Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Płytka czy głęboka woda??
Autor Wiadomość
tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2015-05-26, 19:00   Płytka czy głęboka woda??

Witam. Koledzy po Karpiu, czy Nasz ulubieniec może nie żerować na płytszej wodzie a trzyma się wody głębokiej ?? Mam miejsce,gdzie regularnie nęcę kulki + pellet + kukurydza w wodzie o głębokości do 2m. Do tej pory nie miałem ani jednego brania. Czy może to być spowodowane tym,że jest płytko i nawet w ciepłe dni nie żeruje tam karp?? Jak to z tym jest ?

daniels 
Daniel Solowski

Wysłany: 2015-05-26, 19:30   

tomekja123, http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=8780 ;)
Tak na marginesie to na każdym zbiorniku jest inaczej to zależy od jego charakterystyki. Na jednym 2m to płytko na 2 to głęboko ;)

tomekja123 
Tomek Łukjaniuk

Wysłany: 2015-05-26, 19:34   

daniels napisał/a:
Na jednym 2m to płytko na 2 to głęboko
Jutro zaczynam nęcenie na głębokiej wodzie i wtedy sie zobaczy :)

Marios92 

Wysłany: 2015-06-05, 20:07   

Witam!

Mam podobne pytanie z tego powodu nie bd zakładał nowego tematu!

Łowię na starej żwirowni jest to średniej wielkości zbiornik ale jest zaledwie około 40 miejsc gdzie można się rozłożyć i wędkować bo 2 brzegi są jeszcze zamknięte z tego powodu ze żwirownia jest tam nadal aktywna:)! 99% wędkarzy rozkłada swoje kije w jednym miejscu jeziora ( jest tam mała wysepka koło niej około 80-120 cm wody) i obok wysepki znajdują się 3 walki na których jest tez około 80 cm wody a miedzy tymi walkami około 2m. W innych miejscach jest raczej równo bez żadnych dołków górek i wysepek z tego powodu głębokość na reszcie zbiornika to miedzy 3 a 4m!

Teraz następuje moje pytanie! A mianowicie jakiego miejsca szukać tak aby nie wędkować tam gdzie wszyscy a zrobić sobie swoje miejsce, czym je zanęcić i ściągnać w swoje miejsce karpie! Ryby jest duuuuużo wiele brań jest na kukurydze ale są to młode karpie około 45 cm a poluje na coś większego :) ! proszę o jakiś wskazówki!

lapa121 
Konrad Wojda

Wysłany: 2015-06-05, 20:26   

Poszukaj ciekawych miejsc,jak nie znajdziesz to musisz wynecic sobie miejsce,przyzwyczaić ryby do tego ze jest tam papu i przekonac do wracania :)

Rumcojs 
Łukasz Kućka

Wysłany: 2015-06-05, 20:30   

Marios92, czyżby żwirownia w Skidzinie?

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2015-06-05, 22:04   

Marios92, moja rada jest taka. Nie sugeruj się tym co robią inni tylko poświęć trochę czasu i odwiedź tą wodę w różnych porach dnia. Poobserwuj gdzie w konkretnych porach ryba przebywa, poznaj ich szlaki komunikacyjne itd. Z taką wiedzą możesz zagiąć niejednego zawodnika, który tam przesiaduje ;)

Wytypuj swoje miejsce i "testowo" podrzuć tam trochę papu :) po czym ponownie obserwuj wodę czy w twoim łowisku ryba się spławia. Nie sugeruj się konkretną głębokością bo do tego trzeba mieć już duże zaplecze w postaci wiedzy jak funkcjonuje organizm ryby ;) np. to że wielkość pęcherza pławnego ma duży wpływ na to na jakiej głębokości ryby mogą w danej chwili przebywać. Jeżeli dysponujesz czasem to polecam wnikliwą obserwację wody, to klucz do sukcesu.

