Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sztywne przypony
Autor Wiadomość
DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-01-06, 15:24   Sztywne przypony

Sztywne przypony wykonane są z materiałów takich jak Fluorocarbon , ZeroMemory,Amnesia.

Dzięki tym przyponom nasz przynęta prezentuje się dużo naturalniej w wodzie i uzyskujemy lepszy efekt samo zacięcia.
Do sztywnych przyponów możemy stosować kulki proteinowe tonące jak i pływające oraz Pellet,kukurydzę a mianowicie można stosować wszystkie przynęty jakie da radę założyć na włos.

Sztywnych przyponów mamy kilka rodzai
A to przykładowe 4 rodzaje.

Sztywny przypon łamany ze sztywnym włosem.

Sztywny przypon łamany z miękkim włosem.

Sztywny przypon łamany D-rig

Sztywny przypon D-rig

W przyponach łamanych można zastosować do łączenia dwóch części przyponu pierścienie owalne

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-02-11, 23:54   

DamianHryniewicz napisał/a:
Dzięki tym przyponom nasz przynęta prezentuje się dużo naturalniej w wodzie
Damian - jak to jest, zazwyczaj w opisach materiałów przyponowych jest informacja, że im bardziej materiał jest miękki tym bardziej naturalne ruchy (zgodne z ruchami wody, roślinności,...) wykonuje przynęta. Nie wiem czy dobrze rozumuję - te naturalne ruchy w powyższych przyponach spełniają "przeguby" ???

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-12, 10:31   

Dokładnie, chodzi o ruch przynęty z haczykiem i końcowym elementem przyponu w miejscu łączenia przegubowego.

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-02-12, 16:25   

Jeszcze chciałem dopytać - czy takie połączenie przegubowe nie wpływa na plątanie się zestawu podczas rzutu ???

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-12, 16:29   

Jako że takie przypony są w większości wykonane ze sztywnych materiałów,czy nawet przypony typu kombi w połowie są sztywne to nie plączą się podczas rzutu.

beny2002 
Benedykt Jaskóła

Wysłany: 2011-02-24, 00:33   

A mnie interesuje jaką długość stosować tej amnezji czy innego materiału od haczyka do pierwszej pętli? No i czy można do tej pętli od razu wiązać leadcore?

Używaj proszę polskich znaków.Pozdrawiam

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-24, 00:43   

To zależy od ilości mułu w łowisku.
Nigdzie nie jest zabronione dowiązanie leadcore.Wydaje mi się że jak przegub będzie poruszał się odpowiednio to Leadcore może zdać egzamin gdyż do Pop-upa będziemy mieli od razu dociążenie.

beny2002 
Benedykt Jaskóła

Wysłany: 2011-02-24, 02:34   

No proszę, może zda to egzamin dowiązując do leadcora oczko lub krętlik. Spróbuje taki zestaw zrobić i potestuje pop-upa, może uda mi się jakiegoś miśka skusić...
A jak myślicie, czy taki sztywny zestaw pop-up byłby dobry tez na amura?Czy lepiej stosować miękką plecionkę?

Używaj polskich znaków, poprawiłem ponad 10 błędów - pozdrawiam Cypisek

jarekb11 
Jarosław Bajek

Zaproszone osoby: 4
Wysłany: 2011-02-24, 11:58   

Ja mam dwa pytania a mianowicie:
jaki materiał na przypony sztywniaki jest lepszy fluorocarbon czy zero memory??
i pytanko nr dwa o hak do tego typu przyponu a dokładniej o wygięcie oczka . Wydaje mi się że używając haka z prostym oczkiem uzyskujemy duży kont haka sprzyjający samozacięciu karpia , jaki więc jest sens stosować haki z wygiętym do tyłu oczkiem??.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-24, 13:38   

beny2002, Wydaje mi się że na Amura są najlepsze sztywne przypony dzięki którym mamy troszkę bardziej przejrzyste brania.Jak wiadomo brania Amura to zazwyczaj pojedyncze piknięcie sygnalizatora.
jarekb11, Zdecydowanie FLuorocarbon,Zero Memory jest strasznie trudne do zaciskania na węzłach :) Najlepszy efekt samozacięcia uzyskujemy gdy oczko mamy wygięte do środka haczyka.

jarekb11 
Jarosław Bajek

Wysłany: 2011-02-24, 13:46   

No właśnie więc jaki sens jest używanie haków z oczkiem jak na obrazku odgiętym na zewnątrz haka??

