Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przypon typu Combi
Autor Wiadomość
DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-01-06, 21:25   Przypon typu Combi

Na jednym ko?cu plecionki zawiązujemy mała pętelkę.

Pętelkę przekładamy przez oczko haczyka od zewnątrz do wewnątrz.

Teraz dobrze by było na odcinek plecionki gdzie mamy oczko,założyć kulkę proteinową by dostosować długość włosa.
Gdy ustalimy długość włosa,długim odcinkiem plecionki owiązujemy haczyk,aż do momentu gdy plecionka która owijamy haczyk dotknie nam ostrza haka. (Owijamy ciasno i symetrycznie)

Następnie plecionkę którą owijaliśmy haczyk przekładamy przez oczko haka od zewnątrz do wewnątrz.

Po mocnym zaciśnięciu mamy haczyk zawiązany węzłem bez węzła.

Gdy zawiążemy przypon ,to na ko?cu zamiast krętlika przywiązujemy miniaturowe kółeczko ,węzłem Grinnerem.

Gdy kółeczko przywiążemy dowiązujemy do niego odcinek materiału sztywnego.Tak aby kółeczko się w nim poruszało.

No i do drugiego ko?ca mocujemy krętlik tak aby też się poruszał lużno.

Przypon jest gotowy

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2011-01-06, 21:47   

DamianHryniewicz, powiem Ci tak. Twoje tematy o tych przyponach są super :) W tamtym roku chciałem zastosować któryś z nich, ale nigiize nie było opisane jak po kolei zrobić itd. :) Ale teraz jest opisane najlepiej chyba jak można opisać i na pewno któryś z nich wypróbuję :)

karol 
Karol Gwoździewicz

Wysłany: 2011-01-12, 23:33   

Darek Burzymowicz na jakiejś stronie opisywał tez przypony, ale z Darkiem się lepiej spotkac i powiązać i połowić razem :)

Sano 
Karol Sanocki

Wysłany: 2011-04-06, 14:37   

Kiedy się stosuje taki przypon ?

ariello01 

Wysłany: 2011-08-16, 12:27   

DamianHryniewicz napisał/a:
No i do drugiego ko?ca mocujemy krętlik tak aby też się poruszał lużno.

Mógłby ktoś opisać za pomocą jakiego węzła przymocujemy to kółko?? Najlepiej jeszcze z jakimiś fotkami lub jakimś filmem instruktażowym.

Bury 

Wysłany: 2011-08-16, 13:08   

Zwykłą pętlą. Poszukaj surgeons loop.

arkson1 
Arkadiusz Baran

Wysłany: 2011-08-16, 18:59   

Super opis zrobienia takiego zestawu :-) ciekaw jestem jak on się zachowuje w wodzie

daniello2010 
Daniel Skrzypiński

Wysłany: 2011-08-16, 19:02   

Sano napisał/a:
Dołączam się do pytania

krzysiekkortus 
Krzysztof Kortus - PFWK

Wysłany: 2011-08-26, 00:22   

daniello2010 napisał/a:
Sano napisał/a:
Dołączam się do pytania

;) Też z chęcią posłucham

thefrodo 

Wysłany: 2011-08-26, 15:03   

Jak chcesz zarzucić zestaw na dużą odległość nie plącząc zestawu, a przy tym mieć zachowaną naturalną prezentacje przynęty.

Wasyl 
Damian Wasielewski

Zaproszone osoby: 1
Wysłany: 2011-08-26, 23:24   

:?: A gdybym zastosował krętlik zamiast kółeczka?

kaliczynski 

Wysłany: 2012-04-15, 14:33   

Bardzo ładnie opisane jak zrobić przyponik.
Zastanawiam się jaka jest jego wyższość na przyponem bez sztywnego materiału i kółeczka - po prostu tylko miękka pletka.
Czy tylko bezpieczny wyrzut jak napisał thefredo?
Ostatnio zmieniony przez kaliczynski 2012-04-15, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  

Kristof
Krzysztof Nowak

Wysłany: 2012-09-30, 12:35   

Czym różni się zastosowanie kółeczka do połączenia plecionki ze sztywną częścią od połączenia po prostu węzłem?