Marios92 

Wysłany: 2015-06-06, 08:55   

Rumcojs. Dokładnie o to żwirownie chodzi :) ale z tego co wiem to ten staw znajduje sie jeszcze w Wliczkowicach nie Skidziniu! :) Problem w tym że nie mam właśnie czasu na obserwację. Ale mam wytypowane kilka miejsc wiec spróbuje tam zanęcić i zobaczymy czy coś podejdzie :) !

szalony 
Tomasz Leśniewski

Wysłany: 2015-06-09, 20:53   

Głębokość stacjonowania ryb zależy przede wszystkim od pogody( ciśnienia i temperatury) ryba wyczuwa to poprzez pęcherz pławny ja zauważyłem to już parę razy u siebie na łowisku jak ciśnienie idzie w górę ryba trzyma się głębszej wody i systematycznie żeruje a jak spada to widać spławy ale ciężej jest o branie na głębokiej wodzie wtedy warto szukać miśków na płytkiej wodzie ;) no i wiatr każda ryba idzie z wiatrem to zasada znana od dawna wiatr też lubi przenosić ryby ;)

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2015-06-09, 22:29   

szalony napisał/a:
jak ciśnienie idzie w górę ryba trzyma się głębszej wody

Tu się nie zgodzę. Dzieje się wręcz odwrotnie. Wzrost ciśnienia ryby odczuwają jako większy nacisk wody na powierzchnię ich ciała. Zmusza to je do przeniesienia się w wyższe partie wody.
Co do wpływu ciśnienia na żerowanie chyba każdy się zgodzi, że najlepiej jest kiedy ciśnienie utrzymuje się na stałym poziomie przez minimum dobę.
szalony napisał/a:
a jak spada to widać spławy ale ciężej jest o branie na głębokiej wodzie wtedy warto szukać miśków na płytkiej wodzie

Ja bym szukał na głębszej wodzie.
szalony napisał/a:
no i wiatr każda ryba idzie z wiatrem to zasada znana od dawna wiatr też lubi przenosić ryby

Owszem, ale zależne jest to od pór roku a dokładniej temperatury powietrza i wody. Np. wiosną szukamy rybek na stronie nawietrznej tam gdzie wiatr spycha nagrzaną wodę, zimą natomiast najlepiej jest poszukać miejsc osłoniętych przed lodowatym wiatrem czyli po stronie zawietrznej.
To tak w dużym skrócie ;) .

szalony 
Tomasz Leśniewski

Wysłany: 2015-06-11, 18:33   

wild_scorpio46, Ja mam takie spostrzeżenia na w/w temat ale co woda to inne zwyczaje ja napisałem tylko swoje spostrzeżenia na temat wody na której często przebywam więc sam rozumiesz a pora roku ja z wiosny zawsze szukam ryby na płytkiej wodzie wtedy ryba szuka temperatury po zimie ;) lecz twoje zdanie na pewno zapamięta i wykorzystam to nad wodą ;)

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2015-06-11, 22:41   

szalony, spoko ;) . Ja też cały czas się jeszcze uczę ale to co napisałem wyżej wzięło się z przeczytania wielu różnych artykułów i oczywiście własnego doświadczenia podczas pobytu nad wodą. A czasu odkąd zająłem się karpiowaniem trochę jednak poświęcam na zasiadki. Z moich obliczeń wynika że co roku jestem około 100 dni ( w zasadzie nocy ) nad różnymi zbiornikami więc jakiś tam "schemat" co do zachowania rybek mam już ułożony :P . Zawsze jednak sprawdza się stare powiedzenie - jak nie spróbujesz to się nie dowiesz ;) .

szalony 
Tomasz Leśniewski

Wysłany: 2015-06-11, 23:30   

wild_scorpio46, Dokładnie ale też to co napisałem były to moje spostrzeżenia bo tak jak to opisałem odnośnie ciśnienia ale po to jest to forum by wymieniać się takimi spostrzeżeniami ale sam przyznaj ze ostatnie dni łącznie z weekendem czerwcowym były lipne w brania i ani moje ani twoje spostrzeżenia nie zdały rezultatu pomijając łowiska komercyjne ;) ja już za 2 tygodnie mam zawody OZK Szymanowice i jak pogoda się pogoda nie ustatkuje ciężko będzie o brania ;)

