Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Najtańsza łódka zanętowa...
Autor Wiadomość
PYJTER 

Wysłany: 2018-03-20, 16:55   Najtańsza łódka zanętowa...

Witam serdecznie wszystkich przymierzam się do zrobienia łódki zanętowej na bazie kadłuba FishHunter. Całość będzie sterowana za pomocą telefonu lub tableta (Android lub iOS).
Do sterowania planuje wykorzystać Wemos d1 pro z zewnętrzną anteną sprawdzałem zasięg nad wodą spokojnie 400m chodzi myślę że nawet więcej ale nie mam w pobliżu tak długiego zbiornika by odbiornik położyć na drugim brzegu delikatnie nad wodą. Do tego GPS (neo m8n rewelacja do 1m skuteczność) i autopilot... całość aparatury to jakieś 150zł także w porównaniu do zwykłej aparatury dla drona to śmiesznie mało ale to ma pływać a nie latać ;) oczywiście sterowanie światłem i klapą spustową. W przyszłości dodam echosondę deeper pro+ tak by rysować mapy ;)
Ale do rzeczy mam dwa pytanie mianowicie o napęd jaki stosujecie w łódkach...
Planuję kupić silniki klasy 550 rpm ok 10.000
Jakie wały napędowe byście polecali do tej łódki?? bo na tym nie chcę oszczędzać... ;)

dawkor 
Tomasz Sokołowski

Wysłany: 2018-03-21, 15:52   

To zabrzmiało jak reklama hehehe, panie kolego przywitania najpierw, poza tym po co stosować Wemosa?? taniej skuteczniej autopilot sterowanie tabletem itp. osiągniesz z ardupilota z tym samym GPS w zestawie, jest gotowy kreator do wsadu, do tego dokupisz modul za 7$ do łączności Wi-Fi i sterujesz tabletem i czym tam chcesz, a jak chcesz się jeszcze pobawić, to zrobisz kamerę za 20 z na dziobie polaczysz z miniosd i będziesz miał wyświetlane parametry lodku( kierunek napięcie gPS co chcesz na ekranie komórki za pomocą OTG

PYJTER 

Wysłany: 2018-03-23, 14:12   

Jaka reklama jestem takim amatorem że masakra ;) Ale lubię drążyć temat aż go zrozumiem ;)
No nie do końca z tym ardupilotem... ale może się mylę...
Wemos kosztuje jakieś 6USD ewentualnie coś innego na ESP8266. Dzięki Blynk jestem w stanie przekazać każdy parametr z tego układu na telefon, tablet etc... Mało tego jestem w stanie przekazać sygnał z sondy np. deeper pro po wifi i przekazać go dalej zwiększając tym samym zasięg.
Powiem więcej wrzuciłem najprostszy modem przenośny obok mojego wemos i dzięki blynk odpada problem zasięgu. Idzie do mnie nowy moduł GPS z Kompasem neo m8n, bo niestety wczoraj spadła mi antena i ją rozdeptałem ;)
Ale przeprowadziłem test na GPS + GLONASS w miejscu położyłem na godzinę i mniej więcej 3m w lewo 3 m w prawo od środka pokazywał więc można przestrzelić o 6m w najgorszym przypadku ;)
Silniki zamówiłem już sobie na Aliexpress i idą do mnie... Wały zamówiłem w Polsce u producenta łódek...
Algorytm do wyznaczania trasy na podstawie kompasu i gps mam już gotowy pod Wemos także autopilot w zasadzie mam gotowy ;)

shivan 

Wysłany: 2018-03-23, 15:25   

Bardzo interesujący temat:) Jak będziesz robił testy to może nagraj jakiś filmik? Chętnie bym obejrzał.

Yucao
Tomasz Krawczyk

Wysłany: 2018-03-23, 17:03   

PYJTER napisał/a:

Algorytm do wyznaczania trasy na podstawie kompasu i gps mam już gotowy pod Wemos także autopilot w zasadzie mam gotowy ;)

Sam pisałeś soft czy gotowy skądś?
Kiedyś próbowałem odpalić coś podobnego, niestety nie udało mi się przebrnąć przez konfigurację APM.

Jestem ciekaw rezultatu bo może bym w końcu wykorzystał tego m8n za kupe kasy z szuflady.