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2012-09-30, 13:12   

Jak widac na zdjeciu , sztywny material powiazany z kuleczkiem jest przez petelke, dzieki czemu mamy zrobiony taki przegub dzieki czemu miekka czesc przyponu jest ruchoma w wodzie w sposob naturalny.Mozna te 2 materialy polaczyc samym wezlem ale nie odda to takich samych ruchow w wodzie.Kretlik tez mozna zastosowac.

wojtek straub 

Wysłany: 2012-09-30, 13:40   

Kristof napisał/a:
Czym różni się zastosowanie kółeczka do połączenia plecionki ze sztywną częścią od połączenia po prostu węzłem?

W moim mniemaniu kółeczko jest zbędne, bo przegub, jaki tworzy, przy miękkiej końcówce nie jest potrzebny... Sama miękka końcówka skutkuje naturalnym zachowaniem przynęty

[ Dodano: 2012-09-30, 13:42 ]
DamianHryniewicz napisał/a:
Mozna te 2 materialy polaczyc samym wezlem ale nie odda to takich samych ruchow w wodzie.

Tak, zakres ruchu miększej części będzie o ok. 0.5-1 cm. mniejszy jak przy zastosowaniu pętli i kółeczka...

shivan 
NIE

Wysłany: 2012-10-01, 12:47   

Od siebie dodam, węzły typu albright knot czy mahin...trzeba niestety dobrze związać + różnie się zachowywują przy różnych materiałach, ja sobie je w końcu odpuściłem i zacząłem używać krętlika...a później już niczego bo przeszedłem na otuline;]

tak btw: nigdy nie łączmy samymi "pętelkami" fluo i plecionki, bo pletka przetnie fluo, tak samo cienkie pierścienie nie fajne działają z fluo typu np. carp'r'us.
To tyle z moich obserwacji/wielogodzinnego rwania,mi combi się nie sprawdziły na ciężkich wodach, ale możliwe,że to przez moje "ułomności" w wiązaniu.

Pozdro

wojtek straub 

Wysłany: 2012-10-01, 15:11   

shivan, Combi rig, z założenia, miał spełniać dwa zadania.
1. Połączyć naturalną prezentację miękkiej plecionki i trudność wypluwania stiff rig'a. Wiele osób popełnia błąd i stosuje zbyt długi miękki odcinek co skutkuje tym, że przypon działa jak "zwykły" z miękkiej plecionki (przy braniu oczywiście)...
2. Zachować zalety miękkiego przyponu ograniczając plątanie się podczas rzutu - tutaj stosuje się proporcje 2/1 (sztywny/miękki odcinek) ale oprócz mniejszej "plątliwości" przypon nie będzie spełniał wymagań pkt. 1
Sam stosuję je właśnie ze względu na pkt. 1 i w zależności od wielkości przynęty i założonego sposobu prezentacji stosuję miękki odcinek dł. 1-3cm. i nie uzależniam jego długości od długości sztywnej części...
P.s. Jeszcze combi na łączeniu nie udało mi się urwać :roll:

shivan 
NIE

Wysłany: 2012-10-01, 15:24   

No wierze,że tobie to działało, u mnie tak jak pisałem niezabardzo, chociaż spędziłem długie godziny nad tym,i dochodziłem już powoli co było mniej więcej nie tak, to jakoś nie ufałem tym przyponom.

Wiążąc albrightem fluo do miękkiej plecionki, zdarzało się,że pletka się przecierała podczas zaciągania, mimo dobrego nawilżenia i "książkowego" zaciągania.
(tb sim silk, fluo carp'r'us miałbyć efekt o którym pisałeś w 1pkt)

W każdym bądź razie ja zrezygnowałem...możliwe też,że nie dopasowałem "możliwości" tych przyponów do warunków w których łowiłem,może normalnie by robiły robotę a po prostu sąsiedztwo zaczepów je zbyt łątwo unicestwiało.

Pozdro

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-07, 13:04   

Moje pierwsze samodzielnie wykonane przypony - takie "już do łowienia", bo prób z różnymi węzłami, materiałami, było duzo. Zadowolony jestem z pierwszych trzech od dołu, bo wyszły dokładnie takie, jak chciałem. W tych wyżej byłoby wszystko ok (są dłuższe, ale miały być, długości narobię różnych), tylko ciut niezadowolony jestem z długości plecionki - jest trzy centymetry od pozycjonera, a miało być mniej. Może poprawię, zobaczę.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-02-07, 13:09   

Przypony z Crankedhookami są źle wykonane.

