Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup sprzetu
Autor Wiadomość
sethatane77

Wysłany: 2016-09-22, 19:21   Zakup sprzetu

Witam,

Rozpoczynam przygode z karpiami. Niestety przez wiekszosc swojej wedkarskiej przygody skupialem sie gorskich strumykach lowiac je na muche.

Mam do Was pytanie...
-Czy jestem w stanie zlozyc skompletowac sredniej kalsy sprzet w cenie 2000zl, ktory posluzy mi te 4-5 lat?
Chcialem na poczatek kupic 2 wedki, 2 kolowrotki i jakies dwa sygnaliztory z centralka oraz swingery.

Karpiki u mnie max. 70cm i ok. 5kg wagi. Rzucal bede na jakies 70-80 metrow, wiec mysle, ze 2.75lbs powinno wystarczyc.

Mozecie zasugerowac mi cos sprawdzonego w powyzszej kwocie? Dziekuje.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-09-22, 19:28   

sethatane77, Na początek kliknij tutaj..
sethatane77 napisał/a:
Mam do Was pytanie...
-Czy jestem w stanie zlozyc skompletowac sredniej kalsy sprzet w cenie 2000zl, ktory posluzy mi te 4-5 lat?
Chcialem na poczatek kupic 2 wedki, 2 kolowrotki i jakies dwa sygnaliztory z centralka oraz swingery.

Karpiki u mnie max. 70cm i ok. 5kg wagi. Rzucal bede na jakies 70-80 metrow, wiec mysle, ze 2.75lbs powinno wystarczyc.

Mozecie zasugerowac mi cos sprawdzonego w powyzszej kwocie? Dziekuje.
Pewnie,że jesteś w stanie. Mając kwotę 2000zł.spokojnie kupisz sprzęt. Z wędek ja polecam Ci Anaconde Base Z sygnałków możesz kupić Monstery MF-109C - Nie do zajechania.Jeżeli chodzi o kołowrotki - TU jest dział. Na pewno coś sobie znajdziesz..

JackHerer 

Wysłany: 2016-09-23, 01:40   

Osobiście myślę że te 2000pln to za mało ale na start starczy, tzn. tylko 2x wędki i 2xkołowrotki, sygnalizatory, pod i drobne akcesoria..Kolego, jak będziesz dbał o sprzęt, zakupisz dodatkowo pokrowce itp, itd to może i posłuży..

wojtek straub 

Wysłany: 2016-09-23, 06:14   

Zakupy proponuję zacząć od odpowiedniego podbieraka i maty ;)
Przy ograniczonym budrzecie warto rozejżeć się za sprzętem z drugiej ręki...

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-09-23, 09:03   

Tak jak Wojtek napisał, poszukałbym używek... no może oprócz kołowrotków, ale to też sprawa do zastanowienia się.

Za 2000pln spokojnie można ogarnąć sprzęt do łowienia i carp care.

Tutaj masz link do facebookowej giełdy sprzętu.

Jeszcze jedno, anaconda base to faktycznie bardzo fajny i tani kijek na początek.

Pozdro

sethatane77

Wysłany: 2016-09-23, 15:29   

Witam i dziekuje za wszelkie sugestie :)

Ogolnie na poczatek mojej przygody z karpiowymi zasiadkami przeznaczony mam budzet ~5 tys., z czego 2tys. chcialem na wedki, kolowrotki i sygnalizatory. Tripoda juz mam.

Tak sie sklada, ze ze wzgledu na transport chodza mi po glowie wedki 3-skladowe. Myslalem o WARRIOR S FOX ale ta Anaconda Base wyglada rowiez ciekawie, tylko ma jakies dziwne zakresy 2,75-3,00 lub 3,00-3,25 -skad takie zakresy?

Jak myslicie, czy powyzszymi modelami o krzywej 2,75lb bede w stanie rzucic z PVA i ciezrkiem 70 gramow na odleglosc ~80m, czy moze lepiej kupic 3lb?