PYJTER 

Wysłany: 2018-03-24, 12:04   

Soft piszę samemu nie jest to jakaś skomplikowana sprawa jak się od paru lat programuje zresztą gotowego softu nigdzie nie znalazłem. Jedynie z czego korzystałem to gotowiec do obliczania dystansu.
Co do m8n nie wiem jaki model masz tego bo jest kilka wersji niektóre mają zmienione firmware pod konkretne kontrolery. I trzeba samemu debugować i patrzyć w jakiej formie dane lecą. Ale jak się ma U-Center to nie jest to jakoś specjalne trudne. Jedyny problem to trzeba skorzystać z windows 32bit bo na 64bit nie chciało mi akurat zapisać zmian w m8n.
Wcześniejszy model jaki miałem to był model bez kompasu teraz zamówiłem z kompasem takie 2 w 1.
Dodatkowo wziąłem kontroler L298N do silników jakieś 1,5USD.
Cały czas mówię to ma pływać a nie latać.
I w zasadzie temat jest ogarnięty.

Najprostsze sterowanie to ESP8266 np. NodeMCu + L298N i tyle więcej wam nie potrzeba do wywózki tak bezpiecznie do 200m ale pewnie i 300m pociągnie ale to już ryzyko. I sterowanie za pomocą BLYNK. I w tym momencie macie zapewnione sterowanie łódką manualne. Ewentualnie zamiast blynk możecie wykorzystać inny soft do sterowania ale Blynkw zupełności wystarczy. Jak chcecie zwiększyć zasięg to tak jak psiałem zwykły modem zewnętrzny LTE najlepiej. Koszt jakieś 100zł używany noże mniej wytargacie na olx.
I wtedy możecie płynąć nawet i na drugi koniec polski bez utraty zasięgu ;)
Komunikacja jest realizowana wtedy w taki sposób

NodeMCU <--> Modem przenośny LTE <--> Chmura Blynk <--> Telefon, tablet za app blynk

Odchodzi wam koszt całej aparatury i kontrolera lotu.
Oczywiście można w takiej konfiguracji sterować czy to oświetleniem czy np. elektromagnesem do otwierania klapy z zanętą.

To jest wariant podstawowy jak dorzucicie do tego GPS + Kompas to można zrobić autopilota. określacie wtedy tylko jeden gdzie płynąć jeśli osiągnie cel ma się zatrzymać, otworzyć klapy i wrócić do miejsca gdzie macie telefon.

Nie wiem jak z dodawaniem markerów na mapie bo jeszcze przez to nie przechodziłem ale wydaje mi się to możliwe jak nie to się kartę SD dołoży.

W całym układzie zawsze najdroższy będzie moduł GPS bo to on zapewnia nam dokładność.
Ale gwarantuje wam że jeśli całość wyjdzie 150zł to będzie wszystko oczywiście bez wałów i silników, oświetlenia i elektromagnesu chociaż te dwa ostatnie to groszowe sprawy.
Ale macie GPS co uważam że jest mega pomocne w łowieniu i miejscówce.

Mam w domu gdzieś ale Neo-6m ale i tak nie mam dwóch silników i kontrolera żeby wam cokolwiek pokazać chyba że samego trackera pokaże ale przy tym module GPS to dokładność jakieś +-20m jest. Ale jak przyjdzie z chin mi wszystko to pokaże wam jak to wygląda. I jak to realizować.

W dalszej części jak psiałem chcę zrealizować plan z echosondą chociaż przemyślałem to wczoraj i nie wiem czy uda się to tak zrealizować jak chciałem ale to też temat do ogarnięcie w najgorszym przypadku zamiast ESP czy Arduino mogłaby być użyte raspberryPI. Pdoba mi się deeper pro bo chyba najlepiej robi mapę batymetryczną zbiornika z echosond które mają komunikację po wifi. I tutaj plan mam taki 4 markery na mapie i ukłąd wtedy sobie rysuje obwód zaczyna od najbliższego markera płynie do drugiego i robi skok załóżmy o 1m na obwodzie tak by co m zeskanował obszar zbiornika tak ajk poniżej mniej więcej

A_________________B
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
| | | | | | | | |
C_________________D

Myślę że to ogarnę wszystko do majówki (bez echosondy) co prawda nigdy nie montowałem wałów i silników w łódce ale najwyżej będzie pływać mi w kółko albo będzie robić za U-Boot'a hahaha ;)

Zgredzik 

Wysłany: 2018-03-25, 18:22   

Może warto by założyć oddzielny temat stanowiący o tym, o czym piszesz kolego w ostatnich swoich postach bo chyba wart jest uwagi. Temat "Najtańsza łódka zanętowa" - może być w tym przypadku mylący...

