Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej !

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spod
Autor Wiadomość
wojtek straub 

Wysłany: 2013-01-11, 11:03   

szakalaka, drugie ale - kije surfcastingowe są dość sztywne z miękką szczytówką (wskazuje brania), a takie połączenie to nie najlepsza opcja do spoodingu...
Ale jak nie sprawdzisz sam czy Ci to odpowiada, to nie będziesz wiedział ;)

jeanpascale 

Wysłany: 2013-01-11, 11:06   

Właśnie mnie uświadomiliście że mojego MIKADO MLT HEAVY CATFISH 80-400 mogę używać jako Spoda :oops:

szakalaka 
Andrzej Nowak

Wysłany: 2013-01-11, 11:35   

Jn czytałem to co mi podesłałeś jak również sporo innych tematów o surfcastingu tylko nie bardzo zrozumiałem o jakiej dolnej granicy piszesz ? bez urazy ale możesz mi to jaśniej wytłumaczyć ?
Czy chodzi Ci o to że wędka nie nadaje się to wyrzutu takiego obciążenia ?? kij jest niby do 300g ja ważyłem Spomba wypełnionego miksem którym głównie sypię i waga wskazywała 150-180 g w zależności od proporcji.
Damian , Wojtek miałem nadzieję że takim kijem stricte rzutowym przywalę tak że będę miał kłopot gichnąć tam kulką - a nie jakoś poleci ;( , zasialiście ziarnko niepewności ;( . No ale racja jak nie spróbuję to nie będę wiedział.

Zobaczycie że rynek wymusi i jak nie w tym roku to w przyszłym ktoś zacznie Spody robić w trzech skladach.

jn 

Wysłany: 2013-01-11, 11:51   

szakalaka, optymalny ciężar wyrzutowy tej wędki będzie bliższy 120 gramom (może 150 - 170 g) a nie 250. Czyli jeżeli zapniesz załadowanego spomba to rekordowej odległości nie osiągniesz. Będzie tak jakbyś rzucał przeciążonym feederem.
pozdrawiam

szakalaka 
Andrzej Nowak

Wysłany: 2013-01-11, 12:08   

Edytowałem poprzedni post pewnie w czasie kiedy Ty pisałeś swój . Kij jest teoretycznie do 300g mój Spomb z zawartością waży 150-180g , więc myślę że się wyrobi.
Na niemieckiej stronie gość robi test modelu z -X na końcu a to ten sam blank, zresztą niżej na tej stronie gość pisze post o -S`ce i pi razy oko z tego co pomógł mi translator to nie jest źle z ciężarami rzutowymi . Może ktoś kto się uczył niemieckiego zamiast rosyjskiego mi dokładniej powie co o tych kijkach piszą?

Can-d 
Kamil Perepeczko

Wysłany: 2013-01-11, 14:49   

Witam .Ja trochę rzucam z plaży i powiem że bez sensu kupować wędkę
surfcastingową do spomba bo jest za długa -trzeba mieć dużo miejsca do rzutu ,technikę dobrą .Ciężar rzutowy tej wędki to góra 160-max.Ja bym kupił za tą cenę zł Spoda i kaptur osłaniający wystającą część wędki z pokrowca.

Edit.

Jeszcze jedno co innego rzucać specjalnym ciężarkiem surfcastingowym a Spomb-duży opór będzie stawiał. Co zatem spadnie skuteczność rzutowa.

szakalaka 
Andrzej Nowak

Wysłany: 2013-01-11, 15:37   

Kamil mam wędki 3 sekcyjne ze względów transportowych :| to nie że posiadam taki pokrowiec i już.
To mnie zmartwiłeś a jakimi (do ilu gram) wędkami "operujesz" na plaży ?
Ja mam karpiówki 3,9m więc miejsca do rzutu potrzeba podobnie co kijem 4,1m. Co do odległości to wiadomo inaczej mały gabarytowo ołów a inaczej wielki Spomb co do tego to nie ma dyskusji. Tak jak pisałem Spomb w zależności od wkładu waży 150-180g najwyżej te cięższe specyfiki będę ładował nie do pełna.

Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :D . No bo czym (trzy składowym) rzucać dużym Spombem :/ -mini Spomb mnie nie interesi.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-01-11, 15:48   

szakalaka, Jak już pisałem bez problemu możesz nęcić normalnymi karpiówkami tylko że o troszkę większej krzywej ugięcia.
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

Can-d 
Kamil Perepeczko

Wysłany: 2013-01-11, 16:26   

Andrzej powiem ci tak ja mam Surfy Degi do 300g prawie profesjonal ale zakładam 180g ciężarek,bo bałbym się swoją(niedoskonałą) techniką je połamać.Lepiej wędka spod i do tego Spomb wypełniony .Inaczej będzie to jak byś rzucał (żaglem)mały ciężar a duża powierzchnia .No i jeszcze spod przyda się do rzucania i sondowania markerem dna,Sam zamiast spod wziąłem wędkę na dorsze i tym macham-do czego dążę że jak bym miał kupić to bym kupił spoda .Wędki surfcastingowe są inaczej konstruowane są delikatniejsze a ty potrzebujesz woła roboczego-SPOD.Tak uważam.

szakalaka 
Andrzej Nowak

Wysłany: 2013-01-11, 16:34   

Damian a znasz jakieś 3składy powiedzmy 4,5LBS lub więcej ?
Kamil ja już dawno kupił bym normalnego Spoda tylko że nikt nie robi tego typu wędek w 3 składach ;(

Kamil ja w życiu żadnej "plażówki" w rękach nie miałem i wydawało mi się że jak czymś można rzucać 300g na spore odległości to do tych 180g Spomba będzie aż nadto myślałem że takie wędki to dopiero "woły robocze"

wojtek straub 

Wysłany: 2013-01-11, 16:46   

szakalaka, sory, ale czegoś nie kumam... Czym ty na ryby jeździsz? Skoro ja w yaris'a pakowałem dwuczęściowe "13" to śmiem twierdzić, że "12" w dwu składzie wejdą w każde auto :roll:

szakalaka 
Andrzej Nowak

Wysłany: 2013-01-11, 16:55   

Wojtek jeżdże Mazdą 626 powiem więcej KOMBI :D ale zdaża się (nierzadko) że jadę na ryby na tydzień razem z całą rodziną i uwierz mi nie ma w samochodzie miejsca (po zapakowaniu wszystkiego) ledwo wchodzi pokrowiec 145cm.

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2013-01-11, 16:57   

To może pomyśl o teleskopie.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-01-11, 17:14   

szakalaka, wszystko się da- znam to z autopsji ;)

szakalaka 
Andrzej Nowak

Wysłany: 2013-01-11, 17:28   

Timur teleskopów Spodów nie robią :(
Wojtek ja za bardzo wyjścia nie mam jak mam później wysłuchiwać że moja "brzydsza" połowa nie pojedzie bo jej się leżak nie mieści itp. idt to muszę poszukać jakiś półśrodków.

DamianHryniewicz 
Captain Morgan

Wysłany: 2013-01-11, 17:31   

szakalaka, a to 3 częściówka mniej miejsca zajmuje jak 2 ? Ludzie na ryby jeżdżą w 2 osoby samochodami typu Seicento i jakoś dają radę :P
4. Opcja SZUKAJ.
5. Imie i nazwisko w profilu.

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2013-01-11, 17:33   

Przecież są teleskopy które mają cw. nawet 300 gr i długość 3.60 lub 3.90.

adrian1231989 
Adrian Okła

Wysłany: 2013-01-11, 17:41   

Z mojej strony polecam Anaconda Extreme Spod - szczególnie do spomba. Leci dosłownie za horyzont :) Potężna broń jeśli ktoś chce zanęcić łowisko na dużych odległościach a nie ma pontonu czy łódki RC.

