Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
The Method - Metoda
Autor Wiadomość
DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-01-06, 15:04   The Method - Metoda

W pierwszej kolejności nawlekamy na żyłkę odcinek rurki sylikonowej o długości około 30cm.

Następnie na żyłkę nawlekamy koszyczek do Metody
W łącznik gumowy który znajduje się przy koszyczku wciskamy wcześniej nawleczoną rurkę sylikonową

Do wolnego ko?ca żyłki który znajduje się przy koszyczku przywiązujemy Przpon węzłem Grinner-em

Aby uzyskać w zestawie efekt samo zacięcia ,krętlik od przyponu wciskamy w łącznik gumowy znajdujący się przy koszyczku do Metody.

Przypony do Metody jakie ja stosuje są wykonane z miękkiej plecionki,z miękkim włosem ,ich długość nie przekracza 7cm.
Przypon wiążemy Węzłem bez węzła.

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2011-01-06, 17:04   

Hehe :) Kolejny bardzo dobry artykuł. Ja myślę że wydaj samemu jakąś książkę bo artykuły są the best ;p

michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2011-01-11, 18:00   

Jakiej firmy koszyczki polecacie ?

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2011-01-11, 18:07   

Ja używałem tylko TB ale mi się po 2 rzutach urwała jedna część podtrzymująca zanętę ;)

ArkadiuszKlimaszka 

Wysłany: 2011-01-11, 19:13   

Firma raczej dużego znaczenia nie ma. Najważniejsze by obciążenie nie było centryczne a boczne. Unikniemy dzięki temu przygniecienia przynęty przez koszyk.

adi 

Wysłany: 2011-01-12, 11:28   

ArkadiuszKlimaszka napisał/a:
Firma raczej dużego znaczenia nie ma. Najważniejsze by obciążenie nie było centryczne a boczne. Unikniemy dzięki temu przygniecienia przynęty przez koszyk.

Centryczne ? Możesz podać jakiś konkretny obrazek koszyka ?

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-01-12, 12:35   

Centryczne dociążenie jest takie że ciężarek znajduje się na samym środku koszyczka.
A boczne dociążenie jest zamontowane na boku jednego ze skrzydeł koszyczka.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-01-12, 12:36   

Koszyczek który jest na zdjęciach w tym temacie ma dociążenie centryczne.

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-01-18, 12:57   

Jakie powinno być optymalne dociążenie koszyczka, żeby bez problemu nastąpiło prawidłowe zacięcie ? Czy np. 30g. koszyczek umożliwi skuteczne zacięcie ?

Speedaco
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-18, 13:02   

Uważam,ze 70g to minimum zapewniające właściwe zacięcie. Co do koszyczka to lepszym rozwiązaniem jest koszyk z bocznym dociążeniem. Będzie się zawsze odwracał i opadał tak,że umiejscowiona przynęta po przeciwnej stronie do obciążenia zawsze będzie na wierzchu. Czy to pływająca czy tonąca ...

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-01-18, 20:04   

To zależy ile zanęty się wypłukało, czy jest zagłębiona w mule itp. Jeżeli damy koszyk z obciążeniem np 80 gr + zanęta to wyjdzie nam 250 gr. Już trzeba mieć odpowiednie wędzisko, żeby takim ciężarem rzucić. Przy metodzie wystarczy około 40 gr do samozacięcia.
pozdrawiam
Przemek

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-01-18, 20:22   

Często łowię na metodę i używam koszyczków 60gramowych.
Poprzednie miałem 40 gramów ale jakoś mi nie leżały.
Podstawa samozacięcia przy metodzie, to aby zanęta po wpadnięciu do wody nie zleciała z koszyka w całości tylko w znacznej części na nim pozostała. ;)
Zawsze po wyrobieniu zanęty sprawdzam ją wrzucając na próbę jeden koszyk na płyciznę przy brzegu i wtedy oceniam czy jest ok. ;)

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2011-01-18, 21:27   

To że jestem inny to wie dużo osób :) I mam inne zdanie które mam poparte faktami.
Moim zdaniem do samozacięcia wystarczy 30g czy to metoda czy to zestaw samozacinający.

