Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przypon Karpiowy z Robakiem Carp*R*Usa
Autor Wiadomość
AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-09-01, 09:22   

Artur_prezes napisał/a:
czy długi włos po prostu sortuje nm ryby biorące na np +5kg

Tak właśnie to działa, może nie z dokładnością wagi. Mechanizm pobierania jest taki sam, tylko zwróć uwagę na rozmiary rybich pyszczków, wtedy może łatwiej będzie to zrozumieć. Przy długim włosie mała ryba zassie samą kulkę i wypluje w przypadku podejrzanego zachowania bez konsekwencji, gdyż haczyk był dalej. Przy dużej rybie długi włos już nie jest za długi dla dużego pyszczka i haczyk jest również zasysany z przynętą.

Artur_prezes 
Artur Kubica

Wysłany: 2013-09-01, 18:56   

AndrzejN. napisał/a:
Artur_prezes napisał/a:
czy długi włos po prostu sortuje nm ryby biorące na np +5kg

Tak właśnie to działa, może nie z dokładnością wagi. Mechanizm pobierania jest taki sam, tylko zwróć uwagę na rozmiary rybich pyszczków, wtedy może łatwiej będzie to zrozumieć. Przy długim włosie mała ryba zassie samą kulkę i wypluje w przypadku podejrzanego zachowania bez konsekwencji, gdyż haczyk był dalej. Przy dużej rybie długi włos już nie jest za długi dla dużego pyszczka i haczyk jest również zasysany z przynętą.

A czy krótki włos nie działa przeciwnie, znaczy chodzi mi o to czy ciężej zapiąć wielką rybę?

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-09-01, 19:33   

Artur_prezes napisał/a:
czy krótki włos nie działa przeciwnie, znaczy chodzi mi o to czy ciężej zapiąć wielką rybę?

Nie.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-01, 21:48   

AndrzejN. napisał/a:
Artur_prezes napisał/a:
czy krótki włos nie działa przeciwnie, znaczy chodzi mi o to czy ciężej zapiąć wielką rybę?

Nie.

A ja bym rzekł, że często tak...

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2013-09-01, 22:24   

Jeśli dłuższy/długi sprzyja i jest...lepszy,jak można nazwać krótki ? ;)

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2013-09-01, 22:56   

Omen napisał/a:

Ja wcale nie uważam krótkiego włosa za gorszy, wszystko zależy od sytuacji i w kwestii zapinania oba są wg. mnie równorzędne. Długi włos pomocny jest przy wyeliminowaniu zapinania się mniejszych ryb i tyle.

Artur_prezes 
Artur Kubica

Wysłany: 2013-09-01, 23:18   

wojtek straub napisał/a:
AndrzejN. napisał/a:
Artur_prezes napisał/a:

Nie.

A ja bym rzekł, że często tak...

A możesz to jakoś rozwinąć? Ja niestety zawsze jadę raz w tygodniu na tylko 24h i nie wybrzydzam w wielkościach ryb, ostatnio nawet zrobiłem fotkę fajnej trójeczce, bo miała piękne czerwone płetwy. Dla mnie każda złowiona ( i przed wszystkim wypuszczona) ryba jest zastrzykiem radości:D

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-02, 04:46   

Po prostu, w wielkim ryjku często hak nawet go nie muśnie, przy zasysaniu i wypluwaniu, bo kulka na krótkim włosie wyciąga hak z pyska, zanim ten zdąży opaść na warę... Oczywiście dotyczy to głównie kulek tonących, bo zbalansowane bałwanki i popki, to już inksza inkszość ;)

Can-d 
Kamil Perepeczko

Wysłany: 2013-09-02, 09:47   

wojtek straub napisał/a:
Oczywiście dotyczy to głównie kulek tonących
wojtek straub napisał/a:
zbalansowane bałwanki i popki, to już inksza inkszość
Wojtku mógłbyś rozwinąć tą myśl.Jaka jest różnica w budowie przyponu przy zastosowaniu różnej kombinacji kulek.Dzięki kamil.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-02, 12:17   

Can-d, kuleczki o różnej pływalności inaczej się zachowują podczas zasysania/wypluwania, gł. ze względu na swoją wagę - czym kulka (ogólnie przynęta) lżejsza (przy podobnym gabarycie) tym łatwiej ją karpiowi zassać, a trudniej wypluć, choćby dlatego, że zbilansowana przynęta czy pływak ze znacznie mniejszą siłą "ciągną" hak podczas wypluwania, jak podobnej wielkości tonąca kulka...

