Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: MariuszPosmyk
2011-06-10, 14:02
Kulki z miksu 100 % pellet
Autor Wiadomość
thefrodo 

Wysłany: 2011-04-28, 21:31   Kulki z miksu 100 % pellet

Na ostatniej zasiadce, spotkalem karpiarza, który poza kulkami zanetowymi z Dynamita nęcil równiez kulkami wlasnej roboty, wykonanymi tylko i wylacznie z mielonego pelletu. Kulasy pieknie pachnialy no i... efekty przyniosly :) Co myslicie o tej formie zanety ? Ja dzisiaj ukrecilem pol kilo takowych kulek, na pellecie allera, zobaczymy czy i mi przyniosa dobre skutki :)

krzys421 

Wysłany: 2011-05-03, 07:44   

Często łowie na kulki z pelletu allera czasami dodaje jeszcze aromaty naturalne i uważam za najbardziej łowne kulki jakie robiłem.

sopel1311 
Michał Sobczak

Zaproszone osoby: 2
Wysłany: 2011-05-03, 09:59   

Koledzy możecie coś więcej zdradzić o tych kulkach jakiś przepis może ile pelletu ile jajek?:)

Łukasz 

Wysłany: 2011-05-04, 13:33   

sopel1311 napisał/a:
Koledzy możecie coś więcej zdradzić o tych kulkach jakiś przepis może ile pelletu ile jajek?:)

Pewnie będzie to ok 10 jajek na kg, ale to zależy od lepności ciasta, nie wiem nie znam się na tym, to tylko moje sugestie :) ) jednak może to być naprawdę skuteczny sposób na dobre kulki. Pzdr ;]

AndrzejN. 
Andrzej Najberg

Wysłany: 2011-05-04, 16:54   

Tu nie ma żadnych tajemnic i sekretnych przepisów. Potraktuj zmielony pellet jak miks i dodawaj do masy jajecznej aż do uzyskania pożądanej konsystencji ciasta. Pozdrawiam.

thefrodo 

Wysłany: 2011-05-04, 21:21   !

Nie wiem jak wy, ale ja jeszcze do miksu dodaje pokruszone skorupki jajek. Mniej więcej skorupki z czterech jajek na 1 kg miksu. Kulasy, poprzez porowatość i nieregularną strukturę szybciej pracują, a poprzez swoją ,,chrupkość" są bardziej atrakcyjne dla karpi.

Od tygodnia robię eksperyment, (częściowo wymyślony przeze mnie) nad zrobieniem bardzo szybko i dobrze pracującego pelletu ( za niewielkie pieniądze ).
Robię to w ten sposób, że wykonuje miks w całości z mielonego pelletu i pokruszonych skorupek jajek. Następnie rozrabiam go z jajkami aż uzyskam pożądaną konsystencje. Jak już wykonam ciasto, zwijam go w wałek i kroję na średniej grubości plasterki. Następnie kroje te plasterki w kosteczkę ( określamy wtedy grubość naszego pelletu ). Kiedy to wykonam, to zamiast ( tak jak w przypadku produkcji kulek ) gotować je w wodzie, po prostu odstawiam je do siatki na kulki i suszę przez parę dni. Dzisiaj właśnie zrobiłem pierwszy test szklankowy, już wysuszonego pelletu i powiem wam, że wyniki aż mnie zaskoczyły ! Pellet bardzo szybko i intensywnie pracuję, tworząc wokół siebie fantastyczną chmurę zanętową. Po niewiele dłuższym czasie pellecik znika i zamiast niego w szklaneczce unoszą się drobinki pelletowe, które nie sycą karpia, lecz pobudzają go do żerowania i długo utrzymują w łowisku ( mam nadzieję :P ). Za miesiąc test nad wodą, zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce !
TheFrodo

Pleban 
Adam Nowacki

Wysłany: 2011-05-05, 07:57   

Idzie wogóle taki mix z samego pelletu rollować??

thefrodo 

Wysłany: 2011-05-05, 21:20   

adam5445 napisał/a:
Idzie wogóle taki mix z samego pelletu rollować??