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-01-18, 23:54   

PrzemekBździuch napisał/a:
[... ]Jeżeli damy koszyk z obciążeniem np 80 gr + zanęta to wyjdzie nam 250 gr. Już trzeba mieć odpowiednie wędzisko, żeby takim ciężarem rzucić[...]
Miałem właśnie ten dylemat - rzucać spodem??? przecież to jest coś nie tak. Oczywiście rozumiem, że należy nauczyć się rzucać z większymi obciążeniami, ale okolice 300 gram i więcej, to spod+rakieta, no chyba, że surfcasting. Oczywiście można też wywieźć, ale to już inna bajka.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-01-19, 09:54   

Radek ważna jest również technika rzutu. Ja kiedyś byłem zmuszony łowić na metodę Daiwą Emblemem 2,75 lb. Takim typowym parabolikiem, bardzo miękkim. Dałem radę łowić na 60 m, a koszyk wraz z zanętą miał z 250 gr:). Rzuty musiały być płynne bez szarpnięć a zestaw leciał takim lobem. I wszystko wytrzymało:)
pozdrawiam
Przemek

Radek 
Radosław Maślankowski

Wysłany: 2011-01-20, 01:47   

Z małymi ciężarkami (właśnie 30g.) jakoś szło, w sumie kije mam 3,5lb - więc będę próbował na wiosnę konkretniejszych obciążeń

arek1985 

Wysłany: 2011-02-06, 09:23   

To już nie rozumiem nic z tego, bo wszędzie słyszałem to że powinno być minimum 70-80gr żeby nastąpił efekt samozacięcia.

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 14:51   

Na methodę jak łowisz najczęściej zestawy przerzuca się co 2-3 godziny. Koszyk ma już obciążenie + zanęta i waga takiego zestawu to około 200 gr. Dobra zrobiona zanęta do metody rozpuszcza się właśnei przez 2-3 godziny i dzięki temu waga tego zestawu wraz z zanętą jest większa i samozacięcie jest bezproblemowe.

arek1985 

Wysłany: 2011-02-06, 15:05   

Czyli jakiej wagi polecasz koszyki???Masz może takie u siebie w sklepie???Wędkę mam tylko do 120gr wyrzutu

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 16:02   

Ja używam koszyków z dociążeniem około 50 gr. Właśnie wstawiam do sklepu metody Pelzera. Od jutra będzie dostępna szeroka oferta Pelzera i Mosella w moim sklepie.

arek1985 

Wysłany: 2011-02-06, 17:23   

To dobrze trafiłem :) A z zanęt to co polecasz???I jakie przynęty i przypony???Sorki że tyle pytam ale jestem zielony w tym temacie

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 17:34   

Z zanęt polecam Devila i Dynamita. Najczęściej na nie łowię. Poczytaj wcześniejsze posty bo były już o tym. Przynęty to głównie pływaczki, a przyponiki max 5 cm.

arek1985 

Wysłany: 2011-02-06, 17:44   

Takie króciutkie te przypony ???i to prawda że trzeba przynęt umocować w zanęcie przed zarzuceniem???I jeżeli kupie jakąś zanętę z CDB to trzeba do nich dodawać jakieś bostery albo dipy???

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-02-06, 17:51   

Warto zanętę dopalić jakimś boosterem. Przy krótkim przyponie nie jest konieczne wciskane przynęty w zanętę. Dzięki tak krótkiemu przyponowi nie splączesz zestaw, a pływaczek będzie się unosił nad samą rozpuszczającą się zanętą.

TommY 

Wysłany: 2011-03-02, 19:52   

Warto jeszcze wspomnieć o innym typie feedera Foxa,
Fox Match Maggot Feeder wewnątrz zawiera gąbkę którą można nasączyć dodatkowo boosterem czy olejami co dodatkowo uatrakcyjni zestaw.
Ortografia.Damian

amur2511 
Krzysiek

Wysłany: 2011-03-02, 20:36   

Ja używam koszyka 30 gr w zupełności wystarczy. Przypon około 5 cm. Jeżeli chcesz dopalić zanętę to dobry koszyk jest firmy quantum ma specjalną konstrukcję pochłaniającą boostery.

michalTCK 
Michał Czogała

Wysłany: 2011-03-03, 17:59   

TommY, masz może jakiegoś linka do Polskiego sklepu internetowego, gdzie to można kupić?

TommY 

Wysłany: 2011-03-08, 04:57   

michalTCK napisał/a:
TommY, masz może jakiegoś linka do Polskiego sklepu internetowego, gdzie to można kupić?

Michał może tu coś wybierzesz
http://www.foxint.pl/cata...=47&product=534
http://superfishing.pl/view/262
http://www.makarfish.pl/i...ct&prod_id=2384
lub tutaj http://krokodyl.sklep.pl/view/262
Mam nadzieję że Tobie pomogło.

beny2002 
Benedykt Jaskóła

Wysłany: 2011-04-02, 10:30   

Witam!
Mam takie pytanie odnośnie tego koszyka zanętowego lub prostszej wersji sprężyny,czy aby ten element zestawu w jakimś stopniu nie będzie nam płoszył ryb?