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2013-09-02, 12:19   

AndrzejN. napisał/a:
Omen napisał/a:

Ja wcale nie uważam krótkiego włosa za gorszy, wszystko zależy od sytuacji i w kwestii zapinania oba są wg. mnie równorzędne. Długi włos pomocny jest przy wyeliminowaniu zapinania się mniejszych ryb i tyle.

Zgadzam się,wszystko zależy a jest naprawdę od czego. ;)

Teorie są różne,nie jest tak,że jedna to super opcja,druga całkowicie blee, tu i tu można połowić.

Co według mnie m.in przemawia za mniejszymi hakami i dłuższymi włosami(dotyczy kulek tonących,częściowo również bałwanków):

-czym krótszy włos,jakby to ująć,jak z psem na krótkiej smyczy,kulka na krótkim włosie podąża ''ślepo'' i bardzo sztywno za kulką,
-dłuższy włos daję hakowi swobodę i czyni go skuteczniejszym,proste suche testy na dłoni,według mnie nawet w pewnym stopniu obrazują jak wygląda to z krótkimi a jak z długimi, kolejny prosty test- na leżącym przyponie z założoną kulką,chwytamy za kulkę i podnosimy powoli do góry,łatwo zauważyć jak korzystnie przy prawidłowo skonstruowanym przyponie ustawia się hak,
-odległość i swoboda ruchu,powoduje że hak ma czas i możliwość swobodnego ułożenia się na wardze (oby dolnej ) :mrgreen: ,
-lżejszy i ostrzejszy mały hak,to tylko niewielki dodatek w zestawieniu, tam przed kulką...jednak skuteczny i robiący robotę,
-przy bałwanach,ze względu na ich kształt i mniejsze lub większe zbalansowanie one poruszają się dosyć nieprzewidywalnie,może trochę chaotycznie,ciekawie się tam w pyszczku poruszają a i układają :P .

Artur_prezes 
Artur Kubica

Wysłany: 2013-09-02, 21:51   

Omen napisał/a:
AndrzejN. napisał/a:
Omen napisał/a:

Zgadzam się,wszystko zależy a jest naprawdę od czego. ;)

Teorie są różne,nie jest tak,że jedna to super opcja,druga całkowicie blee, tu i tu można połowić.

Co według mnie m.in przemawia za mniejszymi hakami i dłuższymi włosami(dotyczy kulek tonących,częściowo również bałwanków):

-czym krótszy włos,jakby to ująć,jak z psem na krótkiej smyczy,kulka na krótkim włosie podąża ''ślepo'' i bardzo sztywno za kulką,
-dłuższy włos daję hakowi swobodę i czyni go skuteczniejszym,proste suche testy na dłoni,według mnie nawet w pewnym stopniu obrazują jak wygląda to z krótkimi a jak z długimi, kolejny prosty test- na leżącym przyponie z założoną kulką,chwytamy za kulkę i podnosimy powoli do góry,łatwo zauważyć jak korzystnie przy prawidłowo skonstruowanym przyponie ustawia się hak,
-odległość i swoboda ruchu,powoduje że hak ma czas i możliwość swobodnego ułożenia się na wardze (oby dolnej ) :mrgreen: ,
-lżejszy i ostrzejszy mały hak,to tylko niewielki dodatek w zestawieniu, tam przed kulką...jednak skuteczny i robiący robotę,
-przy bałwanach,ze względu na ich kształt i mniejsze lub większe zbalansowanie one poruszają się dosyć nieprzewidywalnie,może trochę chaotycznie,ciekawie się tam w pyszczku poruszają a i układają :P .

Dobrze a jak to się ma do łowienia np w mule na pop-upy?