Jeśli delikwent obawia się o długość transportową to jest taka karpiówka Dragon Mystery XT Long Distance 12 lub 13ft do wyboru. Niezły kij od szczotki bardzo wytrzymały i do rakiety sprawdzi się znakomicie o ile się nie mylę to ktoś pisał już na forum o niej :)

jn 

Wysłany: 2013-01-11, 17:42   

szakalaka, chyba jesteś już zdecydowany. Jak kupisz i porzucasz to napisz jak Ci to działa :D .

wojtek straub 

Wysłany: 2013-01-11, 19:14   

szakalaka napisał/a:

Wojtek ja za bardzo wyjścia nie mam jak mam później wysłuchiwać że moja "brzydsza" połowa nie pojedzie bo jej się leżak nie mieści itp. idt

Ja bym swojej tak na siłę nie ciągnął :twisted:
szakalaka napisał/a:
to muszę poszukać jakiś półśrodków.

Półśrodki są dobre na chwilę...
Wymień "holdala" na lufy i już będzie łatwiej kije upchać, bo pod sufitem, nie powinny nikomu przeszkadzać ;)

mefisto

Wysłany: 2013-01-11, 20:22   

Ja proponuję Harrisona Balistę 5 lb, który nie męczy rąk, a leci z niego że ho hoo. :D
Tylko cena jest odstraszająca :!:

wojtek straub 

Wysłany: 2013-01-11, 20:26   

mefisto, raz a dobrze ;) Cena powala, ale jak się takie coś ma to wie się, za co się tyle "położyło" ;)
P.s. Gdzieś ostatnio mi się o oczka obił ten spod za 4 czy 5 setek :shock:

łowca 
Paweł Dulęba

Wysłany: 2013-01-11, 20:34   

szakalaka napisał/a:
muszę poszukać jakiś półśrodków.

A masz starą wędkę karpiową 3 składową? Tak ze 3-3,5 Lbs?

wojtek straub 

Wysłany: 2013-01-11, 20:40   

szakalaka - tak mnie natchnęło - kumpel ma stary kij robinsona, właśnie trzyskład, kołek nieprzeciętny (kumpel nap... nim full pełnym skylinerem kordy ile fabryka dała)...
Pogadam z nim jutro może będzie chciał się pozbyć za drobne - daleko nie masz a jak "nie wyrobi" to nie będzie bardzo szkoda ;)

mirkozzz 

Wysłany: 2013-01-20, 16:08   

Posiadam wędkę Dragon Mystery XT Long Distance Carp 3.6m 3 lb w 3 składach miotam nim bez problemu pełną rakietą której waga waha się między 150 a 200g ,rzucam tym 50-60m(dalej nie mam potrzeby)choć podczas rzutu czuć że kij ma jeszcze zapas mocy to moim zdaniem jest to górna i bezpieczna granica wagowa dla tego wędziska, ostatnio testowałem długość rzutu pilkerem 190g i bez problemu osiągałem odległości 60-100m ale jeżeli ktoś ma więcej pary w muskułach i dobrą technikę to pewnie osiągnie lepsze wyniki.Zaletą jest też długość transportowa(126cm)jeżeli dla kogoś jest to ważna sprawa to polecam poszukać tego kija w necie z krzywą ugięcia 3,1/4lb zapas mocy gwarantowany.

elo36 

Wysłany: 2013-02-02, 20:17   

http://allegro.pl/berkut-...2973204427.html

http://allegro.pl/konger-...2996511173.html

Heh która lepsza ?

Nie chce wydawaj majatku na spoda a taka wędka da rade ;p
Opisuj linki z allegro,polskie znaki.Damian

Michoł 
Michał Turoń

Wysłany: 2013-02-02, 20:40   

elo36,

Obydwie się nie nadają poszukaj czegoś dłuższego.

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-02, 20:51   

elo36, obetnij przelotki, na szczycie zamontuj sitko do herbaty i będziesz mógł kule zanętowe na 150 m. napier... :twisted:

elo36 

Wysłany: 2013-02-02, 20:53   

http://allegro.pl/jaxon-b...2971654583.html

A znacie cos chińskiego ale mocnego i taniego chyba na targ sie wybiore :)
Opisuj linki z allegro, polskie znaki.Damian

wojtek straub 

Wysłany: 2013-02-02, 20:58   

elo36, w takiej cenie raczej nic...
Ew. możesz poszukać po gieldach starych modeli jaxona lub robinsona - niby zwykle karpiowki a dają radę ze spodem...

timur 
Andrzej F.

