy brzegu czy gluty nie zostają, ale czasu nie liczyłem. Nie miałem takiej potrzeby.

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-10-06, 23:30   

Marcin proszę ;) Nie wierzę że na tych 4m nie zdążyłeś położyć zestawu z łubinem. Moim zdaniem problem polegał na zbyt ambitnej taktyce łowienia.

Fakt taktyka była ambitna ale się sprawdziła :> Zdążyłem położyć ale nie widzę powtórzenia takiego manewru na wodzie 10+m.

wojtek straub 

Wysłany: 2016-10-08, 15:05   

Piotr Ostrowski, weź pod uwagę, że na takiej głebokości mogą występować silne prądy... Więc ciężki, sztywny przypon - the best jest patent niejakiego Jana Z. - hinged stiff z naciągniętym na boom bezrdzeniowym lc...
Co do samego połorzenia zestawu - rękaw pva i papu zalanego liquidem. Żeby worka nie dziurawić krętlikami, dociążeniem itp, wiązaliśmy wora taśmą do klipsa i w bijaliśmy hak z drugiej mańki...

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-21, 18:23   

Prezes przekonałeś mnie ;)

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-10-21, 18:24   

Czułem to, że po moim poście ściągniesz to na sklep. Będziesz Pan zadowolony :)

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2016-10-21, 21:40   

Bawisz się w wypełnianie płynem tego czy jednak nie?? Muszę jutro przejść się do apteki po zestaw i zrobić jakąś próbę jako to wygląda.

NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2016-10-26, 12:43   

Piotr Ostrowski, nie, nie bawiłem się w wypełnianie rurki dipem.

Odpowiedz do tematu