Kolowrotki, ktore sobie upatrzylem to: Tica Scepter, DAM QUICK SLS 570 FD, Tica Galant Long Cast GBAT 5000.

Sygnaliztory: HOWLER XT REMOTE SET.

Karte wedkarska mam od przeszlo 20 lat, wiec prosze sie nie obawiac, ze karpiowe zasiadki mi sie nie spodobaja. Wedkarstwo w kazdej postaci to moja pasja ;)

Wyroslem juz ze sprzetu za tysiace zlotych. Kiedys lubilem miec drogi sprzet, teraz juz szukam czegos z dobra relacja jakosc/cena ;)

Pozdrawiam

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-09-23, 15:41   

Anaconda base pod pva to model 3.25-3.5lb. W 3 składzie niestety lekka pomyłka,przez rozmiar oraz odległość przelotki startowej względem kołowrotka...chociaż może to już zmienili w nowym modelu? przyznam się,że nie wiem.

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2016-09-23, 16:27   

2.75lb to trochę za mało. 3lb Base już machniesz z pvką te 80m. Ale dalej miałbym obawy. Ja świgam 3.5lb z ciężarkiem 130g ponad 100m bez obawy że coś chlaśnie. Mówię oczywiście o Base.
Mam 2szt 3lb i 2szt 3.5lb wszystkie w dwóch składach. Świetne kije do 300zl bez konkurencji...

lukaszz_p90 

Wysłany: 2016-09-23, 17:29   

Ja osobiście używam Daiwa Black Widow i bardzo sobie chwalę do tego kołowrotki Tica Scepter GTB 6000 , które zresztą polecono mi na tym forum i jak dla mnie jest to świetny zestaw.

sethatane77

Wysłany: 2016-09-23, 18:02   

Ostatnio budowalem wedke do suchej muchy i za komplet przelotek dalem 300zl. Jak wiec ma sie to do dobrych kijow kariowych, ktorych cena rowna sie cenie przelotek przy mojej muchowce? ;)

Nie rozumiem zbytnio stwierdzenia, ze w cenie do "x" zl cos jest bez konurencji. Pamietajmy przeciez, ze w swiatku wedkarskim czesto robione sa promocje siegajace nawet -50%. Tak wiec, czy cos za 300zl bedzie tak samo dobre jak to za 600zl?

Nie to,ze sie czepiam ale gdzies tu tkwi kruczek?

Co sadzicie o kijach MAD? Znalazlem kilka modeli w promocji -50% i np. takiego MAD D-Fender 3 UK50 - 3.60m 12`3.00lb mozna kupic juz za 160 zl.

clarkson 
Paweł N

Wysłany: 2016-09-23, 18:11   

Nie rozumiem tu czegoś. Za 300zl nie kupisz dobrej wędki bo tyle kosztują przelotki do muchówki. A za 160zl kupisz dobra. .

sethatane77

Wysłany: 2016-09-23, 18:19   

Za 260zl kupie MAD Morpheus - 3,60m 3,25lbs, ktorego cena poza promocja waha sie w okolicy 580zl. Wyjasnilem troszeczke? ;)

Co sadzicie o DAM QUICK SLS 570 FD? -mial ktos okazje skonfrotowac go z Tica Scepter?

wojtek straub 

Wysłany: 2016-09-24, 08:00   

sethatane77, zapewne zakupiłeś przelotki topowego producenta, made in japan, kupując "dobre" chińskie odpowiedniki, klepane na kontenery, zapłacił byś znacznie mniej...
Czy to muchówka, karpiówka, spining, masówę kupisz znacznie taniej jak hand made...

Królik 
Krzysiek Król

Wysłany: 2016-09-24, 15:02   

sethatane77, Co sadzicie o DAM QUICK SLS 570 FD? -mial ktos okazje skonfrotowac go z Tica Scepter?

