Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o ocenę przyponów na amura
Autor Wiadomość
Lorgan 

Wysłany: 2015-06-17, 20:41   Proszę o ocenę przyponów na amura

Tak jak w temacie, zamierzam łowić na pop up-a 18mm, drugi zestaw pop up 18mm + dumbels 12x14mm.

DSC_0100.jpg
Plik ściągnięto 696 raz(y) 48,78 KB

Silton 
Michał Zaworski

Wysłany: 2015-06-17, 21:32   

Lorgan, zrób zdjęcia z towarem na przyponach. Dużo łatwiej ocenić.

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2015-06-17, 21:50   

Moim skromnym zdaniem, nie potrzebne są krętliki na końcu zestawu. Ja proponuję zrobić i używać zestawów na pętelce :)

diego87

Wysłany: 2015-06-18, 08:19   

Jeżeli chodzi o amura oki. Pozycjonery są zbyteczne. Przypon musi być stosunkowo długi. Krętlik wydaje mi się zbyteczny,ale jak kto lubi. Wolę na końcu leadcora dać krętlik do szybkiej wymiany bo często się zdarza ,że po jednym amurze masz hak do wymiany...W tamtym roku przerobiłem ten temat dogłębnie....Czym prościej tym lepiej. Zasada stara jak świat.

Karwi 
Paweł Karwat

Wysłany: 2015-06-18, 09:59   

tomekja123, akurat krętliki na końcu są najmniej istotne i nic od nich nie zależy ;)
Ja mam zastrzeżenie do pierwszego przyponu od góry. O ile dobrze widzę to masz tam pierścień owalny, a nie kółko i spory luz na włosie. Jeśli dobrze widzę to jest duża szansa, że pierścień spadnie Ci z haka.
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

diego87

Wysłany: 2015-06-18, 10:29   

Pierwszy mógłby być na gumce. Nie ma możliwości ,żeby pletka owinęła się na haczyku.

marek3232 
Przemysław Markowski

Wysłany: 2015-06-18, 13:49   

diego87 napisał/a:
Przypon musi być stosunkowo długi.

Co w twojej ocenie znaczy stosunkowo długi, ja używam na amury przyponów 15-18 cm max. Najważniejsze aby zestaw był zrobiony przelotowo a nie samozacinający.

aquilon
Dawid Wrzeciono

Wysłany: 2015-06-18, 16:17   

Dlaczego zestaw amurowy musi być przelotowy?

Lorgan 

Wysłany: 2015-06-18, 18:49   

Silton - zrobię po weekendzie i wrzucę ;-)

Diego 87 - z tego względu, że hak często do wymiany ( choć ostatnio zaopatrzyłem się w ostrzałkę - może pomoże) na końcu jest krętlik którego zamierzam połączyć szybkozłączką z leadcorem po to właśnie aby móc szybko zmienić przypon

Karwi - owszem jest tam pierscień owalny, ale ten pierscień połączony jest z włosem tak aby właśnie nie spadł, ten luz który widać służy do tego aby pierścień poruszał się właśnie po haczyku. Aczkolwiek fakt, bardziej podoba mi się patent z luźnym kółeczkiem, zabezpieczonym "stoperkiem" na haczyku ( jak w zestawach nr2 i 3). Gumowy włos też powinien się sprawdzić gdyż dostosuje się do każdej przynęty i włos nigdy nie będzie za długi.

Aquilon - w mojej ocenie na zestawie samozacinającym nie widać sporej ilości brań amurowych które często są delikatne. Odjazdy oczywiście też się zdarzają.

Co by nie zakładać nowego tematu...ciężarek na swingerze ustawiam jak najbliżej sygnalizatora elektronicznego, tak aby swinger był możliwie najlżejszy, wędki prawie, że równolegle do tafli wody, może delikatnie w dół aby napięły plecionkę ( łowie na około 80-90m, ciężarek 80g - muł, muł, muł + zaczepy ). Jakieś wskazówki w tej kwestii ? Co zrobić aby jeszcze dokładniej widzieć brania ?

marek3232 
Przemysław Markowski

Wysłany: 2015-06-18, 19:48   

aquilon napisał/a:

Nie musi być przelotowy może być samozacinający, ale przy przelotowym jest dużo większa skuteczność zacięć. Amury pobierają inaczej pokarm i brania w większości są bardzo delikatne, przy zestawie na stałe nie ma szans ich zauważyć.