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-02-24, 15:12   

Haczyki z oczkiem do zewnątrz są typowe do sztywnych materiałów.Gdyż na sztywnym materiale łuk przy łopatce jest taki że ryba się dobrze zacina.Lecz przy oczku do wewnątrz zwiększamy efekt samozacięcia.
Haczyki z oczkiem do zewnątrz kompletnie się nie nadają do miękkich materiałów.

thefrodo 

Wysłany: 2011-03-16, 20:36   

Zaznaczę również, że:
1. Przypony sztywne są lepsze od miękich z tego względu, że nie plączą się podczas rzutu
2. Nie przecierają tak jak w przypadku przyponów wykonanych z plecionki
3. I dzięki swojej sztywności podwajają efekt samozacięcia karpia
4. Jeżeli robimy łamańca, to według angielskiej zasazy końcowy odcinek ( z haczykiem ) nie może być dłuższy niż 3 cm !!! Jeżeli przekracza tą normę to stopniowo traci na skuteczności.

ps. A oczko do zewnątrz jest przystosowane głównie do zestawów z pętlą d-rig
np. http://www.tandembaits.co...&id=129&pid=996

jeżeli ktoś sobie zażyczy mogę podzielić się z każdym wiedzą na temat przyponów ( przeróżnych : rewersów, combi rigów, stif rigów, łamańców.... itd ) Na przykładzie zdjęć swojej własnej ,,kolekcji"

Pozdrawiam

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-03-16, 20:44   

Jak możesz to wrzuć w nowym temacie jakiś krótki opis swoich przyponów. Jeśli masz jakieś własne konstrukcje, to chętnie podpatrzymy. ;)

thefrodo 

Wysłany: 2011-03-16, 22:08   

Przemo napisał/a:
Jak możesz to wrzuć w nowym temacie jakiś krótki opis swoich przyponów. Jeśli masz jakieś własne konstrukcje, to chętnie podpatrzymy. ;)

W porządku, jak tylko znajdę trochę wolnego czasu to wrzucę. :)

beny2002 
Benedykt Jaskóła

Wysłany: 2011-03-19, 11:35   

Witam!
Mam pytanko:
czy w tym sztywnym przyponie D-rig przedstawionym na fotce wyżej można dołożyć robaka Carprusa?

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-03-19, 11:59   

beny2002 napisał/a:
czy w tym sztywnym przyponie D-rig przedstawionym na fotce wyżej można dołożyć robaka Carprusa?

Do tych zestawów robaki się nie nadają, ponieważ przypon ten jest na sztywnym materiale. Robaki Carprusa stosuje się tylko do miękkich plecionek i żyłek. Robak ma za zadanie wypozycjonowanie haka do lepszego samozacięcia karpia. :D
Do sztywnych przyponów również nie stosuje się rurek termokurczliwych. ;)

jarekb11 
Jarosław Bajek

Wysłany: 2011-03-22, 12:19   

Miał bym jeszcze jedno pytanko .Może mi ktoś "wyoślić" kiedy i w jakich warunkach używać danego przyponu ,np jak używacie D'Riga to to jest spowodowane np warunkami na dnie czy raczej własnym "widzimisie"???? Chodzi mi o przypony do przynęt tonących.

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-03-22, 12:49   

Przypony D-Rig stosowane są głównie do Pop-upów. ;)
Do tonących kulek najlepszy jest przypon z miękkiej plecionki lub Combi Rig z robaczkiem Carprusa do pozycjonowania haka przy zassaniu kulki przez karpia.
Przy wyborze przyponu kieruję sie zwykle takimi zasadami:
- rodzaj dna
- wielkość kulki bądź kulek (jeśli bałwanek)
- jaka ilość drobnicy w łowisku
- rodzaj przynęty (pop-up, tonąca czy pellet)
- jeśli brania są słabe i delikatne to trzeba kombinować z przyponami żeby jak najbardziej haczyk ukryć.
- temperatura powietrza i wody (jeśli jest zimno to stosuję małe haki np. nr.6)

pawiozo 

Wysłany: 2011-06-19, 21:07   

DamianHryniewicz napisał/a:

Haczyki z oczkiem do zewnątrz kompletnie się nie nadają do miękkich materiałów.