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-07, 13:16   

Eeeee tam.... 8)

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-08, 06:43   

W cranketach za blisko oczka "stoperki", powinny być na pierwszym (od grota) "złamaniu"...
W tych z włosem dorzucił bym kółeczko bądź kawałek rurki na trzonku... I te włosy jakieś krótkie... Ale na tym punkcie lekko skrzywiony jestem :twisted:

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-08, 08:39   

Wojtek,
te stoperki nie są w pozycji do łowienia - w wodzie będą na załamaniu. Włosy są takie "książkowe", że kulka 18mm dotyka łuku kolankowego, ale mnie też się wydaje, że lepsze są dłuższe i wydłużę je. Chyba nie trzeba do tego robić nowego przyponu, wystarczy dowiązać jeszcze kawałek plecionki do włosa? A to kółko, to po to by zrobić blow back'a?

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-08, 09:12   

Wilk_, jak dla mnie to przypony są nieestetycznie wykonane,gumki źle nabite na łuki kolankowe,robaczki za bardzo nasunięte na hak,włosy zdecydowanie za krótkie....
Wkleję fotki jak powinno to mniej więcej wyglądać ;)

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-08, 09:49   

Słowik, mam Cię w ignorowanych, ale że nie będąc zalogowanym przeczytałem niechcący Twój tekst raz odpowiem: no sorry, ale Ty miewasz po 17 spadów ze swoich przyponów na jednej zasiadce! Rzecz w ogóle nie do pomyślenia, nigdy nikogo takiego nie widziałem - z tymi, którzy pierwszy raz mieli wędkę w rękach włącznie...:) Sam więc rozumiesz.... Co do "estetyki", to w ogóle nie wiem, po co ta uwaga.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-08, 10:09   

Wilk_ napisał/a:
ale Ty miewasz po 17 spadów ze swoich przyponów na jednej zasiadce! Rzecz w ogóle nie do pomyślenia,

Tak zgadza się ;) Błąd w przyponie poprawiłem :P
Ale Ty na swoje przypony pewnie nie doczekasz się brania bo są źle wykonane i tylko szkoda marnować materiałów do ich wykonania :evil:
Ale rób jak tam uważasz :idea:

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2013-02-08, 10:32   

Moim skromnym zdaniem, jeżeli ktoś zamieszcza zdjęcie np. przyponu z prośba o ocenę musi być przygotowany na krytykę i przyjąć ją z uśmiechem "na klatę".

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-08, 10:48   

Speedaco, nie tak do końca, bo jak sam napisałeś "robił" błędy, więc wyciągnął z nich wnioski, skoro już ich nie robi... A po to jest forum, by takowymi się dzielić, by inni nie powielali "naszych" błędów...
P.s. Każdy błędy popełnia, popełniał i popełniać będzie... Takie życie :mrgreen:

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-08, 10:51   

O! przybyło trochę i teraz mój zestaw przedstawia się tak. Opierałem się głównie na sugestiach Przemka Bździucha (tłumaczył w mailach, w sztywniakach sugerował krętliki) i Wojtka Strauba - odnośnie krótkich plecionek w przyponach kombinowanych - do trzech centymetrów - brzmiało mi to logicznie. Dwa razy mi nie wyszło - plecionka ma 3cm od fluorocarbonu do pozycjonera, a chciałem, by miała tyle do haka ( 5 i 6 od góry), może zmienię.

Haki to są:
dwa od góry - Carp'R'us Centurion 4
potem wszystkie albo Carp'R'us Continental 4 albo Cranked hook 4
Plecionka własnej roboty - Power Strike 20 i 10lb skręcana podwójnie i potrójnie - wytrzymałość powyżej 9kg.

