Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiadki karpiowe bez brań
Autor Wiadomość
tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-09-19, 07:41   Zasiadki karpiowe bez brań

Witam
Mam pytania do kolegów i koleżanek. Czy zdarzają wam się zasiadki np. 1 dniowe całkowicie bez brań? Jak sobie radzicie, zmieniacie zestawy, długość przyponu? Mi się dwa razy takie wyjazdy trafiły ni nie wiem jeszcze jak kombinować żeby pojawiły się brania

Fari 

Wysłany: 2016-09-19, 07:52   

tomek_tarnowski, to w ramach jakiegoś żartu ten post? :mrgreen:

tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-09-19, 08:04   

Fari napisał/a:
tomek_tarnowski, to w ramach jakiegoś żartu ten post? :mrgreen:

Jestem początkującym w karpiowaniu i dopiero się uczę. Dlatego się pytam na co zwócić uwagę, co poprawić jak nie ma brań. Skoro dla Ciebie to żart to szkoda.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-09-19, 08:07   

Kolego 1 dniowe bez brań? Mnóstwo miałem takich :) Ludzie czekają po kilka dób na 1 rybę a Ty się przejmujesz:) Czasem warto rzucić w inne miejsce lub zmienić przynętę jednak czasem 1 dzień nie wystarczy żeby w ogóle karp wszedł w łowisko. Na krótkie zasiadki polecam stosować inną taktykę niż na zasiadkach kilkudniowych.

tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-09-19, 08:23   

Bardzo dziękuję. Brak brań zmusza do myślenia i sprawia ze szukam rozwiązań

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2016-09-19, 08:25   

Zdarzają się zasiadki na łowiskach komercyjnych po 3 doby bez brania. A na wodach pzw to już nie wspomnę.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-09-19, 08:27   

tomek_tarnowski, To,że wysiedziałeś jeden dzień bez brania to nie ma co się zrażać. Weź pod uwagę fakt,że ryba mogła nie żerować w danym dniu. Na brak brań jest jeszcze masa innych czynników, np.kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne, faza księżyca.
tomasz33 napisał/a:
A na wodach pzw to już nie wspomnę.
Dokładnie.. Czasami to parę dni można siedzieć i bez brania.

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-09-19, 08:42   

Jeśli chcesz zacząć łowić ryby na krótkich zasiadkach, zacznij od małych przynęt. Jeden zestaw z ziarnami (kukurydza, orzech tygrysi) a na drugi zestaw mały popek albo okrojona kuleczka. Zaczniesz łowić mniejsze ryby i zaczniesz nabywać doświadczenia. Na większe ryby przyjdzie czas, chociaż moje największe miałem właśnie na 1 dniowych wyprawach.

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2016-09-19, 08:42   

Nocka bez brania? A siedzieliście kiedyś tydzień bez piknięcia? Wody PZW uczą pokory ;)

tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-09-19, 08:48   

Właśnie brak brań mnie nie zraża. Motywuje do szukania rozwiązań. Bardzo dziękuje za wszystkie wskazówki. A wody PZW naprawdę uczą pokory.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2016-09-19, 08:50   

Najdłuższa zasiadka na komercji to 7 dni bez pika.
Na PZW 4 dni bez pika,ale po takich dniach trafiała się nocka z 6-8 braniami ;)
tomek_tarnowski, wytrwałości,karpiarstwo polega na wypracowaniu sobie brania i ryby.

marciniak 
Marcin Bień

Wysłany: 2016-09-19, 09:23   

Witaj.
U mnie na początku karpiowania też tak było.
Ale później ze wzrostem doświadczenia było lepiej.
No chyba że zloty forumowe :D :D :D :D

kawon 

Wysłany: 2016-09-19, 09:25   

Wczoraj wróciłem z zawodów (trzy doby nęcenia i kombinowania). Zero ryb na macie. Podobnie u większości teamów. ;)

Czarnyy 
Radosław Romanowski

Wysłany: 2016-09-19, 09:38   

Jak ktoś pojmie, że w tym całym karpiowaniu nie liczy się wyścig szczurów i przeskakiwanie się z ilością brań i ryb na macie wtedy będzie szczęśliwym karpiarzem :) Na zawodach potrafimy zwinąć kije na 4h i pójść do lasu na grzyby ;)

pawelo314 

Wysłany: 2016-09-19, 10:29   

Ostatnio zdarzyło mi się w jednym z moich ulubionych miejsc zasiąść od godziny 15, przygotowałem zanętę, poszedłem z drugiej strony i zanęciłem, rozłożyłem sprzętu i zażuciłem w wybrane miejsca - nie mineło 30 minut był pierwszy odjazd. Elegancko mówie kurde! już udane, potem cisza.... przez 2 godziny cisza, mówie posiedzie do 19, mineła 19 zwinąłem pierwszą wędke i mówie czekam jeszcze 10 minut aż nagle w tym miejscugdzie miałem zażucone wyłonił się karp na powierzchnie i nagle po 5 sekundach odjazd coś niesamowietego - zaciąłem i niestety strzeliło.... albo zyłka nie wyrzymyła bo poczułem niesamowitą moc karpia, żyłeczka 22.