Pierwsze moje karpie +10 kg łowiłem na haki z oczkiem odgiętym na zewnątrz a przypon wykonywałem z miękkiej, spinningowej plecionki dyneema (zupełnie płaskiej, bez otuliny). Nie zanotowałem pustych brań, nawet przy wywózkach powyżej 150 m. Faktem jest, że każde pojedyncze piiii kwitowałem zacięciem. Może przypadek, może miśki dobrze żerowały. Pomimo podatności na eksperymenty z nowościami, te haczyki zajmują najważniejsze, bo także sentymentalne, miejsce w moim pudle z klamotami. Nikogo nie namawiam do zmiany przekonań - dzielę się tylko swoimi doświadczeniami ;)

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-03, 00:34   

Jakiej grubości - czy też mocy, bo Carp'R'us na przykład nie podaje grubości - fluorocarbon będzie najlepszy do takiego przyponu? Pytam, bo będę kupował 25lb do strzałówki oraz zestawu helikopterowego i najlepiej byłoby mi robić przypony z tego samego, a nie - specjalnie kupować inny. 25lb będzie ok, czy za gruby?

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-03, 09:50   

Wilk_, zależy od modelu (marki) i wielkości haka, sposobu wiązania oraz typu przyponu - niektóre mają na tyle małe oczka, że ciężko przełożyć gruby fluorocarbon dwa razy, o trzech nie wspomnę (węzeł bez węzła i D-rig)... Tak, po za tym niuansem nie będzie za gruby ;)

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-03, 10:16   

Wojtek, o! widzisz, to jest ważna informacja! Mam kawałki fluorocarbonu 0.55 i haki już kupiłem dwa dni temu, więc mogę sprawdzić ile razy przejdzie przez oczko i jak się porządnie obudzę to to zrobię :) Kupiłem Carprusa: Continental Snag i Cranked, numer 4. Będę łowił na kulki 18mm, więc powinny być ok.

Piotr Ostrowski 

Wysłany: 2013-02-03, 10:32   

Wilk_, Jeśli będziesz miał problem z przeciągnięciem fluo przez oczko możesz spróbować uciąć końcówkę pod kątem, łatwiej jest przewlekać przez oczko. Tu wszystko zależeć będzie od samego haka.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
NO KILL CATCH&RELEASE
Piotr Ostrowski
www.CarpCity.pl

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-03, 10:53   

W jednych i drugich fluorocarbon 0.55 przechodzi trzy razy przez oczko, a przypuszczam, że ten Carprusa 25lb to będzie 0.47 lub 0.52 :) Zresztą do tych łamańców na pewno D-Riga bym nie robił, bo kupiłem te kółka z gumowymi ogranicznikami i będę nimi łowił ze sztywnym włosem - z opisu wynika, że to się najlepiej sprawdza w ich przypadku.

Wilk_ 
Robert Wilk

Wysłany: 2013-02-04, 21:33   

No, jutro będę robił pierwsze przypony z fluorocarbonu 25lb Carprusa - łamańce. Opisy mam, filmy mam, ale mam i problem z wyborem włosa: miękki czy sztywny (z wyjątkiem cranked hooka, bo do tego - sztywny). Na filmach zazwyczaj jak fluorocarbon, to D-Rig, a wiem, że stosuje się go głównie do pływających kulek, ja zaś będę łowił i na takie, ale przede wszystkim na neutralne i tonące. Na ciężarek oblepiony pastą pelletową i worki pva - punktowo. Dlatego uparłem się na pełne sztywniaki, że Przemek Bździuch napisał mi, że wczesną wiosną on na takie łowi. Doradzi ktoś, jaki włos wybrać?

Nie pisz posta pod postem. Po to jest opcja edytuj, aby móc dopisać dodatkowy tekst w swoim poście powyżej - astrauss

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-05, 06:26   

Może to rozwiąże Twoje wątpliwości:
Jak w łowisku masz sporo drobnicy bądź raków - sztywny, bo miękki potrafią nieźle zamotać. Jak w łowisku spokojnie lub zakładał będziesz popki, miękki...

Marcin19 
Marcin Kozdrowiecki

Wysłany: 2013-02-05, 11:49   

Co sądzicie o materiale an sztywne przypony firmy ESP??
Dokładnie chodzi mi o ESP stiff rig. Jak się go wiąże oraz jak z prostowaniem. Może jednak wybrać coś innego na sztywniaka.

