Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: MariuszPosmyk
2015-10-28, 16:23
"Katastrofa ekologiczna" na rzece Warcie
Autor Wiadomość
HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-10-25, 21:36   "Katastrofa ekologiczna" na rzece Warcie

Co myslicie? Tak się składa ze mieszkam w obornikach i bylem nad warta, potężne amury i jesiotry śnięte.
Tutaj link od kolegow z szamotul Facebook katastrofa ekologiczna szamotuly

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2015-10-25, 22:37   

Będą kombinować że to niby przyducha. Widziałem te zdjęcia amurów, nie spodziewałem się że takie w warcie pływały. Ogólnie dolina, bo ilości ryb są powalające. Myślę, że to potężny cios dla tej rzeki. Po mięsiarzach, kłusolach jeszcze to.

amury.jpg
Plik ściągnięto 266 raz(y) 105,84 KB

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2015-10-26, 11:02   

Mieliśmy zaplanowana wczoraj zawody spiningowe na odc Bąblin. Ogromne jazie, pełno leszczy, bolenie a nawet brzane widziałem... Masakra. Znajomy na odc gdzie jest wyciek pokazywał mi foty z ponad 20kg amurem oraz troc 80 cm...

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-10-26, 16:57   

Na szczęście PZW w Obornikach jest w miarę rozgarnięte i zaczęli stawiać zaporę chemiczną i wyławiać sieciami ryby które zostały przetransportowane do innego zbiornika jak ktoś chce wiedzieć gdzie to zapraszam PW Amury jesiotry karpie i trocie. Nie napiszę na forum bo bym już tam chyba nie usiadł a były to naprawdę setki kilogramów.

@edit nie wiedziałem że na warcie są karpi i to takie 20+ kg a takze wielkie jesiotry którymi zarybiano warte chyba w 2003 r.

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2015-10-26, 19:33   

Już czytałem jakiś artykuł, że to przez przyduchę... Chyba chcą zrobić z ludzi idiotów. Winnych brak, a PZW podniesie składki w przyszłym roku. Mam nadzieje, że wszystko się wyjaśni i ktoś zostanie za to ukarany.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2015-10-26, 19:38   

Ciekawe że przyducha jest tylko od Poznania, a w górę rzeki nie ma? to bardzo dziwne.... Fakt że zanieczyszczenia z kanalizacji są wpuszczane w Poznaniu i mogą pogarszać wodę przy takim poziomie w znacznym stopniu, ale że aż tak? W sumie jak pzw by jakieś odszkodowanie wyciągnęło to nie są w stanie odtworzyć w krótkim czasie rybostanu. jedynie nadzieja że ryba wejdzie z odry i z górnego biegu.

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-10-26, 20:58   

tomasz33 to nie same zanieczyszczenia były tego powodem tylko wyciek z jakiegoś kolektora.
Warta już nie raz była zatruta a przed tym incydentem była jedną z czystszych rzek w Polsce dowodem na to był jakiś rzadki gatunek ryby potrzebujący bardzo czystą wodę i raki i małże których na warcie był naprawdę "tony".

sorek90 
Michał Soszyński

Wysłany: 2015-10-26, 21:09   

Dosyć, że z Wartą z roku na rok coraz gorzej, to jeszcze ryby trują...

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-10-27, 16:20   

sorek90 Nie zgodzę się z tobą z Wartą było z roku na rok coraz lepiej ale w miejscach nie dostępnych dla okazjonalnego poławiacza na tej rzece, jestem ciekawy jak wygląda sytuacja na odcinku w Biedrusku?

mongo2001 
Tomasz Chorowski

Wysłany: 2015-10-27, 18:01   

HubertK napisał/a:
jestem ciekawy jak wygląda sytuacja na odcinku w Biedrusku?

Już Ci mówię... Dzis zarząd koła do którego przynależe wysyłał info, ze jutro zbiórka pod Chatą Polską w Biedrusku i bedzie akcja zbierania martwych ryb, okręg PZW Poznań prosi o pomoc.
Wiec możemy się domyślac jak jest.... ;(

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-10-27, 20:08   

mongo2001 Raczej w Biedrusku nie będą zbierać martwych ryb bo tam jest Poligon wojskowy i nikt tam nie ma wstępu jest jedna droga żeby wjechać tam bo nie ma tablic ale tego to już nikomu nie zdradzę :P

TomForMod 
Tomasz Nawrocki

Wysłany: 2015-10-27, 21:02   

To jest tragedia ...

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-10-28, 16:07   

Tematem zainteresował się Polsat i TVN dobrze, niech nagłaśniają te sprawę. Rozśmieszyło mnie to: "Narzekali a po katastrofie tony ryb i to nie małych"

MariuszPosmyk 
Administrator

Wysłany: 2015-10-28, 16:23   

Temat przeniesiony do odpowiedniego działu.