Więc na 4-5 godzin wypad udany

A teraz historia inna... w skrócie rozbijamy się rano siedzimy cały dzień 1 branie - leszczyk, do nocy cisza, zmieniam na spławik bawię się kleniem, okoniami, płocią ... pod wieczór znowi zmieniam zestaw (ten 1 wciąż w wodzie), przez całą noc nic! u kumpla gdzieś 3 w nocy - odjazd, karp wszedl w jakieś krzaki i go nie wyciągnał a pięknie branie było i sztuka dość zapewne piękna.

Tak więc.... nigdy nie wiesz kiedy ryba podejdzie i będzie miała ochotę.. tak jak widzisz w kilku przypadkach posiedzisz kilka godzin i weźmie a czasami cały dzień i noc i jedno branie a może nie, nie raz była sytuacja, że kolega przyszedł o 6 rano a myśmy cały dzień i noc siedzieli i po 20 minutach wyciągnał karpia. Wszystko zależy od różnych czynników ;)

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2016-09-19, 10:35   

pawelo314 napisał/a:
rozłożyłem sprzętu i zażuciłem w wybrane miejsca - n
I to zapewne był klucz do odbycia owocnej zasiadki :mrgreen:

pawelo314 

Wysłany: 2016-09-19, 10:39   

jony napisał/a:
pawelo314 napisał/a:
rozłożyłem sprzętu i zażuciłem w wybrane miejsca - n
I to zapewne był klucz do odbycia owocnej zasiadki :mrgreen:

dostał pod pyszczek :D

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2016-09-19, 13:21   

Na mistrzostwach polski w tym roku ponad polowa drużyn bez ryb (6 dni zawody) to już była liga, w tym mistrzowie Polski i Europy bez ryby, a ty się przejmujesz JEDNYM DNIEM BEZ BRANIA, to skoro jesteś poczatkującym to może lepiej nie zaczynaj bo nerwicy nałapiesz :D

tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-09-19, 13:42   

A kto tu mówi o denerwowanie się? Daleko mi do tego.

Karlik 
Catch&Release

Wysłany: 2016-09-21, 10:40   

Z racji tego że u mnie z czasem kiepsko,moje zasiadki to w 99%jednodniowe wypady.Siadam na wodach PZW(zwykle jakieś małe kilkuhektarowe zbiorniki).Tak jak koledzy pisali wyżej,kluczem do sukcesu u mnie jest mała przynęta kulka pop up 10mm,pływające kuku,mały dumbells,oraz szybko pracująca zanęta w PVA.Staram się nęcić spombem lub łyżką komponując taką zanęte która narobi w wodzie dużo szumu a dostarczy mało pożywienia.Ryby to nie wszystko,samo to że siedzisz sobie w ciszy i spokoju słuchasz ptaszków i rozkoszujesz się swoją pasją :)

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2016-09-21, 12:55   

Karlik napisał/a:
i rozkoszujesz się swoją pasją :)
oraz schłodzonym napojem chmielowym :mrgreen: ...... a reszta to już tylko na zasadzie wisienki na torcie.

mariusz605 
Mariusz Jasiński

Wysłany: 2016-09-22, 20:21   

tomek_tarnowski, zdarzają się i miesiące bez brań jeśli się jeździ na wytrzepane PZW. Jadąc na taką wodę przykładam wielką wagę do delikatnego położenia zestawu. Każdy z nas pewnie ma największe obawy czy aby zestaw nie poplątany, nie w zielsku-mule itd............... Jeśli wykluczam te sprawy i wiem że na danym odcinku jeziora są karpie to zostawiam zestaw na 48h i nie dotykam. Nic to nie da. Przerzucanie i cudowanie może dać odwrotny skutek na starych spryciarzach.:-)

Zabol 
Melchior P.