Ja postawiłbym na Tica z co najmniej 3 powodów. Raz ,że to młynek oparty na tym samym schemacie co starsze emblemy. Zresztą zaprojektował je ten sam konstruktor :) 2 konstrukcyjnie jest zaprojektowany do dużych obciążeń, to jest kołowrotek morski. Ma ciekawe rozwiązanie łożyskowania piniona. 3 Mam 2 szt Delphinów czyli taka tica z za dużą ilością łożysk, i są nie do zajechania :) Dam jest ładny i ma swoich miłośników, ale ja wolę postawić na sprawdzoną jakość. Zawsze możesz na youtubie pooglądać hole wąsatych potworów z Mekongu na scepterach :)

sethatane77

Wysłany: 2016-09-24, 15:14   

Wlasnie ogladam tego Delphina w akcji https://www.youtube.com/watch?v=zyBWhtxdfe4 :)
A co sadzicie o H-Gun Retract 12ft 3lb (50mm) -jest 50mm na startowej przelotce i dl. transportowa 1,55cm ?

Królik 
Krzysiek Król

Wysłany: 2016-09-24, 15:47   

Nie wiem ile chcesz na te kije wydać, ale z tej niższej półki poleciłbym Daiwa Regal . Kij w 3-składzie dość sztywny , ale rzuca się fajnie. Ja śmigałem 3,5lbs i jest power. Teraz jest nowa seria podobno lepsza od starej, ale jeszcze nie dotykałem :/

sethatane77

Wysłany: 2016-09-25, 14:13   

Kolowrotki dzisiaj zamowilem, sa to SHIMANO ULTEGRA 14000 XTD 4BB+1R w cenie 599zl/szt.
Powiedzcie mi, czy pyzy tak szerokich szpulach niezbedne jest posiadanie 50mm przelotki?

Kije, ktore widzialem u znajomego, a ktore bardzo mi pasuja to: Anaconda Power Carp II 3.60m 3.00lbs, tyle ze one nie maja przelotki 50mm ;/

...i jeszcze doradzcie mi prosze jakis dobry, niedrogi podbierak. Zalezy mi na tym zeby nie byl zbyt gleboki.

Pozdrawiam

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-09-25, 16:32   

sethatane77 napisał/a:
Kolowrotki dzisiaj zamowilem, sa to SHIMANO ULTEGRA 14000 XTD 4BB+1R w cenie 599zl/szt.
Powiedzcie mi, czy pyzy tak szerokich szpulach niezbedne jest posiadanie 50mm przelotki?

Kije, ktore widzialem u znajomego, a ktore bardzo mi pasuja to: Anaconda Power Carp II 3.60m 3.00lbs, tyle ze one nie maja przelotki 50mm ;/

...i jeszcze doradzcie mi prosze jakis dobry, niedrogi podbierak. Zalezy mi na tym zeby nie byl zbyt gleboki.

Pozdrawiam

Dlaczego ma nie być głęboki? myślałem że im głębszy tym lepiej :P

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2016-09-25, 16:34   

lapa121 napisał/a:
sethatane77 napisał/a:

Pozdrawiam

Z płytkiego lepiej i zręczniej wyciągać ryby osęką :twisted:

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-09-25, 16:38   

Rumun, to trzeba było tak od razu a nie się głupio pytam :mrgreen:

sethatane77

Wysłany: 2016-09-25, 17:25   

Bo przy karpiach 2-5kg podbierak 1OOx1OOx1OO wyglada zbyt profesjonie :)
A oseki czasami uzywam gdy lowie dorsze z kutra ;p

Czy CORMORAN DELUX XL CARP to dobry wybor, czy moze Prologic Firestarter Landing Net 42" ?

Konrad 
Konrad Rutkowski

Wysłany: 2016-09-25, 17:29   

Mam Cormorana, polecam, dobra cena z dobrą jakością wykonania.

sethatane77

Wysłany: 2016-09-25, 17:45   

Prologic Firestarter Landing Net 42" jest za 98 pln.