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-02, 22:48   

Cytat:
Dobrze a jak to się ma do łowienia np w mule na pop-upy?
zależy jaki zestaw zmontujesz, ale ogólnie, w takim przypadku długi włos będzie selekcjonował wielkość zapinających się ryb...

warrior 

Wysłany: 2013-09-03, 12:48   

Właśnie skończyłem robić przypon, ale chyba zrobiłem za krótki włos. Zobaczcie jak mi to wyszło. Mam pytanie czy ten przypon nie będzie się plątał podczas rzutu, ma 23cm.

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2013-09-03, 12:59   

Jedyne co bym poprawił to przesunął 'górną' gumkę (stoper) do połowy łuku a dolną ciut w dół. O długości włosa się nie wypowiadam bo każdy ma inne podejście. Zaraz wpadnie Wojtek i będzie Ci kazał dowiązać z 7cm jeszcze :mrgreen:
Jeżeli chodzi o plątanie to zawsze możesz założyć PVA z cienkiego tunelu 18mm i nie będziesz myślał.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-03, 17:07   

Ralph_Fridge napisał/a:
Zaraz wpadnie Wojtek i będzie Ci kazał dowiązać z 7cm jeszcze
oj tam oj tam, od razy 7 :roll: ale ze trzy to bym dał więcej :mrgreen: warrior, przy takim zestawieniu, albo większy hak, albo włos dłuższy, a stoperki jak Ralph_Fridge, podpowiada ;)

Artur_prezes 
Artur Kubica

Wysłany: 2013-09-05, 10:06   

warrior napisał/a:
Właśnie skończyłem robić przypon, ale chyba zrobiłem za krótki włos. Zobaczcie jak mi to wyszło. Mam pytanie czy ten przypon nie będzie się plątał podczas rzutu, ma 23cm.
[url=http://img5.imagesha...bui.jpg]Obrazek[/URL]

[url=http://img90.imagesh...th0.jpg]Obrazek[/URL]

Na temat włosa nie wypowiadam się bo sam jestem na etapie testów długości. A co do plątania to ja dałbym combiriga pletka+fluo i na 90% zestaw podczas rzutu się nie splącze.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-09-05, 10:48   

Ja ten przypon wiąże zawsze z miękkiej pletki , nigdy mi się nie plącze. A długość ostatnio też robię około 25cm.

Artur_prezes 
Artur Kubica

Wysłany: 2013-09-05, 11:24   

DamianHryniewicz napisał/a:
Ja ten przypon wiąże zawsze z miękkiej pletki , nigdy mi się nie plącze. A długość ostatnio też robię około 25cm.

Wiem że małe prawdopodobieństwo przy prawidłowym zmontowaniu o splątanie, ale zawsze wtedy siedzę na brzegu jakiś czas po rzucie i myślę: "kurde, a może splątane to tam jest?" przez to też na zasiadkach głównie wywożę i problem zażegnany:D.

TommY 

Wysłany: 2013-09-05, 17:26   

A może by spokojniej siedzieć po rzutach ;-) warto podwiązać pva (nićmi lub taśmą), i chyba zrobił síę off-top, włosy zamiast robala.

Artur_prezes 
Artur Kubica

Wysłany: 2013-09-07, 16:46   

TommY napisał/a:
A może by spokojniej siedzieć po rzutach ;-) warto podwiązać pva (nićmi lub taśmą), i chyba zrobił síę off-top, włosy zamiast robala.
A też dobry pomysł, tylko nie wiem w jaki sposób chcesz to podwiąząc?

TommY napisał/a:
i chyba zrobił síę off-top, włosy zamiast robala.
A żeby offtopa nie było to powiem, że haki są bardziej chwytliwe z założonym robalem :D .

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-08, 07:12   

Artur_prezes, wystarczy kilka cm. taśmy pva, zawiązanej babskim węzłem, tak by "złapała" hak i włos, tuż poniżej kółeczka... Przy rurce zamiast kółka takie zabiegi nie są konieczne ;)
Chociaż i tak "najbezpieczniejsza" będzie mała "kiełbaska" z siateczki a dla "leniwych" Chain Reaction...

Mariusz 
Ach te ryby... :)

Wysłany: 2013-09-08, 12:28   

wojtek straub napisał/a:
Chociaż i tak "najbezpieczniejsza" będzie mała "kiełbaska" z siateczki a dla "leniwych" Chain Reaction...