SIG 

Wysłany: 2013-03-10, 10:00   

Radek napisał/a:
Jeszcze chciałem dopytać - czy takie połączenie przegubowe nie wpływa na plątanie się zestawu podczas rzutu ???

Jest na to prosty sposób. Po prostu przegub obkręcasz taśmą PVA i w tym miejscu masz podczas rzutu sztywną część. Po wpadnięciu do wody PVA się rozpuszcza i przegub znów spełnia swoją rolę :)

maciek 

Wysłany: 2013-03-14, 15:55   

Czy jest sens stowsować krótki sztywny przypon z fluorocarbonu z d-rigiem bez przegubów do kulek tonących? Dodam tylko że chciałbym uzyć takiego przyponu na twrdym czystym dnie.

Dziadek 
Artur Nowak

Wysłany: 2013-03-15, 08:15   

Witam...
Maćku, choć lepiej wykorzystać go do kulek zbalansowanych lub Popków to moim zdaniem tez można wykorzystywać do zwykłych kulek tonących plusy niewidoczny w wodzie, brak splatania zestawu, lepsze samo zacięcie tylko ma to być przypon bez żadnej dźwigni – na sztywno…
Pozdrawiam...

maciek 

Wysłany: 2013-03-15, 16:56   

A czy karp nie ma wiekszego problemu z zassaniem przynęty na sztywnym przyponie? I czy dowiazywać go do krętlika z ringiem? Dodam że zestaw którego najczęściej używam jest z ciężarkim centrycznym.

Pleban 
Adam Nowacki

Wysłany: 2013-03-15, 17:48   

Karp ma większy problem z wypluciem sztywnego zestawu niż z zassaniem. Ja zakańczam sztywne przypony oczkiem, aby przypon mógł swobodnie się poruszac na dnie.

maciek 

Wysłany: 2013-03-15, 18:31   

A więc zrobiłem próbny przyponik. Nie mam doświadczenia z fluorocarbonem ale w tym sezonie chce wypróbować efektywność.

Hak: Carprus Centurion 2000 nr. 6
Fluorocarbon: Carprus clearwater 25 lb
Kretlik: Prologic nr. 8
Długość pzyponu: 17 cm.

Proszę o ocene co jest nie tak :/

A czy można zastosować włos z cieniutkiej miękkiej plecionki?

Maciek99999 
Maciek OLO Muller

Wysłany: 2013-03-15, 21:37   

Wygląda jak najbardziej poprawnie.
Jeśli można polecić to zastosowałbym krętlik z kółeczkiem żeby miał większą swobodę naturalnego ruchu na dnie.

Pzdr.

miro56 
Mirosław Głowacki

Wysłany: 2013-03-15, 21:40   

maciek, widać że przygotowałeś go pod popupa,i wszystko było by ok gdybyś zrobił go na przegubie ze 2-3 cm od haka.Bo chyba nie chcesz stawiać go tak wysoko nad gruntem.

maciek 

Wysłany: 2013-03-15, 21:44   

miro56, wczesniej pisłem że to nie jest przypon pod pop upa. Chciałbym je wypróbować na pewnej żwirowni gdzie jest twarde dno z kulką tonącą 22 mm.

Dziadek 
Artur Nowak

Wysłany: 2013-03-15, 21:55   

Witam...
Ja bym zrobił mini d-riga przypo»n max 15cm a do krętlika na sztywno przywiazał bez tego przegubu... ;) a i na fluo 25lb sorki nie doczytałem jest na 25lb to dobrze...
Pozdrawiam...

maciek 

Wysłany: 2013-03-15, 22:02   

Dziadek, a co zmieni brak przegubu?

miro56 
Mirosław Głowacki

Wysłany: 2013-03-15, 22:20   

Maciek, ja to robie troche inaczej przy mocowaniu włosa.Po prostu przed kręceniem flluo mam przygotowany krótki włos z przezroczystej cienkiej żyłki 0,18 z zakończonym oczkiem i na tej krótkiej końcówce robie ze dwa zacisnięte guzy.Przykładam do grzbietu haka-odmierzając długość włosa i wtedy nakręcam fluo na hak.Lub stosuje mój patent ze sztywnym włosem lużno chodzącym po trzonku haka.

Odpowiedz do tematu