Konrad 
Konrad Rutkowski

Wysłany: 2016-09-25, 17:56   

To chodzi ci o opinie o jakości sprzętu czy porównywanie cen i polecanie tańszego?

sethatane77

Wysłany: 2016-09-25, 18:06   

Z kazda opinia sie licze a o Prologicu tez czytalem je dobre (y)
Oczywiscie te 4 dyski roznicy w cenie to nie majatek przeciez ;)

sethatane77

Wysłany: 2016-09-25, 18:15   

Napisales "dobra cena", wiec zaznaczylem, ze Prologic ma ja jeszcze nizsza.

Konrad 
Konrad Rutkowski

Wysłany: 2016-09-25, 18:27   

Ja nie napisałem niska, tylko dobra, akceptowalna, przystępna i zaznaczyłem również, że stosunek jakość- cena jest bardzo dobry.

sethatane77

Wysłany: 2016-09-25, 19:23   

Tak, tak..., biore tego Cormorana jak najbardziej pod uwage :)

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-09-26, 08:03   

Pany przecież te podbieraki: Mikado Intro Carp, Prologic Firestarter, Prologic Cruzade, Anaconda Rookie itd to są jedne i te same podbieraki. Różnią się tylko ceną i napisem. Najtaniej wychodzi Mikado bo 85 zł.

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-09-26, 11:58   

Cytat:
Ogolnie na poczatek mojej przygody z karpiowymi zasiadkami przeznaczony mam budzet ~5 tys., z czego 2tys. chcialem na wedki, kolowrotki i sygnalizatory. Tripoda juz mam.

Cytat:

Czyli z budżetu który chciałeś przeznaczyć na zakupy, zostało w tej chwili 800zł na wędki oraz sygnalizatory... czytając twoje wcześniejsze posty, pewnie chciałbyś jakiś fajny progresywny patyk uzbrojony w fuji K i jakiś uchwycik alpsa?

sethatane77

Wysłany: 2016-09-26, 14:51   

Kije w garnicach 400-600zl/szt. ale najprawdopodobniej wezme Anacondy Power Carp II za 400zl/szt.
Na sygnalki wezme z rezerwy.

sethatane77

Wysłany: 2016-09-28, 13:30   

Rumun napisał/a:
lapa121 napisał/a:
sethatane77 napisał/a:

Pozdrawiam

Z płytkiego lepiej i zręczniej wyciągać ryby osęką :twisted:

Niezaleznie od tego czym wyciagasz to zawsze lepiej i szybciej jest robic to z plytszego. Tak fizyka niestety.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-09-28, 13:35   

Płytszy też ułatwia ucieczkę rybie np takiemu amurkowi:) W czym przeszkadza głęboki skoro i tak wyciągasz pałąki i kładziesz siatkę z rybą na macie... no chyba że nie stosujesz maty a to już inna historia...

sethatane77

Wysłany: 2016-09-28, 13:41   

Bez przesady z tymi "ucieczkami" amurow :) Nie chce kosza na metr glebokiego i nie chce bawic sie w niepotrzebne zwijanie. Polmetrowy w zupelnosci mi wystarczy. Pomijam juz fakt, że mniej siatki to mniejszy ciezar i opor w wodzie. Myslalem o jakims brzanowym.

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-09-28, 13:47   

Jak wygląda podbierak "brzanowy" ?

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-09-28, 13:58   

Tu nie ma nic opór bo sprawne podebranie wygląda tak że rybę naprowadzasz wędką na podbierak a nie gonisz podbierakiem za szarpiącą się rybą:) Zobaczysz jak trafisz na naprawdę grubego karpia że taki półmetrowy podbierak okaże się za mały:)

sethatane77

Wysłany: 2016-09-28, 14:24   

Oczywiscie cenie sobie Twoje rady i dziekuje za nie :)
Ale wierz mi, ze wiem jak wyglada ladowanie duzego karpia w podbieraku.