Również uważam, że malutka siateczka robi robotę, ale właśnie od jakiegoś czasu używam jedynie drugiej opcji podanej przez Wojtka i sprawdza się ona znakomicie - "leń" ze mnie już chyba... :P

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-08, 13:15   

Mariusz napisał/a:
ale właśnie od jakiegoś czasu używam jedynie drugiej opcji podanej przez Wojtka i sprawdza się ona znakomicie - "leń" ze mnie już chyba
leń, nie leń (jak ze mnie) ale za drugą opcją przemawia ekonomia - przyzwoita siatka + dobry pellecik wyjdzie sporo drożej jak C.R ;)

Mariusz 
Ach te ryby... :)

Wysłany: 2013-09-08, 13:25   

wojtek straub napisał/a:
przyzwoita siatka + dobry pellecik wyjdzie sporo drożej jak C.R ;)

Szczerze przyznam, że w takich kategoriach tych dwóch sposobów nie rozstrzygałem, ale faktycznie krążki Chain Reaction wychodzą taniej, są lżejsze niż siateczki (moim zdaniem nawet te malutkie) no i szybciej się z nimi montuje zestawy ;)

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2013-09-08, 13:31   

Mariusz napisał/a:
wojtek straub napisał/a:
przyzwoita siatka + dobry pellecik wyjdzie sporo drożej jak C.R ;)

Szczerze przyznam, że w takich kategoriach tych dwóch sposobów nie rozstrzygałem, ale faktycznie krążki Chain Reaction wychodzą taniej, są lżejsze niż siateczki (moim zdaniem nawet te malutkie) no i szybciej się z nimi montuje zestawy ;)

No i jak deszczyk pada to nie trzeba się obawiać że podczas rzutu może się siateczka rozpuścić :)

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-08, 13:36   

vanplesniak11 napisał/a:
No i jak deszczyk pada to nie trzeba się obawiać że podczas rzutu może się siateczka rozpuścić
no i kolejny plus :P

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2013-09-08, 14:05   

wojtek straub napisał/a:
vanplesniak11 napisał/a:
No i jak deszczyk pada to nie trzeba się obawiać że podczas rzutu może się siateczka rozpuścić
no i kolejny plus :P

To podłączę się pod ten mały OT apropo C.R. . Sprawdzaliście kiedyś co się z tym dzieje po rzucie? Bo z moich obserwacji wynika, że krążki rozbijają się o taflę wody nie dolatując do dna na przyponie. Nie jestem w stanie inaczej wytłumaczyć zjawiska, że odrazu po rzucie ściagam zestaw a przypon jest goły (tak szybko nie rzpuszczają się na 100%).

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-08, 14:18   

Ralph_Fridge napisał/a:
Nie jestem w stanie inaczej wytłumaczyć zjawiska, że odrazu po rzucie ściagam zestaw a przypon jest goły (tak szybko nie rzpuszczają się na 100%).
w ciepłej wodzie całkowicie rozpuszczają się po max 2 min... Po 30 s. "odpadają" od przyponu, przy próbie wyciągnięcia go z wody - sprawdzałem (za pierwszym razem nie świadomie :twisted: )
A potwierdzeniem tego, że po uderzeniu o wodę nie spadają były leszcze, które, zarówno na zestawie z C.R. jak i pva z drobnym wkładem, podpinały się (za każdym razem "w okolicach pyska", nie za wargę) na przyponach z długim włosem, "uzbrojonych" w kulki nie mieszczące im się w pysku... A po zwinięciu "rzygały" tym co było na przyponie ;)

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2013-09-08, 14:26   

wojtek straub napisał/a:
Ralph_Fridge napisał/a:
Nie jestem w stanie inaczej wytłumaczyć zjawiska, że odrazu po rzucie ściagam zestaw a przypon jest goły (tak szybko nie rzpuszczają się na 100%).
w ciepłej wodzie całkowicie rozpuszczają się po max 2 min... Po 30 s. "odpadają" od przyponu, przy próbie wyciągnięcia go z wody - sprawdzałem (za pierwszym razem nie świadomie :twisted: )
A potwierdzeniem tego, że po uderzeniu o wodę nie spadają były leszcze, które, zarówno na zestawie z C.R. jak i pva z drobnym wkładem, podpinały się (za każdym razem "w okolicach pyska", nie za wargę) na przyponach z długim włosem, "uzbrojonych" w kulki nie mieszczące im się w pysku... A po zwinięciu "rzygały" tym co było na przyponie ;)