Karp2222 

Wysłany: 2015-07-23, 20:44   

Cześć,niewiem czy pisze w dobrym temacie.
Łowie na zbiorniku ok 50 ha. Jest On strasznie zarośnięty i płytki,srednia głębokość to 2 m. Łowie 80 m od brzegu,zestawy kładę na wyplyceniu ,jest to blat ok. 20 m na 40 m o głębokości 1 m z tymże czystego dna jest ok. 10 na 10 m i tam leżą zestawy. 15 m od zestawów jest spad na 2 m. Nęciłem narazie sama kukurydza,przez 4 dni poszlo 40 kg kukurydzy która w dużej mierze zarly leszcze. Czepialy sie nawet 2 kulek 18 mm na wlosie. Kulkami necilem w ostatnium dniu sypania kukurydzy. Poszlo 2 wiadra kuku i 1 kg kulek. O 2.00 branie i 5 kg karpik ląduje na brzegu. Teraz przestałem łowić gdyż czekam na poprawę pogody. Zbiornik jest pelen zaczepów,dalsze wywózki w głąb nie dają szans wycholowania ryby ale tez tam jest ziele.
Chodzi mi o pory brania karpia. Karp przyszedł późno w nocy. Znajomy mówi na drugim brzegu gdzie ma głębiej niż ja i tez karpie przychodzą 1.00 - 2.00 w nocy.
Dodam ze necimy wieczorem. 6 lat temu bylo tak ze kulki strzelalo sie o 9.00 rano a brania karpi były do 22.00. Im później sie necilo tym później przychodził karp.
Teraz woda zrobila sie strasznie czysta,widac wszystko. Czyżby karp byl ostrożny i dlatego nie chcial brać wczesniej. Czy w ciagu dnia karp nie wyjdzie na 1 m wode 80 m od brzegu. Chcę aby zrobilo sie chlodniej bo ciężko jest mi siedziec cale nocki. Myślę ze gdyby sie ochlodzilo,pogoda unormowala to karpie moze bralyby poprostu wczesniej. Teraz zrobiłem przerwę i chce zacząć jak się ochlodzi. I pytanie dotyczy tego czy pozostać na tym wyplyceniu i tam lowic czy przenieść poza wyplycenie za spad na 2 -2,5 metra ?

Karol Trelka 
Karlik

Wysłany: 2015-07-25, 10:51   

Z moich obserwacji wynika, że trudno jednoznacznie zaplanować łowienie na takich zbiornikach, większych niż 10 ha, z tzw. gwarancją przewidzenia gdzie w danym momencie znajdują się ryby... dajmy na to warunki lipiec, sierpień, wiadomo woda potrafi mieć temperaturę bliską 30 stopni, trudno o brania (tak było w zeszłym roku, w tym przy nagłych zmianach pogody woda na wielu zbiornikach jest mocno przemieszana i dotleniona przez wiatr przez co często znacząco zmniejsza się temperatura....). Sam w tych miesiącach raczej szukam najgłębszych miejscówek na wodzie, oczywiście wysondowanie co znajduje się na dnie ma kluczową rolę, często w tych miejscach zalegają siarkowodory....

Karp2222 

Wysłany: 2015-07-25, 16:53   

W ubiegłym roku woda była gorąca...dodam że nęciliśmy zdrowo kulkami a 100 m dalej tez siedzial Karpiarz. Lowil karpie co noc. A u nas nic. U nas bylo czyste dno u niego zaczepy. Głębokość podobna bo okolo 3 m.
Teraz mam tam ok. 1 m głębokości i obawiam sie tego ze gdy woda sie ochłodzić to karpie nie będą tam przyplywac.

