Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Materiał PVA
Autor Wiadomość
golob 

Wysłany: 2015-06-25, 21:49   Materiał PVA

Witam.Nie mam doświadczenia ani z woreczkami i siatkami PVA proszę o pomoc jak opóźnić zbyt wczesne rozpuszczenie się siatki lub woreczków PVA. Proszę o jakąś podpowiedz.Szukałem po necie,ale nic konkretnego i jeszcze jedno czym rozrobić zanętę do PVA tak,żeby się nie rozpuściła.Pozdrawiam całe forum z góry dziękuję.

przemek77 
Przemysław Królak

Wysłany: 2015-06-25, 22:19   

Nie masz możliwości opóźnienia rozpuszczania się PVA . Jedyne co możesz zrobić to wybrać szybko lub wolniej rozpuszczające siatki . Producentem tych wynalazków jest firma FOX (osbiście używam ) lub zakładać podwójnie worek , wtedy producent ma drugorzędne znaczenie. Jeśli chodzi o zanęte , to najprościej jak załadujesz drobny pellet , pokruszone kulki i zalej to jakimś boosterem - nie rozpuszcza pva. Co do typowej zanęty możesz zapakować też methode . Jednym z producentów , której używam jest BAITZONE . Nie musisz jej rozrabiać , wystarczy kilkakrotnie ugnieść w dłoniach i jest gotowa do użycia. Tylko pamiętaj przy PVA do rozrabiania lub namaczania nie używaj wody , bo rozpuści worek lub siatkę

golob 

Wysłany: 2015-06-25, 22:38   

Dzięki za szybką odpowiedz spróbuje chcę wykorzystać pva na odrę ale jest głęboko i nurt będę próbował pozdrawiam

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2015-06-25, 22:53   

Ja się nie zgodzę z tym że zanęta rozrobiona z wodą rozpuszcza PVA :D dziś robiłem zanętę z mączek rybnych itd. rozrobiłem to wodą i siatka/worek PVA się nie rozpuściła ;) to kwestia tego w jaki sposób rozrabiasz zanętę :) Ja zawsze dziurawię igłą PVA tak żeby jak najszybciej opadała na dno ale ty kolego golob, mogłeś od razu napisać że potrzebujesz zestaw na rzekę. Wolałbym użyć metody zamiast PVA.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2015-06-26, 02:42   

Większości firm boostery nie rozpuszczają pva. Jeśli zanęte i pellet dopalisz bossterem to nie rozpuszczą pva. Dodatkowo jeśli gotując kukurydzę bardzo mocna ją osolisz lub posłodzisz, też nie rozpuści pva. Da się opóźnić rozpuszczanie pva, wystarczy zrobioną "kiełbaskę" z siatki czy woreczek, dokładnie "obtoczyć" w boosterze. Wtedy siatka czy worek rozpuści się znacznie wolniej. Z zastrzeżeniem, żeby długo nie moczyć w boosterze, bo ten czas może się bardzo wydłużyć. Co do zastosowania pva w rzekach, to się nie wypowiem, ale sądzę że w rzekach to raczej nęci się z "wiadra", a nie pva.

Królik 
Krzysiek Król

Wysłany: 2015-06-26, 11:20   

golob, Odpuścił bym sobie PVA,lepiej zrobić ciasto.Chociażby z method mixu i tym oblepić ciężarek do tego gruby pellet lub połówki kulek powciskać. Ciasto zwięzłe, na jajach tak jak do kulek,można dodać atraktora, aminokompleksu lub przypraw.Są tego dwa plusy: dotrze do dna i jak zacznie puszczać to masz przynętę w polu nęcenia.

maniek8855 
Mariusz Sadowski

Wysłany: 2015-07-08, 11:04   

Osobiście używam cały sezon pva bez względu czy łowię z rzutu czy wywożę, uważam,że to doskonały sposób. Co samych worków używam foxa i kordy, fox wychodzi trochę taniej. Co do wypełnienia worków przeważnie nie używam bardzo drobnej frakcji, jeśli już to w śladowych ilościach, gdyż na moich łowiskach, zanęta oraz drobny pellet znika w mgnieniu oka za sprawą drobnego białorybu, skład mojej mieszanki do pva to kilka rodzai pelletu od 4 do 14mm, pokruszone kulki, kulki o małej średnicy 10-14mm oraz kilka kulek takich jakie są na włosie, dodaje również odrobinę stick mixu, aby zrobić nie wielką chmurę zanętową.