Może i tak ale kiedyś wrzuciłem pare krążków z brzegu to leżały po ponad godzine i nie specjalnie się z nimi coś działo. Nie mówiąc o tym, że niby sie usypały w fajną zanętową górkę ;)

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-09-08, 15:28   

Posty nie na temat !!!

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2013-09-08, 16:30   

Panowie, pod takim kątem może być hak? :)

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-09, 09:25   

vanplesniak11 napisał/a:
Panowie, pod takim kątem może być hak?
przy KD Rig'u rurkę thermo montuję pod podobnym kątem, tu jednak robala naciągnął bym dalej na hak...

Ralph_Fridge 
Marcin Kołodziejczyk

Wysłany: 2013-09-09, 11:57   

Poza tym co napisał Wojtek to dlaczego ta rurka taka luźna? To nie jest termo czy po prostu fotka zrobiona przed oprawieniem?

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2013-09-09, 14:20   

Ralph_Fridge, przed oprawieniem :) Założyłem robaczka i mi bardzo duży kat wyszedł, stąd tutaj napisałem. Już tą termo ładnie podgrzałem :)

zuberek31
Piotr Miedziński

Wysłany: 2013-09-09, 17:12   

Wojtek to jest kd rig? Ja zawsze używałem takiego kd riga

wojtek straub 

Wysłany: 2013-09-09, 17:40   

zuberek31, a ja napisałem, że to kd ? :P
vanplesniak zamiast thermo na haku, wolę stosować miękkie, silikonowe rurki - thermo jak złapie, to trzyma na amen, a silikonowa "pracuje" jak kółko ;)

Mord_89 
Wojtek Młynarczyk

Wysłany: 2013-09-09, 17:46   

wojtek straub napisał/a:
vanplesniak zamiast thermo na haku, wolę stosować miękkie, silikonowe rurki - thermo jak złapie, to trzyma na amen, a silikonowa "pracuje" jak kółko ;)

Jeśli gumka pracuje jak kółko to podczas rzutu powinna się zsunąć do oczka haka i dupa z efektów które chcemy osiągnąć. Chyba, że trzyma się na tyle, że nie zsunie się, ale wtedy nie zsunie się też przy wypluwaniu, więc efektu takiego jak na kółku nie osiągniemy... Czy nie? ;)

vanplesniak11 
Piotr Kazimierczak

Wysłany: 2013-09-09, 18:11   

Nie wiem jak tam kto jak to robi ale ja.. skromnie mówiąc miałem w sobote pierwszą spinkę na haki z tak ułożonną rurką termo, od bodajże maja :) I to jescze było spowodowane tym, że podczas zacięcia na żyłce była kępka trzcin i się spiął :D Czyli troszkę robaczka nagiąć i tak może pozostać ?:)

Omen 
Łukasz Nidecki

Wysłany: 2013-09-09, 21:04   

Mord_89 napisał/a:
wojtek straub napisał/a:

Jeśli gumka pracuje jak kółko to podczas rzutu powinna się zsunąć do oczka haka i dupa z efektów które chcemy osiągnąć. Chyba, że trzyma się na tyle, że nie zsunie się, ale wtedy nie zsunie się też przy wypluwaniu, więc efektu takiego jak na kółku nie osiągniemy... Czy nie? ;)

Na pewno nie jest to taki efekt jak na kółeczku, systemik/kulka nie porusza się z takim luzem i lekkością na gumce. ;) To,że można zauważyć podobną skuteczność blowa na kółku i patenciku na rurce, nie świadczy konkretnie o przyponie,jest czy może być masa innych czynników,ale oczywiście co proste i logiczne,jeśli dwa rozwiązania spisują się bardzo podobnie,wybiera się korzystniejsze/łatwiejsze dla nas.

Odpowiedz do tematu