PYJTER 

Wysłany: 2018-03-26, 15:46   

Nie będę zakładał nowego tematu nie widzę potrzeby... Mój cel jest jasny złożyć łódkę najtaniej jak się da z GPS i autopilotem. Jeśli admin uzna że jest zły to go zmieni.

Dzisiaj złożyłem na ESp8266 + neo m6n układ. Wygląda to tak jak poniżej.
Zielona kropka mój telefon. Czarny marker to co wskazuje GPS z esp a czerwony faktycznie gdzie położony. jakieś 15m się walnął. Ale jest to ścisła zabudowa Katowic więc trzeba brać poprawkę że nie widzi niektórych satelit.

Poczekam na nowego GPS i silniki i złożę w całość i zobaczymy jak autopilot działa ;)

PYJTER 

Wysłany: 2018-03-28, 10:41   

OK mój wybór padł na optymalne rozwiązanie mianowicie:
- Układ oparty o ESP8266 jakieś + Sterownik do silników jakieś 5USD (co do dokładnego modelu odniosę się po testach bo mam dwa różne żeby przetestować co będzie odpowiednie dla mojej łódki)
- czujnik temperatury, wilgotności powietrza + barometr 3,5USD

Sterowanie oparłem o telefon obojętnie czy to będzie Android czy iOS czy WindowsMobile. Ważne by tylko przeglądarka obsługiwała JavaScript która obsługuje wbudowany akcelerometr i żyroskop w urządzenie, w zależności czy pochylimy urządzenie do przodu łódka płynie do przodu do siebie łódka płynie do tyłu na boki łódka będzie skręcać na boki wysyłając do układu żądania AJAX.
Chociaż działa to odrobinę z opóźnieniem to i tak jestem mega zadowolony. Dalej nie mam silników więc sterowałem sobie diodami ;)
Oczywiście sterowanie za pomocą przycisków (za pomocą Blynk) też jest ale chcę pokazać jaki potencjał tkwi w tak małych układach.

Nie będzie mnie teraz przez dwa tygodnie więc spokojnie czekam aż wszystko przyjdzie z Chin. To wrzucę na youtube jakieś video z testów i małe how to do...

shivan 

Wysłany: 2018-03-28, 10:53   

Ja osobiście w swoim pływadle miło bym przywitał twoje gadżety, ale sterowanie byle jaką apką jak np i6 flysky to chciałbym jednak mieć....nawet jako opcje.

Zgredzik 

Wysłany: 2018-03-28, 11:04   

Ciekawy projekt. Podpisuję się pod tym co napisał shivan i o projekcie i o aparaturze... Czekamy na testy i finał!

PYJTER 

Wysłany: 2018-05-10, 13:41   

Ok Panowie trochę mnie tu nie było.. ale po kolei brak czasu niestety nawarstwił się i nie miałem zbytni czasu na wiele. Części mi poprzychodziły teraz czekam na kadłub. Także jeśli chodzi o sterowanie łódką nie zrobiłem nic.
Kolega @Zgredzik zaoferował swoją echosondę Depper PRO+ bym spróbował zrobić przedłużacz. Udało się...
Testy przez niego wykazały zasięg 260m bez ingerencji w echosondę oczywiście. Na tej samej zasadzie można przedłużyć każdą echosondę bez ingerencji działającą po Wifi np. Lowrance.

Czekam teraz na nowe karty i anteny tak żeby stabilny zasięg osiągnął z 500m minimum ;)
No ktoś powie po cholerę ano po to że jak go puszcze w autopilocie żeby mi przetrzepał cały zbiornik i zrobił mi mapę batymetryczną jeziora (równie dobrze można to zrobić nawet bez takiego zasięgu ale wtedy ręcznie nie możemy przejąć sterowania nad łódką w razie w...).

beny.rac 

Wysłany: 2018-05-15, 08:59   

PYJTER napisał/a:
Kolega @Zgredzik zaoferował swoją echosondę Depper PRO+ bym spróbował zrobić przedłużacz. Udało się...

Witam,

Można zdradzić jaki jest koszt takiej modyfikacji ?

Chcę kupic Deeper Pro + jednak zasięg ok 80 m -100m. to trochę mało, dlatego nadal sie zastanawiam na tą echosondą- chcę ją używać z łódką zdalnie sterowaną.

Odpowiedz do tematu