Wysłany: 2016-09-30, 22:42   

mariusz605 napisał/a:
tomek_tarnowski,Nic to nie da. Przerzucanie i cudowanie może dać odwrotny skutek na starych spryciarzach.:-)

Ja za to nie wyobrażam sobie jechać na zasiadkę i nie mieć pod ręką z 20 rodzai przynęt i smaków oraz skrzynki z różnymi zestawami. Jeżdżę głównie na jedno dobowe zasiadki więc mocno kombinuję, maksymalnie 2h bez piknięcia i zmieniam przynęty albo zestawy. Nie raz było tak, że wystarczyło zmienić na odpowiednią przynętę i zaczęły się brania, albo zmiana zestawu z tą samą przynętą i ledwo hanger podwiesiłem to odjazd :) No i rzadko się mi zdarza wracać o kiju do domu. :)

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-10-01, 08:43   

Zabol napisał/a:
mariusz605 napisał/a:
tomek_tarnowski,Nic to nie da. Przerzucanie i cudowanie może dać odwrotny skutek na starych spryciarzach.:-)

Ja za to nie wyobrażam sobie jechać na zasiadkę i nie mieć pod ręką z 20 rodzai przynęt i smaków oraz skrzynki z różnymi zestawami. Jeżdżę głównie na jedno dobowe zasiadki więc mocno kombinuję, maksymalnie 2h bez piknięcia i zmieniam przynęty albo zestawy. Nie raz było tak, że wystarczyło zmienić na odpowiednią przynętę i zaczęły się brania, albo zmiana zestawu z tą samą przynętą i ledwo hanger podwiesiłem to odjazd :) No i rzadko się mi zdarza wracać o kiju do domu. :)

Ciężko w to uwierzyć...gdzie łowisz? :P

kamael 
Kamil Sosnowski

Wysłany: 2016-10-02, 17:22   

Odnośnie częstotliwości brań dużo zależy od tego jaki jest cel Twojego karpiowania, trochę inną taktykę stosuje się gdy celem jest nie ilość a rozmiar karpia a inaczej gdy satysfakcjonuje cie ilość złapanych "brzdąców" nie koniecznie patrząc na rozmiar.

Często jest tak że "dziadki" na sprężynę wyciągają co chwile brzdące kilogramowe, a na kuleczki obok cisza, zazwyczaj oczywiście nie chcemy brań tych maluchów :) No ale różnica jest taka że dziadkom większe karpie zdarzają się bardzo rzadko, nam już trochę częściej :)

tomek_tarnowski 
tom_tar

Wysłany: 2016-10-02, 21:16   

Zabol napisał/a:
mariusz605 napisał/a:

Jeżeli to prawda to tylko pozazdrościć. Ja muszę przez jesień przemyśleć co robię źle i przestudiować jak przygotować się do sezonu 2017.

Zabol 
Melchior P.

Wysłany: 2016-10-03, 07:02   

lapa121 napisał/a:

Różnie. Tylko komercje ponieważ wody pzw zazwyczaj nie są atrakcyjne. Staram się odwiedzać cały czas nowe łowiska :) W tym roku byłem na zasiadkach na ok. 10 różnych wodach na Śląsku, Małopolsce i Czecach.

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2016-10-03, 16:22   

Zabol napisał/a:
lapa121 napisał/a:

Różnie. Tylko komercje ponieważ wody pzw zazwyczaj nie są atrakcyjne. Staram się odwiedzać cały czas nowe łowiska :) W tym roku byłem na zasiadkach na ok. 10 różnych wodach na Śląsku, Małopolsce i Czecach.

No widzisz kolego a ja w 90% PZW więc mów w jakiej wodzie bo taka wypowiedz nie jest miarodajna. Zapraszam na wody PZW, no i zależy jakie komercje :P

Zabol 
Melchior P.

Wysłany: 2016-10-03, 20:58   

Ok no to wymieniam:
Mokate - Ustroń, Wodna dolina - Pruchna, Pod Borem - Ochaby, Uroczysko Karpiowe - Ligota, Starić, Nebesak - Czechy, Janowice - koło Bielska, Extra Carp - Niwka

Czyli prawie wszystko co w okolicy. Wybieram się na łowiska łatwe, karpiuję pierwszy sezon i nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie, wiele jeszcze nauki przede mną i właśnie dlatego się tutaj zarejestrowałem. Na wodach PZW uczyłem się łowić jako dziecko z tatą :) Nie znam w swojej okolicy wody pzw gdzie się jedzie z myślą "Tutaj jest szansa na dużego karpia". Jest Rybnik i dostałem zaproszenie żeby wybrać się zimą :D Pewnie pojadę. Na pewno będę wybierał się również na wody PZW, jak i na łowiska "trudne" ale to od przyszłego sezonu :)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-03, 21:06   

Zabol, Mokate, Pod Borem i Janowice - tutaj akurat nie jest problem rybę złowić na 1 dniowych zasiadkach choć z Mokate bywało mi wracać o kiju:) Kiedyś łowiłem jak Ty, pełna torba przynęt, przerzucanie co 2 godzinki:) Teraz łowię inaczej, mam 3 smaki kulek, do tego parę popków, a wyniki? Powiem Ci że wyniki teraz mam lepsze:) chociaż bywa i tak że smak kulki przesądza o wyniku.