Drugi sposób który również często stosuję jest oczywiście tańszy i równie skuteczny jak z workami, taki jak ktoś wyżej wspomniał stickmix, method mix czy też zwykła zanęta i oblepianie ciężarka, taką zanętę wzbogacam dodatkowo w pellety, kruszone kulki itd, bardzo fajny method mix ma SB gdyż można z niego ulepić naprawdę twardą kulę, która w wodzie będzie leżała i pracowała kilka godzin.

maniek8855 
Mariusz Sadowski

Wysłany: 2015-07-08, 21:49   

Proponuje czytać ze zrozumieniem:
"Co do wypełnienia worków przeważnie nie używam bardzo drobnej frakcji, jeśli już to w śladowych ilościach"

Kolego karpie łowię już ponad 10lat więc wiem o czym piszę, być może się nie zrozumieliśmy.Do pva używam mix pelletów i kruszonych kulek o którym pisałem, i na wiadro 10l mojej mieszanki idzie drobnej frakcji maksymalnie 10%, a jako drobną frakcję traktuję pellety 4-6mm oraz stick mix czy method mix, który dodaję w postaci suchej i sprawdza mi się to w 100%,wczesną wiosną stosuje zupełnie inne mieszanki.

Stickmixy itp stosuje wyłącznie do oblepiania ciężarka i traktuję je jako nośnik pozostałej zanęty, robię je dość spoiste iwzbogacam w kruszone kulki i pellety lub allera oraz ziarna orzechy i kukurydzę.

Po za tym co napisałem wyżej nęcę oczywiście tradycyjnie kukurydzą konopią etc, ale w przypadku pva czy oblepiania ciężarka zależy mi aby po kilku godzinach zostało trochę "zanęty" przy haku.

vanderseba 
Sebastian Moryc

Wysłany: 2015-07-09, 22:40   

No to zwracam honor ;) A do robienia pasty używasz wody z łowiska czy liquidu/boostera?

WitekKarpiarz 

Wysłany: 2016-01-09, 19:25   PVA

Rada dla początkujących. Dobrze jest na początku swojej przygody z karpiami ,kupić siatkę bodź worki PVA. Są idealne do punktowego nęcenia. Warto do nich naładować dobrej jakości np: Kulek i pelletu i zalać Boosterem.
Pozdrawiam!

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-02-25, 20:04   

Poszukuje dobrze rozpuszczalnych siatek i worków w zimnej wodzie ( 4-10 stopni ). Materiały pva których używam niestety nie rozpuszczają się zbyt dobrze w takich temperaturach i najczęściej po kilku godzinach w wodzie zostaje glut. Nie chcę kupować w ciemno żeby się niepotrzebnie denerwować nad wodą.

osiollekk91 
Mateusz Wasilewski

Wysłany: 2016-02-25, 20:31   

W zeszły weekend - woda 3,5st - worki Kordy i siatka ESP robiły robote.
Polecam bo i cena bardzo fajna :)

PS. i nie śmierdzą octem ani chemią!

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2016-02-25, 20:50   

osiollekk91, ile minut zajmuje rozpuszczenie się siatki?

GROCH001 
Krystian Grochowski

Wysłany: 2016-02-26, 19:44   

Ostatnio przy 6 stopniach wody sprawdziłem siatkę FOX Narrow Heavy - rozpuściła się całkowicie po 2,5 min. Booster wydłużyłby ten czas- aczkolwiek w takich temp. wody uważałbym z boosterem- mogą pozostać gluty. :D

osiollekk91 
Mateusz Wasilewski

Wysłany: 2016-02-28, 21:45   

wild_scorpio46 napisał/a:
osiollekk91, ile minut zajmuje rozpuszczenie się siatki?

Hehe, szczerze to nie wiem :) Dawno już tego nie sprawdzałem. Ważne, że nie ma glutów, nie smierdzi jakąś chemią i są stosunkowo tanie.

tomasz33 
Tomasz Szymkowiak

Wysłany: 2016-02-28, 22:06   

W październiku jak rzucałem z PVA to wystarczyło dotknąć ledwo siatką zimnej wody i dziury szły aż miło... nie wiem ile czasu do zupełnego rozpuszczenia, ale na pewno dużo szybciej rozpuszcza się siatka niż woreczek.

Odpowiedz do tematu