Edit:

Założę nowy temat w dziale dla początkujących, bo po pierwsze zrobiło się niemerytorycznie, choć większości tekstów nie widzę - poznaję po tych, które widzę - po drugie temat jest "przypony combi", a moje są różne.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-08, 11:19   

Wilk_, wystarczy poprosić a "krokodylki" przeniosą ;)
A na temat - wiążąc combi, najpier łączę materiały (lub usuwam otulinę) i dopiero wiąże hak (whipn knot'em) - wtedy wszystko róniutko wychodzi ;)
Speedaco, Mea culpa - źle przeczytałem ;)

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-08, 12:37   

Wojtek, ja do łączenia fluo z plecionką stosuję ten: http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=453, a do haków- węzeł bez węzła. Z wyjątkiem tych cranked hook'ów z kółkiem - do nich stosuję palomar.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-08, 13:18   

jony napisał/a:
Moim skromnym zdaniem, jeżeli ktoś zamieszcza zdjęcie np. przyponu z prośba o ocenę musi być przygotowany na krytykę i przyjąć ją z uśmiechem "na klatę".

Zgadza się w 100% ;)
Speedaco napisał/a:
Tyle tylko, że jeżeli poucza ktoś kto sam robi błędy to wygląda to tak jak w tym staropolskim porzekadle , które cytowałem.

Pouczać mogę,bo błędów (błędu bo był jeden) już nie robię przypon miałem dobrze wykonany bo ryby się zapinały,wydłużyłem włos o 0.5cm i spinki do końca sezonu nie miałem :P a jeśli jesteś na tyle doświadczony w tym temacie to proszę pokaż jak to ma prawidłowo wyglądać,a nie tylko słowa krytyki z Twojej strony i nic wnoszącego do tematu :evil:
Powinieneś dostać kolejną kreskę za niewnoszenie nic do tematu,i posiedzieć trochę na tyłku :evil:
Zapomniałem dodać że moje spinki miałem na tym zestawie końcowym.

jony 
Jan Zaprawa

Wysłany: 2013-02-08, 14:00   

Ja w tym sezonie mam zamiar łowić z przyponami na wzór combi, jednak będzie to tylko na plecionce z otuliną, i nasuwa mi się pytanie: jaki odcinek plecionki bez otuliny powinien wystawać "z ogona" robaczka? Haczyki jakie mam zamiar stosować to rozmiar 4 - 6.

shivan 
NIE

Wysłany: 2013-02-08, 14:14   

Ja daje 1cm.

Pozdrawiam

Kristof
Krzysztof Nowak

Wysłany: 2013-02-08, 14:19   

Ja zawsze przy przyponach typu combi miękkiej części starałem się mieć około 2 cm, z tym że chodzi mi tutaj o przypony z węzłem który łączył fluo z plecionką.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-08, 14:28   

Speedaco napisał/a:
Ja się nie chwalę swoimi przyponami.

To po co się udzielasz w tym temacie?
Speedaco napisał/a:
Ja na nie po prostu łowię i to z nie najgorszym skutkiem!

Tych Twoich skutków jakoś nie widać na forum :P
jony napisał/a:
jaki odcinek plecionki bez otuliny powinien wystawać "z ogona" robaczka?

U mnie jest to około 1-3cm zależy od warunków na łowisku,oraz wielkości haka ;)
jony napisał/a:
Haczyki jakie mam zamiar stosować to rozmiar 4 - 6.

W tym przypadku max 2cm ;)

HM_62_Pike 

Wysłany: 2013-02-08, 15:40   

Słowik, a jakie jest uzasadnienie dla sztywnego włosa długości trzech albo czterech kulek, z założoną jedną kulką? Żeby karp pomiętolił sobie sztywniaka w pysku i zachęcił się do wzięcia aż do haka?! No jak tak 'powinny wyglądać przypony to ja już nie wiem... :mrgreen:

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-08, 15:46   

HM_62_Pike napisał/a:
jakie jest uzasadnienie dla sztywnego włosa długości trzech albo czterech kulek, z założoną jedną kulką?

Chodzi Ci o dwa dolne przypony?

HM_62_Pike 

Wysłany: 2013-02-08, 15:47   

Głównie o te.

słowik 
Przemysław Słowikowski

Wysłany: 2013-02-08, 16:06   

HM_62_Pike, Proszę ;) zasada długiego włosa :P
http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=2856
http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=1245
http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=3919
http://forum-karpiowe.pl/viewtopic.php?t=455

Lenistwo nie zna granic :evil: Poczytaj, przetestuj, a potem się wypowiadaj ;)

Odpowiedz do tematu