Zabol 
Melchior P.

Wysłany: 2016-10-03, 21:15   

Oczywiście, że tak. Jak pisałem niestety nie mam teraz za bardzo czasu na dłuższe zasiadki gdzie jest czas na zanęcenie i czekanie aż ryba po prostu wejdzie w łowisko i weźmie do ryja wszytko co leży. Jeżdżę na max 24h i próbuję trafić na rybę. Jak jadę na takie mokate to na włos leci szybko pracujący pelet, który na małych zbiornikach nigdy mnie nie zawiódł. Jadąc na Uroczysko daję znów kulkę, którą dodatkowo obtaczam w cieście i akurat na takich wodach zmienianie przynęty co 2h ma taki sam sens jak jechanie tam tylko na jedną dobę :D Ale coś tam się przyfarci zawsze :)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2016-10-03, 21:27   

Zabol, Noo znam to, też tak jeżdżę:) Uroczysko na 1 dobę raczej nie ma sensu:)

wojt 

Wysłany: 2016-10-04, 20:37   

Zazwyczaj jadę od soboty do poniedziałku na pzw to bez brania to norma czasami jest branie to jest dobrze a czasem nawet trafi się karp a ostatnia zasiadka to 2 karpie po 8 kilo to już całkem eldorado. Karpiowanie na pzw uczy pokory co innego płatne wody tam jest duuużo łatwiej.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-10-05, 14:49   

wojt napisał/a:
Karpiowanie na pzw uczy pokory co innego płatne wody tam jest duuużo łatwiej.
Czasem i na komercji po kilka dni siedzi się bez brania.

Dziemen 
Marcin Pomorski

Wysłany: 2016-12-29, 15:23   

Swoją drogą rozpoczęła się nawet ciekawa dyskusja, mianowicie przerzucać często różnymi przynętami czy raczej raz a dobrze :)

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2016-12-29, 19:47   

Dziemen, Jeśli już nie ma brań to zależy od tego jak łowimy. Jak rzut to zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo splątania zestawu dlatego rzucam co 8-10h jeśli jest to zestaw bezpieczny. Jak chod rig to trzymam dłużej. Jak łowię na swoim jeziorku gdzie mam drewnianą krypę i wywożę to trzymam ponad 24h. Nawet jak zwijam zestaw czasem wymieniam przynętę na taką samą. Bardziej chodzi mi tu o to żeby zestawy nie leżały splątane. Łowiąc na pzw odnoszę wrażenie, że im dłużej zestaw w wodzie, tym szansa na odjazd rośnie :mrgreen:

shivan 
NIE

Wysłany: 2016-12-29, 20:53   

24 lub 48h przerzut.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2016-12-29, 21:16   

mongo2001 napisał/a:
Łowiąc na pzw odnoszę wrażenie, że im dłużej zestaw w wodzie, tym szansa na odjazd rośnie
Oj nie do końca z Tobą się zgodzę,ale również i mogę się mylić.. Dużo też zależy od łowiska, od nęcenia itd. Czasami możesz trafić rybę po kilku godzinach od zanęcenia a czasami możesz i posiedzieć kilkadziesiąt godzin bez odjazdu. Łowię głównie na zbiorniku PZW i wiem jak to jest.
shivan napisał/a:
24 lub 48h przerzut
Coś w stylu - I na drugą nóżkę :)

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2016-12-30, 12:52   

Dołączę się do wątku :) czy to komercja czy PZW hmm różnica może być taka że na komercyjnych łowiskach często jest full obsada i zmiana miejscówki np. na inną jest niemożliwa co w przypadku PZW jest trochę łatwiejsze do uzyskania. Generalnie musisz kolego obserwować wodę i to co się w niej dzieje tj. spławy itp. warunki pogodowe jakie podczas danej zasiadki panują również są bardzo istotną sprawą.

Osobiście na mojej "ukochanej" wodzie przez pierwsze wyjazdy dostawałem duże baty i sporą dawkę lekcji pokory ale... za każdym razem wyciągając wnioski teraz potrafię dostosować się do każdej sytuacji i przyznam szczerze że nie zdarzyło mi się od dłuższego czasu wrócić "o kiju" :) .

Jeżeli będziesz miał pytania wal na PW :)

pawelo314 

Wysłany: 2017-04-02, 17:01   

Drugi dzień w nowym sezonie na małym stawie i bez efektu :(
Jestem dobrej myśli :)

Odpowiedz do tematu