Tak, ale ciut ciężkawo :P

Bury 

Wysłany: 2011-06-03, 10:26   

Jak myślicie miks z 50% pelletu i 50% karmy dla psa ma jakieś szanse na powodzenie?

siewicz 

Wysłany: 2011-06-03, 10:38   

Bury, nie wiem, czy nie będzie kłopotu z dobrym klejeniem się ciasta (w sensie, że może się rozpadać) - spróbuj na małej partii kuleczek, powiedzmy z jednego/dwóch jajek i przy okazji chętnie się dowiem jaki będzie efekt :) Poza tym sprawdź później (w szklance/misce) jak szybko pracuje kulka, bo może się okazać, że szybciej niż 'tradycyjna' i będzie trzeba to wziąć pod uwagę na zasiadce.

A co do samych kulek to według mnie jak najbardziej robienie takich kuleczek ma sens. Pellet sam w sobie jest atrakcyjny, a poprzez dodanie karmy zwiększamy ilość białka i nadajemy lekko mięsną nutę :)

Bury 

Wysłany: 2011-06-03, 11:49   

Ok, w przyszłym tyg. spróbuję. Jak tylko znajdę chętnego na pożyczenie rollera ;p bo ręcznie ni chu chu mi się nie chce ;) Jak się wezmę za to to może jakąś relację wrzucę.

thefrodo 

Wysłany: 2011-06-03, 20:52   

Problemem może być tylko pływalność kulek spowodowana pływalnością większości karm dla psów. Zdaj koniecznie relacje z efektów na te kulasy.

siewicz 

Wysłany: 2011-06-03, 21:23   

thefrodo, zrobiłem już kilkanaście (o ile nie kilkadziesiąt) kilogramów kulek z miksu opartego o karmę dla psów i nigdy problemu z pływaniem nie zauważyłem, więc myślę że i teraz nie powinno go być.

Pływanie karmy dla psów spowodowane jest sposobem w jaki 'wiązana' jest w granulki (czy jakkolwiek to nazwać). Nie wiem dokładnie jak oni to robią, ale na pewno nie jajkami (jak w przypadku kulek). A z różnicy w ciężarze, która wyczuwalna jest gołą ręką (jeśli weźmiemy gotową kulkę do jednej ręki i podobnej wielkości 'granulkę' psiej karmy w drugą) wnioskuję, że w psiej karmie jest sporo powietrza, bo jest znacznie lżejsza :)

thefrodo 

Wysłany: 2011-06-03, 22:08   

No i myślisz, że jeżeli dołożymy do miksu z pelletu również zmieloną karmę dla psów, to zwiększy to ich skuteczność ?

siewicz 

Wysłany: 2011-06-03, 22:22   

Czy zwiększy skuteczność? Nie wiem.. to zależy od zbyt wielu czynników - tak samo jak nie można określić czy lepsze będą kulki ananas, czy np banan, tak samo nie można jednoznacznie powiedzieć, że kulki na bazie pelletu z dodatkiem karmy będą lepsze niż te bez karmy. Gdyby w łowieniu karpi wszystko było proste i jednoznaczne to po co dziesiątki różnych miksów, smaków, wielkości itd przynęt? :)

Na pewno natomiast można stwierdzić, że zmienią się właściwości kulek - tak jak wcześniej wspomniałem - zwiększy się ilość białka (zwłaszcza jeśli dodamy dobrej jakości karmy), zmieni się nuta zapachowa oraz podejrzewam, że sposób w jaki kulka pracuje w wodzie.

Bury 

Wysłany: 2011-06-09, 14:20   

Czego ewentualnie dodać do miksu żeby lepiej się rolowało?

siewicz 

Wysłany: 2011-06-09, 14:46   

Lepiej się rolowało, to znaczy? ;) Ciasto się rozpada, czy może wręcz przeciwnie, jest zbyt lepkie i klei się do wszystkiego - blatu, rąk rollera itd?

Złe rolowanie może przyjmować wiele postaci.

Polecam super tekst, w którym opisane są chyba wszystkie składniki na kulki proteinowe - dowiesz się czego jakie składniki odpowiadają za lepkość, jakie za kruchość itd :)

Bury 

Wysłany: 2011-06-09, 14:52   

Jeszcze nie wiem ;) Pisałeś, że mogą być problemy z rolowaniem i dlatego pytam :]

siewicz 

Wysłany: 2011-06-09, 15:02   

Aaa.. no tak :) pisząc to martwiłem się o 'lepkość' ciasta. Żeby ją poprawić (jeśli będą problemy) dodaj troszkę mąki sojowej lub nawet zwykłej tortowej, ale najpierw sprawdź np na jednym jajku, bo może niczego nie będzie trzeba dodawać :)

Odpowiedz do tematu