BartekD 
Bartosz Dziabas

Wysłany: 2015-10-28, 17:17   

Reportaż z WTK

WTK

kwiatekkek 

Wysłany: 2015-12-08, 01:18   

Wygląda na to, że zagadka powoli się rozwiązuje.
"Wysoka kara dla firmy, która zatruła Warte"

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2015-12-08, 13:27   

Na razie nic nie wygląda...
Mają truciznę i dowody, lecz nawet jak nałożą karę to jest jeszcze sąd i tryb odwoławczy. Wszystko będzie trwało, nawet gdyby nałożono milion kary, to nie znaczy ze ten milion pójdzie na rzekę. Bo to trafi do rąk Państwa. Nie wiem jakie są szanse na to że PZW wystąpi do sądu z powództwem prywatnym, i jakie są szanse na uzyskanie odszkodowania. Proste zarybienie nie rozwiąże problemu, bo takich trucicieli są dziesiątki. Co chwila coś leci do warty. Tu jest potrzeba realnego zaangażowania włodarzy miasta Poznania. Żelaznej dyscypliny w realizowaniu uszczelnienia ścieków. Bo wychodzi na to że niektóre firmy mają legalne zezwolenie na spuszczanie ścieków "nietoksycznych" prosto do rzeki. Do tego trzeba przemyśleć czym zarybić Wartę. Pewnie PZW wykona odłowy kontrolne i zdecyduje. Oczywiście jak już ogłoszą oficjalnie truciciela to myślę że wśród wędkarzy powinien być bojkot produktów tej firmy. Aby kolejne firmy miały na uwadze że sama kara to nie wszystko przy pozbyciu się toksycznych odpadów, ale także napiętnowanie w społeczeństwie.

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-12-08, 19:08   

tomasz33, Jeżeli to transflutryna to na 90% BROS, miejmy nadzieję, że PZW nie wpadnie na pomysł aby zarybiać wartę sumem bo to nie jest dobry pomysł, mam nadzieję, że wpuszczą trochę karpia którego było jak na lekarstwo, ale nie wszędzie bo w niektórych miejscach był.
W porcie podobno ryba żeruje, to co się uchowało wpłynęło do portu ale na szczęście jest zakaz połowu.
tomasz33 napisał/a:
Bo wychodzi na to że niektóre firmy mają legalne zezwolenie na spuszczanie ścieków "nietoksycznych" prosto do rzeki.

Do Warty zawsze spuszczali i będą spuszczać ścieki temu nikt nigdy nie zaradzi, ale teraz po tej katastrofie zwraca się na to uwagę, ale z czasem to ucichnie, a szkoda.

Agakarp 

Wysłany: 2015-12-08, 20:04   

Tak jak kolega napisał , zawsze spuszczali i będą spuszczać , bo to jest wkalkulowane w biznes . Legalna utylizacja jest kosztowna a wiadomo że istnieje korupcja w odpowiednich służbach i odpowiednie osoby informują kiedy , jak i co można z tym zrobić . Kiedyś było głośno o jez. sławskim z powodu zatruwania przez zakłady mięsne które traktowały te jezioro jako oczyszczalnię ścieków . Wędkarze się nie liczą , a firmy płacą jakieś podatki i dają zatrudnienie między innymi i wędkarzom , choć oni o tym procederze wiedzą ale boją się informować odpowiednie służby gdyż mogą stracić pracę . Przykład biznesmena od soli drogowej , prokurator umorzył sprawę bo nikt nie ucierpiał .

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2015-12-08, 21:40   

Po pierwsze karpiem nie zarybią bo jest zakaz zarybiania "obcymi" gatunkami wód otwartych. Po dwa nie wiem co ludzie mają przeciw sumowi w rzekach? Przecież to Polska rodowita ryba i w dużych zbiornikach i w rzekach jest niezwykle pożyteczna. Owszem ryba najdzie z górnej i dolnej Warty, jednak te kilkadziesiąt ton ryby co poszło z nurtem tego przez wiele lat nie odbudujemy, nawet dorybiając. Powinni według mnie wpuscić leszcze, bolenie, szczupaki, sandacze, płoć, czyli ryby które najbardziej ucierpiały. Sum sobie sam najdzie. Oczywiście przy tak masowym zarybieniu odcinek rzeki od Poznania do Obrzycka powinien być objęty przynajmniej rocznym zakazem wędkowania, ale dziadki na to się nigdy nie zgodzą. Co do zatruwania było, jest, ale czy musi być?

HubertK 
Hubert Kreja

Wysłany: 2015-12-10, 21:48   

tomasz33 napisał/a:
Co do zatruwania było, jest, ale czy musi być?

Tego się nigdy nie uniknie, jeżeli coś z tym zrobić to można to jedynie ograniczyć.
tomasz33 napisał/a:
Przecież to Polska rodowita ryba i w dużych zbiornikach i w rzekach jest niezwykle pożyteczna

Trochę źle sformułowałem zdanie, chodziło mi bardziej o masowe zarybienie sumem, po za tym na warcie było/jest bardzo dużo wąsatego, ile razy byłem nad wartą ze spinningiem to co jakiś czas ktoś ciągnął jakiegoś wąsatego z łodzi. Sum jest potrzebnym gatunkiem ale na pewno nie można zrobić z warty rzeki tylko dla suma.
Tak na marginesie, widzieliście gdzieś zdjęcia lub informacje o zdechłych sumach na warcie?

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2015-12-11, 00:26   

No właśnie nigdzie sumów nie było. Była tylko jedna fotka takiego metrowca. Pisali że sumy zdechłe nie wypływają ze względu na mały pęcherz pławny. Pewnie dopiero na wiosne spuchną jak woda zacznie grzać się. Trudno powiedzieć czy już po dnie nie spłynęły. Warty też bym nie dorybiał sumem, bo sum sam najdzie i to szybko.

Odpowiedz do tematu