Wysłany: 2013-02-02, 22:08   

Jak chcesz koniecznie to kup Cormoran Seacor Surf 3,90m 100-250g za 70 zł w fishing-mart(musisz się zarejestrować by kupić za 70 zł). Tylko uważaj by Ci ręce nie odleciały, bo waży 715 gram.

Can-d 
Kamil Perepeczko

Wysłany: 2013-02-02, 22:45   

timur napisał/a:
Jak chcesz koniecznie to kup Cormoran Seacor Surf 3,90m 100-250g za 70 zł w fishing-mart(musisz się zarejestrować by kupić za 70 zł). Tylko uważaj by Ci ręce nie odleciały, bo waży 715 gram.
Panowie wędka tego typu (przedział cenowy do 450zł )słabo się nadaje do rzucania spodem/rakietą -po pierwsze jest miękka zero powtarzalności rzutu na znaczną odległość,a i tak odległość z tej wędki będzie znikoma .Ciężar który Ją naładuje to giętkość wędki ją odbierze ,Suma summarum jak trzeba spoda to ja bym szukał spoda ,Nie mam sam spoda więc nie wiem jak to jest lecz mam z wyższej półki cenowej wędki surfcastingowe i po opisach waszych wiem że muszę sam sobie kupić spoda bo szkoda zarżnąć surfy.

maciek123 
Maciek Lewandowski

Wysłany: 2013-02-03, 14:37   

Czy taki kijek nadał by się do rakiety zanętowej?

Konger Patrol Tele Strong 390/150

kazike30 

Wysłany: 2013-02-03, 15:25   

Nada się jak świni siodło :lol:
Zważ pełną rakietę dodaj do tego jakieś 10 -15 % i masz odpowiedź ile potrzebujesz wyrzutu by takim kijem bezpiecznie machać nie bojąc się o złamanie.
Poza tym konger nigdy nie robił dobrego sprzętu - ja połamałem kij 3lb na 95g ciężarku i bez szaleństw, podbierak przyszedł z fabrycznie uszkodzoną głowicą,kołowrotek padł po 30minutach łowienia leszczy,a sygnalizatory wyją nawet jak jest mgła.

nielegalny77 

Wysłany: 2013-02-18, 20:30   

Witam,
w tym roku zmuszony jestem do zakupu spoda, albo czegoś w tym rodzaju:) Niestety nie mogę przeznaczyć na to dużego budżetu, z racji tego myślę o czymś takim:

Wędka Jaxon 300g.

Wytrzymałość ma dużą, mam nadzieje, że z 70-80 metrów powinno dać się rzucić..

Chyba, że jest ktoś w stanie doradzić coś lepszego w takiej cenie?

Dzięki pozdrawiam

marco102 
Marek Lis

Wysłany: 2013-02-18, 20:32   

Popraw link bo nie działa :roll:

Ralph_Fridge 

Wysłany: 2013-02-18, 21:00   

nielegalny77, za tą samą kasę można mieć SPOD'a Ron'a Thompson'a 4,5-5lb i to w zestawie z rakietami.

nielegalny77 

Wysłany: 2013-02-19, 10:46   

Ralph_Fridge napisał/a:
nielegalny77, za tą samą kasę można mieć SPOD'a Ron'a Thompson'a 4,5-5lb i to w zestawie z rakietami.

A czy mógłbyś podać jakiś link do tej wędki? Dzięki.

Ralph_Fridge 

Wysłany: 2013-02-19, 13:59   

nielegalny77 napisał/a:
Ralph_Fridge napisał/a:

A czy mógłbyś podać jakiś link do tej wędki? Dzięki.

RON THOMPSON C14 PRO SPOD ROD 12' 4.5lb Chwila rozmowy, dar przekonywania i paczka już do nas jedzie. Żaden to wyczyn dlatego jak komuś zależy to polecam.

dieselek 

Wysłany: 2013-02-20, 19:27   

Ja ostatnio zakupiłem spood Prologica 4.5 lb za 180zł wygląda nieżle zobaczymy jak sie spisze nad wodą:).

Odpowiedz do tematu