Jerry1979 
Jarek Łabno

Wysłany: 2015-07-28, 06:53   

Witajcie
Nie ma złotego środka czy ryba będzie żerować przy nie czy też w toni. Obserwacja zachowań ryby to podstawa i najciekawszy element łowienia ryb. Jak chcecie się po prostu nałapać ryb to wybierzcie jakąś zapchaną kroczkiem komercję: tam nie trzeba się wysilać najczęściej podniesione kuku z puszki się sprawdza. Jak chcecie złapać okaz to trzeba na niego zapolować. Jak ryba się spławia lub majestatycznie pływa pod powierzchnią to trzeba spróbować łowić w toni. Oczywiście nie jest pewne że będą chciały zjeść to co dajemy. Jak pływają szybko to można oczekiwać że żerują i klasyczne smaki dla łowiska się sprawdzą. Ale jak się tylko wygrzewają to trzeba zaserwować "cukiereczka" tj coś czemu ryba się nie oprze mimo leniwego nastroju. Jak ryby nie widać przy powierzchni to trzeba poszukać przy dnie. Chod rig i bałwanek na zestawach powinny przynieść efekt. Jak nic nie bierze to albo smaki przynęt nie te albo po prostu ryba nie bierze. Nie zależnie od głębokości łowiska trzeba znaleźć naturalne stołówki karpi tj miejsca gdzie występuje naturalny pokarm. Najczęściej to łąki z błotniarkami, zatopione drzewa na których pełno różnej maści larw i ślimaków wodnych, trzcinowiska, górki. Co do wiatru to nie spycha on ryb a to co pływa po powierzchni więc ryby podążają za jedzeniem w nawietrzny brzeg. Jak jest taka możliwość to kładę zestaw po nawietrznej stronie tuż przy samym brzegu max 1 m - efekty zaskakujące nawet na bardzo płytkiej wodzie. Co do samej głębokości wody to jeżeli jej głębokość jest większa od wysokości ryby to można się spodziewać że ryba tam wpłynie :) Polecam obserwować i eksperymentować co do metod połowu i smaków na jakie łowimy. Jak poznamy łowisko to będzie można wtedy kombinować jak tu przechytrzyć największe miśki :)

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2015-07-28, 19:06   

Jerry1979 napisał/a:
Co do wiatru to nie spycha on ryb a to co pływa po powierzchni więc ryby podążają za jedzeniem w nawietrzny brzeg

Chyba raczej ryba znajduje się na nawietrznej stronie łowiska z racji tego że poziom natlenienia wody właśnie tam jest najwyższy. Nad to spychanie przez wiatr pokarmu wziąłbym poprawkę.

Jerry1979 
Jarek Łabno

Wysłany: 2015-07-28, 19:50   

Witaj
klimek napisał/a:
Nad to spychanie przez wiatr pokarmu wziąłbym poprawkę.

To widać że sucha mucha i jigi są Ci obce ;)

klimek 
Artur Bożyk

Wysłany: 2015-07-28, 21:22   

Jerry1979, ok tyle że forum dotyczy wędkarstwa karpiowego ;)

Jerry1979 
Jarek Łabno

Wysłany: 2015-07-29, 08:34   

klimek napisał/a:
Jerry1979, ok tyle że forum dotyczy wędkarstwa karpiowego

A myślisz że karpia nie można na muchę złapać? Na pewno nie będzie to misiek 15 kg ale z kroczkami można się pobawić :) Na pewno łatwiejsze i wygodniejsze są metody ogólnie stosowane ale znam kilku zapaleńców co na muche łapią wszystko co tylko owady zjada. Karpie też.
Wracając do tematu: sądzę że prędzej karpie pójdą za jedzeniem na stronę nawietrzną niż za tlenem. Przy wietrznej pogodzie na woda bardzo szybko się miesza i poziom natlenienia się wyrównuje.

retrokarp 
Ryszard Kopuła

Wysłany: 2015-10-09, 14:54   

Czy w połowie października jest jeszcze sens robić nocke na płytkiej? ;)

Jerry1979 
Jarek Łabno

Wysłany: 2015-10-12, 13:08   

Cytat:
Czy w połowie października jest jeszcze sens robić nocke na płytkiej?

Robić zasiadkę sens jest zawsze a jak ryby będą brały to tym bardziej ;) A poważnie: nie piszesz które to łowisko więc trudno powiedzieć czy na tej wodzie jest sens robić zasiadkę. Np Gajdowe jest całe płytkie wiec tam jest sens bo ryby ładne :)

wild_scorpio46 
Przemek Śliwiński

Wysłany: 2015-10-12, 13:21   

Ostatnio byłem na nocce na znajomej gliniance. Zestawy były postawione w zatoczce z najcieplejszą wodą w całym zbiorniku i nic. Różnica temperatury była około 2 stopni ale nic to nie dało. Głębokość około 2 metrów. Mogło być tak że ryby żerowały w dzień na płytkiej wodzie a w nocy zeszły na głębszą. Podczas pływania pontonem zauważyłem że drobnica i małże jeszcze przebywają na płyciznach o metrowej głębokości.

mankimank 
Tomek Kowalski

Wysłany: 2015-10-12, 15:23   

Na jednym ze zbiorników którym łowie o max głębokości 3,5 metra ryby biorą z okolic grążeli na spadach od 1 do 2 m aż do nadejścia lodu.

Odpowiedz do tematu