Jak wyciagalem karpie po 15-20kg, to niektorzy jedli jeszcze chleb z maslem i cukrem, tak wiec o takich rzeczach nie musisz mnie uswiadamiac ;)

Naprowadzenie karpia to nie wszystko, czasami trzeba jeszcze zrobic ten ruch reka a przy mocno porosnietym brzegu, w dodatku z zatopionymi kamieniami dluga siatka moze byc problemem.
Oczywiscie, jesli nie ma plytszych podbierakow karpiowych to zmuszony bede juz z tym zyc ale dla mnie az takie glebokie kosze to zero logiki i niewytlumaczalna moda nie wiadomo na co ;)

Zamowilem dzisiaj Entity Cork Rods 12ft 3lb, 449zl/szt. Ma wszystko to co lubie w kijach.

Doradzcie prosze jaka kupic uchwyt podporki do tego korka, zeby to wszystko siedzialo dosc mocno?

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-09-28, 14:28   

Pisałeś przecież,że dopiero rozpoczynasz swoją "przygodę z karpiami?

Cytat:
Witam,

Rozpoczynam przygode z karpiami. Niestety przez wiekszosc swojej wedkarskiej przygody skupialem sie gorskich strumykach lowiac je na muche.

Nie za bardzo kolego wiem o co ci chodzi... ty chyba raczej nie szukasz żadnych porady tutaj, wszystko wiesz najlepiej, kupujesz co uważasz za słuszne. Po co zakładałeś ten temat?

Chcesz sobie popisać z nami? Czy faktycznie łowiłeś w górskich strumykach 20kg karpie na muchę?

sethatane77

Wysłany: 2016-09-28, 14:33   

Tak, o wielu rzeczach mozna rowniez dowiedziec sie z www.
Na forum kazdy wypowieda sie subiektywnie o tym co ma.
Mnie ineteresuja porownania a nie to "jak przywiazac haczyk?", bo takie rzeczy przerabialem przeszlo 30 lat temu. ;)

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-09-28, 17:31   

sethatane77 napisał/a:
Oczywiscie cenie sobie Twoje rady i dziekuje za nie :)
Ale wierz mi, ze wiem jak wyglada ladowanie duzego karpia w podbieraku.

Jak wyciagalem karpie po 15-20kg, to niektorzy jedli jeszcze chleb z maslem i cukrem, tak wiec o takich rzeczach nie musisz mnie uswiadamiac ;)

Naprowadzenie karpia to nie wszystko, czasami trzeba jeszcze zrobic ten ruch reka a przy mocno porosnietym brzegu, w dodatku z zatopionymi kamieniami dluga siatka moze byc problemem.
Oczywiscie, jesli nie ma plytszych podbierakow karpiowych to zmuszony bede juz z tym zyc ale dla mnie az takie glebokie kosze to zero logiki i niewytlumaczalna moda nie wiadomo na co ;)

Zamowilem dzisiaj Entity Cork Rods 12ft 3lb, 449zl/szt. Ma wszystko to co lubie w kijach.

Doradzcie prosze jaka kupic uchwyt podporki do tego korka, zeby to wszystko siedzialo dosc mocno?

Kolego...przykro mi ale właśnie w tym jest logika :P a no i jeśli nie chcesz wyglądać śmiesznie z małymi karpiami w wielkim podbieraku to dziwnie myślisz,nie planujesz łowić większych ryb? Czy jak weźmie to powiesz żeby uciekała bo Ty takich nie chcesz łowić??? Większy podbierak bezpieczniejszy dla ryby,ja w tym roku kupiłem jeszcze głębszy i przy brzegu mam kije i zielsko i nie ma problemu. Na czysto to możesz podbierać ale wigilijne w wannie a zaczepy są wszędzie i jakoś nie słyszałem żeby ktoś narzekał na głęboką siatkę. A takim podbierakiem łatwiej"przykryć" rybę.

Odpowiedz do tematu