PrzemekBździuch 
sklep-karpiowy.pl

Wysłany: 2011-04-02, 11:14   

Nie powinien płoszyć ryb. Na dnie leżą różne patyki kamienie itp, a taki koszyk powinien wtopić się w dno.

Cypisek 
Cyprian Gutkowski

Wysłany: 2011-04-03, 13:24   

Na dnie zazwyczaj leży też sporo koszyczków zanętowych od pozrywanych zestawów, więc raczej to widok powszedni dla ryby ;)

szczurx 
Damian

Wysłany: 2011-04-27, 18:54   

Witam, niedawno zainteresowałem się łowieniem karpii i mam pytanie odnośnie zestawu do methody- sprawdzi się awaryjnie przy łowieniu np. leszczy, linów?

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-04-27, 20:23   

szczurx napisał/a:
Witam, niedawno zainteresowałem się łowieniem karpii i mam pytanie odnośnie zestawu do methody- sprawdzi się awaryjnie przy łowieniu np. leszczy, linów?

Oczywiście że tak. Wielokrotnie łowiłem ładne leszcze i liny jako przyłów na metodę.
Pozatym, łowienie na metodę niewiele różni się od zwykłego łowienia na feddera. Różnica jest tylko w przynęcie oraz sposobie sygnalizacji brania, sama konstrukcja zestawu natomiast niewiele się różni. ;)

szczurx 
Damian

Wysłany: 2011-04-27, 20:58   

a jeśli chodzi o efekt samozacięcia to czy w przypadku połowu wyżej wymienionych ryb, również mogę wpychać krętlik w tą gumową tulejkę koszyczka, czy też wymagana jest pełna przelotowość zestawu?

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-04-27, 21:22   

szczurx napisał/a:
a jeśli chodzi o efekt samozacięcia to czy w przypadku połowu wyżej wymienionych ryb, również mogę wpychać krętlik w tą gumową tulejkę koszyczka, czy też wymagana jest pełna przelotowość zestawu?

W tej kwestii to już zależy na co się nastawiasz. Jeśli chcesz leszcze i liny to stosowałbym raczej zestaw przelotowy, ponieważ ryby te mogą mieć problem z uniesieniem koszyczka z zanętą, przez co sygnalizacja brania może być słabsza. Z karpiami natomiast, to spokojnie możesz blokować zestaw wciskając krętlik w tulejkę koszyczka. ;)

nielegalny77 

Wysłany: 2011-05-04, 09:36   

Panowie, a czy "metoda" sprawdzi się wg was przy połowie dużych sztuk, powiedzmy powyżej 8 kg?

Przemo 
Przemysław Piątek

Wysłany: 2011-05-04, 13:40   

nielegalny77 napisał/a:
Panowie, a czy "metoda" sprawdzi się wg was przy połowie dużych sztuk, powiedzmy powyżej 8 kg?

Tutaj nie ma reguły, na metodę może wziąć karp 1kg jak również 20kg.
Wszystko zależy od jakości zanęty na koszyku, kulki na którą łowisz no i oczywiście odrobiny szczęścia... ;)
Ostatnio zmieniony przez Przemo 2011-05-21, 18:50, w całości zmieniany 1 raz  

szczurx 
Damian

Wysłany: 2011-05-21, 12:00   

Pytanie odnośnie zanęty, powiedzmy że używam zanęty waniliowej, do której dodaję kilka kulek proteinowych o zapachu krabowym. Taka sama kulka ląduję na włosie. Można tak mieszać zapachy czy raczej niebardzo? Kulki dopalone są jeszcze boosterem krabowym.

Zdania zaczynaj z dużej litery. Przemo.

joker87
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-21, 12:06   

Mieszanie zapachów i smaków to nie są jakieś odosobnione przypadki. Sam nęcąc pelletem rybnym/halibutowym łowię np na scopex.

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2011-05-21, 18:19   

joker87 napisał/a:
Mieszanie zapachów i smaków to nie są jakieś odosobnione przypadki. Sam nęcąc pelletem rybnym/halibutowym łowię np na scopex.

A zapytam z ciekawości jaki jest skutek tego "hardcore" :mrgreen: ?(mam na myśli halibut-scopex).

Odpowiedz do tematu