Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem ze skręcającą się żyłką - jak temu zaradzić?
Autor Wiadomość
Tomasz k 

Wysłany: 2016-09-14, 20:19   Problem ze skręcającą się żyłką - jak temu zaradzić?

Witam,
Przeglądając forum oraz dyskutując w moim temacie (do czasu jak nie został on nie wiedzieć czemu wyrzucony do kosza) chciałbym uniknąć w przyszłym sezonie jak będę wymieniał zyłki problemu "warkoczy".
- Na forum natrafiłem na taki artykuł:

Jednakże część kolegów była podzielona ze swoimi zdaniami na temat prawdziwości artykułu. Jak to w końcu jest?
- w temacie AndrzejN. podlinkowuje do domowych sposobów nawijania zyłki na kołowrotek, jednakże link nie jest aktywny. Proszę moda/admina o pokierowanie do tego postu
- częśc kolegów uważa, że wywózka na wolnobiegu kręci żyłkę. Wtedy wywózka na otwartym kabląku z lekko przyblokowaną żyłką?
-w jaki jeszcze inny sposób można przeciwdziałac skręcającej się żyłce? - nie mam tu na myśli używania krętlików, bo to chyba oczywiste :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-09-14, 21:31   

Tomasz k, spróbuj nawijać nową żyłkę wg. instrukcji z obrazka. Po nawinięciu kilku-kilkunastu metrów po prostu sprawdź robiąc luz między szpulą i kołowrotkiem czy żyłka się nie skręca. Jeśli nie kontynuuj, a jeśli się skręca-obróć szpulę z żyłką tak by spadała z niej w przeciwnym kierunku jak poprzednio i znowu po jakimś czasie sprawdź czy jest ok.
Wywózka tylko na otwartym kabłąku nie spowoduje skręcania. Skręcenie żyłki może również powodować "wybieranie" żyłki przez rybę przy holu, gdy robi ona długie odjazdy.

Tomasz k 

Wysłany: 2016-09-15, 17:35   

Dziękuję za odpowiedź,
W jednym z tematów (w którym już nie mogę zadać pytania bo jest w koszu) Dawidstu pisze:
Cytat:
dawkor, dokładnie nazywają się Gardner spin doctor
Co do żyłek ja używam Gardner sure cast red ;)

W jaki sposób miało by się to odbywać? co jakiś czas zamiast zwykłego ciężarka zaczepic podlinkowany, zrobić "pustą" wywózkę i zwinąć zestaw?

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2016-09-15, 17:38   

Dokładnie lub jeśli daleko rzucać to porzucać, jest jeszcze jedna opcja, duża rzeka prosta i na środek stanąć lub pontonem rozwinąć cala żyłkę (nic nie przyczepiać na końcu) i puścić z nurtem i potrzymać dłużej, dwa razy tak robiłem, 1 raz się udało, a za drugim razem cos mi żyłka złapała i polowa poszła z nurtem :(

Dawidstu 
Dawid Stużyński

Wysłany: 2016-09-15, 17:54   

Tomasz k napisał/a:
Dziękuję za odpowiedź,
W jednym z tematów (w którym już nie mogę zadać pytania bo jest w koszu) Dawidstu pisze:
Cytat:
dawkor, dokładnie nazywają się Gardner spin doctor
Co do żyłek ja używam Gardner sure cast red ;)

W jaki sposób miało by się to odbywać? co jakiś czas zamiast zwykłego ciężarka zaczepic podlinkowany, zrobić "pustą" wywózkę i zwinąć zestaw?

Tak. Ten ciężarek skręca żyłkę w drugą stronę niż kołowrotek ją skręca ;) Tylko trzeba uważać żeby nie przesadzić :P
Co do sposobu o którym teraz pisze dawkor to myślę że będzie nawet lepszy,

Tomasz k 

Wysłany: 2016-09-17, 14:31   

Witam,
Koledzy a jaką gramaturę tego obciażnika radzilibyście użyć? zakładając odkręcanie przy wywózce?

Dawidstu 
Dawid Stużyński

Wysłany: 2016-09-17, 14:36   

Ja myślę że 100g ;)
Albo kupić też 60g i zobaczyć czy jest różnica :P

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2016-09-17, 14:44   

Dawidstu napisał/a:
Ja myślę że 100g ;)
Albo kupić też 60g i zobaczyć czy jest różnica :P
...., albo kupić wszystkie, lepiej będzie zobaczyć :lol: . Oj Dawid podziel się swoim doświadczeniem, albo podpowiedz jak ma dobrać optymalny ciężar :twisted: .
Tomasz k, ja proponuję aby wielkość ciężarka dobrać do parametrów wędki, której używasz, ciężarek musi być ciągnięty w toni,nie szorować po dnie.

Odpowiedz do tematu