Silton 
Michał Zaworski

Wysłany: 2015-06-18, 22:39   

aquilon napisał/a:

Z racji innego sposobu pobierania pokarmu niż karp.
Jaka jest różnica:
Karp do rozdrabniania pokarmu używa zębów gardłowych położonych znacznie głębiej w organizmie niż wargi amura.
Karp jest w stanie skutecznie zassać kilka centymetrów zestawu: kulka-włos-hak. Amur przynętę rozdrabnia w wargach.
Teraz co robi ryba po pobraniu pokarmu? W większości przypadków obraca się w prawo/lewo.
Karp mając cały przypon w pysku(kulka-włos-hak) i skręcaj tułowiem wbija sobie sam hak (samozacięcie).
Amur rzadko kiedy zasysa całość. W sporej większości przypadków trzyma przynętę w wargach. Przypon w układzie samozacinającym i obrocie ryby spowoduje wyrwanie jej. Gdyby zestaw był przelotowy to przynęta nie została by wyrwana a amur ''nie widząc'' niczego niepokojącego dalej kontynuował by ucztę.
Bardzo ważną rolę przy połowie amura odgrywa długość włosa. Ideałem będzie gdy przynęta dotyka kolanka haczyka.

wojtek straub 

Wysłany: 2015-06-19, 06:21   

Myślicie,że amuru zasysają każde pojedyncze ziarno kuku, czy kulkę w łowisku? 😂
One też posiadają zęby gardłowe i to nimi mielą drobny pokarm, wargami rozcierają grubsze kąski typu łodygi trzcin...
W zanęconym łowisku lecą jak odkurzacze - napełniają ryjki, stają, mielą i lecą dalej...
Krótki przypon na samozacinającym zestawie nie zadziała ale dłuższy (25-30cm) już tak ;)

Karwi 
Paweł Karwat

Wysłany: 2015-06-19, 08:44   

Lorgan, nie zrozumiałeś mnie. Odcinek włosa miedzy pierścieniem, a pozycjonerem jest na tyle duży, że jeśli naciągniesz pierścień na łuk haka to bez problemu przez niego przejdzie i spadnie Ci z haka.
No i proszę Cię nie tłumacz mi budowy przyponu, po co jest to kółko to poczułem się jak debil :mrgreen:
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

diego87

Wysłany: 2015-06-19, 13:20   

Ja łowie amury na zestawy samozacinąjęce i muszę przyznać,że efekty mam dość dobre...wojtek straub, ma racje 25-30cm to jest odpowiednia długość... Próbowałem na pół przelot ,ale jakoś nie udawało mi się nigdy nic schwycić... Tak samo bajki,że na amura na słodko...Totalna kpina...jak jest w łowisku wciąga wszystko jak gęś kluski...W tamtym roku miałem łącznie 150 kg amurów gdzie każdy był wyholowany na zestaw samozacinąjący...

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2015-06-19, 14:22   

diego87, wszystko fajnie tylko trzeba sobie zadać pytanie ile byś ich złowił stosując zestaw przelotowy? Moim zdaniem przy odpowiedniej czujności kilka więcej ;)

marek3232 
Przemysław Markowski

Wysłany: 2015-06-19, 14:30   

Diego87 jestem przekonany że połowy brań nawet nie dostrzegłeś na zestawie samozacinajacym. Odkad łowię amury na zestawy przelotowe podwoiłem ilość ryb na macie.

stary_dinozaur 
Jacek Siedlaczek

Wysłany: 2015-06-19, 15:05   

Popieram adrian1231989 oraz marek3232 - choć nie mam może aż takich oszałamiających wyników jak diego87, ale kilkadziesiąt amurów w przedziale od 10+ do 20+ udało mi się wyholować z dzikiej wody. Wojtek ma rację w przypadku dłuższych przyponów można łowić na zestawy samozacinające, ale w takim przypadku sporo brań po prostu nie widać. Najgorzej jest gdy amury delikatnie żerują. Potrafią na zestawie samozacinającym i ciężarki 100g + zmiażdżyć kulkę i nie będzie żadnej sygnalizacji. Zresztą, każdy łowi tak jak uważa za najstosowniejsze jeżeli to daje wyniki.

