Wędkarstwo karpiowe Strona Główna Wędkarstwo karpiowe
Miejsce na wymianę poglądów pomiędzy karpiarzami. Znajdziesz tu zarówno dyskusje na temat sprzętu karpiowego, metod i technik połowu karpia, opinie na wszelkie tematy oraz mnóstwo innych porad. Dołącz do dyskusji z nami i dowiedz się więcej!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fox 12000FS vs Shimano Ultegra 14000XTD
Autor Wiadomość
damian_n 

Wysłany: 2018-02-12, 23:19   Fox 12000FS vs Shimano Ultegra 14000XTD

Witam.
Na nowy sezon planuję zakup nowych kołowrotków karpiowych. Łowię tylko z zrzutu na zaporówkach i mniejszych gliniankach na odległości rzutu do 130 metrów.
Poprzednio używałem OKUMA Aexon i czas na coś z trochę wyższej półki i tutaj problem co wybrać w granicach do około 600zł. Fox 12000FS czy Shimano Ultegra 14000XTD. Z tego co widzę to fox ma 11 łożysk, Shimano chyba 5. Fox ma też wolny bieg ale jeżeli w Shimano wolny bieg jest w szpuli to to mi nie robi żadnej różnicy jeżeli zmiana na szpuli jest bardzo szybka.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze gdyż żadnego z tych kołowrotków nie widziałem na żywo :/

CzasemCoChyce 

Wysłany: 2018-02-13, 15:18   

W ultegrze hamulec jest bardzo długi, w oryginale trzeba przekręcić ponad 360stopni pokrętłem żeby przejść z "luźnego" do skręconego hamulca.
Ale to nie problem, kupujesz zestaw podkładek na allegro za 15zł i robi Ci się bardzo szybki hamulec. U mnie ten zabieg sprawił, że to kwestia przekręcenia o 180stopni także bardzo szybko jestes w stanie reagować na to co się dzieję.

Ps. Nie sugerowałbym się ilością łożysk, Lentus ma 6+1, czy to czyni go kołowrotkiem lepszym/trwalszym od Ultegry ? :>

Jacek Łowca 
EAST CARP C&R

Wysłany: 2018-02-13, 16:02   

CzasemCoChyce napisał/a:
W ultegrze hamulec jest bardzo długi, w oryginale trzeba przekręcić ponad 360stopni pokrętłem żeby przejść z "luźnego" do skręconego hamulca.
Ale to nie problem, kupujesz zestaw podkładek na allegro za 15zł i robi Ci się bardzo szybki hamulec. U mnie ten zabieg sprawił, że to kwestia przekręcenia o 180stopni także bardzo szybko jestes w stanie reagować na to co się dzieję.

Ps. Nie sugerowałbym się ilością łożysk, Lentus ma 6+1, czy to czyni go kołowrotkiem lepszym/trwalszym od Ultegry ? :>

Witam,
dokładnie kołowrotki super, również posiadam ultegry kołowrotki kozak:)
tak samo wymieniłem podkładki na teflonowe i hamulec teraz jest b.szybki jak najbardziej polecam :) !

kawon 

Wysłany: 2018-02-13, 16:58   

Wydaje mi się, że obojętnie co wybierzesz, będziesz zadowolony. Mam Ultegry 14000 xtc i złego słowa nie mogę o nich powiedzieć.
Używam także FOX-ów EOS 10000 i uważam, że to świetne młynki. Jeśli 12000FS zachowują się podobnie, to śmiało możesz je kupować.

damian_n 

Wysłany: 2018-02-13, 19:37   

W foxie przeraża mnie to że waży 840g, a shimano 620g. Wiadomo nie macha się cięgle jak na spinningu, ale jednak 220g to dość duża różnica. Sugerować się wogóle tą wagą przy wyborze kołowrotka? Wędki mam JRC cocoon 3lb 3.6, rzucam bardzo malutkimi woreczkami PVA wiec te 3lb mi starcza, reszta towaru w bardzo dużej ilości idzie punktowo spodem.

A ja właśnie myślałem że po przekręceniu o 180 stopni szpula się zluzuje, do spoda mam założony kołowtorek Okuma X spot 80 i tam właśnie wystarczy ruch nawet ciut mniejszy niż 180 stopni żeby zluzować szpulę całkowicie.

I jeszcze jedno pytanie, jaka jest średnica szpuli i wysokość, tak dla celów orientacyjnych ;)
pozdrawiam

Odpowiedz do tematu