diego87

Wysłany: 2015-06-19, 16:02   

Pewnie tak,ale tego się już nie dowiem....Dziadki łowią na kukurydze i biorę wszystko jak leci,także amurów jest coraz mniej....;-(...Z drugiej strony cieszę się ,że wszystkiego nie złowiłem co mogłem bo stałoby się to nudne a tak cały czas jestem pełen werwy i entuzjazmu....Co ciekawe w moim przypadku brania były zdecydowane...Ten rok nie jest już tak udany...Może te chłodny maj to spowodował?Nie wiem,ale nie mogę się przebić z wielkością ryb...miejsca w tamtym roku bankowe w tym roku nie są takie same...Faktem jest,że mięsiarza podpatrzyli mnie i wszędzie zrobili wejścia...

trybek83 

Wysłany: 2015-09-06, 10:11   

Ja proponuję zobaczyć filmiki z żerowania amurów wtedy będzie można coś wywnioskować. Na you tube jest tego trochę i pokazane jest zasysanie kukurydzy, bałwanków jak i pojedynczych kulek. Widziałem trochę tych filmików i tylko w jednym przypadku amur podniósł kulkę po czym od razu ją zassał więc po filmikach widać że amury normalnie zasysają tak jak karp. Dla przykładu jeden filmik: https://www.youtube.com/w...e=related%3Cimg

Mam nadzieję że to coś wniesie do tematu. Pozdrawiam

Rumun 
Administrator
Krzysztof Caban

Wysłany: 2015-09-06, 10:30   

trybek83 napisał/a:
Ja proponuję zobaczyć filmiki z żerowania amorów wtedy będzie można coś wywnioskować

Ja chętnie zerknę. Nigdy nie widziałem, bowiem, żerujących amorów :shock:
Ostatnio zmieniony przez Rumun 2015-09-06, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2015-09-06, 18:09   

Rumun napisał/a:
żerujących amorów :shock:
To nic innego jak tarło :mrgreen:

trybek83 

Wysłany: 2015-09-06, 20:42   

hehe przepraszam mała literówka się wkradła :P

Jimmy 

Wysłany: 2015-09-10, 10:18   

Mam pytanie, jak powinien wyglądać zestaw na amura w łowisku gdzie jest pełno żarłocznych leszczy? Otóż próbuje łowić na przelotowy to te małe paskudy ciągle szarpią kulkę, nawet kilka się zacięło. Zazwyczaj mam rzucone na jeden samozacinający, drugi przelot.
Próbowałem zacinać po każdym piknięciu w tempo, ale nic z tego nie wychodziło.
Kulki truskawkowe, amury na pewno są w łowisku, ale złowiłem tylko kilka karpi. Czy w moim przypadku amur może być tylko łutem szczęścia? Na łowisku gdzie wędkuje, w tym roku złapano tylko jednego jako przyłów karpiowy na zestaw z bezpiecznym klipsem.

Faddman 

Wysłany: 2017-01-08, 12:03   

W moim łowisku muszę używać bezwzględnie kamienia na gumce, po braniu ciężarek zawsze musi spaść, holujemy z brzegu a po drodzę trafia się trochę zielska które w przypadku przelotowego ciężarka by się o niego zaczepiało. Łowię tylko na kukurydzę jako przynęte, 75% brań to amury, reszta to karpie. W poprzednim sezonie niestety zestaw nie był dopracowany i były spinki. W tym roku chciałbym poprawić swoje wyniki, co myślicie o takim zestawieniu? Zestawy wywozimy łódką zanętową.

Przypon 25 cm z miękkiej plecionki, hak Korda Wide Gape X nr 4 z robakiem od Carp'ru's'a. Jeśli chodzi o włos to zakładam 3-4 ziarna kukurydzy, rzczywiście muszą być jak najbliżej haczyk, nawet go dotykać? Czy dawać ołowiona śrucinkę gdzieś na przyponie, czy nie ma to w tym przypadku sensu?

Odpowiedz do tematu